hpv, آزمایش های پزشکی, چکاپ, سلامت جسم, عفونی, مراقبت های بعد از بارداری, مراقبت های قبل از بارداری

تفاوت زگیل تناسلی با تبخال تناسلی

تفاوت زگیل تناسلی با تبخال تناسلی

تبخال تناسلی یکی از شایع ترین بیماری های مقاربتی  است. عفونت‌های ویروس هرپس در واقع اغلب منجر به بیماری نمی‌شوند: از هر ۱۰۰ نفری که آلوده می‌شوند، ۹۰ نفر یا هیچ علامتی ندارند یا علائم خیلی کمی دارند . به همین دلیل، کارشناسان به طور فزاینده ای از تبخال به عنوان یک عفونت مقاربتی (STI) یاد می کنند. هنگامی که به ویروس های تبخال یا همان ویروس هرپس آلوده شدید، تا آخر عمر در بدن شما باقی می مانند.برای اطلاعات بیشتر در مورد زگیل تناسلی به مقالات زگیل تناسلی مراجعه نمایید . با ما در لیماطب همراه باشید.

زگیل و تبخال تناسلی چیست ؟

اگر علائم ظاهر شوند، می توانند دردناک و ناراحت کننده باشند. اما درمان هایی وجود دارد که می تواند علائم را تسکین داده و شیوع را کوتاه کند. اگر یک بار تبخال داشته اید، معمولاً عود می کند. خبر خوب این است که شیوع تبخال در طول زمان خفیف تر و کمتر می شود.

زگیل تناسلی نیز ریشه ویروسی دارند و جز بیماری های عفونی میباشد . منشا زگیل تناسلی ویروس hpv  و منشا تبخال تناسلی ویروس hsv  میباشد. زگیل تناسلی شبیه گوشت اضافه و زائده خوشه مانند است اما تبخال تناسلی شبیه تبخال های کوچک است و میتواند آبکی یا خونی باشد.

تفاوت زگیل تناسلی با تبخال تناسلیعلائم زگیل و تبخال تناسلی چیست ؟

در تبخال تناسلی، پوست ناحیه تناسلی می تواند ملتهب و دردناک شود و تاول های کوچکی ایجاد شود. تاول ها به صورت خوشه های کوچک ایجاد می شوند و می توانند پاره شوند و آب یا خون بیایند. آنها اغلب هنگام بهبودی پوسته ایجاد می کنند در زمان ابتلا پوست نیز ممکن است خارش یا سوزش داشته باشد. زنان مبتلا به تبخال تناسلی اغلب هنگام ادرار کردن درد دارند.

علائم به طور معمول در مردان در ناحیه  آلت تناسلی، پوست ختنه گاه و کیسه بیضه است ، و در زنان در ناحیه لابیا، واژن و دهانه رحم قرار میگیرد . تاول ها ممکن است در ناحیه مقعد، روی باسن یا کشاله ران نیز ایجاد شوند. برخی از افراد متوجه می شوند که شیوع بیماری از طریق احساس سوزن سوزن شدن در ناحیه تناسلی یا درد در ناحیه پایین، باسن یا پاها شروع می شود.

اولین شیوع تبخال تناسلی اغلب علائم شدیدتری نسبت به شیوع بعدی ایجاد می کند. علاوه بر مشکلات پوستی معمولی، اینها شامل تب، سردرد، خستگی عمومی و درد عضلانی و اغلب تورم غدد لنفاوی در ناحیه کشاله ران است.

اگر قبلاً یک ویروس تبخال متفاوت در بدن خود داشته اید ، ممکن است قبلاً میزان خاصی از ایمنی آنتی بادی  در برابر ویروس های هرپس تبخال داشته باشید. سپس علائم ممکن است در طول اولین شیوع خفیف تر از افرادی باشد که هنوز با ویروس تماس نداشته اند. اگر سیستم ایمنی بدن شما ضعیف شده باشد، علائم می توانند برایتان شدیدتر و طولانی تر شوند.

از علائم زگیل تناسلی نیز میتوان به زوائد گوشتی و شاخه مانند درد ناک در مردان در ناحیه آلت تناسلی ، کیسه بیضه ، دهان و مقعد اشاره کرد و در زنان به زائده ها در ناحیه فرج ، رکتوم ، لابیا ، واژن ، دهان و مقعد اشاره کرد .

هر دوی این ویروس ها از طریق تماس پوست با پوست انتقال پیدا میکنند .

تفاوت زگیل تناسلی با تبخال تناسلیعلل بروز و ابتلا به زگیل و تبخال تناسلی چیست ؟

تبخال تناسلی توسط ویروس های هرپس سیمپلکس ایجاد می شود که دو نوع مختلف از آن وجود دارد:

ویروس هرپس سیمپلکس نوع ۱ (HSV-1)

ویروس هرپس سیمپلکس نوع ۲ (HSV-2)

تبخال تناسلی عمدتاً توسط HSV-2 ایجاد می شود. تبخال لب نیز توسط ویروس های تبخال ایجاد می شود، اما معمولاً توسط HSV-1 ایجاد می شود. هر چند هر ویروسی می تواند هم باعث تبخال در نواحی مثل لب و هم تبخال تناسلی شود. اینکه آیا تبخال تناسلی دارید یا تبخال تنها به نوع ویروس تبخال بستگی ندارد، بلکه به جایی که ویروس ها در داخل بدن قرار دارند نیز بستگی دارد.

ویروس های تبخال که در خوشه های سلول عصبی (گانگلیون) در انتهای پایین ستون فقرات مستقر شده اند، می توانند باعث تبخال تناسلی شوند. اگر این ویروس ها در خوشه های سلول های عصبی تکثیر شوند و در امتداد اعصاب به لایه های بیرونی پوست حرکت کنند، می توانند منجر به تبخال تناسلی شوند.

ویروس های تبخال از طریق تماس پوستی به خصوص در حین رابطه جنسی از جمله رابطه جنسی دهانی یا مقعدی منتقل می شوند. آنها همچنین می توانند از طریق اسباب بازی های جنسی مشترک منتقل شوند. ویروس های تبخال بدون اینکه روی پوست باشند نمی توانند برای مدت طولانی زنده بمانند. به همین دلیل بسیار بعید است که از طریق وسایلی مانند حوله، ملحفه یا توالت فرنگی منتقل شوند.

زگیل تناسلی توسط ویروس پاپیلومای انسانی (hpv ) منتقل میشود . این ویروز اغلب از طریق تماس جنسی پوست با پوست منتقل میشود . فرد ناقل میتواند هیچ علائمی نداشته باشد و انواع پرخطر ویروس hpv  را منتقل کند .همچنین میتواند انواعی که موجب بروز زگیل در ناحیه فرج رکتوم ، دهانه رحم ، مقعد ، و دهان میشود را منتقل کند .ویروس hpv یکی از عوامل اصلی سرطان دهانه رحم میباشد .

تفاوت نشانه های زگیل و تبخال تناسلی چیست ؟

اگر چندین شریک جنسی داشته باشید یا از قبل یک عفونت مقاربتی مانند HIV داشته باشید، احتمال ابتلا به تبخال تناسلی و زگیل تناسلی در شما  بیشتر است. همچنین اگر از کاندوم برای محافظت استفاده نکنید، خطر افزایش  بیشتری می یابد.

همه افرادی که به ویروس تبخال آلوده شده اند نیز به تبخال تناسلی مبتلا نمی شوند.و همچنین همه افرادی که به ویروس اچ پی وی آلوده شده اند دچار بروز زگیل تناسلی نمیشوند.

یکی از اصلی ترین تفاوت های بین hpv و hsv این است که ویروس hpv در صورت درمان نشدن موجب سرطان دهانه رحم میشود . از دیگر تفاوت ها این است که ویروس hpv  حدود ۲۰۰ نوع دارد اما ویروس hsv تنها دو نوع دارد .

تفاوت زگیل تناسلی با تبخال تناسلیتفاوت عفونت قارچی با زگیل تناسلی

تبخال تناسلی می تواند منجر به عوارض شود، به خصوص در اولین بار که دچار آن می شوید. عوارض احتمالی شامل عفونت های مخمری واژن (“برفک”)، مشکلات مثانه با مشکل در ادرار کردن، و در موارد نادر مننژیت است. عوارض در شیوع های بعدی بسیار نادر است.

افرادی که تبخال تناسلی دارند بیشتر در معرض ابتلا به سایر عفونت های مقاربتی مانند HIV هستند.

زنان باردار می توانند ویروس های تبخال و زگیل  را در هنگام تولد به کودک منتقل کنند. اما این به ندرت اتفاق می افتد. اگر خانمی کمی قبل از زایمان شیوع تبخال تناسلی داشته باشد، سزارین (سزارین) اغلب توصیه می شود تا خطر ابتلای کودک به حداقل برسد.

در موارد بسیار نادر، عفونت تبخال ممکن است منجر به بثورات بزرگتر در نقاط دیگر بدن شود یا ممکن است روی چشم ها تأثیر بگذارد.

زگیل تناسلی نیز میتواند موجب بروز تغییرات روی سلول های دهانه رحم شود و همچنین خطر عفونت را بیسار افزایش میدهد.

تفاوت پیشگیری از زگیل و تبخال تناسلی کدامند ؟

به منظور تشخیص تبخال تناسلی، پزشک نمونه ای از سلول ها را از ناحیه آسیب دیده پوست می گیرد. این نمونه برای ویروس های تبخال در آزمایشگاه آزمایش می شود. بسته به شرایط، گاهی اوقات می توان نوع ویروس را نیز تعیین کرد.

تشخیص قطعی تبخال اغلب بر اساس علائم و ظاهر پوست ممکن نیست. علائم معمول همیشه رخ نمی دهد. علاوه بر این، تبخال تناسلی ممکن است همزمان با سایر بیماری های پوستی یا عفونت های مقاربتی مانند hpv  رخ دهد. علائم تبخال گاهی شبیه علائم ناشی از عفونت های قارچی یا کلامیدیا یا سایر بیماری های پوستی مانند پسوریازیس است.

تشخیص عفونت ویروس هرپس در افرادی که هیچ علامتی از خود نشان نمی دهند دشوارتر است. سپس می توان از آزمایش آنتی بادی های تبخال برای بررسی وجود آنتی بادی در جریان خون استفاده کرد. اگر آنتی بادی HSV-2 پیدا شود، ممکن است فرد به تبخال تناسلی مبتلا شود. اگر آنتی‌بادی‌های HSV-1 وجود داشته باشد، پیش‌بینی اینکه در صورت بروز علائم چه قسمتی از بدن ممکن است تحت تأثیر قرار گیرد، دشوار است.

آزمایش‌ها معمولاً نمی‌توانند هیچ اطلاعاتی درباره زمانی که برای اولین بار آلوده شده‌اید ارائه دهند. اما اگر فردی برای اولین بار تبخال تناسلی داشته باشد و هیچ آنتی بادی پیدا نشود، احتمالاً اخیراً آلوده شده است.

برای اطلاعات بیشتر در مورد زگیل تناسلی به مقاله علائم ابتلا به ویروس پاپیلومای انسانی hpv مراجعه نمایید .

تفاوت زگیل تناسلی با تبخال تناسلیراه های درمان زگیل و تبخال تناسلی چیست ؟

از آنجایی که بسیاری از افراد ویروس تبخال را در بدن خود دارند، هرکسی که از نظر جنسی فعال است ممکن است به آن مبتلا شود. اما خطر عفونت را می توان به میزان قابل توجهی کاهش داد.

به افرادی که تبخال تناسلی دارند توصیه می شود به محض مشاهده علائم شروع شیوع، از رابطه جنسی خودداری کنند. این به این دلیل است که خطر انتقال ویروس در طول شیوع بیشتر است.

اما این ویروس می تواند توسط افرادی که هیچ علامتی ندارند نیز منتقل شود. کاندوم می تواند تا حد زیادی خطر عفونت را در دوره های بدون علائم کاهش دهد. آنها همچنین از سایر بیماری های مقاربتی محافظت می کنند.

اگر تبخال تناسلی دارید، بهتر است در مورد آن با همسرتان صحبت کنید. اگر هر دوی شما آزمایش خون برای آنتی بادی ها داشته باشید، می توانید متوجه شوید که آیا شریک زندگی شما نیز ویروس تبخال در بدن خود دارد، چه نوع ویروس تبخال دارید ؟و آیا خطر عفونت وجود دارد یا خیر؟ برای مثال، شریکی که HSV-1 دارد، همچنان ممکن است به HSV-2 آلوده شود.

افرادی که تبخال تناسلی دارند می توانند با مصرف داروهای ضد ویروسی خطر ابتلا به دیگران را تا حدودی کاهش دهند. این داروها شامل آسیکلوویر، فامسیکلوویر یا والاسیکلوویر هستند. اگرچه آنها باید روزانه برای مدت طولانی مصرف شوند. اگر قبلاً از کاندوم برای پیشگیری از بارداری استفاده می‌کنید، مشخص نیست که آیا مصرف داروهای ضد ویروسی می‌تواند خطر عفونت را حتی بیشتر کاهش دهد یا خیر.

برای اطلاع از راه های پیشگیری و درمان زگیل تناسلی به مقاله واکسن گارداسیل برای زنان مراجعه نمایید .

تبخال تناسلی خطرناک است یا زگیل تناسلی ؟

هر دوی این ویروس ها جز بیماری های عفونی بشمار می آیند . راه درمان قطعی برای هیچ کدام از آنها وجود ندارد و با تقویت سیستم ایمنی میتواند علائم آن ها را کمتر کرد .

یکی از عوامل بروز سرطان دهانه رحم که سومین سرطان شایع در زنان است ویروس hpv  میباشد .

امکان دارد شما در طول زندگی خود به انواعی از hpv مبتلا شده باشید و دوره ۲ ساله آن تمام شده باشد اما ویروس hsv هیچ گاه از بدن خارج نمیشود .

برای جلوگیری از ابتلا به انواع پر خطر ویروس hpv توصیه میشود واکسن گارداسیل را خریداری و تزریق نمایید هر چند واکسن مصونیت کامل را در مقابل این ویروس ایجاد نمیکند .

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

author-avatar

دکتر مهسا ماهان راد

دکتر مهسا ماهان راد از پزشکان به نام تهران در عرصه درمان و زیبایی میباشند ایشان توانستند با تلاش و پشت کار و همگام بودن با علم پزشکی روز دنیا تجارب پر باری از طبابت و زیبایی را به منصه ظهور بگذارند که به برخی از فعالیت های ایشان به صورت تیتر وار اشاره میکنیم: _پزشک زیبایی در مرکز لیزر نسیم شعبه امام خمینی _پزشک زیبایی در مرکز لیزر نسیم غرب _پزشک درمانگاه والفجر _پزشک اورژانس درمانگاه بانک شهر _پزشک بیمارستان فدائیان اسلام تامین اجتماعی   @drmahsamahanrad

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *