بیماری های مردانه, داخلی

پروستات چیست؟

پروستات چیست؟

پروستات غده‌ای است که در زیر مثانه و جلوی راست روده یافت می‌شود و در ساخت مایع منی (انتقال دهنده اسپرم ها از بیضه ها) نقش بسزایی دارد.

علائم اختلال در ساختار و عملکرد پروستات چیست؟

اختلال در تخلیه مثانه، انسداد مجاری ادراری، تکرر و بی اختیاری ادرار، شب ادراری، اختلال در دفع، رنگ و بوی ادرار، وجود خون در ادرار و دردناک بودن انزال و دفع ادرار.

انجام چکاپ سرطان پروستات در مردان بین سنین ۵۶ تا ۶۰ سال الزامی ست.

سرطان پروستات چگونه تشخیص داده می شود؟

در سطح غده‌ی پروستات آنتی ژن‌های از جنس پروتئین وجود دارد که به آنتی‌ژن اختصاصی پروستات (Prostate-Specific Antigen (PSA)) شناخته می‌شود. این نوع آنتی‌ژن‌ها در هر دو نوع سلول‌های غده‌ی پروستات (سلول‌های طبیعی و سرطانی)، مایع منی و مقدار کمی نیز در خون وجود دارد. برای غربالگری سرطان پروستات در مردان به‌ویژه در افرادی که فاقد هرگونه علائم سرطان هستند، در گام اول از آزمایش خون مقدار PSA (برحسب نانوگرم در میلی لیتر) استفاده می‌شود.

افزایش سطح PSA در خون، بیانگر احتمال ابتلای فرد به سرطان پروستات وجود دارد و برای تایید نهایی به ازمایشات تکمیلی نیاز است. برخی تحقیقات انجام شده میزان ۴ نانوگرم در میلی لیتر PSA در جریان خون را نقطه شروع سرطان می‌دانند. این در حالی است که برخی مطالعات مقادیر بین ۵/۲ تا ۳ نانوگرم در میلی‌لیتر را نقطه شروع سرطان می دانند.

مقادیر بین ۴ تا ۱۰ نانوگرم در میلی‌لیتر PSA در جریان خون به عنوان گروه پر خطر در ابتلای سرطان پروستات محسوب می‌شوند و مقادیر بیشتر از ۴ تا ۱۰ نانوگرم در میلی‌لیتر PSA در جریان خون در ۵۰ درصد موارد احتمال ابتلایی سرطان پروستات در بیمار وجود دارد. بنابراین مقادیر PSA در جریان خون به تنهایی بیانگر سرطان پروستات نیست و برای تشخیص نهایی به آزمایش‌های تکمیلی مانند آزمایش‌های پاتولوژی (بررسی بافت پروستات) نیاز است.

اطلاعات عمومی: نحوه چکاپ پروستات چگونه است؟

چه عواملی در افزایش میزانPSA  موثر هستند؟

  1. سرطان پروستات
  2. متورم شدن پروستات(بزرگ شدن پروستات)
  3. التهاب پروستات(عفونی شدن پروستات)
  4. فعالیت های شدید بدنی

چکاپ مردان در منزل در کمال آرامش

برای ازمایش PSA چه اقداماتی باید قبل از انجام نمونه گیری انجام داد؟

  1. اگرچه ناشتا بودن فرد برای انجام این ازمایش الزامی نیست ولی بهتر است فرد ناشتا باشد.
  2. نمونه‌برداری از بافت پروستات و معاینه ان تا از یک هفته قبل از انجام آزمایش انجام نشود.
  3. با توجه به اینکه فعالیت های شدید بدنی باعث افزایش سطح PSA می‌شوند، بنابراین دو روز قبل از انجام این آزمایش از فعالیت های شدید بدنی مانند دوچرخه‌سواری و انزال پرهیز شود.
  4. با توجه به اینکه پرتودرمانی و مصرف داروهای دارای ترکیبات تستوسترون باعث اختلال در نتایج آزمایش PSA می شوند، قبل از انجام این ازمایش این اقدامات انجام نشود.

آزمایش پروستات در منزل

آزمایشگاه فوق تخصصی ایران طب به عنوان یکی از شناخته شده‌ترین مجموعه‌های خدمات پزشکی در ایران، امکان نمونه‌گیری و انجام آزمایش‌ در منزل  را ایجاد کرده است. اگر شما نیز تمایل دارید آزمایش خون برای تشخیص PSA در منزل خود انجام دهید، به‌راحتی می توانید به سایت آزمایشگاه آنلاین تهران طب مراجعه کرده و نسبت به ثبت نام و تعیین زمان خون‌گیری و انجام آزمایش در منزل خود از طریق سایت اقدام نمایید.

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

author-avatar

دکتر عبدالحسین ناصری

وی از اساتید برجسته دانشگاه علوم پزشکی ایران بوده و ده ها پروژه پژوهشی دانشگاهی در دانشگاه علوم پزشکی ایران با راهنمایی و نظارت ایشان صورت پذیرفته، دکتر ناصری از سال 1370 بعنوان هیئت علمی در دانشگاه مشغول به خدمت بوده و همچنین از سال 1373 تاکنون مدیریت آزمایشگاه بیمارستان های متعددی را عهده دار بودند، ایشان از سال 1396 تاکنون مدیرت آزمایشگاه بیمارستان های حضرت فاطمه (س) و شهید مطهری تهران را بر عهده دارند. از سری نگارش های دکتر میتوان به کتب "دقیق ترین روش تشخیص استافیلوکوکوس اورئوس" ، "بررسی چشمه ها و آب های گرم معدنی ایران" و ... اشاره کرد، لازم به ذکر است که نگارش "طرح جامع گردشگری سلامت کل کشور" نیز جز دستاورد های ایشان بوده است. Wikipedia.org isid.research.ac.ir irimc.org majlis.ir

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *