آزمایش های پزشکی, بارداری, چکاپ, زنان و زایمان, سلامت جنسی

تفسیر آزمایش خون هورمونی زنان

تفسیر آزمایش خون هورمونی زنان

آزمایشات خون هورمونی زنان شامل اندازه‌گیری سطح هورمون‌های مختلف در خون می‌شود، این آزمایشات شامل:

۱- آزمایش FSH: برای ارزیابی عملکرد تخمدان و تشخیص نارسایی تخمدان

۲- آزمایش LH: برای ارزیابی عملکرد تخمدان و تشخیص نارسایی تخمدان

۳- آزمایش E2: برای ارزیابی سطح استروژن در بدن و تشخیص مشکلات تولید استروژن

۴- آزمایش Progesterone: برای ارزیابی عملکرد تخمدان و تشخیص مشکلات در دوره قاعدگی و بارداری

۵- آزمایش Prolactin: برای تشخیص مشکلات در تولید شیر و نارسایی تخمدان

۶- آزمایش Testosterone: برای ارزیابی سطح تستوسترون در بدن و تشخیص مشکلات در تولید تستوسترون.

 

آزمایش fsh چیست؟

آزمایش FSH یک آزمایش خون است که برای اندازه‌گیری سطح هورمون folicle-stimulating hormone (FSH) در بدن استفاده می‌شود. این هورمون توسط غده هیپوفیز در مغز ترشح می‌شود و در زنان برای تنظیم عملکرد تخمدان و در مردان برای تنظیم عملکرد غده روده استفاده می‌شود. این آزمایش معمولاً برای تشخیص نارسایی تخمدان و علائم بیماری‌های مربوط به هورمون‌های جنسی در زنان و مردان استفاده می‌شود.

تفسیر آزمایش خون هورمونی زناننرمال رنج آزمایش fsh در چه محدوده ای است؟

نرمال رنج سطح هورمون FSH در زنان قبل از بلوغ کمتر از ۴ میلی‌واحد بر میلی‌لیتر (mIU/mL) و در زنان بعد از بلوغ و مردان بین ۱.۵ تا ۱۲.۴ mIU/mL است. اما نرمال رنج دقیق بسته به آزمایشگاه و تست مورد استفاده متفاوت است. بنابراین، بهتر است با پزشک خود در مورد نتایج آزمایش FSH خود صحبت کنید.

 

آزمایش Lh چیست ؟

آزمایش Lh به معنی اندازه گیری سطح هورمون لوتئینی  در خون است. این هورمون توسط غده هیپوفیز ترشح می شود و در مردان برای تنظیم تولید تستوسترون و در زنان برای تنظیم تخمک گذاری و تولید پروژسترون بسیار مهم است. نرمال رنج سطح هورمون Lh در مردان بین ۱.۵ تا ۹.۳ mIU/mL و در زنان بین ۱.۹ تا ۱۲.۵ mIU/mL است.

 

آزمایش E2 چیست؟

آزمایش E2 به معنی اندازه گیری سطح هورمون استروژن در خون است. استروژن در زنان تولید می شود و برای رشد و توسعه اعضای تناسلی، تنظیم دوره قاعدگی و حفظ سلامت استخوان و قلب مهم است. نرمال رنج سطح هورمون E2 در زنان بین ۱۵ تا ۳۵۰ pg/mL است.

 

آزمایش پروژسترون چیست؟

آزمایش پروژسترون به معنی اندازه گیری سطح هورمون پروژسترون در خون است. پروژسترون در زنان تولید می شود و نقش مهمی در حفظ بارداری و تنظیم دوره قاعدگی دارد. نرمال رنج سطح هورمون پروژسترون در دوران قاعدگی بین ۰.۱ تا ۰.۳ ng/mL و در دوران بارداری بین ۱۰ تا ۲۹۰ ng/mL است.

 

تفسیر آزمایش پرولاکتین

آزمایش پرولاکتین به معنی اندازه گیری سطح هورمون پرولاکتین در خون است. پرولاکتین در هر دو جنس تولید می شود و نقش مهمی در تنظیم شیردهی و تولید شیر پس از زایمان دارد. نرمال رنج سطح هورمون پرولاکتین در خون بین ۲ تا ۲۹ ng/mL است. برای آزمایش پرولاکتین، باید در شرایطی که ممکن است تأثیر منفی بر روی سطح هورمون داشته باشد، از جمله استرس، فعالیت جنسی، مصرف بعضی داروها و یا اختلالات تیروئید، خودداری شود.

تفسیر آزمایش خون هورمونی زنان

آزمایش تستسترون چیست چرا انجام‌ میشود رنج نرمال ان‌چیست ؟ در زنان و مردان چگونه تاثیر گذار است؟

 

آزمایش تستوسترون به معنی اندازه گیری سطح هورمون تستوسترون در خون است. تستوسترون یک هورمون جنسی است که در هر دو جنس تولید می شود و نقش مهمی در رشد و توسعه عضلات، استخوان ها، مو، پوست و نظام انتقال پیام های عصبی دارد. همچنین، تستوسترون در جنس مردان نقش مهمی در تولید اسپرم و حفظ عملکرد جنسی دارد.

 

آزمایش تستوسترون معمولاً برای تشخیص اختلالات هورمونی، مثل کمبود تستوسترون در مردان و زنان، یا بیش‌تر شدن سطح تستوسترون در زنان (مردمویی یا هیرسوتیسم) انجام می شود. همچنین، این آزمایش برای ارزیابی عملکرد جنسی و افزایش عضلات در بدن‌سازان نیز استفاده می شود.

 

رنج نرمال سطح تستوسترون در خون بستگی به سن و جنس فرد دارد. در مردان، معمولاً بین ۳۰۰ تا ۱۰۰۰ ng/dL است و در زنان، معمولاً بین ۱۵ تا ۷۰ ng/dL است.

 

تغییرات سطح تستوسترون در زنان و مردان ممکن است به دلیل عوامل مختلفی از جمله سن، بارداری، دوران قاعدگی، استفاده از داروهای هورمونی، بیماری های تیروئید و غیره رخ دهد.

 تجویزآزمایش هورمونی!!

انجام آزمایشات هورمونی به دلیل تشخیص و درمان اختلالات هورمونی انجام می شود. این آزمایشات برای تعیین سطح هورمون ها در خون و شناسایی هرگونه ناهنجاری در سطح آن ها استفاده می شوند. اگر جواب آزمایشات هورمونی متعادل نباشد، ممکن است علائم و علت اختلالات هورمونی را نشان دهد و به پزشک کمک می کند تا برای درمان این اختلالات، راهکار مناسبی را پیشنهاد دهد.

 

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *