آزمایش های پزشکی

آزمایش سیتومگالوویروس (Cytomegalovirus (CMV))؟

آزمایش سیتومگالوویروس (Cytomegalovirus (CMV))؟

سیتومگالوویروس (CMV) یک ویروس از خانواده هرپس است. در ایالات متحده، بیش از نیمی از بزرگسالان در مقطعی از زندگی خود، بویژه در دوران کودکی یا اوایل بزرگسالی، در معرض CMV قرار گرفته اند. پس از عفونت اولیه، ویروس تا پایان عمر در بدن باقی می ماند. در بیشتر مواقع، ویروس غیرفعال می‌ماند. با این حال، در شرایط خاصی مانند استرس یا ضعف سیستم ایمنی می تواند دوباره فعال شود.

در افراد سالم، عفونت‌های CMV معمولاً باعث بیماری‌های خفیف و شبیه آنفولانزا می‌شوند یا اصلاً هیچ علامتی ندارند. اکثر افراد مبتلا به CMV حتی نمی دانند که به آن مبتلا هستند. اما CMV می تواند برای افرادی با سیستم ایمنی ضعیف به دلیل شرایطی مانند HIV یا سرطان خطرناک باشد. همچنین می تواند مشکلات قابل توجهی در نوزادان ایجاد کند. یک زن باردار مبتلا به عفونت CMV فعال می تواند ویروس را به جنین خود منتقل کند. CMV می تواند باعث ناشنوایی، مشکلات بینایی، ناتوانی های ذهنی و سایر اختلالات جدی در نوزادانی شود که قبل از تولد مبتلا شده اند.

مطالب مرتبط: انجام تست رایگان PCR

آزمایش‌های CMV نشانه‌های ویروس را در خون، خلط یا سایر مایعات بدن بررسی می‌کنند. آزمایش CMV می تواند به افرادی که در معرض خطر عوارض هستند کمک کند تا درمان مورد نیاز خود را دریافت کنند. در حالی که هیچ درمانی برای CMV وجود ندارد، داروهای ضد ویروسی و سایر درمان‌ها ممکن است علائم را کاهش داده و نتایج را بهبود بخشند.

نام های دیگر: CMV IgG و IgM، آنتی بادی سیتومگالوویروس

آزمایش سیتومگالوویروس (CMV) چه کاربردی دارد؟

آزمایش سیتومگالوویروس (CMV) چه کاربردی دارد؟

آزمایشات CMV برای کمک به تشخیص عفونت CMV فعلی، فعال شده یا گذشته در افرادی که در معرض خطر عوارض سلامتی هستند استفاده می شود. گروه های خطر عبارتند از:

 1. افرادی که به دلیل برخی عفونت ها یا بیماری ها دارای ضعف سیستم ایمنی هستند.
 2. افرادی که اخیرا پیوند عضو دریافت کرده اند.
 3. زنان باردار با علائم عفونت CMV
 4. نوزادان با علائم عفونت

مطالب مرتبط:تست تری گلیسیرید چیست؟

چرا به آزمایش سیتومگالوویروس (CMV)  نیاز داریم؟

اگر سیستم ایمنی ضعیفی دارید یا باردار هستید و علائم زیر را دارید ممکن است به آزمایش سیتومگالوویروس (CMV) نیاز داشته باشید:

 1. تورم غدد لنفاوی
 2. گلو درد
 3. تب
 4. خستگی
 5. ضعف
 6. دردهای عضلانی
 7. سردرد

اگر کودک شما هنگام تولد علائم زیر را داشته باشد ممکن است به آزمایش سیتومگالوویروس (CMV) نیاز داشته باشد:

 1. زردی: بیماری که باعث زرد شدن پوست و چشم می شود.
 2. وزن کم
 3. سر کوچک
 4. مشکلات شنوایی
 5. مشکلات بینایی
 6. تشنج

انواع مختلف آزمایش سیتومگالوویروس

انواع مختلف آزمایش سیتومگالوویروس (CMV) عبارتند از:

 1. آزمایش خون: خون رایج ترین راه برای تشخیص CMV در بزرگسالان است.
 2. آزمایش CSF: نمونه‌ای از مایع مغزی نخاعی (CSF) از طریق روشی به نام تپ ستون فقرات، که به عنوان سوراخ کمری نیز شناخته می‌شود، جمع‌آوری و مورد ازمایش قرار می گیرد.
 3. آزمایش خلط: خلط مخاط غلیظی است که هنگام ابتلا به عفونت یا بیماری مزمن در ریه‌های شما رسوب می‌کند.
 4. بیوپسی: پزشک نمونه کوچکی از بافت را برای آزمایش برمی دارد.
 5. آمنیوسنتز: این روش برای زنان باردار انجام می شود تا ببینند آیا نوزاد متولد نشده به CMV آلوده شده است یا خیر.
 6. آزمایش بزاق و ادرار در نوزاد

اقدامات لازم قبل از انجام ازمایش سیتومگالوویروس (CMV)

برای آزمایش بزاق یا ادرار نوزاد، آزمایش خون یا خلط آمادگی خاصی نیازی نیست. اما قبل از پونکسیون کمری ممکن است لازم باشد که مثانه خود را خالی کنید و قبل از بیوپسی ممکن است لازم باشد که  ناشتا باشید. برای آمنیوسنتز نیز، بسته به مرحله بارداری، ممکن است از شما خواسته شود که مثانه را پر نگه دارید یا درست قبل از عمل، مثانه خود را خالی کنید. در صورت نیاز به انجام هر گونه آمادگی دیگر، ارائه دهنده شما یا ارائه دهنده فرزندتان به شما اطلاع می دهد.

تفسیر نتایج آزمایش سیتومگالوویروس

تفسیر نتایج آزمایش سیتومگالوویروس (CMV)

نتیجه آزمایش می تواند نشان دهد که آیا شما به CMV آلوده شده اید یا خیر. اما نمی تواند نشان دهد که آیا عفونت بصورت حاد یا مزمن است. اگر دارای علائم هستید و یا اینکه دارای ضعف سیستم ایمنی هستید، پزشک شما ممکن است ازمایشات تکمیلی تجویز کند. اگر باردار هستید و آمنیوسنتز نشان می‌دهد که نوزاد شما CMV دارد، پزشک ممکن است نوزاد شما را بلافاصله پس از تولد آزمایش و درمان کند تا از عوارض جلوگیری کند.

تفاوت بین CMV IgG و CMV IgM چیست؟

آزمایش عفونت CMV یک آزمایش خون ساده است که آنتی بادی CMV IgG نامیده می شود. مشخص می کند که آیا یک زن باردار CMV داشته است یا خیر. یک نتیجه مثبت نشان دهنده عفونت فعلی یا گذشته CMV است. آزمایش خون دوم به نام آنتی بادی CMV IgM به تعیین اینکه آیا قبلا به این عفونت مبتلا شده اید یا اینکه به تازگی به این ویروس الوده شده اید، کمک می کند.

مطالب مرتبط: آزمایش چکاپ ویتامین در منزل

کلام اخر

آزمایش سیتومگالوویروس (CMV) گروهی از آزمایش‌های خونی است که برای غربالگری نوزادان و گاهی اوقات زنان باردار از نظر عفونت‌های زیر استفاده می‌شود:

 1. توکسوپلاسموز
 2. سرخجه
 3. سیتومگالوویروس
 4. ویروس هرپس سیمپلکس

اگر مادر در دوران بارداری آلوده شود، این عفونت ها می توانند باعث نقص مادرزادی شوند. تشخیص و درمان به موقع ممکن است به جلوگیری از ابتلای کودک به یک مشکل جدی سلامت کمک کند.

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

author-avatar

دکتر عبدالحسین ناصری

وی از اساتید برجسته دانشگاه علوم پزشکی ایران بوده و ده ها پروژه پژوهشی دانشگاهی در دانشگاه علوم پزشکی ایران با راهنمایی و نظارت ایشان صورت پذیرفته، دکتر ناصری از سال 1370 بعنوان هیئت علمی در دانشگاه مشغول به خدمت بوده و همچنین از سال 1373 تاکنون مدیریت آزمایشگاه بیمارستان های متعددی را عهده دار بودند، ایشان از سال 1396 تاکنون مدیرت آزمایشگاه بیمارستان های حضرت فاطمه (س) و شهید مطهری تهران را بر عهده دارند. از سری نگارش های دکتر میتوان به کتب "دقیق ترین روش تشخیص استافیلوکوکوس اورئوس" ، "بررسی چشمه ها و آب های گرم معدنی ایران" و ... اشاره کرد، لازم به ذکر است که نگارش "طرح جامع گردشگری سلامت کل کشور" نیز جز دستاورد های ایشان بوده است. Wikipedia.org isid.research.ac.ir irimc.org majlis.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *