آزمایش های پزشکی, چکاپ, داخلی, عفونی

تست سلامت ریه در خانه

تست سلامت ریه در خانه

بعد از همه گیری بیماری کرونا و شیوع آن در سطح جهان، سلامت ریه از اهمیت چندین برابری برخوردار شد و امروزه افراد بیشتری به فکر سلامت ریه های خود هستند. برای اطلاع و اطمینان از میزان سلامت ریه راه های متفاوتی وجود دارد که می توانید با بهره گیری از هر کدام میزان سلامت ریه خود را سنجیده و اگر مشکلی وجود داشته باشد از آن آگاه شوید.

یکی از این راهکار ها انجام تست سلامت ریه در خانه است که می توانید آن را توسط تیم حرفه ای لیما طب در خانه انجام دهید. همچنین لیما طب انواع خدماتاز جمله آزمایش و چکاپ کامل در منزل و آزمایش و چکاپ دوران سالمندی را برای شما عزیزان در منزل انجام می دهد.

انواع تست های سلامت ریه در خانه کدامند؟

آزمایش و چکاپ ریه مختلفی برای بررسی سلامت ریه در خانه وجود دارد که می‌ توانید انجام دهید. در زیر چند نمونه از تست ریه در خانه آورده شده است:

تست تنفس عمیق: برای انجام این تست صاف بایستید یا بنشینید. شانه های خود را شل کرده و از طریق بینی نفس عمیقی بکشید و قفسه سینه خود را تا حد ممکن بالا ببرید. به مدت ۲ ثانیه نفس خود را نگه دارید. به آرامی از طریق دهان خود نفس خود را بیرون دهید. اگر در حین انجام این تست احساس درد یا تنگی نفس می‌ کنید، ممکن است مشکلی در ریه ‌های شما وجود داشته باشد.

تست زمان بازدم (Timed Expiratory Volume, TEV): یک شمع روشن کنید. تا جایی که می‌توانید نفس عمیقی بکشید. در حالی که شمع را روشن نگه داشته ‌اید، به آرامی از طریق دهان خود نفس خود را بیرون دهید. زمانی که شمع خاموش می ‌شود را یادداشت کنید. اگر زمان TEV شما کمتر از ۱۵ ثانیه است، ممکن است مشکلی در ریه‌های شما وجود داشته باشد.

تست گام‌ های پیاده ‌روی: برای انجام این تست به سرعت و به طور طبیعی به مدت ۶ دقیقه راه بروید. تعداد گام‌های خود را در این ۶ دقیقه بشمارید. اگر در حین انجام این تست احساس تنگی نفس می‌کنید یا قادر به ادامه راه رفتن نیستید، ممکن است مشکلی در ریه‌ های شما وجود داشته باشد.

تست پالس اکسی ‌متر: یک پالس اکسی ‌متر را روی انگشت خود قرار دهید. منتظر بمانید تا دستگاه عدد را نشان دهد. اگر سطح اکسیژن خون شما کمتر از ۹۵٪ است، ممکن است مشکلی در ریه‌ های شما وجود داشته باشد.

تست سلامت ریه در خانه

چه عواملی باعث ایجاد بیماری های ریوی می شوند؟

عوامل متعددی وجود دارند که سبب ایجاد بیماری های ریوی می شوند. از جمله این عوامل می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • سیگار کشیدن
 • آلودگی هوا
 • سابقه خانوادگی بیماری‌های ریوی

با انجام تست‌های سلامت ریه در خانه و کمک گیری منظم از پزشکان حرفه ای لیما طب، می‌توانید از سلامت ریه‌ های خود اطمینان حاصل کنید.

برای داشتن ریه های سالم چه کار هایی را باید انجام دهیم؟

کارهایی وجود دارد که می‌توانید برای سالم نگه داشتن ریه‌های خود انجام دهید. به برخی از آن ها در زیر اشاره کرده ایم.

 • سیگار نکشید. سیگار کشیدن علت اصلی بیماری‌های ریوی است.
 • از قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا خود داری کنید. آلودگی هوا می ‌تواند به ریه‌ ها آسیب برساند.
 • ورزش منظم داشته باشید این کار به تقویت ریه‌ ها کمک می‌ کند.
 • یک رژیم غذایی سالم داشته باشید. رژیم غذایی سالم به تقویت سیستم ایمنی بدن شما کمک می‌کند و ریه‌ های شما را سالم نگه می ‌دارد.
 • واکسن‌ های خود را به موقع بزنید. برخی از واکسن ‌ها می ‌توانند از عفونت‌ هایی که می‌ توانند به ریه‌ ها آسیب برسانند، محافظت کنند.

علائم ریه ناسالم

علائم متعددی وجود دارد که ممکن است نشان‌ دهنده ریه‌ های شما ناسالم باشد. تنگی نفس یکی از علائم داشتن ریه های ناسالم است. این یک احساس شایع ازدشوار بودن تنفس است. می تواند ناشی از تعدادی عوامل از جمله بیماری های ریوی، بیماری قلبی و چاقی باشد. سرفه یک رفلکس طبیعی است که به پاکسازی مجاری تنفسی از مخاط و تحریک کننده ها کمک می کند. سرفه می تواند حاد باشد، به این معنی که کمتر از ۳ هفته طول می کشد، یا مزمن، به این معنی که بیش از ۸ هفته طول می کشد. سرفه می تواند ناشی از تعدادی از عوامل از جمله عفونت های تنفسی، آسم و بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD) باشد.

خس خس سینه، این صدایی است که هنگام تنفس ایجاد می شود. مجاری تنفسی باریک می شوند. خس خس سینه می تواند ناشی از تعدادی از عوامل از جمله آسم، برونشیت و COPD باشد. درد قفسه سینه نیز می تواند ناشی از تعدادی از عوامل از جمله حمله قلبی، ذات الریه و پنوموتوراکس باشد. خونریزی از ریه یک علامت جدی است که نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد. می تواند ناشی از تعدادی از عوامل از جمله برونشیت، ذات الریه و سرطان ریه باشد. اگر هر یک از این علائم را تجربه می کنید، مهم است که با پزشک خود در میان بگذارید. پزشک می تواند علت علائم شما را تعیین کرده و درمان مناسب را توصیه کند.

اسپیرومتری چیست ؟

اسپیرومتری یک آزمایش استاندارد برای اندازه گیری میزان عملکرد ریه های شما است. این آزمایش با اندازه‌گیری جریان هوا ورودی و خروجی به داخل و خارج از ریه‌ها انجام میشود. برای انجام تست اسپیرومتری، روی یک  صندلی می نشینید و درون دستگاه کوچکی به نام اسپیرومتر تنفس می کنید. این دستگاه پزشکی میزان هوایی را که به داخل ریه و خارج ریه منتقل می کنید و همچنین سرعت تنفس شما را ثبت می کند. آزمایش‌ های اسپیرومتری برای تشخیص این بیماری ها استفاده میشود :

 • COPD
 • آسم
 • بیماری محدود کننده ریه، مانند فیبروز ریوی بینابینی
 • سایر اختلالات موثر بر عملکرد ریه

تست سلامت ریه در خانهروش انجام اسپیرومتری

انجام این تست حدود ۱۵ دقیقه زمان میبرد برای انجام تست اسپیرومتری روی یک صندلی خواهید نشست و درون دستگاهی به همین نام حدود ۳ بار به صورتی ه به شما آموزش داده خواهد شد دم و بازدم میکنید .این دستگاه میزان برون ده ریوی و حجم ریوی و سرعت تنفس شما را بررسی خواهد کرد .

نرمال رنج اسپیرومتری یا تفسیر آزمایش ریه

نتایج “عادی” برای تست اسپیرومتری از فردی به فرد دیگر متفاوت است. آنها بر اساسویژگی های فردی شما مانند:

 • سن
 • قد
 • نژاد
 • ارتباط جنسی

پزشک قبل از انجام آزمایش، مقدار «طبیعی» پیش‌بینی‌شده را برای شما محاسبه می‌کند. پس از انجام تست، به نمره آزمون شما نگاه می کند و آن مقدار را با نمره پیش بینی شده مقایسه می کنند. اگر امتیاز شما ۸۰ درصد یا بیشتر از مقدار پیش بینی شده باشد، نتیجه شما “عادی” در نظر گرفته می شود.

تست سلامت ریه در خانهتست ریه چه چیزی را بررسی میکند؟

اسپیرومتری دو عامل کلیدی را اندازه گیری می کند: ظرفیت حیاتی اجباری بازدم (FVC) و حجم بازدم اجباری در یک ثانیه (FEV1). پزشک شما همچنین به این عدد به عنوان یک عدد ترکیبی معروف به نسبت FEV1/FVC نگاه می کند.

اگر راه‌های تنفس شما مسدود شده باشد ، مقدار هوایی که می‌توانید به سرعت از ریه‌های خود خارج کنید، کاهش می‌یابد. این به معنای کاهش نسبت FEV1 و FEV1/FVC است.

اندازه گیری FVC

یکی از اندازه‌گیری‌های اولیه اسپیرومتری FVC است، که بیشترین مقدار هوایی است که می‌توانید پس از تنفس عمیق تا حد امکان به شدت از آن خارج کنید. اگر FVC شما کمتر از حد انتظار باشد، چیزی تنفس شما را محدود می کند.

نتایج “عادی” یا “غیر طبیعی” بین بزرگسالان و کودکان متفاوت ارزیابی می شود.

تفسیر تست ریه

برای کودکان ۵ تا ۱۸ ساله:

درصد نتیجه مقدار FVC پیش بینی شده

 • ۸۰% یا بیشتر نرمال
 • کمتر از ۸۰ درصد غیر طبیعی است

برای بزرگسالان:

نتیجه FVC

 • بزرگتر یا مساوی از حد پایین نرمال است
 • کمتر از حد پایین نرمال غیر طبیعی است

FVC “غیر طبیعی” می تواند به دلیل بیماری محدود کننده یا انسدادی ریه باشد و انواع دیگری از اندازه گیری های اسپیرومتری برای تعیین نوع بیماری ریوی مورد نیاز است.

یک بیماری انسدادی یا محدود کننده ریه می تواند به خودی خود وجود داشته باشد، اما ترکیبی از این دو نوع به طور همزمان نیز امکان پذیر است.

تست سلامت ریه در خانهاندازه گیری FEV1

دومین اندازه گیری کلیدی اسپیرومتری FEV1 است. این مقدار هوایی است که می توانید در عرض ۱ ثانیه از ریه های خود خارج کنید.

این می تواند به پزشک شما کمک کند تا شدت مشکلات تنفسی شما را ارزیابی کند. یک قرائت FEV1 که کمتر از حد انتظار است نشان می دهد که ممکن است انسداد تنفسی قابل توجهی داشته باشید.

پزشک شما از اندازه گیری FEV1 شما برای ارزیابی شدت نگرانی های تنفسی استفاده می کند. نمودار زیر نشان می‌دهد که طبق دستورالعمل‌های انجمن قفسه سینه آمریکا، در مورد نتایج آزمایش اسپیرومتری FEV1 چه چیزی «طبیعی» و «غیر طبیعی» در نظر گرفته می‌شود:

درصد نتیجه مقدار FEV1 پیش بینی شده

 • ۸۰% یا بیشتر نرمال
 • ۷۰ تا ۷۹ درصد خفیف غیر طبیعی است
 • ۶۰٪ – ۶۹٪ نسبتا غیر طبیعی
 • ۵۰٪ – ۵۹٪ متوسط تا شدید غیر طبیعی
 • ۳۵٪ – ۴۹٪ به شدت غیر طبیعی است
 • کمتر از ۳۵٪ بسیار غیر طبیعی است

نسبت FEV1/FVC

پزشکان اغلب FVC و FEV1 را جداگانه تجزیه و تحلیل می کنند، سپس نسبت FEV1/FVC شما را محاسبه می کنند. نسبت FEV1/FVC عددی است که نشان دهنده درصد ظرفیت ریه شما است که می توانید در ۱ ثانیه بازدم کنید.

در صورت عدم وجود بیماری محدود کننده ریه که باعث نسبت FEV1/FVC طبیعی یا بالا می‌شود، هر چه درصد بیشتری از نسبت FEV1/FVC شما به دست می‌آید به این معنی است که ریه‌های شما سالم‌تر هستند.

نسبت پایین نشان می دهد که چیزی راه های هوایی شما را مسدود می کند. در اینجا چیزی است که نسبت پایین در نظر گرفته می شود:

 • نسبت سن پایین FEV1/FVC
 • ۵ تا ۱۸ سال کمتر از ۸۵ درصد
 • بزرگسالان کمتر از ۷۰٪

نمودار اسپیرومتری

اسپیرومتری نموداری تولید می کند که جریان هوای شما را در طول زمان نشان می دهد. اگر ریه های شما سالم هستند، امتیازات FVC و FEV1 شما بر روی نموداری ترسیم می شود که می تواند چیزی شبیه به این باشد:

اگر ریه های شما به نوعی مسدود شده بود، نمودار شما ممکن است به این شکل باشد:

تست سلامت ریه در خانهدرمان ریه

اگر پزشک متوجه شود که نتایج شما در دسته «غیر طبیعی» قرار می‌گیرد، احتمالاً آزمایش‌های دیگری را انجام می‌دهد تا مشخص کند که آیا اختلال تنفسی شما ناشی از اختلال تنفسی است یا خیر. اینها می تواند شامل اشعه ایکس قفسه سینه، اشعه ایکس سینوسی و آزمایش خون باشد.

شرایط اولیه ریه که منجر به نتایج غیرمنتظره اسپیرومتری می شود شامل بیماری های انسدادی مانند آسم و COPD و بیماری های محدود کننده مانند فیبروز بینابینی ریه است.

تست سلامت ریه با لیما طب

برای انجام انواع چکاپ های سلامتی در استانهای تهران و کرج میتوانید از خدمات آزمایش در منزل لیماطب استفاده نمایید . همچنین میتوانید تست سلامت ریه در منزل انجام دهید . برای دریافت مشاوره با ما تماس حاصل نمایید.

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

author-avatar

دکتر مهسا ماهان راد

دکتر مهسا ماهان راد از پزشکان به نام تهران در عرصه درمان و زیبایی میباشند ایشان توانستند با تلاش و پشت کار و همگام بودن با علم پزشکی روز دنیا تجارب پر باری از طبابت و زیبایی را به منصه ظهور بگذارند که به برخی از فعالیت های ایشان به صورت تیتر وار اشاره میکنیم: _پزشک زیبایی در مرکز لیزر نسیم شعبه امام خمینی _پزشک زیبایی در مرکز لیزر نسیم غرب _پزشک درمانگاه والفجر _پزشک اورژانس درمانگاه بانک شهر _پزشک بیمارستان فدائیان اسلام تامین اجتماعی   @drmahsamahanrad

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *