غدد

سطوح هورمون محرک تیروئید (TSH)

هورمون محرک تیروئید (TSH) تیروئید را تحریک می کند تا هورمون های خود را آزاد کند، که عمدتاً بر متابولیسم بدن تأثیر می گذارد. سطوح بالای TSH معمولاً نشان دهنده کم کاری تیروئید و سطوح پایین TSH معمولاً نشان دهنده پرکاری تیروئید است.

هورمون محرک تیروئید (TSH) چیست؟

هورمون محرک تیروئید که معمولاً TSH نامیده می شود و همچنین به نام تیروتروپین نیز شناخته می شود، هورمونی است که غده هیپوفیز شما ترشح می کند تا تیروئید را تحریک کند تا هورمون های خود – تیروکسین (T4) و تری یدوتیرونین (T3) را تولید و آزاد کند. این دو هورمون برای حفظ سرعت متابولیسم بدن شما ضروری هستند. تیروکسین و تری یدوتیرونین همچنین موارد زیر را حفظ می کنند:

 1. عملکرد قلب و گوارش
 2. کنترل عضلات
 3. رشد مغز
 4. نگهداری استخوان

هورمون ها مواد شیمیایی هستند که عملکردهای مختلف بدن شما را با انتقال پیام از طریق خون به اندام ها، ماهیچه ها و سایر بافت ها هماهنگ می کنند. این سیگنال ها به بدن شما می گویند که چه کاری و چه زمانی باید انجام دهد. غده هیپوفیز شما یک غده کوچک به اندازه نخود است که در پایه مغز و زیر هیپوتالاموس قرار دارد. هشت هورمون از جمله TSH را می سازد و آزاد می کند. غده هیپوفیز از دو لوب تشکیل شده است: لوب خلفی (پشتی) و لوب قدامی (جلو). لوب قدامی TSH تولید می کند. تیروئید شما یک غده پروانه ای شکل کوچک است که در جلوی گردن و زیر پوست قرار دارد. غده هیپوفیز و تیروئید بخشی از سیستم غدد درون ریز شما هستند.

مطالب مرتبط:تست Chol  چیست؟

سطح TSH چگونه کنترل می شود؟

سطح TSH چگونه کنترل می شود؟

چندین هورمون و غدد در سیستم غدد درون ریز با هم کار می کنند تا از طریق یک حلقه بازخورد، سطح TSH در جریان خون را به دقت کنترل کنند. برای شروع، هیپوتالاموس هورمون آزاد کننده تیروئید (TRH) را ترشح می کند تا باعث ترشح هورمون محرک تیروئید (TSH) توسط غده هیپوفیز شود. غده هیپوفیز از طریق ساقه ای از عروق خونی و اعصاب به هیپوتالاموس متصل است. به این ساقه هیپوفیز می گویند. هیپوتالاموس بخشی از مغز است که عملکردهایی مانند فشار خون، ضربان قلب، دمای بدن و فرایند هضم را کنترل می کند. از طریق ساقه، هیپوتالاموس با غده هیپوفیز ارتباط برقرار می کند و تعیین کننده نوع هورمون های ترشحی است. در این حالت، هیپوتالاموس هورمون آزاد کننده تیروئید (TRH) را ترشح می کند که لوب هیپوفیز قدامی را برای ترشح TSH تحریک می کند.

هیپوتالاموس همچنین می تواند سوماتوستاتین، هورمون دیگری را برای مهار TSH از هیپوفیز قدامی ترشح کند. سپس TSH سلول های تیروئید را تحریک می کند تا تیروکسین یا T4(80 درصد) و تری یدوتیرونین یا T3(20 درصد) را در جریان خون آزاد کنند. اگر سطح تیروکسین و تری یدوتیرونین بیش از حد بالا باشد، این دو هورمون مانع از تولید TSH بیشتر غده هیپوفیز می شوند و در نتیجه چرخه کامل می شود. هنگامی که سطح T4 و T3 کاهش می یابد، چرخه دوباره شروع می شود. به دلیل این حلقه بازخورد، اگر تیروئید بیش از حد یا خیلی کم هورمون تیروئید تولید کند، بر سطح TSH تأثیر می گذارد. علاوه بر این، اگر غده هیپوفیز TSH بیش از حد یا خیلی کم تولید کند، بر عملکرد تیروئید تأثیر می گذارد.

سطوح طبیعی TSH چیست؟

سطوح طبیعی TSH بر اساس سن متفاوت است. به طور کلی، محدوده طبیعی TSH برای افراد سالمی که باردار نیستند عبارتند از:

نوزادان تا ۵ روز: ۷/۰ – ۲/۱۵ میکرو واحد بین المللی در هر میلی لیتر (uIU/mL).

نوزادان ۶ تا ۹۰ روزه: ۷۲/۰-۱۱uIU/mL.

نوزادان ۴ تا ۱۲ ماهه: ۷۳/۰ – ۳۵/۸ uIU/mL.

کودکان ۱ تا ۶ ساله: ۷/۰-۹۷/۵ uIU/mL.

کودکان ۷ تا ۱۱ ساله: ۶/۰ – ۸۴/۴ uIU/mL.

افراد ۱۲ تا ۲۰ ساله: ۵۱/۰- ۳/۴ uIU/mL.

بزرگسالان ۲۱ تا ۹۹ سال: ۲۷/۰ – ۲/۴uIU/mL.

محدوده مقادیر طبیعی برای TSH ممکن است در آزمایشگاه های مختلف کمی متفاوت باشد. مطمئن شوید که محدوده مرجع گزارش آزمایشگاه خود را در نتایج خود بررسی کنید. اگر در مورد نتایج خود سؤالی دارید، از ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود بپرسید.

مطالب مرتبط:تست تری گلیسیرید چیست؟

سطوح طبیعی TSH در دوران بارداری چقدر است؟

به ویژه برای افرادی که باردار هستند، داشتن مقادیر مناسب TSH و هورمون های تیروئید برای اطمینان از رشد سالم نوزادانشان بسیار مهم است. سطح TSH در طول بارداری در نوسان است. به طور کلی، سطوح طبیعی TSH در دوران بارداری عبارتند از:

سه ماهه اول (۹ تا ۱۲ هفته): ۰.۱۸ – ۲.۹۹ (uIU/mL).

سه ماهه دوم: ۰.۱۱ – ۳.۹۸ uIU/mL.

سه ماهه سوم: ۰.۴۸ – ۴.۷۱ uIU/mL.

همیشه محدوده مرجع آزمایشگاه خود را در گزارش نتایج خود بررسی کنید. اگر در مورد نتایج خود سؤالی دارید، از ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود بپرسید.

چگونه سطح TSH را آزمایش می کنید؟

ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی سطح TSH را با استفاده از آزمایش خون آزمایش می کنند. آنها یک نمونه خون از ورید بازوی شما می گیرند و نمونه را برای آزمایش به آزمایشگاه می فرستند. معمولاً برای آماده شدن برای آزمایش خون TSH نیازی به انجام کار خاصی نیست. آزمایش خون TSH معمولاً اولین آزمایشی است که ارائه دهندگان در صورت مشاهده علائم مربوط به مشکلات تیروئیدی سفارش می دهند.

وقتی سطح TSH خیلی پایین باشد چه اتفاقی می افتد؟

اگر TSH خیلی کم دارید، به احتمال زیاد غده تیروئید شما هورمون تیروئید اضافی می‌سازد. این وضعیت پرکاری تیروئید یا پرکاری تیروئید نامیده می شود. شرایط مختلفی از جمله بیماری گریوز و ندول های تیروئید منجر به پرکاری تیروئید می شود. کمی بیش از ۱ درصد از بزرگسالان در ایالات متحده پرکاری تیروئید دارند.

از آنجایی که هورمون تیروئید ترشح TSH را سرکوب می کند، سطوح بالای هورمون تیروئید می تواند باعث کاهش سطح TSH از حد طبیعی شود. به ندرت، مشکلات مربوط به غده هیپوفیز، مانند آدنوم هیپوفیز که کار نمی کند، می تواند منجر به سطوح پایین TSH و همچنین سطوح پایین هورمون تیروئید شود.

علائم سطح پایین TSH

علائم سطح پایین TSH

سطح پایین TSH معمولاً نشانه پرکاری تیروئید است. علائم پرکاری تیروئید عبارتند از:

ضربان قلب سریع (تپش قلب).

احساس لرزش و/یا اضطراب.

کاهش وزن غیر قابل توضیح با افزایش اشتها.

اسهال و مدفوع بیشتر

تغییر بینایی و/یا برآمدگی چشم.

پوست نازک، گرم و مرطوب.

تورم و بزرگ شدن گردن ناشی از بزرگ شدن غده تیروئید (گواتر).

دوره های قاعدگی نامنظم.

اگر این علائم را تجربه می کنید، مهم است که با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید. پرکاری تیروئید قابل درمان است.

وقتی سطح TSH خیلی بالا باشد چه اتفاقی می افتد؟

اگر TSH بیش از حد دارید، ممکن است نشان دهنده این باشد که تیروئید شما هورمون تیروئید کافی تولید نمی کند. این وضعیت کم کاری تیروئید یا کم کاری تیروئید نامیده می شود. تعدادی از شرایط می توانند باعث کم کاری تیروئید شوند، از جمله بیماری هاشیموتو. حدود ۵ درصد از بزرگسالان در ایالات متحده کم کاری تیروئید دارند.

از آنجایی که هورمون تیروئید ترشح TSH را سرکوب می کند، هورمون تیروئید بسیار کم می تواند باعث شود هیپوفیز شما TSH اضافی تولید کند. به ندرت، مشکلات مربوط به غده هیپوفیز، مانند آدنوم هیپوفیز ترشح کننده TSH، یا شرایط ژنتیکی نادر می تواند منجر به سطوح بالاتر از حد طبیعی TSH و هورمون تیروئید شود.

علائم سطوح بالای TSH

سطح بالای TSH معمولاً نشانه کم کاری تیروئید است. علائم کم کاری تیروئید عبارتند از:

 1. خستگی
 2. بی حسی و گزگز در دستان
 3. یبوست
 4. افزایش وزن غیر قابل توضیح
 5. افسردگی
 6. ناتوانی در تحمل دمای سرد
 7. کاهش علاقه به رابطه جنسی
 8. قاعدگی های مکرر و سنگین

اگر این علائم را دارید، مهم است که با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید. کم کاری تیروئید قابل درمان است.

مطالب مرتبط:آزمایش HDL 

آیا اگر نتایج آزمایش سطح TSH من غیرطبیعی است، باید نگران باشم؟

اگر نتایج آزمایش TSH شما غیر طبیعی است، همیشه به این معنی نیست که شما یک بیماری پزشکی دارید. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما فاکتورهای زیادی را هنگام تفسیر نتایج آزمایش TSH در نظر می گیرد، از جمله:

سن: سطح TSH در افراد بالای ۸۰ سال بیشتر است. بیشتر افراد مسن با سطح TSH کمی بالاتر از حد طبیعی هیچ بیماری مرتبطی ندارند.

بارداری: بارداری باعث تغییراتی در هورمون های تیروئید می شود. معمول است که TSH در سه ماهه اول کمی کمتر از حد طبیعی باشد، سپس به آرامی افزایش یابد.

بیماری شدید: افرادی که بسیار بیمار با شرایط غیر مرتبط با تیروئید هستند ممکن است به طور موقت سطح TSH پایینی داشته باشند.

سایر آزمایش‌های تیروئید: نتایج سایر آزمایش‌های تیروئید، مانند T4 آزاد و آنتی‌بادی‌های تیروئید، ممکن است بر نحوه تفسیر ارائه‌دهنده نتایج آزمایش TSH تأثیر بگذارد.

کلام اخر

در بیشتر موارد، سطح نامنظم هورمون محرک تیروئید (TSH) به این معنی است که تیروئید شما مشکلی دارد – یا هورمون تیروئید بیش از حد تولید می کند یا خیلی کم. خبر خوب این است که سطح هورمون تیروئید و سطح TSH را می توان با درمان و دارو اصلاح کرد. اگر سؤالی در مورد نتایج آزمایش TSH خود دارید، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید. آنها آنجا هستند تا کمک کنند.

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

author-avatar

دکتر عبدالحسین ناصری

وی از اساتید برجسته دانشگاه علوم پزشکی ایران بوده و ده ها پروژه پژوهشی دانشگاهی در دانشگاه علوم پزشکی ایران با راهنمایی و نظارت ایشان صورت پذیرفته، دکتر ناصری از سال 1370 بعنوان هیئت علمی در دانشگاه مشغول به خدمت بوده و همچنین از سال 1373 تاکنون مدیریت آزمایشگاه بیمارستان های متعددی را عهده دار بودند، ایشان از سال 1396 تاکنون مدیرت آزمایشگاه بیمارستان های حضرت فاطمه (س) و شهید مطهری تهران را بر عهده دارند. از سری نگارش های دکتر میتوان به کتب "دقیق ترین روش تشخیص استافیلوکوکوس اورئوس" ، "بررسی چشمه ها و آب های گرم معدنی ایران" و ... اشاره کرد، لازم به ذکر است که نگارش "طرح جامع گردشگری سلامت کل کشور" نیز جز دستاورد های ایشان بوده است. Wikipedia.org isid.research.ac.ir irimc.org majlis.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *