آزمایش های پزشکی

آزمایش خون فریتین

آزمایش خون فریتین سطح فریتین را در خون شما اندازه گیری می کند. فریتین پروتئینی است که آهن را در سلول های شما ذخیره می کند. برای ساخت گلبول های قرمز سالم به آهن نیاز دارید. گلبول‌های قرمز خون، اکسیژن را از ریه‌ها به بقیه بدن می‌رسانند. آهن همچنین برای ماهیچه ها، مغز استخوان و اندام های سالم از جمله رشد مغز در کودکان مهم است.

مطالب مرتبط:آزمایش HDL 

آهن بسیار کم یا زیاد در بدن شما در صورت عدم درمان می تواند مشکلات جدی برای سلامتی ایجاد کند. آزمایش خون فریتین می تواند نشان دهد که چقدر آهن در بدن شما ذخیره شده است.

نام های دیگر: فریتین سرم، سطح فریتین سرم، سرم فریتین

فریتین برای چه کاری استفاده می شود؟

فریتین برای چه کاری استفاده می شود؟

آزمایش خون فریتین برای کمک به بررسی سطح آهن شما استفاده می شود. فریتین می تواند به پزشک شما کمک کند تا بفهمد آیا بدن شما مقدار مناسبی آهن را برای سالم ماندن ذخیره می کند یا خیر. این آزمایش همچنین ممکن است برای موارد زیر استفاده شود:

مطالب مرتبط:تست تری گلیسیرید چیست؟

کمک به تشخیص یا رد شرایط مرتبط با سطح آهن، از جمله:

 1. هموکروماتوز، داشتن آهن بیش از حد در بدن
 2. کم خونی فقر آهن، داشتن گلبول های قرمز بسیار کم به دلیل کمبود آهن
 3. بیماری های کبدی (بسیاری از فریتین در بدن شما در کبد شما ذخیره می شود.)
 4. سندرم پای بی قرار، احساس سوزن سوزن شدن یا سوزش در پاها که ممکن است ناشی از کمبود آهن باشد.
 5. بیماری Still بزرگسالان (همچنین به نام بیماری استیل با شروع بزرگسالان یا AOSD)، یک بیماری غیر معمول است که باعث درد مفاصل، تب و بثورات، اغلب با سطح فریتین بالا می‌شود.
 6. اگر برای مشکلات آهن تحت درمان هستید، ممکن است از این آزمایش برای بررسی میزان کارآمدی درمان استفاده شود.

چرا به آزمایش خون فریتین نیاز دارم؟

چرا به آزمایش خون فریتین نیاز دارم؟

اگر علائم سطح آهن خیلی کم یا خیلی زیاد است، ممکن است به این آزمایش نیاز داشته باشید. علائم سطح آهن بسیار پایین عبارتند از:

 1. تنگی نفس
 2. ضعف یا خستگی
 3. سرگیجه
 4. آریتمی (مشکلی در سرعت یا ریتم ضربان قلب شما)

علائم سطح آهن خیلی زیاد می تواند متفاوت باشد و با گذشت زمان بدتر شود. علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 1. ضعف یا خستگی
 2. درد مفاصل، معمولاً در زانو یا دست
 3. از دست دادن علاقه به رابطه جنسی یا اختلال نعوظ (ED)
 4. درد شکم (شکم).
 5. تغییر رنگ پوست که ممکن است خاکستری، فلزی یا برنزی به نظر برسد
 6. همچنین اگر نتایج سایر آزمایشات خون نشان دهد که سطح هماتوکریت یا هموگلوبین شما پایین است، ممکن است به این آزمایش نیاز داشته باشید.

در طول آزمایش خون فریتین چه اتفاقی می افتد؟

یک پزشک با استفاده از یک سوزن کوچک از رگ بازوی شما نمونه خون می گیرد. پس از وارد کردن سوزن، مقدار کمی خون در یک لوله آزمایش یا ویال جمع آوری می شود. وقتی سوزن داخل یا خارج می شود ممکن است کمی احساس سوزش کنید. این معمولا کمتر از پنج دقیقه طول می کشد.

اقدامات لازم قبل از انجام فریتین

ممکن است پزشک از شما بخواهد که ۱۲ ساعت قبل از آزمایش ناشتا باشید(نخورید و ننوشید). آزمایش معمولاً در صبح انجام می شود.

نتایج فریتین چه معنی ای می دهد؟

نتایج فریتین چه معنی ای می دهد؟

سطح فریتین پایین تر از حد طبیعی ممکن است به این معنی باشد که شما دچار کم خونی فقر آهن یا وضعیت دیگری مرتبط با سطح پایین آهن هستید. کم خونی فقر آهن یک نوع رایج کم خونی است که در آن بدن شما گلبول های قرمز کافی نمی سازد. بدون درمان می تواند منجر به مشکلات قلبی، عفونت، کندی رشد و رشد مغز در کودکان و سایر مشکلات سلامتی شود. سطح فریتین بالاتر از حد طبیعی می تواند به معنای وجود آهن بیش از حد در بدن باشد. شرایطی که باعث افزایش سطح آهن می شود عبارتند از:

 1. بیماری کبد
 2. اختلال مصرف الکل
 3. هموکروماتوز
 4. پرکاری تیروئید

اگر نتایج فریتین شما طبیعی نیست، همیشه به این معنی نیست که شما یک بیماری دارید که نیاز به درمان دارد. برخی داروها می توانند سطح فریتین شما را کاهش یا افزایش دهند.

مطالب مرتبط:تست Chol  چیست؟

کلام اخر

فریتین یک پروتئین خون است که حاوی آهن است. آزمایش فریتین به پزشک کمک می کند تا بفهمد بدن شما چقدر آهن ذخیره می کند. اگر آزمایش فریتین نشان داد که سطح فریتین خون شما کمتر از حد طبیعی است، نشان دهنده آن است که ذخایر آهن بدن شما کم است و شما دچار کمبود آهن هستید. در نتیجه ممکن است دچار کم خونی شوید. اکثر بیماری هایی که باعث آهن بسیار کم یا بیش از حد می شوند را می توان با داروها، رژیم غذایی و/یا سایر درمان ها با موفقیت درمان کرد.

author-avatar

دکتر عبدالحسین ناصری

وی از اساتید برجسته دانشگاه علوم پزشکی ایران بوده و ده ها پروژه پژوهشی دانشگاهی در دانشگاه علوم پزشکی ایران با راهنمایی و نظارت ایشان صورت پذیرفته، دکتر ناصری از سال 1370 بعنوان هیئت علمی در دانشگاه مشغول به خدمت بوده و همچنین از سال 1373 تاکنون مدیریت آزمایشگاه بیمارستان های متعددی را عهده دار بودند، ایشان از سال 1396 تاکنون مدیرت آزمایشگاه بیمارستان های حضرت فاطمه (س) و شهید مطهری تهران را بر عهده دارند. از سری نگارش های دکتر میتوان به کتب "دقیق ترین روش تشخیص استافیلوکوکوس اورئوس" ، "بررسی چشمه ها و آب های گرم معدنی ایران" و ... اشاره کرد، لازم به ذکر است که نگارش "طرح جامع گردشگری سلامت کل کشور" نیز جز دستاورد های ایشان بوده است. Wikipedia.org isid.research.ac.ir irimc.org majlis.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.