آزمایش های پزشکی, چکاپ, سلامت جسم, سلامت عمومی

رنج نرمال ویتامین دی در کودکان

رنج نرمال ویتامین دی در کودکان

ویتامین دی در بدن کودکان از جمله مهمترین عناصری است که باید به اندازه کافی در بدن کودک وجود داشته باشد. اما بیشتر والدین میزان نرمال آن را نمی دانند و پایین بودن سطح آن در بدن کودک باعث گرفتگی های عضلانی می شود و اگر این مشکل با کمبود کلسیم نیز به همراه باشد سبب مشکلات جد تری از جمله تشنج، پوکی استخوان و… می شود.

برای انجام آزمایش خون و تزریقات در منزل می توانید از تیم حرفه ای لیما طب کمک گرفته و با در ارتباط بودن با آن ها انواع آزمایش و چکاپ کامل در منزل را انجام دهید.

دلیل اهمیت ویتامین دی در بدن کودکان

ویتامین دی یکی از عناصر مهم در بدن بوده که میزان نرمال ویتامین d3 در آزمایش خون در عملکرد بهتر ماهیچه ها و استخوان در بدن نقش دارد. با قرار گرفتن پوست در برابر نور خورشید این ویتامین در بدن تولید و مقادیر دیگری از آن نیز به همراه مکمل ها و مواد غذایی وارد بدن می شوند.

جدول میزان طبیعی ویتامین دی در کودکان

ویتامین دی در پیشگیری از بیماری های عضلانی و استخوانی در کودکان نقش مهمی داشته و در برگه آزمایش کودک بهتر است به میزان آن توجه داشته و آن را با مقادیر طبیعی گفته شده در زیر با توجه به سن کودک خود بسنجید.

 

سن

میزان ویتامین دی در واحد nmol/L

کودکان شیرخوار

۰ الی ۳ ماه

۳۰ تا ۴۹ nmol/L

کودکان شیرخوار

۳ الی ۱۲ ماه

۳۰ تا ۴۹ nmol/L

کودکان شیرخوار

۱ الی ۱۸ سال

۳۰ تا ۴۹ nmol/L

عوارض کمبود ویتامین d در آزمایش خون کودکان

آزمایش ویتامین ۳d چیست؟ و کمبود آن در بدن چه عوارضی به همراه دارد؟ کمبود ویتامین d در آزمایش خون می تواند عوارض جدی را برای کودکان و همچنین بزرگسالان به همراه داشته باشد. در زیر به برخی از بیماری ها و عوارض ناشی از کمبود این ویتامین در بدن پرداخته ایم.

  • ابتلا به راشیتیسم یا نرمی استخوان در کودکان
  • ابتلا به نرمی استخوان یا استئومالاسی در بزرگسالی
  • هیپوکلسمی یا همان کاهش سطح کلسیم خون
  • هیپوفسفاتمی یا همان کاهش سطح فسفات خون

البته بیماری نرمی استخوان یا همان راشیتیسم در کودکان اگر زود و به موقع تشخیص داده شود قابل درمان بوده و درمان نکردن آن می تواند آسیب جدی به استخوان ها زده و از رشد صحیح آن ها جلوگیری کند. میزان شدید آن سبب تشنج، آسیب های قلبی و حتی مرگ نیز می شود.

سخن آخر

در این مقاله به بررسی میزان و رنج نرمال ویتامین دی در بدن کودکان پرداخته و با توجه به جدولی که در مقاله وجود دارد می توانید میزان سطح ویتامین دی بدن کودک خود را مقایسه کرد و اگر بالا یا پایین تر از حد معمول بود به پزشک مراجعه کنید.

سوالات متداول در رابطه با ویتامین دی بدن

چگونه آزمایش خون را انجام دهیم؟

اگر برای شما رفتن به آزمایشگاه امری سخت و یا وقت گیر است می توانید انواع آزمایشات از جمله آزمایش خون را در منزل با کمک تیم حرفه ای لیما طب انجام دید.

علائم بالا بودن ویتامین دی در بدن چیست؟

بالا بودن ویتامین دی در بدن می تواند با علائمی همچون حالت تهوع و استفراغ، تکرر ادرار و کمبود اشتها همراه باشد.

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *