آزمایش های پزشکی, بیماری های روانی, بیماری های مردانه, بیماری های هورمونی, چکاپ, روانشناسی, سلامت جسم, سلامت جنسی, عفونی, غدد

هپاتیت B چیست؟

هپاتیت B چیست؟

هپاتیت B یک عفونت ویروسی است که باعث التهاب و آسیب کبد می شود. التهاب چیست ؟التهاب  تورمی است که زمانی رخ می دهد که بافت های بدن زخمی یا عفونی شوند. همچنین التهاب می تواند به اندام ها آسیب برساند. بسیاری از ویروس ها باعث عفونت هایی می شوند که می توانند از فردی به فرد دیگر منتقل شوند. ویروس هپاتیت B از طریق تماس با خون، مایع منی یا سایر مایعات بدن فرد آلوده منتشر می شود.

آیا هپاتیت ب درمان قطعی دارد ؟

شما می توانید اقداماتی را برای محافظت از خود در برابر هپاتیت B انجام دهید، از جمله دریافت واکسن هپاتیت B. اگر هپاتیت B دارید، می توانید اقداماتی را برای جلوگیری از انتشار هپاتیت B به دیگران انجام دهید.

ویروس هپاتیت B می تواند باعث عفونت حاد یا مزمن شود.

هپاتیت B چیست؟هپاتیت ب حاد

هپاتیت ب حاد یک عفونت کوتاه مدت است. برخی از افراد علائمی دارند که ممکن است چند هفته طول بکشد. در برخی موارد، علائم تا ۶ ماه طول می کشد. گاهی اوقات بدن قادر به مقابله با عفونت است و ویروس از بین می رود اما اگر بدن قادر به مبارزه با ویروس نباشد  این ویروس از بین نمی رود و عفونت مزمن هپاتیت B رخ می دهد.

اکثر بزرگسالان و کودکان بالا تر از ۵ سال پس از ابتلا سریعا بهبود میابند و تبدیل به عفونت حاد یا هپاتیت مزمن نمیشود .

 

هپاتیت ب مزمن

هپاتیت B مزمن یک عفونت طولانی مدت است. اگر در کودکی به این ویروس آلوده شده باشید، احتمال ابتلا به هپاتیت B مزمن بیشتر است. حدود ۹۰ درصد از نوزادان مبتلا به هپاتیت B دچار عفونت مزمن می شوند. حدود ۲۵ تا ۵۰ درصد از کودکانی که بین سنین ۱ تا ۵ سال مبتلا می شوند به عفونت های مزمن مبتلا می شوند. با این حال، تنها حدود ۵ درصد از افرادی که برای اولین بار در بزرگسالی آلوده می شوند، به هپاتیت B مزمن مبتلا می شوند

آزمایش HBsAg چیست؟

HBSAG پروتئین سطحی پوشش ویروس است. این آزمایش به تشخیص بیماری هپاتیت کمک می‌کند. برای انجام آزمایش HBsAg نیازی نیست ناشتا باشید. پس از گذشت یک هفته معمولاً نتیجه آزمایش به متقاضی داده می‌شود. این آزمایش به‌عنوان یکی از تست‌های غربالگری در دوران بارداری نیز به شمار می‌رود. به‌این‌ترتیب سلامت مادر و جنین بررسی خواهد شد.

به‌منظور بررسی‌های دقیق‌تر ممکن است در کنار آزمایش هپاتیت B از سایر تست‌های آزمایشگاهی نیز استفاده شود که ازجمله آن‌ها می‌توان به آزمایش‌های عملکرد کبد اشاره کرد.

چه کسانی بیشتر در معرض ابتلا به هپاتیت B هستند؟

اگر از مادری متولد شوند که مبتلا به هپاتیت B باشد، احتمال ابتلا به هپاتیت B بیشتر است. این ویروس می تواند در حین تولد از مادر به کودک سرایت کند. به همین دلیل، اگر افراد مبتلا به هپاتیت B باشند، احتمال بیشتری دارد.

هپاتیت B چیست؟آیا هپاتیت ب همان ایدز است ؟

 1. رابطه جنسی با فرد آلوده
 2. شریک جنسی متعدد
 3. همجنسگرایی
 4. سرنگ آلوده
 5. محیط آزمایشگاهی (نیدل شدن با سرنگ فرد آلوده)
 6. افراد مبتلا به هپاتیت C
 7. دیالیز کلیه
 8. مناطق واکسینه نشده
 9. زندگی یا کار در زندان
 10. پیوند عضو

هپاتیت B در بین بزرگسالان عمدتاً از طریق تماس با خون آلوده از طریق پوست، مانند مصرف مواد مخدر تزریقی، و از طریق رابطه جنسی، گسترش می یابد.

 

آیا باید برای هپاتیت B غربالگری شوم؟

غربالگری آزمایش یک بیماری در افرادی است که هیچ علامتی ندارند. پزشکان از آزمایش خون برای غربالگری هپاتیت B استفاده می‌کنند. بسیاری از افرادی که هپاتیت B دارند علائمی ندارند و نمی‌دانند که به هپاتیت B مبتلا هستند. آزمایش‌های غربالگری می‌تواند به پزشکان در تشخیص و درمان هپاتیت B کمک کند، که می‌تواند احتمال ابتلا به هپاتیت B را کاهش دهد.

 

بارداری

در منطقه ای از جهان متولد شده اند که ۲ درصد یا بیشتر از جمعیت آن مبتلا به هپاتیت B هستند که شامل آفریقا، آسیا و بخش هایی از خاورمیانه، اروپای شرقی و آمریکای جنوبی می شود.

در دوران نوزادی واکسن هپاتیت B را دریافت نکردند و والدینی داشتند که در منطقه‌ای متولد شده‌اند که ۸ درصد یا بیشتر از جمعیت آن عفونت هپاتیت B داشته‌اند، که شامل جنوب صحرای آفریقا و بخش‌هایی از آسیا می‌شود.

HIV مثبت هستند

مواد مخدر تزریق کرده اند

همجنسگرایی مردان

با فردی که هپاتیت B دارد زندگی کرده یا با او رابطه جنسی داشته اند

به دلیل عوامل دیگر احتمال عفونت افزایش می یابد

هپاتیت B چیست؟علائم هپاتیت ب چیست؟

بسیاری از افراد مبتلا به هپاتیت B هیچ علامتی ندارند.

برخی از افراد مبتلا به هپاتیت B حاد ۲ تا ۵ ماه پس از تماس با ویروس علایم زیر را دارند.

 1. ادرار زرد تیره
 2. احساس خستگی
 3. تب
 4. مدفوع خاکستری یا خاکستری رنگ
 5. درد مفاصل
 6. از دست دادن اشتها
 7. حالت تهوع
 8. درد در شکم
 9. استفراغ
 10. زردی چشم و پوست که زردی نامیده می شود

نوزادان و کودکان کمتر از ۵ سال معمولاً علائم هپاتیت B حاد را ندارند. احتمال بروز علائم در کودکان بزرگتر و بزرگسالان بیشتر است.

 

اگر به هپاتیت B مزمن مبتلا هستید، ممکن است تا زمانی که عوارضی ایجاد نشود، علائمی نداشته باشید، که ممکن است چندین دهه پس از ابتلا به این بیماری باشد. به همین دلیل، غربالگری هپاتیت B مهم است، حتی اگر هیچ علامتی نداشته باشید.

 

چه چیزی باعث هپاتیت ب می شود؟

ویروس هپاتیت B باعث هپاتیت B می شود. ویروس هپاتیت B از طریق تماس با خون، مایع منی یا سایر مایعات بدن فرد آلوده پخش می شود.

هپاتیت ب از چه طریقی منتقل میشود؟

 

 1. متولد شدن از مادر مبتلا به هپاتیت B
 2. داشتن رابطه جنسی محافظت نشده با فرد آلوده
 3. به اشتراک گذاشتن سوزن های دارویی یا سایر مواد دارویی با فرد مبتلا
 4. خالکوبی یا سوراخ شدن با ابزارهایی که روی یک فرد آلوده استفاده شده و به درستی استریل نشده اند، یا به گونه ای تمیز می شوند که همه ویروس ها و سایر میکروب ها را از بین ببرد.
 5. تماس با خون یا زخم های باز یک فرد آلوده
 6. استفاده از تیغ، مسواک یا ناخن گیر فرد مبتلا

هپاتیت ب از چه طریقی منتقل نمیشود ؟

 1. سرفه کردن یا عطسه کردن توسط یک فرد مبتلا
 2. نوشیدن آب نجس یا آب تصفیه نشده که جوشانده نشده باشد
 3. خوردن غذایی که نجس است یا به درستی پخته نشده است
 4. در آغوش گرفتن یک فرد مبتلا
 5. دست دادن یا دست گرفتن با فرد مبتلا
 6. به اشتراک گذاشتن قاشق، چنگال و سایر ظروف غذا خوردن
 7. نشستن در کنار فرد مبتلا

مادرانی که مبتلا به هپاتیت B هستند می توانند با خیال راحت به نوزاد خود شیر دهند. اگر نوزادی گلوبولین ایمنی هپاتیت B (HBIG) دریافت کند و بلافاصله پس از تولد واکسن هپاتیت B را برای جلوگیری از عفونت هپاتیت B دریافت کند، بعید است که هپاتیت B از طریق شیردهی از مادر به کودک سرایت کند.

 

تشخیص هپاتیت B چگونه است ؟

پزشکان هپاتیت B را بر اساس سابقه پزشکی و خانوادگی، معاینه فیزیکی و آزمایش خون تشخیص می دهند. اگر به هپاتیت B مبتلا هستید، پزشک ممکن است آزمایش‌های دیگری را برای بررسی کبد شما انجام دهد.

تغییر رنگ پوست

تورم در ساق پا، پا یا مچ پا

حساسیت یا تورم در شکم شما

هپاتیت B چیست؟آزمایشات تکمیلی هپاتیت ب چیست ؟

پزشکان از آزمایش خون برای تشخیص هپاتیت B استفاده می‌کنند. ممکن است پزشک آزمایش‌های اضافی را برای بررسی آسیب کبدی، بررسی میزان آسیب کبدی یا رد سایر علل بیماری کبدی تجویز کند.

 

آزمایشات خون

پزشک شما ممکن است یک یا چند آزمایش خون را برای تشخیص هپاتیت B تجویز کند. یک متخصص مراقبت های بهداشتی از شما نمونه خون می گیرد و نمونه را به آزمایشگاه می فرستد.

 

برخی از آزمایشات خون می توانند نشان دهند که آیا شما به هپاتیت B آلوده هستید یا خیر.

خواه عفونت حاد باشد یا مزمن

آیا احتمال آسیب کبدی شما افزایش یافته است

سطح ویروس در بدن شما بالا باشد یا پایین

درمان هپاتیت ب چیست؟

اگر به هپاتیت B مزمن مبتلا هستید، پزشک آزمایش خون شما را به طور منظم توصیه می کند زیرا هپاتیت B مزمن می تواند در طول زمان تغییر کند. حتی اگر عفونت در اولین تشخیص به کبد شما آسیب نرساند، ممکن است در آینده به کبد شما آسیب برساند. پزشک شما از آزمایش خون منظم برای بررسی علائم آسیب کبدی، اطلاع از اینکه آیا به درمان نیاز دارید یا اینکه چگونه به درمان پاسخ می دهید، استفاده می کند.

آزمایش خون همچنین می تواند نشان دهد که آیا شما نسبت به هپاتیت B مصون هستید یا خیر، به این معنی که نمی توانید به هپاتیت B مبتلا شوید. اگر واکسن دریافت کرده اید یا اگر در گذشته عفونت حاد هپاتیت B داشته اید و بدن شما با عفونت مبارزه کرده است، ممکن است مصون باشید. .

هپاتیت B چیست؟تست های اضافی

اگر مدت طولانی هپاتیت B مزمن داشته اید، ممکن است آسیب کبدی داشته باشید. پزشک شما ممکن است آزمایش‌های اضافی را برای تشخیص آسیب کبدی، میزان آسیب کبدی یا رد سایر علل بیماری کبد توصیه کند. این آزمایشات ممکن است شامل

 

آزمایش خون کبد ALT, ALP, AST, BILI

سونوگرافی کبد

بیوپسی کبد

پزشکان معمولاً تنها در صورتی از بیوپسی کبد استفاده می کنند که سایر آزمایشات SGOT , SGPT اطلاعات کافی در مورد آسیب یا بیماری کبدی فرد ارائه ندهند. با پزشک خود در مورد اینکه کدام آزمایش برای شما بهتر است صحبت کنید.

 

آیا هپاتیت ب درمان قطعی دارد ؟

پزشکان معمولاً هپاتیت B را درمان نمی کنند مگر اینکه مزمن شود. پزشکان ممکن است هپاتیت B مزمن را با داروهای ضد ویروسی که به ویروس حمله می کنند، درمان کنند.

 

همه افراد مبتلا به هپاتیت B مزمن نیاز به درمان ندارند. اگر آزمایش خون نشان دهد که هپاتیت B می تواند به کبد فرد آسیب برساند، پزشک ممکن است داروهای ضد ویروسی را برای کاهش احتمال آسیب و عوارض کبد تجویز کند.

 

پزشکان چگونه عوارض هپاتیت B را درمان می کنند؟

اگر هپاتیت B مزمن منجر به سیروز کبدی  شود، باید به پزشک متخصص غدد و بیماری های کبدی  کبدی مراجعه کنید. پزشکان می توانند مشکلات سلامتی مربوط به سیروز را با داروها، اقدامات پزشکی جزئی و جراحی درمان کنند. سیروز کبدی احتمال ابتلا به سرطان کبد را افزایش می دهد. پزشک ممکن است آزمایش خون و سونوگرافی یا نوع دیگری از آزمایش تصویربرداری را برای بررسی سرطان کبد تجویز کند.

 

اگر هپاتیت B مزمن منجر به نارسایی کبد یا سرطان کبد شود ممکن است شما به پیوند کبد نیاز داشته باشید.

 

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *