hpv, آزمایش های پزشکی, عفونی

آزمایش زگیل ناحیه تناسلی در دختران

آزمایش زگیل ناحیه تناسلی در دختران

آزمایش زگیل ناحیه تناسلی در دختران مجرد

زگیل تناسلی نتیجه یک عفونت ویروسی است. زگیل ها توده های گوشتی کوچک، برجستگی ها یا تغییرات پوستی هستند که در ناحیه تناسلی، مقعد و گلو یا اطراف آن ظاهر می شوند. بیشتر زگیل‌های تناسلی قابل مشاهده توسط ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) نوع ۶ و ۱۱ ایجاد می‌شوند.

این عفونت‌ها شایع هستند و بندرت باعث ایجاد مشکلات جدی می‌شوند. تخمین زده می شود که بیش از ۵۰ درصد از افراد فعال جنسی ۱۵ تا ۴۹ ساله به ویروس زگیل تناسلی آلوده شده اند. احتمال الوده شدن دختران جوان و مجرد نیز به  HPV وجود دارد. اما دلیل ابتلای دختران  مجرد به ویروس زگیل ناحیه تناسلی چیست؟

بیش از ۱۰۰ نوع ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) وجود دارد که برخی از آنها باعث ایجاد زگیل روی پوست یا غشای مخاطی می‌شوند و برخی دیگر نیز باعث سرطان مقعد، آلت تناسلی، واژن ، فرج و پشت گلو  و سرطان گردن رحم می‌شوند.شما میتوانید با انجام آزمایش HPV در منزل از علائم و خطرات بیماری خود باخبر شوید.

با توجه به اینکه ویروس زگیل ناحیه تناسلی به شدت مسری بوده و انتقال ان همیشه به دلیل تماس جنسی نیست. زیرا تماس ناحیه های تناسلی با یکدیگر، رابطه مقعدی، رابطه جنسی دهانی و تماس قسمت هایی از پوست که کاندوم آنها را نمی پوشاند، نیز می تواند به راحتی این ویروس را از فرد بیمار به فرد سالم انتقال دهد. اما خوشبختانه احتمال انتقال زگیل های تناسلی از طریق دست دادن، بغل کردن، حمام رفتن یا استفاده از توالت مشترک بسیار نادر است.

علائم زگیل تناسلی در دختران مجرد

علائم زگیل تناسلی در دختران مجرد چگونه است؟

علائم زگیل تناسلی ممکن است به یکی از حالت های زیر دیده شود:

بدون هیچ علائمی باشند.

در دستگاه تناسلی بصورت توده های گوشتی و خاکستری ریزی دیده شود.

بصورت خارش، سوزش و خونریزی دستگاه تناسلی بروز کند.

بصورت ترشحات بد بو ظاهر شود.

تشخیص زگیل تناسلی در دختران مجرد چگونه است؟

برای تشخیص زگیل تناسلی در دختران مجرد پزشک ناحیه ران، لگن، واژن و مقعد را معاینه می کند و اگر لازم باشد پزشک درخواست بیوپسی (نمونه برداری) می دهد.

درمان زگیل تناسلی در دختران مجرد چگونه است؟

نوع درمان انتخابی برای رفع زگیل های تناسلی در افراد مختلف متفاوت است ولی لیزر یکی از رایجترین گزینه برای درمان زگیل تناسلی در دختران جوان است. بایستی توجه داشت که عدم درمان به موقع عواقب خطرناکی دارد و ممکن است در دختران جوان باعث ایجاد سرطان دهانه رحم شود.

درمان زگیل تناسلی در دختران مجرد

  زگیل تناسلی در زنان در کدام قسمت است؟

زگیل تناسلی در دختر جوان و مجرد بیشتر روی بخش های بیرونی واژن و دیواره های آن، قسمت بین ناحیه تناسلی خارجی و مقعد، کانال مقعد و گردن رحم رشد می کند.

عوارض زگیل تناسلی در زنان

سرطان گردن رحم ارتباط نزدیکی با ویروس HPV دارد. البته برخی از انواع HPV نیز با سرطان سینه، سرطان آلت تناسلی و سرطان دهان و گلو در ارتباط هستند.

این عفونت‌ها شایع هستند و بندرت باعث ایجاد مشکلات جدی برای سلامتی می‌شوند. تخمین زده می شود که بیش از ۵۰ درصد از افراد فعال جنسی ۱۵ تا ۴۹ ساله به ویروس زگیل تناسلی آلوده شده اند. شما با خواندن مقاله آزمایش زگیل تناسلی چیست؟؟ میتوانید اطلاعات خود از این آزمایش را بالا ببرید و از استرس خود بکاهید.

آزمایشHPV برای دختران جوان چیست؟

تست  HPV  آزمایش غربالگری برای سرطان دهانه رحم است، البته این تست ابتلا به سرطان را مشخص نمی‌کند، اما وجود ویروس پاپیلوم یعنی عامل سرطان دهانه رحم را در بدن نشان می‌دهد. گونه‌های خاصی از اچ پی وی، برای مثال نوع ۱۶ و ۱۸، احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم را افزایش می‌دهد.

تست HPV و تست پاپ (پاپ اسمیر)

تست HPV و تست پاپ دو نوع تست غربالگری سرطان دهانه رحم هستند. غربالگری به معنای بررسی یک بیماری یا تغییراتی است که ممکن است قبل از بروز علائم به بیماری تبدیل شود. زنان حتی اگر در ظاهر مشکل خاصی نداشته باشند به غربالگری های معمول سرطان دهانه رحم نیاز دارند.

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

author-avatar

دکتر عبدالحسین ناصری

وی از اساتید برجسته دانشگاه علوم پزشکی ایران بوده و ده ها پروژه پژوهشی دانشگاهی در دانشگاه علوم پزشکی ایران با راهنمایی و نظارت ایشان صورت پذیرفته، دکتر ناصری از سال 1370 بعنوان هیئت علمی در دانشگاه مشغول به خدمت بوده و همچنین از سال 1373 تاکنون مدیریت آزمایشگاه بیمارستان های متعددی را عهده دار بودند، ایشان از سال 1396 تاکنون مدیرت آزمایشگاه بیمارستان های حضرت فاطمه (س) و شهید مطهری تهران را بر عهده دارند. از سری نگارش های دکتر میتوان به کتب "دقیق ترین روش تشخیص استافیلوکوکوس اورئوس" ، "بررسی چشمه ها و آب های گرم معدنی ایران" و ... اشاره کرد، لازم به ذکر است که نگارش "طرح جامع گردشگری سلامت کل کشور" نیز جز دستاورد های ایشان بوده است. Wikipedia.org isid.research.ac.ir irimc.org majlis.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *