آزمایش های پزشکی

آزمایش سرطان خون چگونه است؟!

آزمایش سرطان خون چگونه است؟!

انجام آزمایش خون به عنوان بخشی از چکاپ سلامت سالانه یکی از موثرترین اقداماتی است که می توانید برای محافظت از سلامت خود و به حداکثر رساندن رفاه خود بردارید. با استفاده از نتایج یک آزمایش خون معمولی، مانند شمارش کامل خون (CBC)، پزشک شما می‌تواند مبنایی برای سلامت کلی شما ایجاد کند. با مقایسه نتایج آزمایش‌های خون بعدی با سطح پایه، پزشک شما می‌تواند تغییراتی را که ممکن است مستلزم بررسی بیشتر باشد را شناسایی کند. به این ترتیب، ممکن است زودتر در مورد یک مشکل سلامتی بیاموزید و به شما فرصت می دهد تا قبل از بروز علائم قابل توجه به آن رسیدگی کنید.

مطالب مرتبط: آیا HPV در آزمایش خون مشخص می شود؟

آزمایش خون معمولی می تواند کمبودهای تغذیه ای، کلسترول بالا، کم خونی، دیابت، عدم تعادل هورمونی، عفونت و مشکلات مربوط به عملکرد تیروئید، کبد یا کلیه را تشخیص دهد. به این ترتیب، آزمایش خون می تواند مجموعه ای از اطلاعات ارزشمند مرتبط با سلامتی را ارائه دهد. این ممکن است شما را به این فکر وادار کند که اگر آزمایش خون شما نرمال باشد، ممکن است سرطان داشته باشید.

آزمایش خون و سرطان

آزمایش خون و سرطان

آزمایش خون علاوه بر اینکه به عنوان یک “فشار سنج” سلامت عمومی عمل می کند، نقش مهمی در تشخیص انواع خاصی از سرطان ایفا می کند. به عنوان مثال، لوسمی، سرطانی که بر بافت‌های خون‌ساز بدن تأثیر می‌گذارد، گاهی اوقات می‌تواند در یک آزمایش خون معمولی تشخیص داده شود. به طور خاص، آزمایش CBC سطوح انواع مختلف سلول های خونی در گردش خون، از جمله گلبول های قرمز، گلبول های سفید و پلاکت ها را اندازه گیری می کند. اگرچه یک نتیجه غیرطبیعی می تواند به لوسمی اشاره کند، اما توجه به این نکته مهم است که می تواند نشان دهنده یک وضعیت التهابی خوش خیم باشد. بنابراین، پزشک معمولاً آزمایشات بعدی را برای تأیید یا رد تشخیص سرطان خون تجویز می کند.

مطالب مرتبط: مادریت در تست پاپ اسمیر

آزمایش PSA برای سرطان پروستات به غیر از سرطان خون، اکثر سرطان ها را نمی توان در آزمایش خون معمولی مانند آزمایش CBC تشخیص داد. با این حال، آزمایش‌های خونی خاص برای شناسایی نشانگرهای تومور، که مواد شیمیایی و پروتئین‌هایی هستند که در زمان وجود سرطان ممکن است در مقادیر بالاتر از حد طبیعی در خون یافت شوند، طراحی شده‌اند. یکی از نمونه های رایج آزمایش آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) است که سطح PSA را در خون اندازه گیری می کند. افزایش سطح PSA – پروتئینی که توسط غده پروستات تولید می شود – ممکن است نشانه سرطان پروستات باشد.

آزمایش سرطان خون چگونه است؟!

اگرچه در حال حاضر نمی توان از خون به تنهایی برای تشخیص قطعی سرطان استفاده کرد، اما اغلب همراه با سایر آزمایشات تشخیصی مانند:

  1. یک معاینه فیزیکی
  2. تست های تصویربرداری مانند اشعه ایکس، سی تی اسکن، ام آر آی، سونوگرافی، اسکن استخوان و اسکن PET
  3. یک آزمایش ادرار
  4. تست پاپ اسمیر (برای سرطان دهانه رحم(
  5. ماموگرافی (برای سرطان سینه(
  6. یک روش آندوسکوپی، مانند برونکوسکوپی (برای سرطان ریه) یا کولونوسکوپی (برای سرطان کولورکتال(
  7. آزمایش خون مخفی مدفوع با حساسیت بالا (برای سرطان کولورکتال(
  8. میلوگرام (برای تومور نخاع(
  9. بیوپسی، مانند بیوپسی سوزنی، پوست یا جراحی

کلام آخر

برخی از آزمایش‌های خونی که برای تشخیص سرطان استفاده می‌شوند عبارتند از: آزمایشی برای شمارش سلول‌های خونی. شمارش کامل خون (CBC) مقدار هر نوع سلول خونی را در نمونه خون شما اندازه گیری می کند. سرطان خون ممکن است با استفاده از این آزمایش پیدا شود.

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

author-avatar

دکتر عبدالحسین ناصری

وی از اساتید برجسته دانشگاه علوم پزشکی ایران بوده و ده ها پروژه پژوهشی دانشگاهی در دانشگاه علوم پزشکی ایران با راهنمایی و نظارت ایشان صورت پذیرفته، دکتر ناصری از سال 1370 بعنوان هیئت علمی در دانشگاه مشغول به خدمت بوده و همچنین از سال 1373 تاکنون مدیریت آزمایشگاه بیمارستان های متعددی را عهده دار بودند، ایشان از سال 1396 تاکنون مدیرت آزمایشگاه بیمارستان های حضرت فاطمه (س) و شهید مطهری تهران را بر عهده دارند. از سری نگارش های دکتر میتوان به کتب "دقیق ترین روش تشخیص استافیلوکوکوس اورئوس" ، "بررسی چشمه ها و آب های گرم معدنی ایران" و ... اشاره کرد، لازم به ذکر است که نگارش "طرح جامع گردشگری سلامت کل کشور" نیز جز دستاورد های ایشان بوده است. Wikipedia.org isid.research.ac.ir irimc.org majlis.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *