آزمایش های پزشکی, بارداری, بیماری های هورمونی, چکاپ, داخلی, زنان و زایمان, سلامت جسم, مادر و فرزند, مراقبت های بعد از بارداری, مراقبت های قبل از بارداری

آزمایش غربالگری اول

غربالگری سه ماهه اول

آزمایش غربالگری سه ماهه اول یک ارزیابی غیرتهاجمی اختیاری اولیه که توسط آزمایش خون و بهمراه بررسی سونوگرافی قابل انجام است   آزمایش غربالگری اول باعث شناسایی خطرات ناهنجاری های کروموزومی خاص، از جمله سندرم داون تریزومی-۲۱ و تریزومی-۱۸ است.

علاوه بر غربالگری این ناهنجاری ها، بخشی از آزمایش (معروف به شفافیت نوکال) می تواند به شناسایی سایر ناهنجاری های مهم جنین مانند اختلالات قلبی کمک کند.

تست غربالگری سه ماهه اول چیست؟

بسیار مهم است که قبل از انجام آزمایش غربالگری به یاد داشته باشید. این به کاهش برخی از اضطراب هایی که می تواند با نتایج آزمایش همراه باشد کمک می کند. آزمایش های غربالگری فقط به نتایج آزمایش خون نگاه نمی کنند. آنها تعدادی از عوامل مختلف را مقایسه می کنند (از جمله سن، قومیت، نتایج آزمایش خون، و غیره…) و سپس تخمین می زنند که شانس یک فرد برای داشتن یک ناهنجاری چقدر است.

این آزمایشات مشکلی را تشخیص نمی دهند. آنها فقط سیگنال می دهند که باید آزمایش بیشتری انجام شود.

آزمایش غربالگری اولغربالگری سه ماهه اول چگونه انجام می شود؟

غربالگری خون شامل خونگیری از مادر است که حدود چند دقیقه طول می کشد. سپس نمونه خون گرفته شده از مادر برای غربالگری کافیست لازم به ذکر است به همراه داشتن سونوگرافی برای بررسی های دقیق تر آزمایش غربالگری الزامی است .

آزمایش خون

آزمایش خون سه ماهه نخست مادر نمونه خون گرفته می‌شود.

در این تست میزان بتای آزاد گنادوتروپین جفتی انسان و پروتئین A پلاسما موجود در خون که طی ایجاد جفت و رشد جنین تولید می‌شوند اندازه‌گیری میشود.

هورمون گنادوتروپین زمانی که جفت تشکیل می‌شود افزایش پیدا می‌کند، اما اگر حدود آن خیلی زیاد باشد احتمال اینکه جنین دچار نقص مادرزادی شود بالااست.

پروتئین A نیز یکی از پروتئین‌هایی است که در خون موجود است. اگر این پروتئین در دوره بارداری سطحی کمتر از حدود نرمال را نشان دهد احتمال بروز نقص مادرزادی بالا است.

سونوگرافی NT

سونوگرافی NT ضخامت پوست ناحیه پشت گردن جنین را اندازه‌گیری می‌کند.

خوب است بدانید که پزشک می‌تواند با بررسی ضخامت پوست پشت گردن جنین بروز برخی از نقص‌های مادرزادی همچون سندرم داون را تشخیص دهد.

بهترین زمان غربالگری اول وقتی است که مادر اواخر سه ماهه نخست را سپری می‌کند.

همراه این سونوگرافی، آزمایش‌های خون نیز انجام می‌گیرد.

اگر مادر نتواند سونوگرافی انجام دهد، پزشک توصیه می‌کند که آزمایشات غربالگری یکپارچه یعنی سه ماه اول و سه ماه دوم انجام بگیرد. همچنین احتمال تجویز آزمایش غربالگری سوم نیز توسط پزشک وجود دارد.

این سونوگرافی، نتیجه آزمایشات خون، سن مادر و چند عامل دیگر همگی به پزشک کمک می‌کنند که بفهمد جنین چقدر در معرض اختلالات مادرزادی قرار دارد.

خطرات و عوارض جانبی برای مادر یا نوزاد چیست؟

به جز ناراحتی ناشی از خونگیری، هیچ خطر یا عوارض جانبی شناخته شده ای در ارتباط با غربالگری سه ماهه اول برای جنین و مادر وجود ندارد. والدین باید از دریافت احتمالی جواب آزمایش غیرطبیعی آگاه باشند و پس ازآن با انجام  آزمایشات بیشتر متوجه شوند که نوزاد آنها طبیعی است و مشکلی سلامتی آن را تهدید نمیکند .

یکی از مزایای انجام غربالگری سه ماهه اول این است که والدین را در مورد خطر ابتلا به سندرم داون و تریزومی ۱۸ در اوایل بارداری آگاه میسازد

آزمایش غربالگری اولغربالگری سه ماهه اول چه زمانی انجام می شود؟

غربالگری سه ماهه اول بین هفته یازدهم تا سیزدهم بارداری انجام می شود. از آنجایی که آزمایش خیلی زود انجام می شود، اغلب برای تعیین اینکه آیا مادر باید آزمایش تشخیصی اولیه (سه ماهه اول) مانند نمونه برداری از پرزهای کوریونی یا آمنیوسنتز سه ماهه دوم را در نظر بگیرد، استفاده می شود.

دلایل انجام آزمایشات بیشتر چیست؟

غربالگری سه ماهه اول به یافتن حدود ۸۴ درصد یعنی از هر۶ نوزاد۵ نوزاد مبتلا به سندرم داون و حدود ۸۰ درصد یعنی از هر ۵ نفر ۴تای آن نوزادان  مبتلا به تریزومی ۱۸ کمک می کند.

سندرم داون که تریزومی ۲۱ نیز نامیده می شود، توسط یک کروموزوم اضافی در نوزاد در حال رشد ایجاد می شود و این کروموزوم باعث عقب ماندگی ذهنی و مشکلات جدی قلبی می شود. از هر ۶۰۰ نوزاد یک نوزاد با سندرم داون متولد می شود. اگرچه بچه دار شدن با سندرم داون بیشتر در زنان مسن رخ می دهد، اما در هر سنی ممکن است اتفاق بیفتد.

تریزومی ۱۸ توسط یک کروموزوم اضافی در نوزاد در حال رشد ایجاد می شود. تعداد کمی از نوزادان مبتلا به سندروم داون تا زمان تولد زنده می مانند. از هر ۶۰۰۰ نوزاد یک نوزاد با سندرم داون متولد می شودهمچنین سندرم داون باعث عقب ماندگی ذهنی، مشکلات ونقص قلبی، رشد بسیار ضعیف ، عمر کوتاه تر و مشکلات دیگر می شود.

انجام آزمایشات بیشتر به پزشک معالج شما این  امکان را می دهد تشخیص را تأیید کنید و سپس فرصت های خاصی را در اختیار شما قرار می دهد:

  1. برنامه ریزی برای یک کودک با نیازهای ویژه را شروع کنید
  2. شروع به رسیدگی به تغییرات پیش بینی شده در شیوه زندگی کنید
  3. در مورد حمل فرزند تا پایان عمر تصمیم بگیرید

پکیج رایج حین بارداری

CBC - BG&Rh - FBS - Urea - Cr - Vit D3 - HIV - TSH - VDRL - HBs Ag - Rubella (G,M) U/A - U/C

۱/۰۱۸/۰۰۰تومان

نمونه گیری از:خون و ادرار

زمان آماده شدن جواب:۷ روز

غربالگری جنین (سه ماهه دوم)

Quadruple Marker

۱/۴۶۰/۵۰۰تومان

نمونه گیری از:خون و ادرار

زمان آماده شدن جواب:۱۲ روز

پکیج کامل پیش از بارداری

CBC - BG&Rh - FBS - HbA1c - BUN - Cr - U/A - U/C - TG - Chol - HDL - LDL - Ca - P - Vit D3 - Na - K - TSH - T3 - T4 - SGOT - SGPT - ALP - Bili (T,D) - Ferritin - Fe - ESR - CRP - HIV - Rubella (G,M) - VZV (G,M) - HSV (G,M) - CMV (G,M) - HBs (Ag,Ab) 

۲/۶۴۰/۰۰۰تومان

نمونه گیری از:خون و ادرار

زمان آماده شدن جواب:۱۲ روز

غربالگری جنین (سه ماهه اول)

Double Marker

۵۴۰/۰۰۰تومان

نمونه گیری از:خون و ادرار

زمان آماده شدن جواب:۱۲ روز

پکیج رایج پیش از بارداری

CBC - BG&Rh - FBS - Urea - Cr - Vit D3 - TSH - HIV - VDRL - RUBELLA (G,M) - Hbs Ag - U/A

۸۳۵/۰۰۰تومان

نمونه گیری از:خون و ادرار

زمان آماده شدن جواب: ۷ روز

پکیج کامل حین بارداری

CBC - BG&Rh - FBS - HbA1c - Urea - Cr - HDL - Ca - P - Vit D3 - Na - K - TSH - T3 - T4 - SGOT - SGPT - ALP - Bili (T,D) - Ferritin - Fe - TIBC - ESR - CRP - HIV - HCV - VDRL - Toxo (G,M) - VZV (G,M) - HSV (G,M) - CMV (G,M) - HBs (Ab,Ag) - U/A - U/C

۲/۷۸۸/۰۰۰تومان

نمونه گیری از:خون و ادرار

زمان آماده شدن جواب:۱۲ روز

برخی از افراد یا زوج ها ممکن است به دلایل مختلف تصمیم بگیرند که آزمایش یا آزمایش اضافی را دنبال نکنند:

آنها به دلایل شخصی، اخلاقی یا مذهبی، تصمیم گیری در مورد حمل فرزند را یک گزینه نمیداند و برخی از والدین تصمیم می گیرند هیچ آزمایشی را که خطری برای آسیب رساندن به کودک در حال رشد داشته باشدانجام ندهند

برخی نیز با نتیجه آزمایشات تصمیم بر به دنیا نیاوردن جنین میگیرند.

مهم این است که خطرات و مزایای آزمایش را به طور کامل بدانید و همه چیز را با مشاور در میان بگذارید. و با راهنمایی از مشاوران ژنتیک و اطلاع از خطرات راه درست را انتخاب نمایید.

آزمایش غربالگری اولهزینه آزمایش غربالگری اول

هزینه انجام غربالگری سه ماه اول در منزل مشابه هزینه انجام این آزمایش در سایر آزمایشگاه‌های معتبر  یعنی مبلغ  ۶۴۰تومان است. در نظر داشته باشید اگر شلوغی و ریسک ابتلا به بیماری‌های ویروسی و عفونی که در مراکز درمانی به علت رفت و آمد انواع بیماران وجود دارد را در نظر بگیرید،مناسب تر است در منزل آن را انجام دهید . نکته قابل توجه در ارتباط با قیمت آزمایش خون، این است که شما می‌توانید خدمات آزمایش در منزل را تحت پوشش بیمه پایه و تکمیلی انجام دهید. برای انجام آزمایش غربالگری اول می‌توانید درخواست آزمایش خود را در قسمت پایین صفحه ثبت نمایید و یا با شماره تماس ۴۴۴۴۳۱۴۸ و یا ۴۴۶۱۲۷۱۲ تماس بگیرید  تا راهنمایی‌های لازم جهت انجام آزمایشات غربالگری توسط متخصصان به شما ارائه شود.

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

author-avatar

دکتر عبدالحسین ناصری

وی از اساتید برجسته دانشگاه علوم پزشکی ایران بوده و ده ها پروژه پژوهشی دانشگاهی در دانشگاه علوم پزشکی ایران با راهنمایی و نظارت ایشان صورت پذیرفته، دکتر ناصری از سال 1370 بعنوان هیئت علمی در دانشگاه مشغول به خدمت بوده و همچنین از سال 1373 تاکنون مدیریت آزمایشگاه بیمارستان های متعددی را عهده دار بودند، ایشان از سال 1396 تاکنون مدیرت آزمایشگاه بیمارستان های حضرت فاطمه (س) و شهید مطهری تهران را بر عهده دارند. از سری نگارش های دکتر میتوان به کتب "دقیق ترین روش تشخیص استافیلوکوکوس اورئوس" ، "بررسی چشمه ها و آب های گرم معدنی ایران" و ... اشاره کرد، لازم به ذکر است که نگارش "طرح جامع گردشگری سلامت کل کشور" نیز جز دستاورد های ایشان بوده است. Wikipedia.org isid.research.ac.ir irimc.org majlis.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *