آزمایش های پزشکی, بارداری, چکاپ, زنان و زایمان, سلامت جنسی

تفسیر آزمایش خون هورمونی زنان

تفسیر آزمایش خون هورمونی زنان

آزمایشات خون هورمونی زنان شامل اندازه‌گیری سطح هورمون‌های مختلف در خون می‌شود، این آزمایشات شامل:

۱- آزمایش FSH: برای ارزیابی عملکرد تخمدان و تشخیص نارسایی تخمدان

۲- آزمایش LH: برای ارزیابی عملکرد تخمدان و تشخیص نارسایی تخمدان

۳- آزمایش E2: برای ارزیابی سطح استروژن در بدن و تشخیص مشکلات تولید استروژن

۴- آزمایش Progesterone: برای ارزیابی عملکرد تخمدان و تشخیص مشکلات در دوره قاعدگی و بارداری

۵- آزمایش Prolactin: برای تشخیص مشکلات در تولید شیر و نارسایی تخمدان

۶- آزمایش Testosterone: برای ارزیابی سطح تستوسترون در بدن و تشخیص مشکلات در تولید تستوسترون.

آزمایش fsh چیست؟

آزمایش FSH یک آزمایش خون است که برای اندازه‌گیری سطح هورمون folicle-stimulating hormone (FSH) در بدن استفاده می‌شود. این هورمون توسط غده هیپوفیز در مغز ترشح می‌شود و در زنان برای تنظیم عملکرد تخمدان و در مردان برای تنظیم عملکرد غده روده استفاده می‌شود. این آزمایش معمولاً برای تشخیص نارسایی تخمدان و علائم بیماری‌های مربوط به هورمون‌های جنسی در زنان و مردان استفاده می‌شود.

تفسیر آزمایش خون هورمونی زناننرمال رنج آزمایش fsh در چه محدوده ای است؟

نرمال رنج سطح هورمون FSH در زنان قبل از بلوغ کمتر از ۴ میلی‌واحد بر میلی‌لیتر (mIU/mL) و در زنان بعد از بلوغ و مردان بین ۱.۵ تا ۱۲.۴ mIU/mL است. اما نرمال رنج دقیق بسته به آزمایشگاه و تست مورد استفاده متفاوت است. بنابراین، بهتر است با پزشک خود در مورد نتایج آزمایش FSH خود صحبت کنید.

آزمایش Lh چیست ؟

آزمایش Lh به معنی اندازه گیری سطح هورمون لوتئینی  در خون است. این هورمون توسط غده هیپوفیز ترشح می شود و در مردان برای تنظیم تولید تستوسترون و در زنان برای تنظیم تخمک گذاری و تولید پروژسترون بسیار مهم است. نرمال رنج سطح هورمون Lh در مردان بین ۱.۵ تا ۹.۳ mIU/mL و در زنان بین ۱.۹ تا ۱۲.۵ mIU/mL است.

آزمایش E2 چیست؟

آزمایش E2 به معنی اندازه گیری سطح هورمون استروژن در خون است. استروژن در زنان تولید می شود و برای رشد و توسعه اعضای تناسلی، تنظیم دوره قاعدگی و حفظ سلامت استخوان و قلب مهم است. نرمال رنج سطح هورمون E2 در زنان بین ۱۵ تا ۳۵۰ pg/mL است.

آزمایش پروژسترون چیست؟

آزمایش پروژسترون به معنی اندازه گیری سطح هورمون پروژسترون در خون است. پروژسترون در زنان تولید می شود و نقش مهمی در حفظ بارداری و تنظیم دوره قاعدگی دارد. نرمال رنج سطح هورمون پروژسترون در دوران قاعدگی بین ۰.۱ تا ۰.۳ ng/mL و در دوران بارداری بین ۱۰ تا ۲۹۰ ng/mL است.

تفسیر آزمایش پرولاکتین

آزمایش پرولاکتین به معنی اندازه گیری سطح هورمون پرولاکتین در خون است. پرولاکتین در هر دو جنس تولید می شود و نقش مهمی در تنظیم شیردهی و تولید شیر پس از زایمان دارد. نرمال رنج سطح هورمون پرولاکتین در خون بین ۲ تا ۲۹ ng/mL است. برای آزمایش پرولاکتین، باید در شرایطی که ممکن است تأثیر منفی بر روی سطح هورمون داشته باشد، از جمله استرس، فعالیت جنسی، مصرف بعضی داروها و یا اختلالات تیروئید، خودداری شود.

تفسیر آزمایش خون هورمونی زنان

آزمایش تستسترون چیست چرا انجام‌ میشود رنج نرمال ان‌چیست ؟ در زنان و مردان چگونه تاثیر گذار است؟

آزمایش تستوسترون به معنی اندازه گیری سطح هورمون تستوسترون در خون است. تستوسترون یک هورمون جنسی است که در هر دو جنس تولید می شود و نقش مهمی در رشد و توسعه عضلات، استخوان ها، مو، پوست و نظام انتقال پیام های عصبی دارد. همچنین، تستوسترون در جنس مردان نقش مهمی در تولید اسپرم و حفظ عملکرد جنسی دارد.

آزمایش تستوسترون معمولاً برای تشخیص اختلالات هورمونی، مثل کمبود تستوسترون در مردان و زنان، یا بیش‌تر شدن سطح تستوسترون در زنان (مردمویی یا هیرسوتیسم) انجام می شود. همچنین، این آزمایش برای ارزیابی عملکرد جنسی و افزایش عضلات در بدن‌سازان نیز استفاده می شود.

رنج نرمال سطح تستوسترون در خون بستگی به سن و جنس فرد دارد. در مردان، معمولاً بین ۳۰۰ تا ۱۰۰۰ ng/dL است و در زنان، معمولاً بین ۱۵ تا ۷۰ ng/dL است.

تغییرات سطح تستوسترون در زنان و مردان ممکن است به دلیل عوامل مختلفی از جمله سن، بارداری، دوران قاعدگی، استفاده از داروهای هورمونی، بیماری های تیروئید و غیره رخ دهد.

 تجویزآزمایش هورمونی!!

انجام آزمایشات هورمونی به دلیل تشخیص و درمان اختلالات هورمونی انجام می شود. این آزمایشات برای تعیین سطح هورمون ها در خون و شناسایی هرگونه ناهنجاری در سطح آن ها استفاده می شوند. اگر جواب آزمایشات هورمونی متعادل نباشد، ممکن است علائم و علت اختلالات هورمونی را نشان دهد و به پزشک کمک می کند تا برای درمان این اختلالات، راهکار مناسبی را پیشنهاد دهد.

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

author-avatar

دکتر عبدالحسین ناصری

وی از اساتید برجسته دانشگاه علوم پزشکی ایران بوده و ده ها پروژه پژوهشی دانشگاهی در دانشگاه علوم پزشکی ایران با راهنمایی و نظارت ایشان صورت پذیرفته، دکتر ناصری از سال 1370 بعنوان هیئت علمی در دانشگاه مشغول به خدمت بوده و همچنین از سال 1373 تاکنون مدیریت آزمایشگاه بیمارستان های متعددی را عهده دار بودند، ایشان از سال 1396 تاکنون مدیرت آزمایشگاه بیمارستان های حضرت فاطمه (س) و شهید مطهری تهران را بر عهده دارند. از سری نگارش های دکتر میتوان به کتب "دقیق ترین روش تشخیص استافیلوکوکوس اورئوس" ، "بررسی چشمه ها و آب های گرم معدنی ایران" و ... اشاره کرد، لازم به ذکر است که نگارش "طرح جامع گردشگری سلامت کل کشور" نیز جز دستاورد های ایشان بوده است. Wikipedia.org isid.research.ac.ir irimc.org majlis.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *