کلیه و مجرای ادراری

سنگ کلیه

سنگ کلیه

سنگ های کلیه قطعات کوچک و سنگریزه مانندی هستند که در یک یا هر دو کلیه شما تشکیل می شوند. سنگ کلیه زمانی تشکیل می شود که مقدار زیادی مواد معدنی یا نمک در ادرار شما وجود داشته باشد. تجزیه و تحلیل سنگ کلیه آزمایشی برای یافتن اینکه سنگ کلیه از چه ساخته شده است به پزشک شما کمک می‌کند تا برنامه‌ای برای کمک به کاهش خطر تشکیل سنگ‌های بیشتر در آینده ایجاد کند.

چهار نوع اصلی سنگ کلیه وجود دارد:

 1. کلسیم رایج ترین نوع سنگ است.
 2. اسید اوریک یکی دیگر از انواع رایج سنگ است.
 3. سیستین یک نوع سنگ غیر معمول است. این بیماری ناشی از سیستینوری است، یک بیماری کلیوی که شما از والدین خود به ارث می برید.
 4. استروویت غیر معمول ترین نوع سنگ است. معمولاً پس از عفونت دستگاه ادراری (UTI) ایجاد می شود.

سنگ کلیه می تواند به کوچکی یک دانه شن یا به بزرگی یک نخود و گاهی حتی بزرگتر باشد. سنگ های بسیار کوچک ممکن است هنگام ادرار کردن از بدن شما خارج شوند . سنگ‌های بزرگ‌تر یا عجیب‌شکل می‌توانند در داخل دستگاه ادراری شما گیر کرده و جریان ادرار را مسدود کنند و باعث درد شدید یا خونریزی شود و ممکن است برای از بین بردن سنگ ها به درمان نیاز داشته باشید. اما با درمان، سنگ کلیه معمولاً آسیب دائمی ایجاد نمی کند.شما میتوانید از خدمات آزمایشات و چکاب پزشکی در منزل استفاده نماییید.

نام های دیگر: تجزیه و تحلیل سنگ ادراری، تجزیه و تحلیل سنگ کلیه

ازمایش سنگ ادرار چه کاربردی دارد

ازمایش سنگ ادرار چه کاربردی دارد؟

تجزیه و تحلیل سنگ کلیه برای پیدا کردن اینکه سنگ کلیه شما از چه ساخته شده است استفاده می شود و به پزشک شما کمک می‌کند تا بفهمد چرا سنگ تشکیل شده و چه چیزی به جلوگیری از تشکیل سنگ‌های بیشتر در آینده کمک می‌کند.

چرا به تجزیه و تحلیل سنگ کلیه نیاز دارم؟

اگر علائمی دارید که می تواند از سنگ کلیه باشد، ممکن است نیاز به تجزیه و تحلیل سنگ کلیه داشته باشید. علائم سنگ کلیه عبارتند از:

 1. درد شدید در شکم، پهلو، کشاله ران یا کمر
 2. خون در ادرار
 3. تکرر ادرار
 4. اصلاً قادر به ادرار نبودن یا فقط کمی ادرار کردن
 5. درد هنگام ادرار کردن
 6. ادرار کدر یا بدبو
 7. تهوع و استفراغ
 8. تب و لرز

چرا به تجزیه و تحلیل سنگ کلیه نیاز دارم

برای جمع آوری سنگ کلیه، به یک صافی سنگ کلیه برای فیلتر ادرار و یک ظرف تمیز برای سنگ نیاز دارید. صافی سنگ کلیه دستگاهی است که از توری یا گاز ظریف ساخته شده است. ممکن است پزشک شما یک صافی به شما بدهد یا ممکن است از داروخانه یک صافی تهیه کنید.

برای جمع آوری سنگ خود، باید:

 1. تمام ادرار خود را از طریق صافی فیلتر کنید.
 2. پس از هر بار ادرار کردن، صافی را به دقت بررسی کنید تا به دنبال سنگ بگردید. ممکن است مانند یک دانه شن یا یک تکه شن کوچک به نظر برسد.
 3. اگر سنگی پیدا کردید، آن را در ظرفی تمیز درب دار قرار دهید.
 4. چیزی به ظرف اضافه نکنید. سنگ باید خشک نگه داشته شود.
 5. نوار یا دستمال کاغذی روی سنگ نگذارید.
 6. طبق دستور، ظرف را به ارائه دهنده یا آزمایشگاه خود برگردانید.

سنگ ممکن است در هر زمانی از شبانه روز بگذرد. بنابراین، مهم است که هر بار که ادرار می کنید، تمام ادرار خود را فیلتر کنید تا زمانی که سنگ پیدا کنید. ممکن است پزشک به شما بگوید که برای دفع سنگ آب زیادی بنوشید. اگر هنگام دفع سنگ درد داشتید، از پزشک خود در مورد داروی ضد درد سوال کنید.

اگر سنگ کلیه شما بیش از حد بزرگ است که نمی تواند دفع شود، ممکن است به یک عمل جراحی جزئی برای برداشتن سنگ برای آزمایش نیاز داشته باشید. اگر قبلاً سنگ کلیه را دفع کرده اید و آن را نگه داشته اید، از پزشک خود در مورد آزمایش آن بپرسید.

اقدامات لازم قبل از انجام ازمایش سنگ کلیه

اقدامات لازم قبل از انجام ازمایش سنگ کلیه

برای تجزیه و تحلیل سنگ کلیه نیازی به آمادگی خاصی ندارید.

کلام اخر

سنگ های کلسیمی شایع ترین نوع هستند، اما در اثر مصرف لبنیات ایجاد نمی شوند. در واقع، محصولات لبنی می توانند به جلوگیری از سنگ های کلسیمی کمک کنند. پزشک به شما خواهد گفت که چه تغییراتی در رژیم غذایی می تواند به کاهش خطر ابتلا به سنگ کمک کند. بایستی توجه داشت که سنگ کلیه خطر ابتلا به بیماری مزمن کلیه را افزایش می دهد.

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

author-avatar

دکتر عبدالحسین ناصری

وی از اساتید برجسته دانشگاه علوم پزشکی ایران بوده و ده ها پروژه پژوهشی دانشگاهی در دانشگاه علوم پزشکی ایران با راهنمایی و نظارت ایشان صورت پذیرفته، دکتر ناصری از سال 1370 بعنوان هیئت علمی در دانشگاه مشغول به خدمت بوده و همچنین از سال 1373 تاکنون مدیریت آزمایشگاه بیمارستان های متعددی را عهده دار بودند، ایشان از سال 1396 تاکنون مدیرت آزمایشگاه بیمارستان های حضرت فاطمه (س) و شهید مطهری تهران را بر عهده دارند. از سری نگارش های دکتر میتوان به کتب "دقیق ترین روش تشخیص استافیلوکوکوس اورئوس" ، "بررسی چشمه ها و آب های گرم معدنی ایران" و ... اشاره کرد، لازم به ذکر است که نگارش "طرح جامع گردشگری سلامت کل کشور" نیز جز دستاورد های ایشان بوده است. Wikipedia.org isid.research.ac.ir irimc.org majlis.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *