آزمایش های پزشکی

تست PCR از حلق

تست PCR از حلق

تست PCR از حلق و بینی

 SARS-CoV-2  (سندرم حاد تنفسی ویروس کرونا ۲) یک بتا-کرونا ویروس مسئول بیماری کووید-۱۹ است. این هفتمین ویروس کرونا است که در انسان ایجاد می‌کند و سومین مورد پس از SARS-CoV-1 و MERS است که باعث ایجاد اپیدمی شده و پتانسیل همه‌گیری دارد.

عفونت عمدتاً از طریق قطرات پخش می شود و می تواند بدون علامت، خفیف یا حاد، همراه با تب، سرفه و آبریزش بینی و بیماری تنفسی باشد که در برخی موارد نتیجه کشنده دارد. تخمین زده می شود که مرگ و میر ۳ تا ۹ درصد از همه موارد را تحت تأثیر قرار می دهد. اولین ظهور پاتوژن در سال ۲۰۱۹ در ووهان چین ثبت شد که به احتمال زیاد در نتیجه سازگاری ویروس منتقل شده از خفاش به انسان بود. تاریخ رسمی ۱۷ نوامبر ۲۰۱۹ است.

با گذشت زمان، این بیماری در تمام قاره ها گسترش یافت و در نتیجه WHO (سازمان بهداشت جهانی) وضعیت همه گیر را در ۱۱ مارس ۲۰۲۰ اعلام کرد. برای تشخیص ویروس COVID-19 از RT-PCR استفاده می شود. در این روش ابتدا باید RNA را به DNA تبدیل شوند. این به این فرآیند “رونویسی معکوس” نام دارد. بعد از تبدیلRNA  به DNA،  قسمتی از DNA ویروسی را صدها هزار بار تکثیر می شود و از این طریق می توان با ردیابی قسمت اختصاصی ویروس می توان به تشخیص نهایی ان ویروس دست پیدا کرد.

نمونه‌ای از قسمت‌هایی از بدن که ویروس کووید-۱۹ در آنجا جمع می‌شود، مانند بینی یا گلوی فرد جمع‌آوری می‌شود. نمونه با چندین محلول شیمیایی درمان می شود که موادی مانند پروتئین ها و چربی ها را حذف می کند و تنها RNA موجود در نمونه را استخراج می کند. این RNA استخراج شده ترکیبی از مواد ژنتیکی خود فرد و در صورت وجود، RNA ویروس است.

تست RT-PCR برای تشخیص کرونا

تست PCR از حلق و بینی

برای انجام تست RT-PCR برای تشخیص کرونا از سواب نازوفارنکس، خلط (مواد سرفه شده)، سواب گلو،  مواد راه هوایی عمیق که از طریق کاتتر ساکشن یا بزاق جمع‌آوری می‌شود، نمونه گرفته می شوند. تشخیص دقیق ویروس بستگی به روش جمع آوری و مدت زمان گذشته از عفونت دارد. آزمایشات انجام شده با سواب گلو فقط در هفته اول قابل اعتماد است. پس از آن ویروس ممکن است گلو را رها کرده و در ریه ها تکثیر شود. در هفته دوم، جمع آوری خلط یا مجاری هوایی عمیق ترجیح داده می شود.

جمع آوری بزاق ممکن است به اندازه سواب بینی و گلو موثر باشد،  اگرچه این امر قطعی نیست. نمونه برداری از بزاق ممکن است با حذف تعامل فیزیکی نزدیک، خطر را برای متخصصان مراقبت های بهداشتی کاهش دهد. همچنین برای بیمار راحت‌تر است.

ارزش تشخیصی آزمایش بزاق به محل نمونه (گلو عمیق، حفره دهان، یا غدد بزاقی) بستگی دارد. برخی از مطالعات نشان داده‌اند که بزاق در مقایسه با نمونه‌های سواب حساسیت و قوام بیشتری دارد. تکثیر ویروس در نمونه های تنفسی فوقانی پس از شروع علائم کاهش می یابد. پس از بهبودی، بسیاری از بیماران دیگر RNA ویروسی قابل تشخیص در نمونه های تنفسی فوقانی خود ندارند.

در میان افرادی که این کار را انجام می دهند، غلظت RNA سه روز پس از بهبودی عموماً کمتر از محدوده ای است که ویروس دارای قابلیت تکثیر به طور قابل اعتماد ایزوله شده است. هیچ ارتباط واضحی بین طول بیماری و مدت کاهش RNA ویروسی پس از بهبودی در نمونه‌های تنفسی فوقانی توصیف نشده است.

سرویس تست کرونا در منزل مجموعه لیما طب، با هدف دسترسی راحت تر افراد راه اندازی شده است. شما میتوانید با وارد شدن به صفحه ی تست کرونا در منزل میتوانید تست های خود را با خیال راحت انجام دهید

تأثیر محل جمع‌آوری نمونه بر حساسیت COVID-19

نوع نمونهدرصد مثبت
نمونه مایع لاواژ برونکوآلوئولار۹۳% (۱۵/۱۴(
خلط۷۲% (۱۰۴/۷۵(
سواب بینی۶۳% (۸/۵(
بیوپسی براش فیبروبرونکوسکوپی۴۶% (۱۳/۶(
سواب حلق۳۲% (۳۹۸/۱۲۶(
مدفوع۲۹٪ (۱۵۳/۴۴(
خون۱٪ (۳۰۷/۳ (

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

author-avatar

دکتر عبدالحسین ناصری

وی از اساتید برجسته دانشگاه علوم پزشکی ایران بوده و ده ها پروژه پژوهشی دانشگاهی در دانشگاه علوم پزشکی ایران با راهنمایی و نظارت ایشان صورت پذیرفته، دکتر ناصری از سال 1370 بعنوان هیئت علمی در دانشگاه مشغول به خدمت بوده و همچنین از سال 1373 تاکنون مدیریت آزمایشگاه بیمارستان های متعددی را عهده دار بودند، ایشان از سال 1396 تاکنون مدیرت آزمایشگاه بیمارستان های حضرت فاطمه (س) و شهید مطهری تهران را بر عهده دارند. از سری نگارش های دکتر میتوان به کتب "دقیق ترین روش تشخیص استافیلوکوکوس اورئوس" ، "بررسی چشمه ها و آب های گرم معدنی ایران" و ... اشاره کرد، لازم به ذکر است که نگارش "طرح جامع گردشگری سلامت کل کشور" نیز جز دستاورد های ایشان بوده است. Wikipedia.org isid.research.ac.ir irimc.org majlis.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *