hpv, آزمایش های پزشکی, بارداری, چکاپ, زنان و زایمان, مراقبت های بعد از بارداری, مراقبت های قبل از بارداری

استفاده از واکسن گارداسیل در زمان بارداری

استفاده از واکسن گارداسیل در زمان بارداری

امروزه واکسن گارداسیل به عنوان یکی از واکسن های پیشگیری کننده از ویروس شایع hpv توصیه میشود که این واکسن توانایی جلوگیری از ابتلا به این ویروس پس از شروع فعالیت جنسی را دارد همچنین توصیه میشود افرادی که فعالیت جنسی متعدد دارند حتی پس از ۲۶ سالگی این واکسن را تزریق نمایند .لیماطب به عنوان یکی از منابعی که میتواند واکسن گارداسیل  را برای شما تهیه و تزریق نماید در ادامه راجب خرید واکسن گارداسیل استفاده از آن  بعد از زایمان، شما را راهنمایی میکند.

واکسن گارداسیل چیست ؟

واکسن گارداسیل واکسن پیشگیری کننده از ویروس HPV و ابتلا به زگیل تناسلی میباشد این ویروس از طریق تماس جنسی پوست به پوست در نواحی تناسلی  ئهانی و مقعدی بروز پیدا میکند همچنین توصیه میشود این واکسن تا قبل از شروع فعالیت جنسی و در بازه سنی ۹ تا ۲۶ سال تزریق شود اما تزریق این واکسن بعد از ۲۶سالگی برای افرادی که روابط جنسی متعدد دارند توصیه میشود.این واکسن در حال حاضر به صورت پاپیلوگارد ایرانی و گارداسیل ۴ ظرفیتی و ۹ ظرفیتی در ایران قابل ارائه میباشد که میتوانید برای تهیه هر سه این واکسن ها با لیماطب در ارتباط باشید .

استفاده از واکسن گارداسیل در زمان بارداریایا ویروس hpv باعث بروز مشکلاتی در بارداری میشود ؟

سوال یک بیمار این بود من که اخیراً متوجه شده بود در هفته ۶ بارداری است واکسن چهار ظرفیتی ویروس پاپیلومای انسانی نوترکیب (HPV) را در هفته ۴ بارداری دریافت کرده است. او کاملاً نگران بود که چگونه این روی کودک او تأثیر می گذارد. چه چیزهایی در مورد ایمنی واکسن HPV در دوران بارداری شناخته شده است ؟ واکسن HPV به طور کلی برای استفاده در زنان باردار توصیه نمی شود. با این حال، از نظر تئوری، چون واکسن زنده نیست، انتظار نمی رود که با افزایش خطر همراه باشد. همچنین، اطلاعات ثبت بارداری سازنده و آزمایش‌های بالینی فاز ۳، افزایش خطر ناهنجاری‌های جنینی یا سایر عوارض جانبی ناشی از واکسن را نشان نمی‌دهد.

آیا در دوران بارداری میتوان از واکسن گارداسیل استفاده کرد؟

عفونت ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) در دوران بارداری به خوبی مورد بررسی قرار نگرفته است. با این حال، هیچ ارتباطی با افزایش خطر نقص مادرزادی جنین بعد از تزریق واکسن  وجود ندارد. یک مطالعه صورت گرفته در مورد  HPV را در جفت‌های زایمان زودرس بیشتر از جفت‌های زنان گروه کنترل که زایمان کرده بودند شناسایی کرد، که نشان‌دهنده ارتباط بین عفونت HPV و خطر زایمان زودرس است. سقط جنین؛ با این حال، این ارتباط هنوز تایید نشده است. عفونت ویروس پاپیلومای انسانی می تواند در طول زایمان به نوزاد منتقل شود و در موارد نادری منجر به پاپیلوماتوز حنجره شده است.در حال حاضر ۳ واکسن نوترکیب HPV موجود است: یک واکسن چهار ظرفیتی که در برابر HPV انواع ۶، ۱۱، ۱۶ و ۱۸ محافظت می کند و یک واکسن دو ظرفیتی که محافظت در برابر انواع HPV 16 و ۱۸را ارائه می دهد و واکسن نه ظرفیتی که علیه انواع (۶، ۱۱، ۱۶، ۱۸، ۳۱، ۳۳، ۴۵، ۵۲ و ۵۸)محافظت میکند.

استفاده از واکسن گارداسیل در زمان بارداریعوارض تزریق واکسن گارداسیل در دوران بارداری

عوارض دقیقی از تزریق واکسن بارداری تا به الان در دسترس نمیباشد اما توصیه میشود در زمانی که از بارداری خود اطلاع دارید اصلا اقدام به تزریق واکسن hpv نکنید همچنین اصلا مواردی مبنی بر وجود نقص یا مشکل بر اثر تزریق واکسن برای جنین گزارش نشده اما موارد بسیاری گزارش شده از زایمان زودرس در اثر ابتلا به ویروس hpv همچنین از ابتلای نوزاد در هنگام تولد به ویروس اچ پی وی از طریق مادر مواردی گزارش شده است.

آیا واکسن گارداسیل باردارشدن را سخت میکند؟

هیچ موردی مبنی بر عدم توانایی در بارداری یا سخت باردارشدن بر اثر تزریق واکسن گزارش نشده است همچنین لازم به ذکر است که عدم تزریق واکسن در زمان قبل از اقدام به بارداری و در صورت مبتلا شدن به ویروس hpv باعث عدم توانایی در بارداری و همچنین سقط یا بارداری ناقص میشود.

استفاده از واکسن گارداسیل در زمان بارداریخطرات واکسن گارداسیل در دوران بارداری

ویروس HPV می تواند در طول بارداری و همچنین از طریق کانال زایمان به نوزاد منتقل شود که جنین را مبتلا خواهد کرداما در برخی موارد، ممکن است علائمی از زگیل در دهان یا اطراف آن و یا مشکلات تنفسی دیده شود اما ما در این مقاله قصد داریم به بررسی واکسن گارداسیل در دوران بارداری بپردازیم این  واکسن گارداسیل از بروز برخی انواع پرخطر ویروس HPV که موجب بروز زگیل تناسلی یا بروز سرطان میشود پیشگیری کند. این واکسن حاوی ویروس زنده نیست، به این معنا که غیر عفونی بوده و فرد دیگر به HPV مبتلا نخواهد شد. دریافت واکسن HPV برای خانم ها و آقایان از سنین نه تا بیست و شش سال تائید شده است. این واکسن محافظت خوبی را برای افراد قبل از برقراری روابط جنسی فراهم می کند از آنجایی که این ویروس در واکسن غیر عفونی است، هیچ گونه توصیه خاصی در خصوص دریافت واکسن قبل از اقدام به بارداری وجود ندارد زیرا نکته ای که وجود دارد این است که دریافت واکسن گارداسیل در دوران بارداری توصیه نمی شود، چرا که اثربخشی آن قبل ازبرقراری  تماس جنسی و احتمال الودگی  می باشد.

آیا واکسن گارداسیل باعث سقط جنین میشود ؟

در هر بارداری احتمال ۳تا ۵ درصدی برای سقط جنین در نظر گرفته میشود که این احتمال در همه بارداری ها هست گزارشی مبنی بر اثر مضر بر  تزریق واکسن های غیر عفونی در سه ماهه اول بارداری در دسترس نمیباشد همچنین هیچ نظریه ای مبنی بر نداشتن ضرر تزریق این واکسن در دوران بارداری وجود ندارد اما توصیه می شود دریافت واکسن گارداسیل تا بعد از پایان بارداری و زایمان به تعویق بیفتد درست است که آماری در خصوص بروز عوارض در بارداری در صورت دریافت واکسن گارداسیل در سه ماهه دوم و سوم بارداری نیز وجود ندارد.

کلام آخر

به صورت کلی با توجه به نداشتن گزارشات علمی از سوی مراکز معتبر در خصوص بی ضرر بودن تزریق واکسن علیه ویروس hpv یا همان واکسن گارداسیل معروف اکیدا توصیه میشود از تزریق این واکسن در حین بارداری جلوگیری نمایید و تزریق واکسن HPV را به بعد ازپایان بارداری و زایمان موکول نماییدهمچنین آماری در رابطه با ضرر تزریق واکسن در سه ماهه دوم و سه ماهه سوم بارداری در دسترس نمیباشد .

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *