آزمایش های پزشکی

آزمایش خون برای زگیل تناسلی

آزمایش-خون-برای-زگیل-تناسلی

آزمایش خون ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) و تست پاپ اسمیر روش هایی برای تشخیص سرطان دهانه رحم هستند. پزشکان ممکن است به فرد توصیه کنند که هر دو آزمایش را برای بررسی سرطان دهانه رحم انجام دهد. سرطان دهانه رحم در صورتی قابل پیشگیری است که پزشکان بتوانند به موقع آن را شناسایی کنند.

غربالگری موثر سرطان دهانه رحم به پزشکان این امکان را می دهد که بیماری را قبل از رشد و گسترش آن به سایر مناطق تشخیص دهند. سرطان دهانه رحم چهارمین سرطان شایع در زنان است. تقریباً همه این موارد به عفونت های مداوم با HPV پرخطر مرتبط است. غربالگری سرطان دهانه رحم شامل تست HPV، پاپ اسمیر یا هر دو است.

سیتولوژی دهانه رحم که به نام تست پاپ یا پاپ اسمیر نیز شناخته می شود، استاندارد طلایی برای غربالگری سرطان دهانه رحم است. این آزمایش به دنبال پیش سرطانی ها یا تغییرات غیرطبیعی سلولی در دهانه رحم است که ممکن است بدون درمان صحیح به سرطان تبدیل شوند.

مطالب مرتبط: آزمایش زگیل ناحیه تناسلی زنان

HPV ها گروه بزرگی از ویروس ها هستند. HPV شایع ترین عفونت مقاربتی در ایالات متحده است. نوع HPV که باعث زگیل تناسلی می شود همان ویروسی نیست که باعث سرطان می شود. اکثر انواع HPV های پوستی هستند که باعث ایجاد زگیل های معمولی می شوند. از سوی دیگر، HPV های مخاطی سطوح مخاطی را هدف قرار داده و روی آن زندگی می کنند.

سلول های مخاطی قسمت هایی از بدن را که به سمت بیرون باز می شوند، مانند واژن و مقعد می پوشانند. پزشکان همچنین ممکن است به انواع مخاطی HPV به عنوان HPV تناسلی اشاره کنند زیرا معمولاً این نواحی را آلوده می کنند.

HPV تناسلی می تواند کم خطر باشد، که باعث زگیل تناسلی می شود اما به ندرت باعث سرطان می شود. یا ممکن است خطر بالایی داشته باشد، به این معنی که احتمال ابتلا به سرطان بیشتر است. یک فرد می تواند از طریق تماس پوست به پوست به HPV مبتلا شود. فردی که رابطه جنسی واژینال، مقعدی یا دهانی با فرد مبتلا به ویروس دارد، ممکن است به HPV مبتلا شود. سرطان های که بوسیله ی HPV ایجاد می شوند، عبارتند از:

 1. سرطان دهانه رحم
 2. سرطان واژن
 3. سرطان فرج
 4. سرطان آلت تناسلی
 5. سرطان مقعد
 6. سرطان زبان
 7. سرطان دهان و گلو
 8. سرطان لوزه

درباره آزمایش خون HPV

انجمن سرطان آمریکا (ACS) بیان می کند که HPV از طریق خون یا مایعات بدن مانند مایع منی پخش نمی شود. هیچ نمونه خونی، ادراری، مقعدی یا دهانی وجود ندارد که بتواند HPV را تشخیص دهد. تنها راه تشخیص HPV مشاهده نمونه های سلولی از دهانه رحم در زیر میکروسکوپ است. این به این دلیل است که ویروس از طریق تماس پوست به پوست عبور می کند و پوست و سلول های مخاطی را آلوده می کند. اما با این وجود یک مطالعه در سال ۲۰۱۹ نشان داد که HPV می تواند از طریق خون باعث عفونت شود.

علاوه بر این، یک مطالعه در سال ۲۰۲۰ نشان داد که یک آزمایش خون با سنجاق در تشخیص زود هنگام آنتی بادی های HPV 16 موثر است. این نوع HPV مسئول بیشتر سرطان های سر و گردن مرتبط با HPV و ۷۰ درصد از سرطان های دهانه رحم است.

درباره-آزمایش-خون-HPV

تفاوت بین یک سلول پیش سرطانی دهانه رحم و HPV

از آنجایی که HPV یک عفونت ویروسی گسترده است، بسیاری از افرادی که از نظر جنسی فعال هستند احتمالاً در مقطعی از زندگی خود به این ویروس مبتلا می شوند. سیستم ایمنی بدن اغلب طی چند ماه تا ۲ سال ویروس را پاک می کند. برخی از انواع HPV ممکن است باقی بمانند.

عفونت HPV پایدار، طولانی مدت و درمان نشده ممکن است سلول های طبیعی را به سلول های غیر طبیعی تبدیل کند که پزشکان آن را سلول های پیش سرطانی می نامند. بدون شناسایی، این سلول ها به رشد و تکثیر ادامه می دهند و باعث سرطان می شوند. اما معمولاً ۱۰ تا ۲۰ سال یا بیشتر طول می کشد تا سلول های پیش سرطانی به تومور تبدیل شوند.

مطالب مرتبط: تست پاپ اسمیر برای دختر باکره

پاپ اسمیر در مقابل تست HPV

پاپ اسمیر سلول های غیرطبیعی را شناسایی می کند که می توانند پیش سرطانی یا سرطانی باشند. از سوی دیگر، آزمایش HPV DNA یا RNA سلول ها را بررسی می کند تا ببیند آیا افراد دارای عفونت HPV پرخطر هستند که می تواند باعث سرطان دهانه رحم شود.

آیا پاپ اسمیر و تست HPV با هم استفاده می شوند؟

پزشکان ممکن است از تست پاپ اسمیر و تست HPV برای غربالگری سرطان دهانه رحم استفاده کنند.

ACS در دستورالعمل ۲۰۲۰ خود در مورد غربالگری سرطان دهانه رحم توصیه می کند که افراد دارای دهانه رحم هر ۵ سال یک بار آزمایش HPV اولیه را بین سنین ۲۵ تا ۶۵ سال انجام دهند. همچنین توصیه می‌کند که هر ۵ سال یک بار آزمایش HPV/Pap انجام شود، یا هر ۳ سال یکبار آزمایش HPV به تنهایی انجام شود.

نحوه انجام آزمایش

پزشکان معمولاً هر دو آزمایش را با معاینه لگن انجام می دهند. در طی این ازمایش، فرد روی میز معاینه دراز می کشد، زانوهای خود را خم کرده و از سطح برای حمایت از پاهای خود استفاده می کند. پزشک یک وسیله پلاستیکی یا فلزی را در واژن قرار می دهد تا آن را گشاد کند و دید واضحی از واژن و دهانه رحم ایجاد کند.

سپس پزشک از یک برس برای جمع آوری نمونه های سلولی و مخاطی از دهانه رحم استفاده می کند، آنها را در یک مایع مخصوص قرار می دهد و آنها را برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه می فرستد. پزشکان ممکن است از یک نمونه برای هر دو آزمایش استفاده کنند.

نحوه-انجام-آزمایش

نتایج

آزمایشگاه ها معمولاً نتایج را در عرض ۱ تا ۳ هفته منتشر می کنند. اگر آنها چیزی غیر طبیعی در نتایج پیدا کنند، پزشک با فرد تماس می گیرد تا در مورد نتایج آزمایش صحبت کند. نتایج پاپ اسمیر می تواند به شرح زیر باشد:

طبیعی: هیچ تغییر سلولی غیرطبیعی در دهانه رحم وجود ندارد.

نامشخص: سلول های دهانه رحم ممکن است غیرطبیعی باشند، اما مشخص نیست که آیا این مربوط به HPV است یا خیر. نتیجه نامشخص می تواند به دلیل بارداری، عفونت یا یائسگی باشد.

مطالب مرتبط: HPV و سرطان دهانه رحم

غیر طبیعی: تغییرات دهانه رحم وجود دارد. این احتمالاً نتیجه HPV است و می تواند درجه پایین یا درجه بالا باشد. این نتیجه ممکن است نشان دهنده سرطان نیز باشد.

از طرف دیگر، آزمایشات HPV می تواند مثبت باشد، یعنی HPV پرخطر وجود دارد، یا منفی باشد، یعنی HPV پرخطر وجود ندارد.

اگر فردی نتیجه مثبت دریافت کند، پزشک ممکن است توصیه کند:

 1. ۶ تا ۱۲ ماه قبل از تست مجدد انجام دهد.
 2. انجام کولپوسکوپی
 3. گرفتن بیوپسی

آیا آزمایش خون DNA موثر است؟

طبق ACS، حدود ۵ تا ۱۰ درصد از همه سرطان‌ها با جهش‌های ژنی ارثی مرتبط هستند. این امر افراد خاصی را در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به انواع خاصی از سرطان قرار می دهد.

نمونه هایی از سرطان هایی که می توانند ارثی باشند عبارتند از:

 1. سرطان پستان
 2. سرطان تخمدان
 3. سرطان روده بزرگ
 4. سرطان پروستات
 5. سرطان رحم
 6. سرطان پانکراس
 7. ملانوما

آیا-آزمایش-خون-DNA-موثر-است؟

ACS اشاره می کند که سرطان دهانه رحم ممکن است در برخی خانواده ها ایجاد شود، اما هیچ جهش ژنتیکی خاصی برای سرطان دهانه رحم شناسایی نشده است. این بدان معناست که پزشکان نمی توانند بر اساس اطلاعات ژنتیکی مانند آزمایش DNA تعیین کنند که آیا احتمال ابتلای فرد به سرطان دهانه رحم وجود دارد یا خیر.

یک مطالعه در سال ۲۰۲۰ نشان داد که آزمایش ژن جهانی می تواند جهش های ژنتیکی ارثی بیشتری را نسبت به آزمایش هدفمند شناسایی کند. به طور مشابه، یک مطالعه در سال ۲۰۱۹ نیز اشاره کرد که آزمایش پانل چند ژنی برای خطر سرطان ارثی کارآمدتر و حساس تر از آزمایش سنتی است.

آیا آزمایش خون می تواند جایگزین پاپ اسمیر شود؟

خیر. HPV روی پوست و سطوح مخاطی باقی می ماند و سلول های دهانه رحم را تغییر می دهد. فقط جمع آوری نمونه های سلولی انجام شده برای پاپ اسمیر می تواند این تغییرات سلولی را تشخیص دهد.

هر چند وقت یک بار یک فرد نیاز به آزمایش دارد؟

با پیروی از دستورالعمل های غربالگری دهانه رحم انجمن سرطان آمریکا در سال ۲۰۲۰، افراد ۲۵ تا ۶۵ ساله باید هر ۵ سال یک بار آزمایش HPV انجام دهند. اگر این امکان وجود ندارد، آنها باید هر ۳ سال یک بار آزمایش پاپ یا هر ۵ سال یک بار آزمایش HPV/Pap همزمان انجام دهند.

کلام اخر

سرطان دهانه رحم یکی از شایع ترین سرطان ها در زنان است و معمولاً با تشخیص زودهنگام قابل درمان است. هر زن ۲۵ ساله و بالاتر باید به طور معمول تحت غربالگری قرار گیرد تا از سرطان دهانه رحم جلوگیری کند. در حالی که افراد ممکن است تست های غربالگری کمتر تهاجمی را برای سرطان دهانه رحم ترجیح دهند، تست پاپ اسمیر و آزمایش DNA HPV هنوز هم بعنوان روش استاندارد طلایی برای غربالگری سرطان دهانه رحمی باشند.

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

author-avatar

دکتر عبدالحسین ناصری

وی از اساتید برجسته دانشگاه علوم پزشکی ایران بوده و ده ها پروژه پژوهشی دانشگاهی در دانشگاه علوم پزشکی ایران با راهنمایی و نظارت ایشان صورت پذیرفته، دکتر ناصری از سال 1370 بعنوان هیئت علمی در دانشگاه مشغول به خدمت بوده و همچنین از سال 1373 تاکنون مدیریت آزمایشگاه بیمارستان های متعددی را عهده دار بودند، ایشان از سال 1396 تاکنون مدیرت آزمایشگاه بیمارستان های حضرت فاطمه (س) و شهید مطهری تهران را بر عهده دارند. از سری نگارش های دکتر میتوان به کتب "دقیق ترین روش تشخیص استافیلوکوکوس اورئوس" ، "بررسی چشمه ها و آب های گرم معدنی ایران" و ... اشاره کرد، لازم به ذکر است که نگارش "طرح جامع گردشگری سلامت کل کشور" نیز جز دستاورد های ایشان بوده است. Wikipedia.org isid.research.ac.ir irimc.org majlis.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *