آزمایش های پزشکی, چکاپ, داخلی, سلامت جسم, سلامت عمومی, غدد

کم کاری تیروئید چیست؟

کم کاری تیروئید چیست؟

کم کاری تیروئید یا هیپوتیروئیدیسم (Hypothyroidism) زمانی است که غده تیروئید هورمون های تیروئید کافی برای پاسخگویی به نیازهای بدن شما را تولید نمی کند. تیروئید یک غده کوچک پروانه ای شکل در جلوی گردن شما است. هورمون های تیروئید نحوه استفاده بدن از انرژی را کنترل می کنند، بنابراین تقریبا بر هر عضو بدن شما تاثیر می گذارندبرای مثال حتی نحوه ضربان قلب شمارا کنترل میکند . تولید نشدن هورمون های تیروئید کافی در بدن  بسیاری از عملکردهای بدن شما را کند می کند.

کم کاری تیروئید چقدر شایع است؟

۲۰۰ میلیون نفر از جمعیت جهان مبتلا به یکی از مشکلات مربوط به کم کاری تیروئید و یا پر کاری تیروئید هستند همچنین زنان ۵تا ۸ برابر بیشتر از مردان به عارضه تیروئید مبتلا میشوند .

چه کسانی بیشتر در معرض ابتلا به کم کاری تیروئید هستند؟

زنان بسیار بیشتر از مردان در معرض ابتلا به کم کاری تیروئید هستند. این بیماری همچنین در افراد مسن تر از ۶۰.۱ سال شایع تر است

در صورت ابتلا به موارد زیر خطر ابتلا به کم کاری تیروئید بیشتر میشود

 1. فرد قبلاً مشکل تیروئید مانند گواتر داشته باشد
 2. فرد برای اصلاح مشکل تیروئید، جراحی یا ید رادیواکتیو داشته است
 3. شخص تحت پرتودرمانی در ناحیه تیروئید، گردن یا قفسه سینه قرار گرفته باشد
 4. دارای سابقه بیماری تیروئید خانوادگی باشد
 5. در ۶ ماه گذشته باردار بودندباشد
 6. ترنر،( یک اختلال ژنتیکی که زنان را تحت تاثیر قرار می دهد)
 7. بیماری سلیاک
 8. سندرم شوگرن ، (بیماری که باعث خشکی چشم و دهان می شود)
 9. کم خونی خطرناک ،( یک بیماری ناشی از کمبود ویتامین B12)
 10. دیابت نوع ۱ یا نوع ۲
 11. آرتریت روماتوئید ، (یک بیماری خود ایمنی که مفاصل را تحت تاثیر قرار می دهد)
 12. لوپوس ، (یک وضعیت التهابی مزمن خود ایمنی)
  کم کاری تیروئید چیست؟

آیا کم کاری تیروئید در بارداری مشکل ساز است؟

در صورت عدم درمان کم کاری تیروئید میتواند در دوران بارداری مادر و جنین را تحت تاثیر قرار دهد. با این حال، داروهای تیروئید می توانند به پیشگیری از مشکلات کمک کنند و مصرف آنها در دوران بارداری بی خطر است. بسیاری از زنانی که داروهای هورمون تیروئید مصرف می‌کنند در دوران بارداری به دوز بالاتری نیاز دارند، بنابراین اگر متوجه شدید باردار هستید، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

عوارض کم کاری تیروئید چیست؟

کم کاری تیروئید می تواند منجر به کلسترول بالا شود. اگر کلسترول بالا دارید، باید آزمایش کم کاری تیروئید بدهید. به ندرت، کم کاری تیروئید شدید درمان نشده ممکن است منجر به کما میکسدم، شکل شدید کم کاری تیروئید شود که در آن عملکرد بدن تا حد تهدید کننده زندگی کند می شود. کما میکسدما نیاز به درمان فوری پزشکی دارد.

علائم کم کاری تیروئید چیست؟

کم کاری تیروئید علائم زیادی دارد که می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. برخی از علائم رایج کم کاری تیروئید عبارتند از

 • خستگی
 • افزایش وزن
 • عدم تحمل سرما
 • درد مفاصل و عضلات
 • پوست خشک یا موهای خشک و نازک
 • پریود نامنظم
 • مشکلات بارداری
 • کاهش ضربان قلب
 • افسردگی

از آنجایی که کم کاری تیروئید به کندی ایجاد می شود، ممکن است تا ماه ها یا حتی سال ها متوجه علائم بیماری نشوید.

بسیاری از این علائم، به ویژه خستگی و افزایش وزن، رایج هستند و لزوماً به این معنی نیست که شما مشکل تیروئید دارید.

کم کاری تیروئید چیست؟علت کم کاری تیروئید می شود؟

کم کاری تیروئید دلایل مختلفی دارد، از جمله:

 1. بیماری هاشیموتو
 2. تیروئیدیت یا التهاب تیروئید
 3. کم کاری مادرزادی تیروئید
 4. برداشتن قسمتی یا تمام تیروئید با جراحی
 5. پرتودرمانی تیروئید
 6. مصرف برخی از داروها
 7. مصرف کم یا زیاد ید
 8. اختلالات غده هیپوفیز
 1. بیماری هاشیموتو

بیماری هاشیموتو، یک اختلال خود ایمنی است همچنین شایع ترین علت کم کاری تیروئید  هایشیموتو است. با این بیماری، سیستم ایمنی بدن شما به غده تیروئید حمله می کند. تیروئید ملتهب می شود و نمی تواند به اندازه کافی هورمون تیروئید تولید کند.

 1. تیروئیدیت

تیروئیدیت همان التهاب غده تیروئید شما است که  باعث می شود هورمون تیروئید ذخیره شده از غده تیروئید شما نشت کند.در این حالت در ابتدا، نشت تیروئید سطح هورمون تیروئید خون شما را افزایش می دهد و منجر به تیروتوکسیکوز یا همان پر  کاری تیروئید می شود،همان وضعیتی که در آن سطح هورمون تیروئید بسیار بالا میرود. پر کاری تیروئید ممکن است برای چندین ماه ادامه یابد. پس از آن، تیروئید شما ممکن است کم کار شود و با گذشت زمان، این وضعیت دائمی شود و نیاز به جایگزینی هورمون تیروئید داشته باشد.

سه نوع تیروئیدیت می تواند باعث تیروتوکسیکوز و به دنبال آن کم کاری تیروئید شود

 1. تیروئیدیت حاد شامل یک تیروئید ملتهب و بزرگ شده است.
 2. تیروئیدیت پس از زایمان .
 3. تیروئیدیت خاموش بدون درد است، حتی اگر تیروئید شما بزرگ شده باشد. پزشک در تشخیص اولیه فکر می کنند که احتمالاً یک بیماری خود ایمنی است.
 4. کم کاری مادرزادی تیروئید

برخی از نوزادان با تیروئیدی به دنیا می آیند که به طور کامل رشد نکرده یا به درستی کار نمی کند. در صورت عدم درمان، کم کاری تیروئید مادرزادی می تواند منجر به ناتوانی ذهنی و نارسایی رشد شود (زمانی که کودک آنطور که انتظار می رود رشد نمی کند). درمان زودهنگام می تواند از این مشکلات جلوگیری کند. به همین دلیل بهتر است آزمایشات نوزاد خود را به تیم مجرب نمونه گیری از نوزاد لیماطب در ابتدای تولد فرزند دلبندتان بسپارید تا از مشکلات رشد آن جلوگیری شود .

 1. برداشتن قسمتی یا تمام تیروئید با جراحی

وقتی توسط جراحی بخشی از تیروئید شمارا برمی دارند، قسمت باقی مانده ممکن است مقادیر طبیعی هورمون تیروئید تولید کند. امادر برخی از افراد که این جراحی را انجام می دهند ممکن است دچار کم کاری تیروئید شوند. و همچنین برداشتن کل تیروئید همیشه منجر به کم کاری  دائمی  تیروئید می شود. علت برداششتن بخشی از تیروئید یا تمام آن در زیر امده است

کم کاری تیروئید چیست؟جراحی به علت پرکاری تیروئید

 • گواتر بزرگ
 • ندول های تیروئید، که تومورهای غیر سرطانی یا توده هایی در تیروئید هستند که می توانند هورمون تیروئید بیش از حد تولید کنند.
 • سرطان های کوچک تیروئید۵. پرتودرمانی تیروئید

ید رادیواکتیو، یک درمان رایج برای پرکاری تیروئید است که  به تدریج سلول های تیروئید را از بین می برد. اگر درمان با ید رادیواکتیو دریافت کنید، احتمالاً در نهایت به کم کاری تیروئید مبتلا خواهید شد. پزشکان همچنین افرادی که سرطان سر یا گردن دارند را با پرتودرمانی درمان می‌کنند، که اگر در درمان گنجانده شود می‌تواند به تیروئید آسیب برساند.

 1. داروها

برخی از داروها می توانند با تولید هورمون تیروئید تداخل داشته باشند و منجر به کم کاری تیروئید شوند

 • داروهای قلب
 • داروهای اختلال دوقطبی
 • داروهای سرطان

به‌ویژه چندین داروی سرطان که اخیراً تولید شده‌اند، می‌توانند به طور مستقیم بر تیروئید تأثیر بگذارند یا به طور غیرمستقیم با آسیب به غده هیپوفیز بر آن تأثیر بگذارند.

چگونه پزشکان کم کاری تیروئید را تشخیص می دهند؟

آزمایش خون تشخیص کم کاری تیروئید را تایید میکند برای تشخیص کم کاری تیروئید و بررسی تیروئید خود میتوانید با انجام دادن پنل تیروئید لیما طب اطلاعات مفیدی در مورد سلامتی تیروئید خود به دست آورید.

از آنجایی که کم کاری تیروئید می تواند باعث مشکلات باروری شود، زنانی که برای باردار شدن مشکل دارند اغلب برای مشکلات تیروئید آزمایش می شوند و در پکیج قبل از بارداری پنل  تیروئید نیز بررسی میشود

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

author-avatar

دکتر مهسا ماهان راد

دکتر مهسا ماهان راد از پزشکان به نام تهران در عرصه درمان و زیبایی میباشند ایشان توانستند با تلاش و پشت کار و همگام بودن با علم پزشکی روز دنیا تجارب پر باری از طبابت و زیبایی را به منصه ظهور بگذارند که به برخی از فعالیت های ایشان به صورت تیتر وار اشاره میکنیم: _پزشک زیبایی در مرکز لیزر نسیم شعبه امام خمینی _پزشک زیبایی در مرکز لیزر نسیم غرب _پزشک درمانگاه والفجر _پزشک اورژانس درمانگاه بانک شهر _پزشک بیمارستان فدائیان اسلام تامین اجتماعی   @drmahsamahanrad

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *