آزمایش های پزشکی

آزمایش (CBC) چه آزمایشی است؟

ازمایش-(CBC)-چه-ازمایشی-است؟

شمارش کامل خون یا CBC، یک آزمایش خون است که بسیاری از قسمت‌ها و ویژگی‌های خون شما را اندازه‌گیری می‌کند، از جمله:

  1. گلبول‌های قرمز خون، که اکسیژن را از ریه‌ها به بقیه بدن می‌رسانند.
  2. گلبول های سفید خون که با عفونت ها و سایر بیماری ها مبارزه می کنند. پنج نوع اصلی گلبول سفید وجود دارد. آزمایش CBC تعداد کل گلبول های سفید خون را اندازه گیری می کند. آزمایش متفاوتی به نام CBC با دیفرانسیل تعداد هر نوع از این گلبول های سفید را اندازه گیری می کند.
  3. پلاکت‌هایی که با کمک به لخته شدن خون، خونریزی را متوقف می‌کنند.
  4. هموگلوبین، پروتئینی در گلبول های قرمز خون است که اکسیژن را از ریه ها به بقیه بدن می رساند.
  5. هماتوکریت، اندازه گیری مقداری از خون شما که از گلبول های قرمز تشکیل شده است.
  6. میانگین حجم بدن (MCV)، اندازه‌گیری میانگین اندازه گلبول‌های قرمز خون شما.

نام‌های دیگر شمارش کامل خون: CBC، شمارش کامل خون، شمارش سلول‌های خونی

آزمایش-(CBC)-برای-چه-کاری-استفاده-می-شود؟

آزمایش (CBC) برای چه کاری استفاده می شود؟

شمارش کامل خون یک آزمایش خون رایج است که اغلب بخشی از یک معاینه معمولی است. شمارش کامل خون می تواند به تشخیص انواع اختلالات از جمله عفونت، کم خونی، بیماری های سیستم ایمنی و سرطان خون کمک کند.

چرا به شمارش کامل خون نیاز دارم؟

پزشک شما ممکن است به عنوان بخشی از چکاپ شما یا برای نظارت بر سلامت کلی شما، آزمایش خون کامل را دستور داده باشد. این آزمایش همچنین ممکن است برای موارد زیر استفاده شود:

کمک به تشخیص بیماری های خونی، عفونت، اختلالات سیستم ایمنی، یا سایر شرایط پزشکی یا بررسی تغییرات ایجاد شده در یک اختلال خونی موجود را بررسی کنید.

چرا-به-شمارش-کامل-خون-نیاز-دارم؟

در هنگام شمارش کامل خون چه اتفاقی می افتد؟

یک پزشک با استفاده از یک سوزن کوچک از رگ بازوی شما نمونه خون می گیرد. پس از وارد کردن سوزن، مقدار کمی خون در یک لوله آزمایش یا ویال جمع آوری می شود. وقتی سوزن داخل یا خارج می شود ممکن است کمی احساس سوزش کنید. این معمولا کمتر از پنج دقیقه طول می کشد.

اقدامات لازم قبل از انجام ازمایش (CBC)

معمولاً هیچ آمادگی خاصی برای شمارش کامل خون لازم نیست. اما اگر پزشک آزمایش‌های دیگری را بر روی نمونه خون شما دستور داده است، ممکن است لازم باشد چندین ساعت قبل از آزمایش ناشتا باشید.

نتایج-ازمایش-(CBC)

نتایج آزمایش (CBC)

CBC سلول های خون شما را می شمارد. دلایل زیادی وجود دارد که سطح شما ممکن است در محدوده طبیعی نباشد. مثلا:

  1. سطوح غیر طبیعی گلبول های قرمز، هموگلوبین یا هماتوکریت ممکن است نشانه کم خونی، بیماری قلبی یا آهن بسیار کم در بدن شما باشد.
  2. تعداد کم گلبول های سفید ممکن است نشانه یک اختلال خود ایمنی، اختلال مغز استخوان یا سرطان باشد.
  3. تعداد بالای گلبول های سفید ممکن است نشانه عفونت یا واکنش به دارو باشد.

اگر هر یک از سطوح شما غیر طبیعی است، همیشه به این معنی نیست که شما یک بیماری پزشکی دارید که نیاز به درمان دارد. رژیم غذایی، سطح فعالیت، داروها، دوره قاعدگی، ننوشیدن آب کافی و عوامل دیگر می توانند بر نتایج تأثیر بگذارند. با پزشک خود صحبت کنید تا بدانید نتایج شما به چه معناست.

کلام آخر

شمارش کامل خون تنها یکی از ابزارهایی است که پزشک شما برای اطلاع از سلامت شما از آن استفاده می کند. پزشک شما سابقه پزشکی، علائم و سایر عوامل را برای تشخیص در نظر می گیرد. همچنین ممکن است نیاز به آزمایشات اضافی داشته باشید.

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

author-avatar

دکتر عبدالحسین ناصری

وی از اساتید برجسته دانشگاه علوم پزشکی ایران بوده و ده ها پروژه پژوهشی دانشگاهی در دانشگاه علوم پزشکی ایران با راهنمایی و نظارت ایشان صورت پذیرفته، دکتر ناصری از سال 1370 بعنوان هیئت علمی در دانشگاه مشغول به خدمت بوده و همچنین از سال 1373 تاکنون مدیریت آزمایشگاه بیمارستان های متعددی را عهده دار بودند، ایشان از سال 1396 تاکنون مدیرت آزمایشگاه بیمارستان های حضرت فاطمه (س) و شهید مطهری تهران را بر عهده دارند. از سری نگارش های دکتر میتوان به کتب "دقیق ترین روش تشخیص استافیلوکوکوس اورئوس" ، "بررسی چشمه ها و آب های گرم معدنی ایران" و ... اشاره کرد، لازم به ذکر است که نگارش "طرح جامع گردشگری سلامت کل کشور" نیز جز دستاورد های ایشان بوده است. Wikipedia.org isid.research.ac.ir irimc.org majlis.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.