hpv, آزمایش های پزشکی, چکاپ

آیا ویروس HPV در آزمایش خون مشخص می شود؟

آیا ویروس HPV در آزمایش خون مشخص می شود؟

آزمایش ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) چیست؟

آزمایش ویروسHPV ، ویروس پاپیلومای انسانی را که می تواند سلول های طبیعی دهانه رحم را به سلول های غیرطبیعی یا پیش سرطانی تبدیل کند، تشخیص می دهد. نتیجه مثبت تست HPV به این معنی است که ممکن است به سرطان دهانه رحم مبتلا شوید. در واقع این تست سرطان بالقوه دهانه رحم را تشخیص می دهد.

HPV یک بیماری مقاربتی و یک ویروس بسیار رایج و پیچیده است. حدود ۸۰ میلیون نفر در ایالات متحده ممکن است ناقل هر یک از ۲۰۰ نوع مختلف HPV باشند. عفونت‌های HPV اغلب بدون درمان برطرف می‌شوند و ممکن است هرگز متوجه نشوید که HPV داشته‌اید.

اما ۱۳ نوع از این ۲۰۰ نوع ویروس می توانند باعث سرطان دهانه رحم یا سایر سرطان ها شوند. انجام آزمایش HPV می تواند خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را کاهش دهد و همچنین ممکن است از انتشار ویروس جلوگیری کند. اگر می‌دانید مبتلا به HPV هستید، می‌توانید سبک زندگی خود را برای محافظت از دیگران در برابر ابتلا به HPV تغییر دهید. اگر HPV ندارید، می توانید واکسنی که در برابر HPV محافظت می کند دریافت کنید.

علائم زگیل تناسلی چیست؟

علائم زگیل تناسلی چیست؟

در خانم‌ها، زگیل تناسلی می‌تواند روی دیواره‌های واژن، ناحیه بین اندام تناسلی خارجی و مقعد، کانال مقعد و دهانه رحم رشد کند. در مردان، ممکن است در نوک یا ساقه آلت تناسلی، کیسه بیضه یا مقعد ایجاد شوند. زگیل‌های تناسلی همچنین می‌توانند در دهان یا حلق فردی که رابطه دهانی  با فردی آلوده داشته است، نیز رشد کنند. علائم و نشانه‌های زگیل تناسلی شامل موراد زیر است:

 1. برآمدگی‌های کوچک، گوشتی، قهوه‌ای یا صورتی در ناحیه تناسلی
 2. وجود شکلی شبیه گل کلم که در اثر نزدیکی چند زگیل به هم ایجاد می‌شود
 3. خارش یا احساس ناراحتی در ناحیه تناسلی
 4. خون‌ریزی در حین مقاربت

ظاهر زگیل‌های تناسلی می‌توان بسیار کوچک و صاف بوده، به حدی که دیده نشوند. با این حال، به ندرت، زگیل تناسلی می‌تواند به خوشه‌های بزرگ در فردی با نقص سیستم ایمنی تکثیر شود.

چه کسی به این آزمایش نیاز دارد؟

آزمایش HPV برای هر کسی که دهانه رحم دارد بسیار مهم است، زیرا تقریباً تمام موارد سرطان دهانه رحم ناشی از عفونت های پرخطر HPVهستند. این عفونت ها باعث ایجاد ضایعات پیش سرطانی می شوند و احتمال تبدیل شدن به سرطان دهانه رحم بیشتر است.

چه روش های غربالگری HPV استفاده می شود؟

 1. آزمایشات اولیه HPV برای تشخیص HPV پرخطر: فقط وجود HPV را آزمایش می کنند.
 2. پاپ اسمیر: این آزمایش تغییرات سلولی دهانه رحم را انجام می دهد.
 3. آزمایش مشترک HPV/Pal.: آزمایش مشترک سلول های مشابه را از نظر تغییرات سلولی دهانه رحم و انواع پرخطر HPV بررسی می کند.

آزمایش های HPV

چه آزمایش هایی HPV را تشخیص می دهند؟

 1. نمونه برداری از سلول های دهانه رحم: این آزمایش علائم سرطان دهانه رحم و HPV را تشخیص می دهد.
 2. کولپوسکوپی: اگر پاپ اسمیر شما علائم HPV را نشان دهد، نیاز است آزمایش کولپوسکوپی انجام دهید.
 3. بیوپسی دهانه رحم: این آزمایش HPV و سایر سرطان های زودرس دهانه رحم را تشخیص می دهد. نمونه ای از بافت دهانه رحم شما می گیرند تا نمونه شما زیر میکروسکوپ بررسی شود.

بیش از ۱۰۰ نوع ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) وجود دارد که برخی از آنها باعث ایجاد زگیل روی پوست یا غشای مخاطی می‌شوند. شما میتوانید با انجام آزمایش HPV در منزل از علائم و خطرات بیماری خود باخبر شوید

آیا تست پاپ اسمیر با تست HPV یکی است؟

خیر، اما روش انجام هر دو تست یکی است با این تفاوت که در پاپ اسمیر تغییرات سلولی و سلول های غیر طبیعی دهانه رحم بویژه در سرطان دهانه رحم را بررسی می کنند. اما در HPV، سلول های دهانه رحم شما را از نظر DNA HPV بررسی می کنند، بویژه انواع پرخطر HPV که احتمال ایجاد پیش سرطان و سرطان دهانه رحم را دارند.

آیا HPV از آزمایش خون مشخص می شود؟

خیر، آزمایش خون برای HPV وجود ندارد. اگرچه در آزمایش HPV می توان آنتی بادی  ضد  HPV را ردیابی کند ولی وجود آنتی بادی HPV در ازمایش خونی که برای تشخیص HPV با آزمایش خون نشان داده می شود، فقط می تواند بگوید که فرد در دوره ای از زندگی در معرض ویروس HPV قرار گرفته است و نمی تواند مشخص کند که در حال حاضر به این ویروس مبتلا هست یا خیر؟

نمونه های مناسب برای تشخیص HPV در مردان کدام است؟

 1. سطح آلت تناسلی (penile surface)
 2. حفره حشفی یا حفره پوستی نزدیک به سر آلت (the glans / coronal sulcus=Preputial cavity)
 3. ختنه گاه (Glans) و یا همان پوست ختنه گاه (prepuce)
 4. کیسه بیضه (Scrotum)
 5. ترشحات مجرا (Urethra)
 6. مایع منی
 7. ادرار
 8. پوست دور مقعد
 9. کانال مقعد

نمونه های مناسب برای تشخیص HPV در زنان کدام است؟

 1. سلولهای دهانه رحم بیوپسی
 2. ترشحات واژن
 3. ادرار
 4. نمونه برداری از ضایعات زگیل تناسلی

لیست آزمایش‌های چکاپ کامل زنان بصورت کامل با جزییات بیان شده و بانوان می توانند سه آزمایش تخصص زیر را درمنزل برای آگاهی از وضعیت سلامت خودشان انجام دهند.

چه زمانی به این آزمایش نیاز دارم؟

انجمن سرطان آمریکا آزمایشات اولیه HPV را برای افراد ۲۵ تا ۶۵ ساله که دهانه رحم دارند توصیه می کند. آزمایش HPV اولیه آزمایش پاپ اسمیر است که فقط برای غربالگری HPV انجام می شود. پاپ اسمیر که ترکیبی از غربالگری برای HPV و سرطان دهانه رحم است، Cotest نامیده می شود. افرادی که تست HPV آنها منفی است، ممکن است پنج سال بعد آزمایش HPV دیگری انجام دهند.

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

author-avatar

دکتر عبدالحسین ناصری

وی از اساتید برجسته دانشگاه علوم پزشکی ایران بوده و ده ها پروژه پژوهشی دانشگاهی در دانشگاه علوم پزشکی ایران با راهنمایی و نظارت ایشان صورت پذیرفته، دکتر ناصری از سال 1370 بعنوان هیئت علمی در دانشگاه مشغول به خدمت بوده و همچنین از سال 1373 تاکنون مدیریت آزمایشگاه بیمارستان های متعددی را عهده دار بودند، ایشان از سال 1396 تاکنون مدیرت آزمایشگاه بیمارستان های حضرت فاطمه (س) و شهید مطهری تهران را بر عهده دارند. از سری نگارش های دکتر میتوان به کتب "دقیق ترین روش تشخیص استافیلوکوکوس اورئوس" ، "بررسی چشمه ها و آب های گرم معدنی ایران" و ... اشاره کرد، لازم به ذکر است که نگارش "طرح جامع گردشگری سلامت کل کشور" نیز جز دستاورد های ایشان بوده است. Wikipedia.org isid.research.ac.ir irimc.org majlis.ir

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *