آزمایش های پزشکی, چکاپ, داخلی

تست ریه در خانه

تست ریه در خانه

اسپیرومتری یک آزمایش استاندارد است که از آن برای اندازه گیری میزان عملکرد ریه های شما استفاده می شود. این آزمایش با اندازه‌گیری جریان هوا به داخل و خارج از ریه‌ها انجام میشود.

برای انجام تست اسپیرومتری، روی صندلی می نشینید و در دستگاه کوچکی به نام اسپیرومتر تنفس می کنید. این دستگاه پزشکی میزان هوایی را که به داخل  ریه و خارج ریه منتقل می کنید و همچنین سرعت تنفس شما را ثبت می کند.

تست ریه در خانهتست ریه برای تشخیص چه بیماری استفاده میشود ؟

پزشکان از آزمایش‌های اسپیرومتری برای تشخیص این شرایط استفاده می‌کنند:

  • COPD
  • آسم
  • بیماری محدود کننده ریه، مانند فیبروز ریوی بینابینی
  • سایر اختلالات موثر بر عملکرد ریه

این تست  همچنین به پزشک شما اجازه می دهند شرایط مزمن ریه را بررسی کند تا متوجه شود  که آیا درمان فعلی شما باعث بهبود تنفس شما شده است یا خیر.

اسپیرومتری اغلب به عنوان بخشی از گروهی از آزمایش ها به نام تست های عملکرد ریوی انجام می شود.

تست ریه چگونه انجام میشود ؟

شما می توانید چندین کار را انجام دهید تا مطمئن شوید که می توانید راحت نفس بکشید و نتیجه دقیقی را در طول آزمایش اسپیرومتری خود دریافت کنید.

این نکات را در هنگام مراجعه پرستاران لیماطب در محل شما برای  انجام آزمایش نظر داشته باشید:

  • لباس های گشاد بپوشید.
  • اگر سیگار می کشید، حداقل ۱ ساعت قبل از آزمایش از سیگار کشیدن خودداری کنید.
  • اگر الکل مصرف می کنید، حداقل ۴ ساعت قبل از آزمایش از مصرف آن خودداری کنید.
  • حداقل ۲ ساعت قبل از آزمایش از خوردن و آشامیدن خودداری کنید.
  • حداقل ۳۰ دقیقه قبل از انجام آزمایش از تلاش یا ورزش سنگین خودداری کنید.

در زمان مشاوره و ثبت درخواست آزمایش پزشک و پرستاران لیماطب را در جریان  مصرف داروهای استنشاقی بگذارید ،  و ترجیحا قبل از آزمایش از مصرف آن اجتناب کنید،با پزشکان لیماطب مشورت کنید، زیرا ممکن است با دقت نتایج تداخل داشته باشد.

تست ریه در خانهروش اسپیرومتری  ریه چیست ؟

آزمایش اسپیرومتری معمولاً حدود ۱۵ دقیقه طول می کشد و معمولاً در مطب پزشک شما انجام می شود. در برخی موارد که آزمایش های عمیق تری لازم است، ممکن است در آزمایشگاه تنفسی انجام شود. همچنین میتوانید این تست را با خدمات پزشک در محل لیماطب انجام دهید.

در اینجا آنچه در طی روش اسپیرومتری اتفاق می افتد را برایتان توضیح میدهیم :

شما روی صندلی خود خواهید نشست. پزشک یا پرستار گیره ای را روی بینی شما قرار می دهد تا هر دو سوراخ بینی را بسته نگه دارد. آنها همچنین یک ماسک تنفسی فنجان مانند را در اطراف دهان شما قرار می دهند.

سپس پزشک یا پرستار به شما دستور می دهد که نفس عمیق بکشید، نفس خود را برای چند ثانیه حبس کنید و سپس تا جایی که می توانید نفس خود را به داخل ماسک تنفسی بیرون دهید.

شما این تست را حداقل سه بار تکرار خواهید کرد تا مطمئن شوید که نتایج شما سازگار است، به خصوص اگر تفاوت زیادی بین نتایج آزمون شما وجود داشته باشد. آنها بالاترین مقدار را از سه قرائت تست نزدیک می گیرند و از آن به عنوان نتیجه نهایی شما استفاده می کنند.

اگر شواهدی از اختلال تنفسی دارید، ممکن است پزشک شما یک داروی استنشاقی به نام برونکودیلاتور برای باز کردن ریه‌ها پس از اولین دور آزمایش به شما بدهد.

تست ریه در خانهسپس از شما می‌خواهند قبل از انجام مجموعه‌ای دیگر از اندازه‌گیری‌ها، ۱۵ دقیقه صبر کنید. پس از آن، پزشک شما نتایج دو اندازه گیری را با هم مقایسه می کند تا ببیند آیا گشادکننده برونش به افزایش جریان هوا کمک کرده است یا خیر.

هنگامی که برای نظارت بر اختلالات تنفسی استفاده می شود، آزمایش اسپیرومتری معمولاً هر ۱ یا ۲ سال یک بار برای نظارت بر تغییرات تنفسی در افراد مبتلا به COPD یا آسم به خوبی کنترل شده انجام می شود.

به کسانی که مشکلات تنفسی شدیدتری دارند یا عوارض تنفسی دارند که به خوبی مدیریت نمی‌شوند، توصیه می‌شود آزمایش‌های اسپیرومتری مکرر انجام دهند.

عوارض اسپیرومتری

معمولاً عوارض کمی در طول یا بعد از آزمایش اسپیرومتری رخ می دهد. با این حال، ممکن است بخواهید از موارد زیر آگاه باشید.

به گفته انجمن قفسه سینه آمریکا، ممکن است بلافاصله پس از انجام آزمایش کمی احساس سرگیجه یا تنگی نفس داشته باشید. در این صورت فورا قطع کنید و به پزشک اطلاع دهید. در موارد بسیار نادر، آزمایش ممکن است باعث مشکلات تنفسی شدید شود. هنگامی که این آزمایش را انجام می دهید، فشار را در سر، قفسه سینه، معده و چشم ها هنگام بازدم افزایش می دهد. بنابراین، اگر مشکلات قلبی یا فشار خون بالا دارید، یا اگر روی قفسه سینه، شکم، سر یا چشم‌های خود عمل کرده‌اید، ناامن است.

تست ریه در خانهخطرات آزمایش اسپیرومتری

خطرات کمی مربوط به خود تست اسپیرومتری وجود دارد. با این حال، خطر جزئی وجود دارد که ممکن است عفونت غیرمستقیم داشته باشید.

این  اتفاق می تواند از چند طریق اتفاق بیفتد:

اگرچه هیچ داده ای به طور گسترده در مورد ضدعفونی اسپیرومتر در دسترس نیست، به طور بالقوه این نگرانی وجود دارد که اگر لوله اسپیرومتر به درستی پس از هر آزمایش ضد عفونی نشود، ممکن است افراد در معرض خطر عفونت توسط انواع میکروارگانیسم های قارچی قرار بگیرند. اینها شامل بیماری های تنفسی مانند آنفولانزا، سرخک، آبله مرغان، ذات الریه و سل می شود. بر اساس یک بررسی تحقیقی در سال ۲۰۱۵، محققان حداقل در یک مطالعه رشد باکتری را بر روی لوله اسپیرومتر پیدا کردند.

سایر تجهیزات مانند دریچه تنفسی و دهانی نیز ممکن است عفونت را منتقل کنند. باید بین بیماران ضدعفونی و جایگزین شود. علاوه بر این، ممکن است بخواهید مراقب زیرساخت های آزمایشگاهی باشید – صندلی که روی آن نشسته اید، میزهای مجاور و سطوح سطح، و هر چیز دیگری که ممکن است با آن در تماس باشید. از محلول ضدعفونی کننده دست استفاده کنید و پس از انجام آزمایش دست های خود را بشویید. این ممکن است به محافظت از شما در برابر ویروس کرونا که باعث COVID-19 و سایر ویروس‌ها می‌شود نیز کمک کند.

تست ریه لیماطب

برای انجام تست ریه زیر نظر پزشک متخصص در خانه یا محل کار خود با مجموعه لیماطب تماس حاصل فرمایید و پس از دریافت مشاوره رایگان وقت آزمایش خود را فیکس نمایید .

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

author-avatar

دکتر مهسا ماهان راد

دکتر مهسا ماهان راد از پزشکان به نام تهران در عرصه درمان و زیبایی میباشند ایشان توانستند با تلاش و پشت کار و همگام بودن با علم پزشکی روز دنیا تجارب پر باری از طبابت و زیبایی را به منصه ظهور بگذارند که به برخی از فعالیت های ایشان به صورت تیتر وار اشاره میکنیم: _پزشک زیبایی در مرکز لیزر نسیم شعبه امام خمینی _پزشک زیبایی در مرکز لیزر نسیم غرب _پزشک درمانگاه والفجر _پزشک اورژانس درمانگاه بانک شهر _پزشک بیمارستان فدائیان اسلام تامین اجتماعی   @drmahsamahanrad

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *