آزمایش های پزشکی, چکاپ

آزمایش و چکاپ قبل از ازدواج در منزل

چکاپ قبل از ازدواج در منزل

این نوع چکاپ شامل آزمایشات زیر است:

 1. آزمایش عدم اعتیاد
 2. بیماری سیفلیس
 3. تالاسمی

 آزمایش سیفلیس (VDRL)

سیفلیس یک بیماری عفونی مزمن منتشره می باشد که عامل آن باکتری ترپونما پالیدروم است که از طریق تماس جنسی منتقل می شود. VDRL شایع ترین آزمایشی است که برای غربالگری سفلیس بویژه در مردان قبل از ازدواج انجام می شود. این باکتری از طریق خراش پوستی یا غشای مخاطی اندام تناسلی یا دهان و غیره وارد بدن می‌شود. در مادران آلوده به سیفلیس این عفونت می تواند باعث ایجاد سقط جنین شود.

در صورتی که دو سال از ابتلای مادر به سفلیس گذشته باشد و جنین نیز مبتلا شده باشد، ممکن است جنین سقط شود یا همراه با علایم دوره دوم سیفلیس اکتسابی خواهد بود. ولی اگر بیشتر از دو سال از زمان ابتلای مادر به سفلیس گذشته باشد نوزاد بدون علایم خاص یا همراه با علایم سه‌گانه هوچینسون (دندان‌های دائمی تغییر شکل ‌یافته، کوری و کری) خواهد بود.

در ایران برای پیشگیری از شیوع این بیماری، انجام آزمایش VDRL برای مردان قبل از ازدواج و زنانی که ازدواج مجدد داشته اند، اجباری است. علاوه بر این نیز این آزمایش برای جلوگیری از بروز موارد سیفلیس مادرزادی در دوران بارداری نیز انجام می شود.

خدمات آزمایش چکاپ کامل در منزل را از ما بخواهید، کمترین زمان پاسخگویی، کلیک کنید.

آزمایش اعتیاد

جهت تشخیص اعتیاد به ترکیبات تریاک، نمونه ادرار از زوجین گرفته می‌شود و با استفاده از تست‌های نواری (Strip Test) یا (Rapid Test)  انجام می‌شود. انجام این آزمایش نیازی به وضعیت ناشتا ندارد. آزمایش اعتیاد یک نوع تست غربالگری است چرا که نتیجه منفی این آزمایش با اطمینان قابل گزارش است ولی نتیجه مثبت آن‌ها به انجام آزمایش های تکمیلی مانند جداسازی به روش کروماتوگرافی لایه نازک (TLC) نیاز است.

زیرا مصرف بعضی از داروها مانند داروهای کدئین دار نیز باعث مثبت کاذب این نوع آزمایش می شوند. بنابراین لازم است ۷۲ ساعت قبل از انجام این آزمایش از مصرف داروهای کدئین خودداری شود.

تست‌های نواری که برای تست اعتیاد ۱۰ گانه به روش  Rapid test استفاده می شود، دارای ۱۰ مربع کوچک است که هر کدام نشان دهنده ابتلا به نوعی مواد مخدر است. این مربع ها، آنتی بادی مونوکولونال موشی هستند که بعد از آغشته شدن نوار به ادرار و حرکت آن در طول نوار و اتصال آنتی بادی، اگر خط رنگی در مواد دیده نشد، نتیجه آزمایش مثبت است.

پیشنهاد نویسنده: آزمایش چکاپ چیست؟

در این تست وجود ۱۰ ماده مخدر مختلف در بدن را مورد بررسی قرار می دهند که شامل شیشه، آمفتامین، گل، حشیش، ماریجوانا، علف، قرص های ترامادول، متادون، قرص های روانگردان، ایکس، قرص های آرام بخش می باشند. تست اعتیاد ۵ گانه کاملا شبیه تست اعتیاد ۱۰ گانه است و تنها تفاوت آن، این است که در این آزمایش ۵ ماده مخرد پر مصرف مورفین، شیشه، متادون، ماری جوانا و حشیش مورد آزمایش قرار می‌گیرند.

با ارائه نمونه خون هم می‌توان اقدام به آزمایش عدم اعتیاد کرد، احتمال دستکاری در این آزمایش نسبت به آزمایش ادرار بسیار کم تر است. همچنین دقت آزمایش خون هم نسبت به آزمایش ادرار برای تشخیص اعتیاد هم بیشتر بوده است. اما به علت هزینه تر بودن این آزمایش و پیچیدگی های مراحل انجام آن، امروزه برای تشخیص عدم اعتیاد کم تر از این آزمایش استفاده می‌شود.

از طرف دیگر نیز، با ورود مواد مخدر به بدن انسان از طریق استنشاق، تزریق و یا مصرف خوراکی، همه سلول های بدن به این مواد آلوده می‌شوند. یکی از این سلول ها فولیکول بوده است که در موی سر و ناخن انسان وجود دارد.

قبل از چکاپ چکار کنیم؟ (۱۲ باید و نباید قبل از آزمایش چکاپ)

تالاسمی

بیماری تالاسمی یک نوع بیماری ژنتیکی و قابل انتقال به جنین است که در این بیماری مغز استخوان قادر به ساختن مقادیر کافی از هموگلوبین طبیعی در گلبول‌های قرمز نیست. کاهش مقدار هموگلوبین طبیعی در انواع مختلف تالاسمی‌ها متفاوت است. لذا در افرادی‌ مبتلا، تالاسمی به یک شکل بروز نمی‌کند. بتا تالاسمی مینور شایعترین نوع تالاسمی‌ است.

در این نوع از تالاسمی از انجاییکه که بدن با افزایش تعداد گلبول‌ قرمز خود، کاهش هموگلوبین را تا حدی جبران می کند از این رو، در آن کاهش هموگلوبین طبیعی مشکل حادی را ایجاد نمی‌کند. این افراد اگر با کسی که بتا تالاسمی مینور ندارد، ازدواج کنند، ممکن است فرزندان آن‌ها بصورت ناقل مینور متولد شوند.

ولی اگر با کسی که این بیماری را دارد ازدواج کنند، ۲۵ درصد احتمال دارد که فرزند مبتلا به تالاسمی ماژور متولد شود. برای تعیین وضعیت جنین از نظر تالاسمی ماژور در هفته ۱۰ تا ۱۲ با روش تکه‌ برداری از پرزهای جفتی (Chorionic villus sampling (CVS)) و یا در هفته ۱۴ تا ۱۶ با روش آمنیوسنتز نمونه‌ برداری می شود. اگر بعد از آزمایشات لازم مشخص شود جنین ژن‌های جهش‌یافته والدین را دریافت کرده است، جنین به تالاسمی ماژور مبتلا است که احتمال آن ۲۵ درصد است.

بتا تالاسمی ماژور فرم حاد بیماری بتا تالاسمی است که در این نوع از تالاسمی اکسیژن‌رسانی به بافت‌ها به دلیل کاهش هموگلوبین طبیعی دچار اختلال می شود و بدن نیز قادر به جبران کمبود هموگلوبین طبیعی نیست. لذا هر چند وقت یکبار باید به این افراد خون سالم تزریق شود.

برای تشخیص تالاسمی آزمایش شمارش کامل سلول خونی (Complete Blood Count (CBC)) انجام می شود. برای انجام این آزمایش ۲ سی‌سی خون همراه با ماده ضد انعقاد نیاز است. MCV و MCH مهمترین پارامترهای خونی هستند که برای تشخیص تالاسمی بررسی می شوند.

 MCV (Mean Corpuscular Volume) به معنای میانگین حجم کورپوسکولار در خون است. کورپوسکول سلول‌هایی است که به صورت آزاد در خون وجود دارد و به سه دسته گلبول‌های سفید، گلبول‌های قرمز و پلاکت‌ها تقسیم می‌شوند. در MCV شمارش متوسط حجم گلبول‌های قرمز خون مد نظر است. سطح نرمال MCV در گروه‌های سنی متفاوت است و در گروه کودکان تا نوزادان نیز به دو دسته طبقه بندی می‌شود:

 • سطح نرمال MCV در بزرگسالان بین ۸۰ تا ۹۶ (فمتولیتر : FL) است.
 • سطح نرمال MCV در کودکان بین ۸۰ تا ۹۵ فمتولیتر است.
 • سطح نرمال MCV در نوزادان پیش از یک سالگی بین ۹۶ تا ۱۰۸ فمتولیتر است.

(Mean corpuscular hemoglobin (MCH)) به معنای میانگین هموگلوبین کورپوسکولار است و بیانگر میانگین هموگلوبینی است که در هر گلبول قرمز خون وجود دارد. هموگلوبین یک نوع پروتئین است که در گلبول‌های قرمز خون یافت می شود و در انتقال اکسیژن به بافت‌های بدن نقش بسزایی دارد. محدوده طبیعی MCH بین ۵/۲۷ الی ۲/۳۳ پیکوگرم است.

تمامی چکاپ های آقایان را از صفحه چکاپ مردان در منزل دیده و درخواست نمایید.

درخواست آزمایش در منزل

آزمایشگاه فوق تخصصی لیما طب به عنوان یکی از شناخته شده ترین مجموعه‌های خدمات پزشکی در ایران، امکان نمونه گیری و انجام آزمایش‌های مختلف در منزل را ایجاد کرده است. اگر شما نیز تمایل دارید تا قبل از هر گونه تصمیم گیری جدی در مورد ازدواج، آزمایش ازدواج را یک بار در منزل خود انجام دهید، به راحتی می توانید به سایت آزمایشگاه آنلاین لیما طب مراجعه کرده و نسبت به ثبت نام و تعیین زمان خونگیری و انجام آزمایش در منزل خود از طریق سایت اقدام نمایید.

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

author-avatar

دکتر عبدالحسین ناصری

وی از اساتید برجسته دانشگاه علوم پزشکی ایران بوده و ده ها پروژه پژوهشی دانشگاهی در دانشگاه علوم پزشکی ایران با راهنمایی و نظارت ایشان صورت پذیرفته، دکتر ناصری از سال 1370 بعنوان هیئت علمی در دانشگاه مشغول به خدمت بوده و همچنین از سال 1373 تاکنون مدیریت آزمایشگاه بیمارستان های متعددی را عهده دار بودند، ایشان از سال 1396 تاکنون مدیرت آزمایشگاه بیمارستان های حضرت فاطمه (س) و شهید مطهری تهران را بر عهده دارند. از سری نگارش های دکتر میتوان به کتب "دقیق ترین روش تشخیص استافیلوکوکوس اورئوس" ، "بررسی چشمه ها و آب های گرم معدنی ایران" و ... اشاره کرد، لازم به ذکر است که نگارش "طرح جامع گردشگری سلامت کل کشور" نیز جز دستاورد های ایشان بوده است. Wikipedia.org isid.research.ac.ir irimc.org majlis.ir

2 thoughts on “آزمایش و چکاپ قبل از ازدواج در منزل

 1. نازنین گفت:

  سلام ممنونم از مطالب مفیدتون.

  1. hossein noorollahi گفت:

   سلام
   خوشحالیم که مفید بوده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *