آزمایش های پزشکی

آزمایش ازدواج شامل چه آزمایشاتی است؟

ازدواج به عنوان یک رویداد قابل توجه در زندگی زوج ها در نظر گرفته می شود، زیرا آنها قصد دارند خانواده تشکیل دهند و از طریق آن مرحله جدیدی را از نظر ایجاد روابط عاطفی، اجتماعی، خانوادگی آغاز می کنند.

چرا آزمایش ازدواج مهم است؟

بیماری های خونی ارثی، به ویژه بیماری سلول داسی شکل و تالاسمی، در کشورهای مصر، مدیترانه و خاورمیانه شایع است. شیوع این بیماری ها به ازدواج اقوام کمک می کند.

ناقلان تالاسمی سالم هستند و نمی دانند که ناقل هستند مگر اینکه آزمایش خون خاصی انجام دهند. مشکل زمانی پدیدار می شود که ۲ ناقل تالاسمی ناآگاه با یکدیگر ازدواج کنند. امکان تولد کودکان مبتلا به تالاسمی کامل بسیار زیاد است. ازدواج بین ناقلین تالاسمی به شدت ممنوع است.

بسیاری از کشورهای غربی و برخی از کشورهای عربی، مانند عربستان سعودی و امارات متحده عربی، در برخی از جنبه های مرتبط با سلامت پیشرفت کرده اند که در آن وزارت بهداشت آنها برنامه آزمایش قبل از ازدواج را برای همه زوج ها قبل از ازدواج اجباری معرفی کرده است.

مطالب مرتبط: آزمایش خون برای چکاپ روده

چه آزمایشاتی در غربالگری قبل از ازدواج انجام می شود؟

غربالگری قبل از ازدواج از منطقه ای به منطقه دیگر بسته به شیوع بیماری ها در آن منطقه متفاوت است. با این حال، غربالگری قبل از ازدواج را می توان به ۴ دسته اصلی تقسیم کرد:

 

تست های پایه:

این شامل مهم ترین تست هایی است که هر زوجی باید قبل از ازدواج در نظر بگیرد.

شمارش کامل خون (CBC)

گروه خونی  (ABO & Rh Typing)

مطالعات غیر طبیعی هموگلوبین الکتروفورز

بیماری های مقاربتی برای HIV، سیفلیس، سوزاک، کلامیدیا و ویروس های هپاتیت B و C.

تست-های-باروری

تست های باروری:

کشف زودهنگام مشکلات باروری مردان می تواند به معنای درمان زودتر و یک بارداری موفق باشد. تست ناباروری مردان نیز می تواند از ناراحتی و هزینه های غیر ضروری زنان جلوگیری کند.

تجزیه و تحلیل مایع منی رایج ترین روش آزمایش برای تعیین اینکه آیا یک عامل ناباروری مردانه وجود دارد یا خیر. سایر هورمون های خون مانند تستوسترون، هورمون محرک فولیکول (FSH) و هورمون لوتئینه کننده (LH) ممکن است به دنبال داشته باشند.

تست های ناباروری زنان شامل اندازه گیری سطح هورمون ها مانند FSH، LH  و پرولاکتین است. این در روز سوم چرخه اجرا می شود. سایر هورمون ها و آنالیزهای معمول نیز برای تکمیل تشخیص انجام می شود.

مطالب مرتبط: آزمایش خون برای چکاب ریه

آزمایشات ژنتیکی پایه: کاریوتایپ خون

ما همیشه کاریوتایپ خون را برای تجزیه و تحلیل کروموزوم های همه زوج ها قبل از ازدواج توصیه می کنیم، به خصوص زمانی که آنها با هم فامیل هستند یا اگر یکی از آنها سابقه خانوادگی برای هر گونه مشکل بهداشتی که از نظر ژنتیکی به ارث رسیده باشد.

یک آزمایش ژنتیکی غربالگری نسبتا ارزان است که ما به زوجین توصیه می کنیم، حتی آنهایی که شرایط ژنتیکی خاصی ندارند.

آزمایشات-ژنتیکی-پایه

آزمایشات ژنتیک پیشرفته: مشاوره ژنتیک

مشاوره ژنتیک بخشی از غربالگری قبل از ازدواج است یا باید باشد. مشاور ژنتیک می تواند به تصمیم گیری در مورد نوع آزمایشی که زوج باید در نظر بگیرند کمک کند. جزئیات تاریخچه خانوادگی، سوابق پزشکی و شرایط اعضای خانواده از هر دو طرف باید در اختیار مشاوران قرار گیرد تا مشاوره مناسبی از او داشته باشند.

گزینه ها چیست؟

در برخی از جمعیت ها، احتمال جفت گیری با فردی با ژن مغلوب معیوب یکسان بسیار زیاد است. از آنجایی که ناقل بودن هیچ گونه عوارضی ندارد و آشکار نمی شود، تنها خطر مادی برای ناقلین این است که ممکن است با شریکی که وضعیت ناقل یکسانی دارد، بچه دار شوند. اگر وضعیت ژنتیکی یک بیماری کشنده است (به عنوان مثال، فیبروز کیستیک)، یا به طور جدی ناتوان کننده (به عنوان مثال، کم خونی فانکونی)، ممکن است مایل به انجام اقدامات پیشگیرانه باشید.

یکی از گزینه ها غربالگری جنین است.

اکنون می توان جنین ها را قبل از بارداری در روشی به نام تشخیص بارداری (PGD) مورد بررسی قرار داد، که در آن DNA از سلولی از پیش جنین در حال رشد غربالگری می شود و پیش جنین فقط به مادر بازگردانده می شود. Be’s Womb اگر ژن مشکوک را که برای آن آزمایش شده است نداشته باشد.

 

یکی دیگر از آنها انجام آزمایشات ژنتیکی قبل از ازدواج است.

گزینه-ها-چیست؟

اما اگر بتوان از این مشکل به طور کلی جلوگیری کرد، چه؟ یکی از راه‌های انجام این کار انجام آزمایش‌های ژنتیکی قبل از ازدواج (PGT) و اطلاع دادن به همسران احتمالی در مورد وضعیت ناقل خود است، و به شرکای بالقوه‌ای که هر دو ناقل یک صفت مغلوب خاص هستند، اجازه می‌دهند در صورت تمایل ازدواج نکنند یا بچه‌دار نشوند.

مطالب مرتبط: آزمایشات های خون برای سرطان سینه

بدیهی است که اگر قرار است ازدواج به عنوان تصمیمی مشترک برای به اشتراک گذاشتن زندگی خود با کسی که دوستش دارید تلقی شود، ترکیب معیارهای ژنتیکی ممکن است مشکل‌ساز به نظر برسد، اگر نامناسب نباشد. اما، از سوی دیگر، اگر این دیدگاه را دارید که دلیل اصلی اتحادیه شما تولید مثل است، نگرانی در مورد سازگاری ژنتیکی و اجتناب از وراثت بیماری‌های ژنتیکی جدی به یک موضوع جدی تبدیل می‌شود.

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

author-avatar

دکتر عبدالحسین ناصری

وی از اساتید برجسته دانشگاه علوم پزشکی ایران بوده و ده ها پروژه پژوهشی دانشگاهی در دانشگاه علوم پزشکی ایران با راهنمایی و نظارت ایشان صورت پذیرفته، دکتر ناصری از سال 1370 بعنوان هیئت علمی در دانشگاه مشغول به خدمت بوده و همچنین از سال 1373 تاکنون مدیریت آزمایشگاه بیمارستان های متعددی را عهده دار بودند، ایشان از سال 1396 تاکنون مدیرت آزمایشگاه بیمارستان های حضرت فاطمه (س) و شهید مطهری تهران را بر عهده دارند. از سری نگارش های دکتر میتوان به کتب "دقیق ترین روش تشخیص استافیلوکوکوس اورئوس" ، "بررسی چشمه ها و آب های گرم معدنی ایران" و ... اشاره کرد، لازم به ذکر است که نگارش "طرح جامع گردشگری سلامت کل کشور" نیز جز دستاورد های ایشان بوده است. Wikipedia.org isid.research.ac.ir irimc.org majlis.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *