hpv, آزمایش های پزشکی, عفونی

آزمایش زگیل تناسلی چیست؟

آزمایش زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی نتیجه یک عفونت ویروسی است. زگیل ها توده های گوشتی کوچک، برجستگی ها یا تغییرات پوستی هستند که در ناحیه تناسلی، مقعد و گلو یا اطراف آن ظاهر می شوند. بیشتر زگیل‌های تناسلی قابل مشاهده توسط ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) نوع ۶ و ۱۱ ایجاد می‌شوند.

این عفونت‌ها شایع هستند و بندرت باعث ایجاد مشکلات جدی برای سلامتی می‌شوند. تخمین زده می شود که بیش از ۵۰ درصد از افراد فعال جنسی ۱۵ تا ۴۹ ساله به ویروس زگیل تناسلی آلوده شده اند.

برقراری روابط زناشویی باعث می‌شود که طرف مقابل هم به این بیماری دچار شود. خطر انتقال از طریق روابط زناشویی در هر رابطه حدود ۷۰ درصد است و بعد از چند رابطه طرف مقابل هم به این بیماری مبتلا می‌شود. توصیه میشود حتما آزمایش HPV قبل از ازدواج را انجام دهید تا بتوانید بیشتر به سلامتی خود کمک کنید.

زگیل تناسلی چگونه منتقل می شود؟

شما می توانید از طریق تماس پوست به پوست، از جمله رابطه جنسی واژینال، مقعدی یا دهانی با فردی که این ویروس را دارد، به HPV تناسلی مبتلا شوید.

ویروس از کاندوم عبور نمی کند، اما از آنجایی که کاندوم تمام ناحیه تناسلی را نمی پوشاند، ممکن است پوست ناحیه تناسلی که توسط کاندوم پوشانده نشده است را آلوده کند.

زگیل می تواند از ناحیه تناسلی به ناحیه اطراف مقعد بدون داشتن رابطه مقعدی گسترش یابد.

شما از طریق استفاده از حمام یا حوله مشترک، از استخر، صندلی توالت یا استفاده از فنجان، بشقاب یا کارد و چنگال مشترک به زگیل تناسلی مبتلا نمی شوید.

علائم زگیل تناسلی

علائم زگیل تناسلی چیست؟

اکثر افراد مبتلا به عفونت HPV دچار زگیل های قابل مشاهده نمی شوند، زیرا ویروس خود به خود از بین می رود. این بدان معنی است که شما ممکن است ندانید که آیا شما یا شریک زندگیتان به این ویروس مبتلا هستید یا خیر.

شما ممکن است متوجه رشدهای کوچک و گوشتی، برجستگی ها یا تغییرات پوستی شوید که ممکن است در هر نقطه یا روی ناحیه تناسلی، مقعد یا گلو ظاهر شوند. آنها ممکن است در داخل واژن یا مقعد نیز باشند، بنابراین ممکن است بلافاصله قابل مشاهده نباشند. زگیل تناسلی معمولاً بدون درد است، اما ممکن است گاهی خارش داشته باشد و باعث التهاب یا خونریزی از مقعد یا مجرای ادرار شود.

اثرات بلند مدت زگیل تناسلی چیست؟

به ندرت پیش می آید که زگیل تناسلی باعث ایجاد مشکلات طولانی مدت شود.

اگر متوجه شدیم که زگیل تناسلی داریم چکار باید بکنیم؟

فقط در صورت داشتن زگیل قابل مشاهده به شما پیشنهاد درمان می شود. هدف از درمان فقط حذف زگیل های قابل مشاهده است.

به شریک جنسی خود بگویید: اگر زگیل تناسلی قابل مشاهده دارید، بهتر است با شریک فعلی خود در مورد عفونت صحبت کنید و تا زمان تکمیل درمان از تماس پوست به پوست با ناحیه عفونی خودداری کنید.

چگونه از زگیل تناسلی جلوگیری کنیم؟

کاندوم می تواند به جلوگیری از گسترش زگیل تناسلی کمک کند، اما از تماس عفونت با سایر قسمت های مقعد یا اندام تناسلی که توسط کاندوم پوشانده نشده اند جلوگیری نمی کند.

اسم آزمایش زگیل تناسلی چیست؟

آزمایش زگیل تناسلی، آزمایش ویروس(HPV)( یا ویروس پاپیلومای انسانی Human papillomavirus (HPV) نامیده می شود. ویروس HPV یا ویروس پاپیلومای انسانی، عضوی از خانواده ویروس پاپیلوما و یک ویروس DNA دو رشته است که اثر سیتوپاتیک در اپیتلیوم ایجاد می کند.

بیش از ۱۰۰ نوع ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) وجود دارد که برخی از انها باعث ایجاد زگیل روی پوست یا غشای مخاطی می شوند و برخی دیگر نیز باعث سرطان مقعد، آلت تناسلی، واژن ، فرج و پشت گلو (دهان و حلق)  و سرطان گردن رحم می شوند. عفونت های ناشی از HPV از طریق تماس جنسی یا از طریق تماس پوست به پوست دیگر منتقل می شوند.

آزمایشHPV چیست؟

تست اچ پی وی آزمایش غربالگری برای سرطان دهانه رحم است، البته این تست ابتلا به سرطان را مشخص نمی‌کند، اما وجود ویروس پاپیلوم یعنی عامل سرطان دهانه رحم را در بدن نشان می‌دهد. گونه‌های خاصی از اچ پی وی، برای مثال نوع ۱۶ و ۱۸، احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم را افزایش می‌دهد.

اگر پزشک و بیمار از وجود نوع خاص HPV که احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم را افزایش می‌دهد، اطلاع داشته باشند بهتر می‌توانند درباره مراحل بعدی درمان تصمیم گیری کنند. در این شرایط اقدام‌هایی چون نظارت، آزمایش‌های بیشتر یا درمان سلول‌های پیش سرطانی یا غیرطبیعی انجام می‌شود.

عفونت‌های ناشی از HPV از طریق تماس جنسی یا از طریق تماس پوست به پوست دیگر منتقل می‌شوند که میتواند موجب سرطان رحم یا زگیل تناسلی شود.شما میتوانید با انجام آزمایش HPV در منزل از علائم و خطرات بیماری خود باخبر شوید

HPV چگونه ازمایش میشود

تست HPV و تست پاپ (پاپ اسمیر)

تست HPV و تست پاپ دو نوع تست غربالگری سرطان دهانه رحم هستند. غربالگری به معنای بررسی یک بیماری یا تغییراتی است که ممکن است قبل از بروز علائم به بیماری تبدیل شود. زنان حتی اگر در ظاهر مشکل خاصی نداشته باشند به غربالگری های معمول سرطان دهانه رحم نیاز دارند.

انواع HPV تناسلی

سایر HPV مخاطی در نظر گرفته می شوند زیرا به سلول های روی سطوح مخاطی حمله کرده و در آنها زندگی می کنند. انواع HPV مخاطی، HPV تناسلی (یا آنوژنیتال) نیز نامیده می شوند زیرا اغلب ناحیه مقعد و تناسلی را تحت تاثیر قرار می دهند. همچنین می توانند پوشش داخلی دهان و گلو را آلوده کنند. انواع HPV مخاطی معمولاً در پوست یا قسمت‌هایی از بدن به جز سطوح مخاطی رشد نمی‌کنند.

نتیجه مثبت تست HPV به این معنی است که ممکن است به سرطان دهانه رحم مبتلا شوید. در واقع این تست سرطان بالقوه دهانه رحم را تشخیص می دهد. به بانوان عزیز توصیه میشود آزمایش زگیل ناحیه تناسلی زنان را انجام دهند تا بیشتر بتوانند به سلامتی خود کمک کنند.

انواع HPV مخاطی (تناسلی) کم خطر:

انواع HPV که تمایل به ایجاد زگیل دارند و به ندرت باعث سرطان می شوند، انواع کم خطر نامیده می شوند. عفونت HPV تناسلی کم خطر می تواند باعث ایجاد زگیل های گل کلمی شکل در ناحیه تناسلی و مقعد یا اطراف آن شود. در زنان، زگیل ممکن است در نواحی که همیشه مورد توجه قرار نمی گیرند، مانند دهانه رحم و واژن ظاهر شود.

انواع HPV مخاطی (تناسلی) پرخطر:

انواع HPV که می توانند باعث سرطان شوند، انواع پرخطر نامیده می شوند که با سرطان های خاصی مرتبط هستند. پزشکان در مورد تغییرات سلولی و پیش سرطان هایی که این نوع ایجاد می کنند نگران هستند، زیرا احتمال اینکه در طول زمان به سرطان تبدیل شوند، بیشتر است.

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

author-avatar

دکتر عبدالحسین ناصری

وی از اساتید برجسته دانشگاه علوم پزشکی ایران بوده و ده ها پروژه پژوهشی دانشگاهی در دانشگاه علوم پزشکی ایران با راهنمایی و نظارت ایشان صورت پذیرفته، دکتر ناصری از سال 1370 بعنوان هیئت علمی در دانشگاه مشغول به خدمت بوده و همچنین از سال 1373 تاکنون مدیریت آزمایشگاه بیمارستان های متعددی را عهده دار بودند، ایشان از سال 1396 تاکنون مدیرت آزمایشگاه بیمارستان های حضرت فاطمه (س) و شهید مطهری تهران را بر عهده دارند. از سری نگارش های دکتر میتوان به کتب "دقیق ترین روش تشخیص استافیلوکوکوس اورئوس" ، "بررسی چشمه ها و آب های گرم معدنی ایران" و ... اشاره کرد، لازم به ذکر است که نگارش "طرح جامع گردشگری سلامت کل کشور" نیز جز دستاورد های ایشان بوده است. Wikipedia.org isid.research.ac.ir irimc.org majlis.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *