آزمایش های پزشکی, چکاپ, سلامت جسم, سلامت عمومی

میزان نرمال هموگلوبین در آزمایش خون چقدر است؟

آزمایش هموگلوبین تستی است برای اندازه گیری هموگلوبین خون که از طریق آن می توان بیماری ها و مشکلاتی همچون کم خونی شدید، بیماری پلی سیتمی و تالاسمی را تشخیص داد. این آزمایش بیشتر برای افرادی تجویز می شود که دارای اختلالاتی همچون سرگیجه و خستگی، زردی پوست و… هستند.

برای انجام آزمایش خون و تزریقات در منزل می توانید از تیم حرفه ای لیما طب کمک گرفته و با در ارتباط بودن با آن ها انواع آزمایش و چکاپ کامل در منزل را انجام دهید.

آزمایش هموگلوبین چیست؟

آزمایش هموگلوبین (Hemoglobin A1C (HbA1c)) که آن را با نام انحصاری HCG در برگه آزمایش مشاهده می کنید یک بخش از آزمایش شمارش کامل خون یا CBC بوده که در گلبول های قرمز خون ذخیره و در مغز استخوان تولید می شود. مقدار و میزان هموگلوبین موجود در خون را اندازه گیری می کند.

 HCGدر گلبول های سفید خون پروتئین هایی غنی و سرشار از آهن هستند که سبب انتقال اکسیژن در سرتاسر بدن هستند. با غلظت هموگلوبین خون می توان ظرفیت حمل اکسیژن خون را اندازه گیری کرد. HCG در آزمایش خون دارای یک سطح نرمال است که پایین بودن آن نشانه آنمی و بالا بودن سطح آن می تواند با خارش پوستی، سردرد و کاهش غیرطبیعی وزن همراه باشد.

سطح هموگلوبین نرمال در آزمایش خون

هموگلوبین در خون برای هر فرد بسته به جنسیت، سن و… او متفاوت بوده اما به طور کلی میزان طبیعی آن در خون برای هر فرد به شرح زیر است. 

  • در زنان بالغ ۱۲ الی ۱۶ گرم در دسی لیتر
  • در مردان بالغ ۱۴ الی ۱۸ گرم در دسی لیتر
  • در نوزادان ۲ ماه تا ۱ سال، ۹.۵ الی ۱۳ گرم در دسی لیتر
  • در نوزادان تازه متولد شده تا ۲ ماه، ۱۴ الی ۲۴ گرم در دسی لیتر

شرایط انجام تست هموگلوبین

شرایط انجام تست هموگلوبین

انجام آزمایش هموگلوبین خون نیازی به ناشتا بودن نداشته و نیازی به رژیم غذایی خاصی برای قبل از انجام آزمایش و چکاپ خون در منزل نیست. اما ممکن است پزشک علاوه بر آزمایش هموگلوبین تست های دیگری را برای شما تجویز کرده باشد که نیاز به ناشتایی و یا رژیم غذایی خاصی هستند. در این باره می توانید با پزشک خود مشورت کنید.

بالا یا پایین بودن هموگلوبین خون نشانه چیست؟

هموگلوبین یا همان HCG در برخی از افراد بالاتر از حد نرمال و در برخی دیگر پایین تر از میزان طبیعی آن است. اما هم بالا و هم پایین بودن آن می تواند نشان دهنده مشکلات جدی در سلامتی باشد. هموگلوبین بالا می تواند نشان دهنده پلی سیتمی باشد که در این حالت تعداد گلبول های قرمز خون بسیار زیاد است که مغز استخوان بیش از حد آن ها را تولید می کند و به آن سرطان خون نیز می گویند.

پایین بودن میزان HCG در آزمایش خون نشان دهنده کمبود گلبول های قرمز است که به آن کم خونی و در موارد حاد تالاسمی می گویند که می تواند بر اثر عوامل مختلفی از جمله خونریزی زیاد و یا کمبود برخی از ویتامین ها بوجود بیاید.

سخن آخر

در این مقاله به بررسی میزان طبیعی هموگلوبین در آزمایش خون پرداختیم و شرایط انجام آزمایش را به طور کامل شرح دادیم. اگر شما هم تجربه انجام آزمایش هموگلوبین را تا به امروز داشته اید نظرات خود را با ما به همراه بگذارید.

سوالات متداول در رابطه با آزمایش HCG

چگونه آزمایش HCG انجام دهیم؟

برای انجام آزمایش هموگلوبین چه در منزل و چه در محل کار می توانید از تیم حرفه ای لیما طب کمک بگیرید.

چه چیز هایی باعث بالا رفتن سطح هموگلوبین خون می شود؟

برخی از بیماری ها مانند انسداد ریه، بیماری های قلبی و عروقی و یا استعمال دخانیات می توانند در بالا رفتن سطح هموگلوبین خون نقش داشته باشند.

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *