آزمایش های پزشکی, بارداری, زنان و زایمان, سلامت جسم, مراقبت های بعد از بارداری, مراقبت های قبل از بارداری

دیابت بارداری

دیابت بارداری

دیابت بارداری همان  قند خون بالا (گلوکز) است که در دوران بارداری ایجاد می شود و معمولاً پس از زایمان از بین می رود.

این  عارضه می تواند در هر مرحله از بارداری اتفاق بیفتد، اما در سه ماهه دوم یا سوم شایع تر است.

دیابت بارداری زمانی اتفاق می افتد که بدن شما توانایی تولید  انسولین کافی یعنی همان هورمونی که به کنترل سطح قند خون شما کمک می کند را تولید نکند تا نیازهای اضافی شما در بارداری را برآورده کند.

دیابت بارداری می تواند در دوران بارداری و پس از تولد مشکلاتی را برای شما و کودکتان ایجاد کند. اما اگر این بیماری به موقع تشخیص داده شود و به خوبی مدیریت شود، می توان خطرات  آن را کاهش داد.

چه کسانی در معرض خطر دیابت بارداری هستند :

هر زنی ممکن است در دوران بارداری به دیابت بارداری مبتلا شود، اما اگر:

 1. شما بالای ۴۰ سال سن دارید
 2. شاخص توده بدنی (BMI) شما بالاتر از ۳۰ است – از محاسبه‌گر وزن سالم BMI برای محاسبه BMI خود استفاده کنید.
 3. شما قبلاً نوزادی داشتید که در هنگام تولد ۴.۵ کیلوگرم یا بیشتر وزن داشته است .
 4. شما در بارداری قبلی دیابت بارداری داشته اید.
 5. یکی از والدین یا خواهر و برادر شما دیابت دارند.
 6. شما بای پس معده یا عمل اسلیو معده سایر جراحی های کاهش وزن را انجام داده اید.

هر یک از این موارد اگر در  مورد شما صدق می کند، باید در طول بارداری دیابت بارداری خود را چک بفرمایید به شما پیشنهاد میشود از پکیج بارداری و دیابت لیماطب در منزل استفاده بفرمایید.

دیابت بارداریعلائم دیابت بارداری

دیابت بارداری معمولاً هیچ علامتی ایجاد نمی کند.

بیشتر موارد تنها زمانی کشف می شوند که سطح قند خون شما در طول غربالگری دیابت بارداری آزمایش می شود.

برخی از زنان ممکن است در صورت افزایش بیش از حد قند خون (هیپرگلیسمی) علائمی مانند:

 1. افزایش تشنگی
 2. پر ادراری (نیاز به ادرار کردن بیشتر از حد معمول)
 3. خشکی دهان
 4. خستگی
 5. تاری دید
 6. خارش ناحیه تناسلی یا برفک

اما برخی از این علائم در دوران بارداری شایع هستند و لزوماً نشانه دیابت بارداری نیستند. اگر در مورد علائمی که تجربه می کنید نگران هستید با ماما یا پزشک خود صحبت کنید.

دیابت بارداری چگونه می تواند بر بارداری شما تأثیر بگذارد

اکثر زنان مبتلا به دیابت بارداری حاملگی طبیعی با نوزادان سالم دارند با این حال، دیابت بارداری می تواند باعث مشکلاتی شود  مانند:

 1. بزرگتر شدن نوزاد شما از حد معمول – این ممکن است منجر به مشکلاتی در هنگام زایمان شود و احتمال نیاز به زایمان القایی یا سزارین را افزایش دهد.
 2. پلی هیدرآمنیوس – مایع آمنیوتیک بیش از حد (مایع اطراف نوزاد) در رحم که می تواند باعث زایمان زودرس یا مشکلاتی در زایمان شود.
 3. زایمان زودرس – زایمان قبل از هفته ۳۷ بارداری
 4. پره اکلامپسی – وضعیتی که باعث فشار خون بالا در دوران بارداری می شود و در صورت عدم درمان می تواند منجر به عوارض بارداری شود.
 5. دیابت کودک شما پس از تولد دچار قند خون پایین یا زردی پوست و چشم (یرقان) می شود که ممکن است نیاز به درمان در بیمارستان داشته باشد.
 6. (مرده زایی) – اگرچه این اتفاق نادر است
 7. ابتلا به دیابت بارداری همچنین به این معنی است که در آینده در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ هستید.

دیابت بارداریغربالگری دیابت بارداری

حدود هفته ۸ تا ۱۲ بارداری، ماما یا متخصص زنان زایمانی که شما تحت نظر آن هستید  از شما سؤالاتی می‌پرسد  و با چک کردن جواب آزمایشات شما مشخص میکند که آیا در معرض خطر ابتلا به دیابت بارداری هستید یا خیر.

اگر ۱ یا چند عامل خطر برای دیابت بارداری دارید، باید آزمایشات غربالگری و همچنین کنترل وضغیت دیابت داشته باشید .

آزمایش غربالگری، تست تحمل گلوکز خوراکی (OGTT) نامیده می شود که حدود ۲ ساعت طول می کشد.

این شامل انجام آزمایش خون در صبح است، زمانی که به مدت ۸ تا ۱۰ ساعت هیچ غذا یا نوشیدنی نخورده اید (اگرچه معمولاً می توانید آب بنوشید). سپس به شما یک نوشیدنی گلوکزی با طعم پرتغال یا لیمو  داده می شود و پس از نوشیدن آن در مدت زمان هایی که پزشک در نسخه شما درج کرده که معمولا ۳۰-۶۰-۹۰ ۱۲۰ است.

معمولا مورد ۱۲۰ دقیقه توصیه میشود یعنی پس از ۲ ساعت استراحت، نمونه خون دیگری گرفته می شود تا نحوه برخورد بدن شما با گلوکز مشخص شود.

OGTT زمانی انجام می شود که بین ۲۴ تا ۲۸ هفته بارداری هستید. اگر قبلاً دیابت بارداری داشته‌اید، در اوایل بارداری، بلافاصله به شما یک OGTT پیشنهاد می‌شود، سپس اگر اولین آزمایش طبیعی باشد، یک OGTT دیگر در هفته‌های ۲۴ تا ۲۸ به شما پیشنهاد می‌شود.

دیابت بارداریدرمان های دیابت بارداری

اگر دیابت بارداری دارید، با کنترل سطح قند خون می توان احتمال بروز مشکلات در بارداری را کاهش داد.

به شما یک کیت تست قند خون  خانگی داده می شود تا بتوانید اثرات درمان را در خانه کنترل کنید.

سطح قند خون ممکن است با تغییر رژیم غذایی و فعالیت بیشتر در صورت امکان کاهش یابد. فعالیت های ملایم مانند پیاده روی، شنا و یوگای دوران بارداری می تواند به کاهش قند خون دیابت کمک کند. اما قبل از شروع فعالیتی که قبلا انجام نداده اید به پزشکی که تحت نظر آن هستید اطلاع دهید.

با این حال، اگر این تغییرات به اندازه کافی سطح قند خون شما را کاهش نداد، باید دارو نیز مصرف کنید. این ممکن است قرص ( اصولا قرص متفورمین )یا تزریق انسولین باشد.

همچنین در دوران بارداری و تولد برای بررسی مشکلات احتمالی، با دقت بیشتری تحت نظر باشد و چکاپ های بارداری را به موقع انجام دهید.

اگر دیابت بارداری دارید، بهتر است قبل از هفته ۴۱ زایمان کنید. اگر تا این زمان زایمان طبیعی شروع نشود، ممکن است القای زایمان یا سزارین توصیه شود.

در صورت وجود نگرانی در مورد سلامتی خود یا کودک یا اگر سطح قند خون شما به خوبی کنترل نشده باشد، ممکن است زایمان زودتر توصیه شود.

اثرات طولانی مدت دیابت بارداری

دیابت بارداری به طور معمول پس از تولد از بین می رود. اما زنانی که این بیماری را داشته اند بیشتر در معرض ابتلا به:

 1. دیابت بارداری دوباره در بارداری های بعدی
 2. دیابت نوع ۲ – یک نوع دیابت مادام العمر

شما باید ۶ تا ۱۳ هفته پس از زایمان و در صورت طبیعی بودن نتیجه، هر سال یک بار آزمایش خون برای بررسی دیابت بدهید.

در صورت بروز علائم قند خون بالا، مانند افزایش تشنگی، نیاز به ادرار کردن بیشتر از حد معمول و خشکی دهان، به آزمایشگاه مراجعه کنید و یا درخواست تست قند در منزل بدهید و تا آزمایش بعدی منتظر نمانید.

حتی اگر احساس دیابت ندارید ، باید آزمایشات را انجام دهید، زیرا بسیاری از افراد مبتلا به دیابت هیچ علامتی ندارند.

همچنین در مورد کارهایی که می توانید برای کاهش خطر ابتلا به دیابت انجام دهید، مانند حفظ وزن سالم، خوردن یک رژیم غذایی متعادل و ورزش منظم، توصیه می شود.

برخی از تحقیقات نشان داده است که نوزادان مادرانی که دیابت بارداری داشتند ممکن است در اواخر زندگی به دیابت مبتلا شوند یا چاق شوند.

برنامه ریزی برای بارداری های آینده

اگر قبلاً دیابت بارداری داشته اید و قصد بارداری دارید، حتما از نظر دیابت چک شوید. چکاپ قبل از بارداری شما می تواند این کار را ترتیب دهد.

اگر بارداری برنامه ریزی نشده ای دارید، پس از اطلاع . مثبت شدن تست بارداری آزمایشات حین بارداری انجام دهید وبه پزشک و آزمایشگاه یا نمونه بردار در منزل داشتن دیابت در بارداری قبلی را اطلاع دهید .

اگر آزمایش‌ها نشان داد که دیابت ندارید، در اوایل بارداری دوره اول غربالگری انجام دهید و اگر اولین آزمایش طبیعی باشد، آزمایش دیگری در هفته ۲۴ تا ۲۸ به شما پیشنهاد می‌شود.

از طرف دیگر، ماما یا پزشک متخصص شما ممکن است به شما پیشنهاد کند که خودتان سطح قند خون خود را با استفاده از دستگاه قند خون خانگی تحت نظر داشته باشید  و کنترل کنید.

آزمایش دیابت بارداری با لیماطب

اگر به آزمایش دیابت بارداری  آزمایشات غربالگری دوره اول وغربالگری دوره دوم آزمایشات قبل از بارداری و یا ازمایشات حین بارداری  احتیاج دارید و نمی‌توانید به مراکز درمانی مراجعه کنید، می‌توانید از خدمت آزمایش در منزل لیماطب استفاده کنید. لیماطب در کنار شماست و به کمک متخصصان و آزمایشگاه‌های معتبر در تلاش است تا تجربه‌ی خوبی در دوران بارداری را برای شما رقم بزند. برای ثبت درخواست کافیست با شماره ۴۴۴۴۳۱۴۸-۰۲۱ تماس بگیرید یا بر روی بنر ثبت درخواست کلیک کنید.

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

author-avatar

دکتر لیلا نظری

خانم دکتر لیلا نظری رباطی جراح و متخصص زنان زایمان که از خوشنام ترین و خوش اخلاق ترین پزشکان تهران به حساب می آید سالهاست که در عرصه پزشکی میدرخشد دکتر نظری که جز انجمن پزشکان اروپا نیز هست انواع خدمات پزشکی شامل لابیاپلاستی، جراحی زیبایی و ترمیمی واژن ،کارایو تراپی ، زایمان وی بک ،زایمان بی درد با گاز و بی حسی ، سزارین و زایمان در آب را به صورت تخصصی انجام میدهند.   @dr_leilanazari_gyn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *