آزمایش های پزشکی, چکاپ

تفسیر آزمایش cbc آنلاین

cbc یک آزمایش خون است که برای ارزیابی سلامتی عمومی بدن و شناسایی مشکلات پزشکی مانند عفونت، التهاب، آنمیا، سرطان و بیماری های قلبی عروقی استفاده می شود.

این آزمایش شامل اندازه گیری تعداد سلول های خونی، اندازه و شکل سلول ها، غلظت هموگلوبین (پروتئین حمل کننده اکسیژن در خون) و سایر عناصر خون مانند پلاکت ها و لکوسیت ها می باشد.

نتایج CBC معمولاً شامل شاخص هایی مانند تعداد سلول های خونی، حجم سلول ها، غلظت هموگلوبین، تعداد پلاکت ها و تعداد لکوسیت ها است. با تحلیل نتایج CBC، پزشک می تواند به دقت بیشتری درباره سلامتی عمومی بدن شما و مشکلات پزشکی شما اطلاعات بیشتری کسب کند.

آزمایش cbc چیست؟

CBC یک آزمایش خون است که برای ارزیابی سلامتی عمومی بدن و شناسایی مشکلات پزشکی مانند عفونت، التهاب، آنمیا، سرطان و بیماری های قلبی عروقی استفاده می شود. این آزمایش شامل اندازه گیری تعداد سلول های خونی، اندازه و شکل سلول ها، غلظت هموگلوبین و سایر عناصر خون مانند پلاکت ها و لکوسیت ها می باشد. با تحلیل نتایج CBC، پزشک می تواند به دقت بیشتری درباره سلامتی عمومی بدن شما و مشکلات پزشکی شما اطلاعات بیشتری کسب کند.

تفسیر آزمایش cbc آنلاین

نرمال رنج آزمایش cbc

نرمال رنج CBC برای بزرگسالان عبارت است از:

 • تعداد سلول های خونی قرمز (RBC) : 4.5تا ۵.۵ میلیون در میکرولیتر (mcL) برای زنان

و ۴.۷ تا ۶.۱ میلیون در mcL برای مردان

نرمال رنج RBC برای زنان و مردان در سنین مختلف به شرح زیر است:

 • نوزادان: ۴.۱ تا ۵.۸ میلیون در mcL
 • کودکان: ۳.۸ تا ۵.۵ میلیون در mcL
 • نوجوانان: ۴.۵ تا ۵.۳ میلیون در mcL
 • بزرگسالان: ۴.۵ تا ۵.۵ میلیون در mcL برای زنان

و ۴.۷ تا ۶.۱ میلیون در mcL برای مردان

به علاوه، نرمال رنج RBC ممکن است در برخی شرایط خاص مانند بارداری، فعالیت بدنی شدید، یا افزایش ارتفاع سطح دریا تغییر کند. پزشک شما می تواند به شما نرمال رنج مناسب برای شرایط خاص شما را بگوید.

 • غلظت هموگلوبین (Hb) : 12 تا ۱۶گرم در دسی لیتر (dL) برای زنان
 • و ۱۳.۵ تا ۱۷.۵ گرم در dL برای مردان
 • نوزادان: ۱۴ تا ۲۴ گرم در دسی لیتر
 • کودکان: ۱۱.۵ تا ۱۵.۵ گرم در دسی لیتر
 • نوجوانان: ۱۲.۰ تا ۱۶.۰ گرم در دسی لیتر
 • بزرگسالان: ۱۲.۰ تا ۱۶.۰ گرم در دسی لیتر برای زنان و ۱۳.۵ تا ۱۷.۵ گرم در دسی لیتر برای مردان

همچنین، نرمال رنج هموگلوبین ممکن است در شرایط خاص مانند بارداری، فعالیت بدنی شدید، یا افزایش ارتفاع سطح دریا تغییر کند. پزشک شما می تواند به شما نرمال رنج مناسب برای شرایط خاص شما را بگوید.

– حجم سلول های خونی قرمز  (HCT) : 36% تا ۴۶%برای زنان و ۴۱٪ تا ۵۳٪ برای مردان

نرمال رنج هماتوکریت برای مردان بین ۴۰ تا ۵۲ درصد و برای زنان بین ۳۷ تا ۴۷ درصد است. این مقدار در کودکان و نوجوانان ممکن است متفاوت باشد و بسته به سن و جنسیت، متغیر باشد. پزشک شما می تواند به شما نرمال رنج مناسب برای سن و جنسیت شما را بگوید.

– تعداد سلول های خونی سفید (WBC) : 4.500 تا ۱۱.۰۰۰ در mcL

نرمال رنج WBC (لکوسیت ها) در بزرگسالان بین ۴،۵۰۰ تا ۱۱،۰۰۰ در میلی لیتر است. با این حال، این مقدار ممکن است در شرایط خاص مانند بارداری، فعالیت بدنی شدید، یا بیماری های خاص، مانند عفونت، تغییر کند. پزشک شما می تواند به شما نرمال رنج مناسب برای شرایط خاص شما را بگوید.

– تعداد پلاکت ها: ۱۵۰،۰۰۰ تا ۴۵۰،۰۰۰ در mcL

نرمال رنج پلاکت برای بزرگسالان بین ۱۵۰,۰۰۰ تا ۴۵۰,۰۰۰ در هر میلی‌لیتر خون است. اما در کودکان و نوجوانان، این مقدار ممکن است متفاوت باشد و بسته به سن و جنسیت، متغیر باشد. پزشک شما می تواند به شما نرمال رنج مناسب برای سن و جنسیت شما را بگوید.

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

author-avatar

دکتر عبدالحسین ناصری

وی از اساتید برجسته دانشگاه علوم پزشکی ایران بوده و ده ها پروژه پژوهشی دانشگاهی در دانشگاه علوم پزشکی ایران با راهنمایی و نظارت ایشان صورت پذیرفته، دکتر ناصری از سال 1370 بعنوان هیئت علمی در دانشگاه مشغول به خدمت بوده و همچنین از سال 1373 تاکنون مدیریت آزمایشگاه بیمارستان های متعددی را عهده دار بودند، ایشان از سال 1396 تاکنون مدیرت آزمایشگاه بیمارستان های حضرت فاطمه (س) و شهید مطهری تهران را بر عهده دارند. از سری نگارش های دکتر میتوان به کتب "دقیق ترین روش تشخیص استافیلوکوکوس اورئوس" ، "بررسی چشمه ها و آب های گرم معدنی ایران" و ... اشاره کرد، لازم به ذکر است که نگارش "طرح جامع گردشگری سلامت کل کشور" نیز جز دستاورد های ایشان بوده است. Wikipedia.org isid.research.ac.ir irimc.org majlis.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *