آزمایش های پزشکی

آزمایش هموگلوبین (Hemoglobin A1C (HbA1c))

آزمایش هموگلوبین (HbA1c) میزان قند خون (گلوکز) متصل به هموگلوبین را اندازه گیری می کند. هموگلوبین بخشی از گلبول‌های قرمز خون است که اکسیژن را از ریه‌ها به بقیه بدن می‌رساند. این یک آزمایش خون به خوبی نشان می دهد که چگونه دیابت کنترل می شود.

آزمایش هموگلوبین (HbA1c) چیست؟

آزمایش هموگلوبین (HbA1c) میزان گلوکز خون متصل به هموگلوبین را اندازه گیری می کند. هموگلوبین بخشی از گلبول‌های قرمز خون است که اکسیژن را از ریه‌ها به بقیه بدن می‌رساند. آزمایش HbA1c نشان می دهد که میانگین گلوکز متصل به هموگلوبین در سه ماه گذشته چقدر بوده است. زیرا طول عمر گلبول قرمز سه ماه است. اگر سطح HbA1c شما بالا باشد، ممکن است نشانه دیابت باشد، یک بیماری مزمن که می تواند باعث برخی از بیماری مانند بیماری قلبی، بیماری کلیوی و آسیب عصبی شود.

نام های دیگر: HbA1c، A1c، گلیکوهموگلوبین، هموگلوبین گلیکوزیله

آزمایش HbA1c چه کاربردی دارد؟

آزمایش HbA1c برای بررسی دیابت یا پیش دیابت در بزرگسالان استفاده می شود. پیش دیابت یعنی سطح قند خون شما نشان می دهد که در معرض خطر ابتلا به دیابت هستید. اگر دیابت دارید، آزمایش HbA1c می تواند به نظارت بر وضعیت و سطح گلوکز شما کمک کند.

آزمایش هموگلوبین

چرا به آزمایش HbA1c نیاز داریم؟

مرکز کنترل بیماری (CDC) توصیه می کند که بزرگسالان بالای ۴۵ سال برای غربالگری دیابت و پیش دیابت آزمایش HbA1c دهند. اگر نتایج شما طبیعی است، باید هر ۳ سال یکبار آزمایش را تکرار کنید. اگر نتایج شما نشان داد که مبتلا به پیش دیابت هستید، باید هر ۱ تا ۲ سال یکبار آزمایش دهید. اگر کمتر ۴۵ سال دارید، در صورت داشتن برخی از شرایط خاص لازم است این تست را انجام دهید که عبارتند از:

  1. اضافه وزن یا چاقی
  2. فشار خون بالا
  3. سابقه بیماری قلبی
  4. عدم تحرک

بهتر است آزمایش HbA1c هر ۳ سال یکبار انجام شود و اگر نتایج ازمایش نشان داد که شما دارای پیش دیابت هستید، بایستی در فاصله زمانی کمتری این تست انجام دهید. همچنین اگر دارای علائم دیابت هستید، آزمایش HbA1c را انجام دهید. علائم دیابت عبارتند از:

  1. افزایش تشنگی
  2. تکرر ادرار
  3. تاری دید
  4. خستگی

آزمایش هموگلوبین

نحوه انجام ازمایش HbA1c و اقدامات لازم قبل از انجام آن:

برای انجام ازمایش HbA1c به خون نیاز است و این آزمایش نیازی به آمادگی خاصی ندارد.

تفسیر نتایج ازمایش HbA1c

نرمال: HbA1c کمتر ۷/۵ درصد

پیش دیابت: HbA1c بین ۷/۵ تا ۴/۶ درصد

دیابت: HbA1c بیشتر از ۵/۶ درصد

اگر دیابت دارید، انجمن دیابت آمریکا توصیه می کند سطح HbA1c خود را زیر ۷ درصد نگه دارید.

کلام اخر

آزمایش HbA1c برای دیابت بارداری که نوعی دیابت که فقط زنان باردار را تحت تاثیر قرار می دهد و یا تشخیص دیابت کودکان استفاده نمی شود. همچنین، اگر کم خونی یا نوع دیگری از اختلالات خونی دارید، آزمایش HbA1c ممکن است برای تشخیص دیابت دقت کمتری داشته باشد.

 

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

author-avatar

دکتر عبدالحسین ناصری

وی از اساتید برجسته دانشگاه علوم پزشکی ایران بوده و ده ها پروژه پژوهشی دانشگاهی در دانشگاه علوم پزشکی ایران با راهنمایی و نظارت ایشان صورت پذیرفته، دکتر ناصری از سال 1370 بعنوان هیئت علمی در دانشگاه مشغول به خدمت بوده و همچنین از سال 1373 تاکنون مدیریت آزمایشگاه بیمارستان های متعددی را عهده دار بودند، ایشان از سال 1396 تاکنون مدیرت آزمایشگاه بیمارستان های حضرت فاطمه (س) و شهید مطهری تهران را بر عهده دارند. از سری نگارش های دکتر میتوان به کتب "دقیق ترین روش تشخیص استافیلوکوکوس اورئوس" ، "بررسی چشمه ها و آب های گرم معدنی ایران" و ... اشاره کرد، لازم به ذکر است که نگارش "طرح جامع گردشگری سلامت کل کشور" نیز جز دستاورد های ایشان بوده است. Wikipedia.org isid.research.ac.ir irimc.org majlis.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *