آزمایش های پزشکی

آزمایش ازدواج برای دختر

آزمایش-ازدواج-برای-دختر

آزمایش قبل از ازدواج آزمایشی است که وضعیت سلامت زوج‌هایی که به زودی ازدواج می‌کنند، را از نظر بیماری‌های ژنتیکی، عفونی و بیماری های قابل انتقال را بررسی می کند تا از هر گونه خطر انتقال بیماری به یکدیگر و فرزندانشان جلوگیری شود.  ازدواج یک رویداد قابل توجه در زندگی زن و شوهر به حساب می آید، زیرا آنها قصد تشکیل خانواده را دارند و از طریق آن مرحله جدیدی را در ایجاد روابط عاطفی، اجتماعی و خانوادگی آغاز می کنند.

برای زوج هایی که قصد ازدواج دارند، غربالگری قبل از ازدواج به شناسایی مشکلات و خطرات سلامتی بالقوه برای خود و همچنین فرزندانشان کمک می کند. برای کمک به آنها برای درک ژنتیک و کمک به آنها در انجام اقدامات احتیاطی یا درمان ضروری است که غربالگری شوند.

مطالب مرتبط: آزمایشات های خون برای سرطان سینه

اهمیت غربالگری قبل از ازدواج:

 1. وضعیت سلامتی خانم و اقا بررسی می شود.
 2. تشخیص بیماری های عفونی مانند عفونت هپاتیت B، HIV، HCV و سایر بیماری های مقاربتی
 3. شناسایی ناقلان اختلالات ژنتیکی مانند تالاسمی، هموفیلی و بیماری سلول داسی شکل

تست هایی که غربالگری قبل از ازدواج را تشکیل می دهند:

ازمایشات روتین

 1. شمارش کامل خون (CBC)
 2. آنالیز کامل ادرار
 3. اسمیر خون محیطی برای بررسی سلول های طبیعی و غیر طبیعی.
 4. آزمایش گروه خونی (ABO-RH) برای غربالگری زنان Rh منفی و مشاوره آنها در مورد خطرات بارداری مهم است.
 5. بیماری های عفونی مانند HIV، ویروس هپاتیت C، ویروس هپاتیت B، سیفلیس و بیماری های مقاربتی (STD).

در بین ویروس های منتقله از طریق خون که از طریق تزریق خون و همچنین از طریق آمیزش جنسی قابل انتقال هستند، ویروس های نقص ایمنی انسانی (HIV)، ویروس هپاتیت C، ویروس هپاتیت B، سیفلیس و بیماری های مقاربتی (STD) مهم هستند و پیامدهای متعددی دارند. سازمان بهداشت جهانی (WHO) خاطرنشان می کند که ویروس هپاتیت B حدود ۵۰ تا ۱۰۰ برابر بیشتر از HIV مسری است. HBV می تواند در طول تولد از مادر به نوزاد منتقل شود. بنابراین، ضروری است که با غربالگری ساده از این بیماری های بالقوه خطرناک محافظت کنید. بیماری های عفونی نه تنها عفونت های مداوم بدون علامت را ایجاد می کنند، بلکه در صورت انتقال از طریق انتقال خون و فرآورده های خونی باعث عوارض و مرگ و میر قابل توجهی نیز می شوند. عدم تشخیص و درمان بیماری های مقاربتی (STD) در مراحل اولیه منجر به ناباروری، ضایعات جنین، حاملگی خارج رحمی، سرطان و مرگ می شود.

ازمایشات-روتین

آزمایشات ژنتیکی

پزشکان معمولا برای غربالگری ژنتیکی مبتنی بر فرهنگ مراجعه می کنند. بسته به سابقه خانوادگی و اصل و نسب شما، آزمایشات مختلفی برای اختلالات مختلف مانند تالاسمی طراحی شده است. این آزمایش‌ها به ویژه در «ازدواج‌های فامیلی» یا روابط خونی یا اجدادی مشترک نامیده می‌شوند، که در آن احتمال به ارث بردن آلل مغلوب برای یک بیماری در فرزندان افزایش می‌یابد. هر چه رابطه نزدیکتر باشد، خطر بیشتر است. آزمایشات ژنتیکی با تجزیه و تحلیل نمونه های کوچک خون یا بافت های بدن انجام می شود.

مطالب مرتبط: آزمایش خون برای چکاپ روده

تالاسمی

تالاسمی یک اختلال خونی ارثی است (از والدین از طریق ژن به فرزندان منتقل می شود). کم خونی اختلالی است که در آن بدن شما گلبول های قرمز طبیعی و سالم (RBC) کافی ندارد. هنگامی که تالاسمی “آلفا” یا “بتا” نامیده می شود، به بخشی از هموگلوبین اطلاق می شود که ساخته نمی شود. اگر قسمت آلفا یا بتا ساخته نشده باشد، بلوک های ساختمانی کافی برای تولید مقادیر طبیعی هموگلوبین وجود ندارد. آلفای پایین تالاسمی آلفا نامیده می شود. بتا کم را بتا تالاسمی می نامند.

هنگامی که از کلمات “trait,” “minor,” “intermedia,” or “majorاستفاده می شود، این کلمات شدت تالاسمی را توصیف می کنند. فردی که دارای ویژگی تالاسمی است ممکن است اصلاً علائمی نداشته باشد یا ممکن است فقط کم خونی خفیف داشته باشد، در حالی که فرد مبتلا به تالاسمی ماژور ممکن است علائم شدید داشته باشد و ممکن است نیاز به تزریق خون منظم داشته باشد.

تالاسمی

تالاسمی مینور چیست؟

افراد مبتلا به جهش تالاسمی تنها در یک ژن به عنوان ناقل شناخته می شوند یا گفته می شود که تالاسمی مینور دارند. تالاسمی مینور منجر به کم خونی یا کم خونی بسیار خفیف می شود. افرادی که ناقل هستند نیازی به انتقال خون یا درمان آهن ندارند مگر اینکه کمبود آهن آنها ثابت شود.

تالاسمی ماژور چیست؟

کودکانی که با تالاسمی ماژور به دنیا می آیند معمولاً در سال اول زندگی دچار علائم کم خونی شدید می شوند. کودکان مبتلا به تالاسمی ماژور فاقد توانایی تولید هموگلوبین طبیعی هستند.

اگر پدر و مادر هر دو ناقل تالاسمی مینور باشند، ممکن است فرزندانشان تالاسمی مینور داشته باشند یا خون کاملا طبیعی داشته باشند یا تالاسمی ماژور داشته باشند. در هر بارداری (۲۵%) احتمال اینکه فرزندشان خون طبیعی داشته باشد، (۵۰%) احتمال دارد که کودک تالاسمی مینور داشته باشد یا (۲۵%) احتمال دارد که کودک تالاسمی ماژور داشته باشد.

تالاسمی-ماژور-چیست

علائم و عوارض تالاسمی:

علائم تالاسمی بسته به نوع تالاسمی متفاوت است. در اکثر نوزادان مبتلا به تالاسمی بتا و برخی از انواع تالاسمی آلفا، علائم تا سن ۶ ماهگی نشان داده نمی شود.

علائم شایع ع تالاسمی بارتند از: ضعف، خستگی، رنگ پریدگی پوست، خواب آلودگی، تاخیر در رشد، تنگی نفس، گرفتگی عضلات پا و زردی.

عوارض تالاسمی عبارتند از: عفونت، افزایش آهن در بدن، سنگ کیسه صفرا، بزرگ شدن طحال و اختلال در عملکرد اندام ها.

چه زمانی باید آزمایش تالاسمی داد؟

 1. اگر سابقه خانوادگی این بیماری را دارید یا شریک زندگی شما ناقل آن است.
 2. هر فردی که در شرف ازدواج است باید تحت معاینه کامل قبل از ازدواج قرار گیرد و آزمایش تالاسمی باید بخشی از آن باشد.
 3. غربالگری در دوران بارداری (هفته ۱۰-۱۲) با نمونه برداری از پرزهای کوریون، در صورتی که والدین هر دو تالاسمی مینور باشند، برای بررسی اینکه آیا نوزاد در معرض خطر تولد تالاسمی است یا خیر.

مطالب مرتبط: آزمایش خون برای چکاب ریه

تالاسمی چگونه تشخیص داده می شود؟

 1. شمارش کامل خون (CBC) تعداد، اندازه و شکل گلبول های قرمز موجود و میزان هموگلوبین موجود در آنها را تعیین می کند.
 2. الکتروفورز هموگلوبین، استاندارد طلایی در غربالگری و تشخیص تالاسمی: این آزمایش اشکال غیرطبیعی هموگلوبین را که در تالاسمی مشاهده می شود، تشخیص می دهد.
 3. تست های ژنتیکی: این آزمایش ها برای کمک به تایید جهش های ژنتیکی مرتبط با تالاسمی و تایید وجود این اختلال در ژن های تولید کننده گلوبین آلفا و بتا هموگلوبین استفاده می شود.

گزینه های درمانی تالاسمی چیست؟

درمان بستگی به نوع و شدت تالاسمی دارد و گزینه‌های درمانی زیر می‌تواند توسط پزشک شما به صورت موردی انتخاب شود:

 1. انتقال خون: بیماران مبتلا به تالاسمی ماژور تقریباً هر ۳ هفته یکبار نیاز به تزریق خون دارند.
 2. کلات آهن: انتقال خون باعث افزایش بار آهن در بدن می شود.
 3. پیوند مغز استخوان یا سلول های بنیادی: پیوند از یک اهدا کننده سازگار یک درمان موثر در تالاسمی ماژور است. در حال حاضر، این تنها درمان شناخته شده است.
 4. ژن درمانی: دانشمندان در حال بررسی تکنیک های ژنتیکی برای درمان تالاسمی هستند. این احتمال وجود دارد که یک ژن بتاگلوبین طبیعی در مغز استخوان بیمار و یا تکنیک‌های ژنتیکی برای ترمیم ژن‌هایی است که عملکرد غیرطبیعی دارند، قابل استفاده باشد.

پیامدهای اجتماعی و اقتصادی تالاسمی بر بیماران و خانواده های آنها چیست؟

 1. بار روانی، مالی و اجتماعی ناشی از انتقال خون ماهانه یا دو هفته‌ای
 2. درمان طولانی‌مدت پزشکی و خطر عفونت‌ها و عوارضی که همراه با تزریق مکرر خون است.
 3. کشمکش و مشکل در یافتن شریک زندگی دلخواه
 4. از دست دادن ساعات پربار در محل کار و تبعیض در محل کار
 5. بار انتقال خون کشور هر ماه ۲۰۰۰۰۰ واحد است.

تالاسمی قابل پیشگیری است?

از تولد کودکان تالاسمی ماژور تنها با اطلاع از وضعیت تالاسمی والدین قبل از باردار شدن می توان پیشگیری کرد. اگر هر دو والدین از نظر وضعیت ناقل مثبت بودند، باید برای تشخیص قبل از تولد در سه ماهه اول بارداری مشاوره شوند تا بدانند که آیا کودک تحت تأثیر قرار گرفته است یا خیر.

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

author-avatar

دکتر عبدالحسین ناصری

وی از اساتید برجسته دانشگاه علوم پزشکی ایران بوده و ده ها پروژه پژوهشی دانشگاهی در دانشگاه علوم پزشکی ایران با راهنمایی و نظارت ایشان صورت پذیرفته، دکتر ناصری از سال 1370 بعنوان هیئت علمی در دانشگاه مشغول به خدمت بوده و همچنین از سال 1373 تاکنون مدیریت آزمایشگاه بیمارستان های متعددی را عهده دار بودند، ایشان از سال 1396 تاکنون مدیرت آزمایشگاه بیمارستان های حضرت فاطمه (س) و شهید مطهری تهران را بر عهده دارند. از سری نگارش های دکتر میتوان به کتب "دقیق ترین روش تشخیص استافیلوکوکوس اورئوس" ، "بررسی چشمه ها و آب های گرم معدنی ایران" و ... اشاره کرد، لازم به ذکر است که نگارش "طرح جامع گردشگری سلامت کل کشور" نیز جز دستاورد های ایشان بوده است. Wikipedia.org isid.research.ac.ir irimc.org majlis.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *