سلامت عمومی

علت درد وسط سر چیست؟

علت درد وسط سر چیست

سردردهای خوشه ای یکی از دردناک ترین انواع سردرد هستند. سردرد خوشه ای معمولاً شما را در نیمه شب با درد شدید در یک چشم یا اطراف یک طرف سرتان بیدار می کند. حملات مکرر، معروف به دوره‌های خوشه‌ای، می‌تواند از هفته‌ها تا ماه‌ها طول بکشد، معمولاً با دوره‌های بهبودی که سردرد متوقف می‌شود، ادامه پیدا می‌کند. در طول دوره بهبودی، هیچ سردردی برای ماه ها و گاهی حتی سال ها رخ نمی دهد.

خوشبختانه سردرد خوشه ای نادر است و تهدید کننده زندگی نیست. درمان‌ها می‌توانند حملات سردرد خوشه‌ای را کوتاه‌تر و کم‌تر کند. علاوه بر این، داروها می توانند تعداد سردردهای خوشه ای را کاهش دهند.

علائم و نشانه های رایج در هنگام سردرد

علائم و نشانه های رایج در هنگام سردرد عبارتند از:

 1. درد طاقت‌آوری که عموماً در پشت یا اطراف یک چشم قرار می‌گیرد، اما ممکن است به سایر نواحی صورت، سر و گردن شما نیز سرایت کند.
 2. درد یک طرفه
 3. بی قراری
 4. پارگی بیش از حد
 5. قرمزی چشم در سمت آسیب دیده
 6. گرفتگی یا آبریزش بینی در سمت آسیب دیده
 7. عرق کردن پیشانی یا صورت در سمت آسیب دیده
 8. رنگ پریدگی پوست یا برافروختگی صورت
 9. تورم اطراف چشم در سمت آسیب دیده
 10. افتادگی پلک در سمت آسیب دیده

افراد مبتلا به سردرد خوشه‌ای، بر خلاف افراد مبتلا به میگرن، احتمالاً با سرعت حرکت می‌کنند یا می‌نشینند و تکان می‌خورند. برخی از علائم شبیه میگرن – از جمله حساسیت به نور و صدا – ممکن است با سردرد خوشه‌ای رخ دهد.

ویژگی های سر درد خوشه ای

ویژگی های سر درد خوشه ای

یک دوره خوشه ای معمولا چند هفته تا چند ماه طول می کشد. تاریخ شروع و مدت هر دوره خوشه ممکن است از دوره ای به دوره دیگر سازگار باشد. به عنوان مثال، دوره های خوشه ای می توانند به صورت فصلی رخ دهند، مانند هر بهار یا هر پاییز.

اکثر مردم سردردهای خوشه ای اپیزودیک دارند. در سردردهای خوشه‌ای اپیزودیک، سردرد به مدت یک هفته تا یک سال رخ می‌دهد و پس از آن یک دوره بهبودی بدون درد ۳ ماه یا بیشتر طول می‌کشد تا سردرد خوشه‌ای دیگری ایجاد شود. دوره های خوشه ای مزمن ممکن است بیش از یک سال ادامه داشته باشد یا دوره های بدون درد ممکن است کمتر از یک ماه طول بکشد.

در طول یک دوره خوشه ای:

 1. سردرد معمولا هر روز و گاهی چندین بار در روز اتفاق می افتد.
 2. یک حمله می تواند از ۱۵ دقیقه تا سه ساعت طول بکشد.
 3. حملات اغلب هر روز در زمان مشخصی رخ می دهند.
 4. بیشتر حملات در شب اتفاق می افتد، معمولاً ۱ تا ۲ ساعت پس از رفتن به رختخواب
 5. درد معمولاً به همان سرعتی که شروع شد، با کاهش سریع شدت، پایان می‌یابد. پس از حملات، اکثر افراد بدون درد اما خسته هستند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر تازه شروع به سردردهای خوشه ای کرده اید، برای رد سایر اختلالات و یافتن موثرترین درمان، به پزشک خود مراجعه کنید. سردرد، حتی زمانی که شدید باشد، معمولاً نتیجه یک بیماری زمینه ای نیست. اما سردرد گهگاه می تواند نشان دهنده یک بیماری زمینه ای جدی مانند تومور مغزی یا پارگی رگ خونی ضعیف (آنوریسم) باشد. علاوه بر این، اگر سابقه سردرد دارید، اگر الگوی تغییر کرد یا سردردتان ناگهان متفاوت شد، به پزشک مراجعه کنید.

اگر هر یک از علائم و نشانه های زیر را دارید به دنبال مراقبت های اورژانسی باشید:

 1. سردرد شدید و ناگهانی که اغلب شبیه صدای رعد و برق است.
 2. سردرد همراه با تب، تهوع یا استفراغ، سفت شدن گردن، سردرگمی ذهنی، تشنج، بی حسی، یا مشکلات صحبت کردن که می تواند نشان دهنده تعدادی از مشکلات از جمله سکته مغزی، مننژیت، آنسفالیت یا تومور مغزی باشد.
 3. سردرد بعد از ضربه به سر، حتی اگر سقوط یا ضربه جزئی باشد، به خصوص اگر بدتر شود.
 4. سردرد ناگهانی و شدیدی که شبیه سردردهایی است که تا به حال داشته اید.
 5. سردردی که در طول روز بدتر می شود و الگوی آن تغییر می کند.

علل سردردهای خوشه ای

علل سردردهای خوشه ای

علت دقیق سردردهای خوشه ای ناشناخته است، اما الگوهای سردرد خوشه ای نشان می دهد که ناهنجاری در ساعت بیولوژیکی بدن (هیپوتالاموس) نقش دارد. برخلاف میگرن و سردرد تنشی، سردرد خوشه ای معمولاً با محرک هایی مانند غذاها، تغییرات هورمونی یا استرس مرتبط نیست.شما میتوانید از خدمات آزمایشات و چکاب پزشکی در منزل استفاده نماییید.

با این حال، هنگامی که یک دوره خوشه ای شروع می شود، نوشیدن الکل ممکن است به سرعت باعث ایجاد سردرد شود. به همین دلیل، بسیاری از افراد مبتلا به سردرد خوشه ای از مصرف الکل در یک دوره خوشه ای اجتناب می کنند. سایر محرک های احتمالی شامل استفاده از داروهایی مانند نیتروگلیسیرین، دارویی است که برای درمان بیماری های قلبی استفاده می شود.

عوامل خطر برای سردردهای خوشه ای عبارتند از:

 1. جنسیت: مردان بیشتر در معرض سردردهای خوشه ای هستند.
 2. سن: اکثر افرادی که دچار سردردهای خوشه ای می شوند بین ۲۰ تا ۵۰ سال سن دارند، اگرچه این بیماری در هر سنی ممکن است ایجاد شود.
 3. سیگار کشیدن: بسیاری از افرادی که دچار حملات سردرد خوشه ای می شوند سیگاری هستند. با این حال، ترک سیگار معمولاً تأثیری بر سردرد ندارد.
 4. مصرف الکل: اگر سردرد خوشه‌ای دارید، نوشیدن الکل در یک دوره خوشه‌ای ممکن است خطر حمله را افزایش دهد.
 5. سابقه خانوادگی: داشتن والدین یا خواهر و برادری که سردرد خوشه ای داشته اند ممکن است خطر ابتلا را افزایش دهد.

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

author-avatar

دکتر عبدالحسین ناصری

وی از اساتید برجسته دانشگاه علوم پزشکی ایران بوده و ده ها پروژه پژوهشی دانشگاهی در دانشگاه علوم پزشکی ایران با راهنمایی و نظارت ایشان صورت پذیرفته، دکتر ناصری از سال 1370 بعنوان هیئت علمی در دانشگاه مشغول به خدمت بوده و همچنین از سال 1373 تاکنون مدیریت آزمایشگاه بیمارستان های متعددی را عهده دار بودند، ایشان از سال 1396 تاکنون مدیرت آزمایشگاه بیمارستان های حضرت فاطمه (س) و شهید مطهری تهران را بر عهده دارند. از سری نگارش های دکتر میتوان به کتب "دقیق ترین روش تشخیص استافیلوکوکوس اورئوس" ، "بررسی چشمه ها و آب های گرم معدنی ایران" و ... اشاره کرد، لازم به ذکر است که نگارش "طرح جامع گردشگری سلامت کل کشور" نیز جز دستاورد های ایشان بوده است. Wikipedia.org isid.research.ac.ir irimc.org majlis.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *