سلامت پوست و مو

دلیل ریزش مو شدید

دلیل ریزش مو شدید

ریزش مو ممکن است به دلیل عوامل مختلفی از جمله تغذیه نادرست، کمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی، استرس، بارداری، بیماری‌های پوستی، عفونت‌ها، داروها و هورمون‌ها باشد. هورمون‌هایی مانند هورمون تیروئید می‌تواند دلیل ریزش مو شدید  باشند. برای تشخیص دقیق دلیل ریزش مو، بهتر است ازمایشات مربوط به ریزش مو بدهید  . درمان ریزش مو بستگی به دلیل آن دارد، اما معمولا شامل تغذیه مناسب، مصرف ویتامین‌ها و مواد معدنی، استفاده از شامپو‌های خاص، داروها و در صورت لزوم درمان بیماری‌های پوستی یا هورمون‌ها می‌باشد.

شما میتوانید از خدمات آزمایشات و چکاب پزشکی در منزل استفاده نماییید.

پیشگیری از ریزش مو

برای پیشگیری از ریزش مو، می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:

۱- تغذیه مناسب: مصرف غذاهای حاوی ویتامین‌ها، مواد معدنی و پروتئین به عنوان یک تغذیه مناسب می‌تواند به جلوگیری از ریزش مو شدید کمک کند.

۲- مراقبت از موها: شامپو کردن مو با شامپو‌های نرم و طبیعی، استفاده از محصولات حالت دهنده مو با کمترین مقدار شیمیایی و استفاده از محافظ مو در برابر حرارت  سشوار و UV نور خورشید.

۳- کاهش استرس: استرس ممکن است عامل ریزش شدید  مو باشد. بنابراین، با تمرینات تنفس عمیق، یوگا، ماساژ و گفتگو با دوستان و خانواده،مصرف دمنوش  استرس را کاهش دهید.

۴- جلوگیری از بارداری: بارداری نیز ممکن است عامل ریزش مو باشد.

۵- مراجعه به پزشک: در صورتی که شما به دلیل عوامل دیگری مانند بیماری‌های پوستی، هورمون‌های غیرطبیعی و غیره در معرض خطر ریزش مو هستید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا برای شما ازمایش نوشته و  درمان مناسب را تعیین کند.

۶- استفاده از محصولات شیمیایی: استفاده از محصولات شیمیایی مانند رنگ مو، روغن‌های شیمیایی و محصولات حالت دهنده مو با شیمیایی قوی مانند تافت و واکس ممکن است باعث ریزش مو شود..

در کل، جلوگیری از ریزش مو بهتر از درمان آن است. با توجه به اینکه  علت ریزش مو متفاوت است، بهتر است در صورت بروز هر گونه علائم غیر نرمال، به پزشک ازمایشگاه مراجعه کنید و پس از ان  برای جلوگیری از ریزش مو از روش‌های درست و مناسب استفاده کنید.

درمان ریزش مو متناسب با دلیل آن است. برای درمان ریزش مو، ابتدا باید دلیل آن تشخیص داده شود. در صورتی که علت آن کمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی است، بهتر است تغذیه مناسبی داشته باشید و ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز را به صورت مکمل مصرف کنید. عوامل استرس، بارداری و هورمون‌های غیرطبیعی نیز می‌توانند عامل ریزش مو باشند که در این صورت بهتر است با مشاوره پزشکان متخصص اقدام به درمان کنید.

درمان ریزش مو

برای درمان ریزش مو می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:

۱- تغذیه مناسب: تغذیه مناسب شامل مصرف غذاهای حاوی ویتامین‌ها، مواد معدنی و پروتئین است. برخی از غذاهای حاوی ویتامین‌های ضروری عبارتند از: آووکادو، نارگیل، تخمه‌ای، گریپ‌فروت، توت‌فرنگی، خیار، برگ کلم و ماهی.

۲- شوینده خاص: شامپو‌های حاوی عصاره‌های گیاهی برای درمان ریزش مو مفید هستند.

۳- دارو: در بعضی موارد، پزشکان ممکن است داروهایی را برای درمان ریزش مو تجویز کنند. این داروها ممکن است شامل مینوکسیدیل، فیناستراید و داروهای ضد التهاب باشند.

۴- درمان بیماری‌های پوستی: برخی از بیماری‌های پوستی مانند درماتیت، پسوریازیس و لوپوس ممکن است عامل ریزش مو باشند. در این صورت، بهتر است با مشاوره پزشکان متخصص اقدام به درمان کنید.

۵- روش‌های طب سنتی: برخی از روش‌های طب سنتی مانند ماساژ مو با روغن‌های طبیعی مانند روغن نارگیل و روغن آرگان، مصرف عصاره گیاهی می‌تواند به درمان ریزش مو کمک کند.

در نهایت، برای درمان ریزش مو بهتر است به پزشک مراجعه کرده و پس از انجام ازمایشات مربوطه و تشخیص دلیل آن، اقدام به درمان کنید.

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

author-avatar

دکتر عبدالحسین ناصری

وی از اساتید برجسته دانشگاه علوم پزشکی ایران بوده و ده ها پروژه پژوهشی دانشگاهی در دانشگاه علوم پزشکی ایران با راهنمایی و نظارت ایشان صورت پذیرفته، دکتر ناصری از سال 1370 بعنوان هیئت علمی در دانشگاه مشغول به خدمت بوده و همچنین از سال 1373 تاکنون مدیریت آزمایشگاه بیمارستان های متعددی را عهده دار بودند، ایشان از سال 1396 تاکنون مدیرت آزمایشگاه بیمارستان های حضرت فاطمه (س) و شهید مطهری تهران را بر عهده دارند. از سری نگارش های دکتر میتوان به کتب "دقیق ترین روش تشخیص استافیلوکوکوس اورئوس" ، "بررسی چشمه ها و آب های گرم معدنی ایران" و ... اشاره کرد، لازم به ذکر است که نگارش "طرح جامع گردشگری سلامت کل کشور" نیز جز دستاورد های ایشان بوده است. Wikipedia.org isid.research.ac.ir irimc.org majlis.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *