سلامت عمومی

ویتامین D

ویتامین D

تست ۲۵ هیدروکسی ویتامین D چیست؟

ویتامین D به بدن شما کمک می کند تا کلسیم را جذب کند و استخوان های قوی داشته باشید. هنگامی که اشعه ماوراء بنفش خورشید با پوست شما تماس می گیرد، بدن شما ویتامین D تولید می کند. از دیگر منابع خوب این ویتامین می توان به ماهی، تخم مرغ و محصولات لبنی غنی شده اشاره کرد. همچنین به عنوان یک مکمل غذایی موجود است.

ویتامین D قبل از اینکه بدن بتواند از آن استفاده کند باید چندین فرآیند را در بدن شما طی کند. اولین تحول در کبد رخ می دهد. در اینجا، بدن شما ویتامین D را به یک ماده شیمیایی معروف به ۲۵-هیدروکسی ویتامین D، که کلسیدیول نیز نامیده می شود، تبدیل می کند.

تست ۲۵ هیدروکسی ویتامین D بهترین راه برای نظارت بر سطح ویتامین D است. مقدار ۲۵ هیدروکسی ویتامین D در خون شما به خوبی نشان می دهد که بدن شما چقدر ویتامین D دارد. این آزمایش می تواند تعیین کند که آیا سطح ویتامین D شما خیلی زیاد است یا خیلی پایین.

این آزمایش به عنوان آزمایش ویتامین D 25-OH و تست کلسیدیول ۲۵-هیدروکسی کوله کلسیفورول نیز شناخته می شود. این می تواند شاخص مهمی از پوکی استخوان (ضعف استخوان) و راشیتیسم (ناهنجاری استخوان) باشد.

مطالب مرتبط:VDRL چیست؟

چرا آزمایش ۲۵ هیدروکسی ویتامین D انجام می شود؟

پزشک شما ممکن است به دلایل مختلف آزمایش ۲۵ هیدروکسی ویتامین D را درخواست کند. این می تواند به آنها کمک کند تا بفهمند که آیا ویتامین D زیاد یا کم باعث ضعف استخوانی یا سایر ناهنجاری ها می شود. همچنین می تواند افرادی را که در معرض خطر کمبود ویتامین D هستند تحت نظر داشته باشد. کسانی که در معرض خطر بالای داشتن سطوح پایین ویتامین D هستند عبارتند از:

 1. افرادی که زیاد در معرض نور خورشید قرار نمی گیرند.
 2. بزرگسالان مسن تر
 3. افراد مبتلا به چاقی
 4. نوزادانی که فقط با شیر مادر تغذیه می شوند (شیر خشک معمولاً با ویتامین D غنی شده است).
 5. افرادی که جراحی بای پس معده انجام داده اند.
 6. افرادی که بیماری هایی دارند که روده ها را تحت تاثیر قرار می دهد و جذب مواد مغذی را برای بدن دشوار می کند، مانند بیماری کرون.

آزمایش ۲۵ هیدروکسی ویتامین D چگونه انجام می شود؟

پزشک به شما می گوید که چهار تا هشت ساعت قبل از آزمایش چیزی نخورید. آزمایش ۲۵ هیدروکسی ویتامین D به آزمایش خون نیاز است.

ارزیابی نتایج آزمایش ۲۵ هیدروکسی ویتامین D

نتایج به سن، جنس و روش های آزمایشی مورد استفاده بستگی دارد. نتایج همچنین می تواند از آزمایشگاهی به آزمایشگاه دیگر کمی متفاوت باشد. به گفته منبع مورد اعتماد دفتر مکمل های غذایی (ODS)، سطوح ویتامین D با سطح ۲۵ هیدروکسی در نانومول در لیتر (nmol/L) یا نانوگرم در میلی لیتر (ng/ml) اندازه گیری می شود. نتایج می تواند موارد زیر را نشان دهد:

کمبود: کمتر از ۳۰ نانومول در لیتر (۱۲ نانوگرم در میلی لیتر)

کمبود بالقوه: بین ۳۰ نانومول در لیتر (۱۲ نانوگرم در میلی لیتر) و ۵۰ نانومول در لیتر (۲۰ نانوگرم در میلی لیتر)

سطوح نرمال: بین ۵۰ نانومول در لیتر (۲۰ نانوگرم در میلی لیتر) و ۱۲۵ نانومول در لیتر (۵۰ نانوگرم در میلی لیتر)

سطوح بالا: بالاتر از ۱۲۵ نانومول در لیتر (۵۰ نانوگرم در میلی لیتر)

اگر سطح ویتامین D شما پایین است و علائم استخوان درد دارید، پزشک ممکن است اسکن خاصی را برای بررسی تراکم استخوان توصیه کند. پزشکان از این اسکن بدون درد برای ارزیابی سلامت استخوان فرد استفاده می کنند. سطوح پایین ۲۵-هیدروکسی ویتامین D خون معمولاً به معنای یکی (یا بیشتر) از موارد زیر است:

 1. شما یک رژیم غذایی متعادل و کامل نمی خورید.
 2. روده شما ویتامین را به درستی جذب نمی کند.
 3. شما زمان کافی را در خارج از منزل نمی گذرانید تا سطح کافی ویتامین D را از طریق قرار گرفتن در معرض نور خورشید جذب کنید.
 4. برخی شواهد کمبود ویتامین D را با خطر بیشتر برخی سرطان‌ها، بیماری‌های ایمنی و بیماری‌های قلبی عروقی مرتبط می‌دانند.
 5. سطح بالای ویتامین D خون معمولاً ناشی از مصرف بیش از حد قرص های ویتامین و سایر مکمل های غذایی است. دوزهای بالای ویتامین D می تواند منجر به وضعیتی به نام هیپرویتامینوز D شود. هیپرویتامینوز یک بیماری نادر اما جدی است که می تواند شما را در معرض خطر مشکلات کبدی یا کلیوی قرار دهد.
 6. سطوح بالا به ندرت به دلیل مصرف بیش از حد ویتامین از طریق غذاها یا قرار گرفتن در معرض نور خورشید است.

فواید ویتامین D

فواید ویتامین D

ویتامین D یک ویتامین محلول در چربی است که شامل ویتامین های D1، D2 و D3 است. دریافت ویتامین D کافی به رشد و تکامل استخوان ها و دندان ها کمک می کند و همچنین مقاومت در برابر برخی بیماری ها را بهبود می بخشد. ویتامین D فواید دیگری نیز دارد و ممکن است در کاهش خطر مولتیپل اسکلروزیس (MS) نیز نقش داشته باشد.

 1. ویتامین D ممکن است با بیماری مبارزه کند:
 • کاهش خطر مولتیپل اسکلروزیس (MS). یک بررسی در سال ۲۰۱۸ از مطالعات مبتنی بر جمعیت نشان داد که سطوح پایین ویتامین D با افزایش خطر ابتلا به MS مرتبط است.
 • کاهش احتمال بیماری قلبی. سطوح پایین ویتامین D با افزایش خطر بیماری های قلبی مانند فشار خون بالا، نارسایی قلبی و سکته مرتبط است. اما مشخص نیست که آیا کمبود ویتامین D به بیماری قلبی کمک می کند یا به سادگی نشان دهنده سلامت ضعیف شما در شرایط مزمن است.
 • کاهش احتمال ابتلا به بیماری های شدید. اگرچه مطالعات مختلط هستند، اما ویتامین D ممکن است احتمال ابتلا به آنفولانزای شدید و کووید-۱۹ را کاهش دهد. بررسی های اخیر نشان داد که سطوح پایین ویتامین D به سندرم دیسترس تنفسی حاد کمک می کند. حمایت از سلامت ایمنی افرادی که سطح ویتامین D کافی ندارند ممکن است در معرض خطر ابتلا به عفونت ها و بیماری های خودایمنی مانند آرتریت روماتوئید، دیابت نوع ۱ و بیماری التهابی روده باشند.

مطالب مرتبط: تست تری گلیسیرید چیست؟

 1. ویتامین D ممکن است خلق و خو را تنظیم کند و افسردگی را کاهش دهد:

تحقیقات نشان داده است که ویتامین D ممکن است نقش مهمی در تنظیم خلق و خو و کاهش خطر افسردگی داشته باشد. بررسی ۷۵۳۴ نفر نشان داد کسانی که احساسات منفی را تجربه می‌کنند و مکمل‌های ویتامین D دریافت کرده‌اند، متوجه بهبود علائم شده‌اند. مکمل ویتامین D ممکن است به افراد مبتلا به افسردگی که کمبود ویتامین D نیز دارند کمک کند. مطالعه دیگری سطوح پایین ویتامین D را به عنوان یک عامل خطر برای علائم شدیدتر فیبرومیالژیا، اضطراب و افسردگی شناسایی کرد.

 1. کاهش وزن:

افرادی که وزن بدن بالاتری دارند، شانس بیشتری برای کاهش سطح ویتامین D دارند. در یک مطالعه، افراد مبتلا به چاقی که علاوه بر پیروی از یک برنامه رژیم غذایی کاهش وزن، مکمل های ویتامین D دریافت کردند نسبت به اعضای گروه دارونما که فقط از برنامه غذایی پیروی می کردند، وزن و توده چربی بیشتری از دست دادند.

در یک مطالعه قدیمی‌تر، افرادی که روزانه مکمل‌های کلسیم و ویتامین D مصرف می‌کردند نسبت به افرادی که مکمل دارونما مصرف می‌کردند، وزن بیشتری از دست دادند. محققان پیشنهاد می کنند که کلسیم اضافی و ویتامین D ممکن است اثر سرکوب کننده اشتها داشته باشد. تحقیقات فعلی از این ایده که ویتامین D باعث کاهش وزن می شود پشتیبانی نمی کند، اما به نظر می رسد بین ویتامین D و وزن رابطه وجود دارد.

علائم کمبود ویتامین D

علائم کمبود ویتامین D چیست؟

 1. خستگی و درد
 2. درد یا ضعف شدید استخوان یا عضله
 3. شکستگی به ویژه در پاها، لگن و باسن

خطرات دریافت بیش از حد ویتامین D

اگر مقادیر بیش از حد مکمل های ویتامین D مصرف کنید، ممکن است مقدار زیادی از آن را دریافت کنید. با این حال، بعید است که این امر از طریق رژیم غذایی یا قرار گرفتن در معرض نور خورشید اتفاق بیفتد زیرا بدن شما میزان ویتامین D تولید شده از طریق قرار گرفتن در معرض نور خورشید را تنظیم می کند. سمیت ویتامین D می تواند منجر به افزایش سطح کلسیم خون شما شود. این می تواند منجر به انواع مسائل بهداشتی شود، مانند:

 1. حالت تهوع
 2. استفراغ
 3. درد شکم
 4. کم آبی بدن
 5. گیجی
 6. افزایش تشنگی

مطالب مرتبط:تست Chol  چیست؟

برخی از منابع غذایی ویتامین D

برخی از غذاها به طور طبیعی حاوی ویتامین D هستند و برخی دیگر با آن غنی شده اند. شما می توانید ویتامین D را در غذاهای زیر پیدا کنید:

 1. ماهی سالمون
 2. ساردین
 3. شاه ماهی
 4. کنسرو تن
 5. روغن کبد ماهی کاد
 6. جگر گاو
 7. زرده تخم مرغ
 8. میگو
 9. قارچ
 10. شیر (غنی شده)
 11. برخی از غلات و بلغور جو دوسر (غنی شده)
 12. ماست (غنی شده)
 13. آب پرتقال (غنی شده)

مقدار نرمال ویتامین D

مقدار نرمال ویتامین D

سطح سرمی خون از ۵۰ تا ۱۰۰ نانومول در لیتر (nmol/L) است. بسته به سطح خون شما، ممکن است به ویتامین D بیشتری نیاز داشته باشید. مقدار مجاز رژیم غذایی توصیه شده برای ویتامین D به شرح زیر است:

نوزادان (۰ تا ۱۲ ماه): ۱۰ میکروگرم (۴۰۰ IU)

کودکان و نوجوانان: ۱۵ میکروگرم (۶۰۰ IU)

بزرگسالان ۱۸ تا ۷۰ ساله: ۱۵ میکروگرم (۶۰۰ IU)

بزرگسالان بالای ۷۰ سال: ۲۰ میکروگرم (۸۰۰ IU)

زنان باردار یا شیرده: ۱۵ میکروگرم (۶۰۰ IU)

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

author-avatar

دکتر عبدالحسین ناصری

وی از اساتید برجسته دانشگاه علوم پزشکی ایران بوده و ده ها پروژه پژوهشی دانشگاهی در دانشگاه علوم پزشکی ایران با راهنمایی و نظارت ایشان صورت پذیرفته، دکتر ناصری از سال 1370 بعنوان هیئت علمی در دانشگاه مشغول به خدمت بوده و همچنین از سال 1373 تاکنون مدیریت آزمایشگاه بیمارستان های متعددی را عهده دار بودند، ایشان از سال 1396 تاکنون مدیرت آزمایشگاه بیمارستان های حضرت فاطمه (س) و شهید مطهری تهران را بر عهده دارند. از سری نگارش های دکتر میتوان به کتب "دقیق ترین روش تشخیص استافیلوکوکوس اورئوس" ، "بررسی چشمه ها و آب های گرم معدنی ایران" و ... اشاره کرد، لازم به ذکر است که نگارش "طرح جامع گردشگری سلامت کل کشور" نیز جز دستاورد های ایشان بوده است. Wikipedia.org isid.research.ac.ir irimc.org majlis.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *