آزمایش های پزشکی, بیماری های مردانه, بیماری های هورمونی, چکاپ, سلامت جنسی

تست اسپرم در خانه

تست اسپرم در خانه

آزمایش شمارش اسپرم به عنوان آنالیز مایع منی نیز شناخته می شود. این آزمایش می تواند میزان باروری شما را به شما بگوید. نتایج این آزمایش به صورت  شکل اسپرم، حرکت، pH، حجم، مایع شدن، تعداد اسپرم و ظاهر آنالیز می‌شوند.

 

تجزیه و تحلیل مایع منی، که به عنوان آزمایش شمارش اسپرم نیز شناخته می شود، سلامت و زنده ماندن اسپرم مردان را تجزیه و تحلیل می کند. منی مایع حاوی اسپرم (به اضافه سایر مواد قندی و پروتئینی) است که در طول انزال آزاد می شود. تجزیه و تحلیل مایع منی سه عامل اصلی سلامت اسپرم را اندازه گیری می کند:

 • تعداد اسپرم
 • شکل اسپرم
 • حرکت اسپرم که به عنوان “حرکت اسپرم” نیز شناخته می شود.

پزشکان اغلب دو یا سه تجزیه و تحلیل اسپرم جداگانه انجام می دهند تا ایده خوبی از سلامت اسپرم بدست آورند. طبق گفته انجمن شیمی بالینی آمریکا (AACC)، این آزمایشات باید حداقل هفت روز از همدیگر و در طول دو تا سه ماه انجام شود. تعداد اسپرم می تواند به صورت روزانه متفاوت باشد. گرفتن میانگین نمونه های اسپرم می تواند قطعی ترین نتیجه را بدهد.

تست اسپرم در خانهچرا باید آنالیز مایع منی انجام شود؟

 1. تست ناباروری مردان

زمانی که زوجین برای باردار شدن با مشکل مواجه می شوند، اغلب آزمایش مایع منی توصیه می شود. این آزمایش به پزشک کمک می کند تا تشخیص دهد که آیا مردی نابارور است یا خیر. این تجزیه و تحلیل همچنین به تعیین اینکه آیا تعداد کم اسپرم یا اختلال عملکرد اسپرم دلیل ناباروری است کمک می کند.

 

 1. تست موفقیت آمیز وازکتومی

مردانی که وازکتومی انجام داده اند، برای اطمینان از عدم وجود اسپرم در مایع منی، آنالیز مایع منی انجام می دهند. در وازکتومی، لوله‌هایی که اسپرم را از بیضه‌ها به آلت تناسلی می‌فرستند، به‌عنوان یک روش دائمی پیشگیری از بارداری، بریده و مهر و موم می‌شوند. پس از وازکتومی، پزشکان اغلب توصیه می کنند که مردان یک بار در ماه به مدت سه ماه آنالیز اسپرم را انجام دهند تا مطمئن شوند که دیگر اسپرم در مایع منی آنها وجود ندارد.

 

چگونه برای تجزیه و تحلیل مایع منی آماده شویم

پزشکان لیماطب به شما اطلاع می دهد که برای آماده شدن برای تجزیه و تحلیل مایع منی چه کاری باید انجام دهید. پیروی از این دستورالعمل ها برای نتایج دقیق بسیار مهم است.

 

برای دریافت بهترین نمونه:

 • ۲۴ تا ۷۲ ساعت قبل از آزمایش از انزال خودداری کنید.
 • دو تا پنج روز قبل از آزمایش از مصرف الکل، کافئین و داروهایی مانند کوکائین و ماری جوانا خودداری کنید.
 • طبق دستور پزشکتان، مصرف داروهای گیاهی مانند خار مریم و اکیناسه را متوقف کنید.
 • از مصرف هر گونه داروی هورمونی طبق دستور پزشک خودداری کنید.
 • هر دارویی را که مصرف می کنید با پزشک خود در میان بگذارید.

 

 

تجزیه و تحلیل مایع منی چگونه انجام می شود؟

برای تجزیه و تحلیل مایع منی باید به پزشک خود نمونه مایع منی بدهید. چهار راه اصلی برای جمع آوری نمونه مایع منی وجود دارد:

 • خودارضایی
 • رابطه جنسی با کاندوم
 • رابطه جنسی با ترک قبل از انزال
 • انزال تحریک شده توسط الکتریسیته

خودارضایی روش ارجح برای به دست آوردن یک نمونه تمیز در نظر گرفته می شود.

گرفتن یک نمونه خوب

دو عامل اصلی برای داشتن یک نمونه آزمایشی خوب بسیار مهم است. ابتدا مایع منی باید در دمای بدن نگه داشته شود. اگر خیلی گرم یا خیلی سرد شود، نتایج نادرست خواهد بود. دوم اینکه مایع منی باید ظرف ۳۰ تا ۶۰ دقیقه پس از خروج از بدن به آزمایشگاه تحویل داده شود.

اگر نمیتوانید آزمایش اسپرم را در آزمایشگاه انجام دهید و مضطرب میشوید میتوانید با استفاده از خدمات لیماطب نمونه را در منزل تهیه نمایید و به پرستار بسپارید تا در تایم تعیین شده با لوازم نقلیه سریع مانند موتور به نزدیک ترین آزمایشگاه طرف قرارداد برساند .

تست اسپرم در خانهاختلال در انجام تست اسپرم

برخی از عوامل می توانند بر تست تاثیر منفی بگذارند، از جمله:

تماس منی با اسپرم کش

زمانی که بیمار هستید یا استرس دارید، آزمایش را انجام دهید

خطای تکنسین آزمایشگاه

آلودگی نمونه

هیچ خطر شناخته شده ای در ارتباط با تجزیه و تحلیل اسپرم وجود ندارد.

اگر نتایج آنالیز مایع منی در محدوده طبیعی نباشد و دست زدن به نمونه عاملی نباشد، پزشک ممکن است به این موضوع نیز توجه کند که آیا شما مواد زیر را مصرف می‌کنید که می‌تواند بر تعداد اسپرم شما تأثیر بگذارد:

 • الکل
 • کافئین
 • گیاهانی مانند مخمر سنت جان
 • استفاده از داروهای تجویزی از داروهای شناخته شده برای کاهش تعداد اسپرم، مانند سایمتیدین
 • مصرف تفریحی مواد مخدر
 • تنباکو

اگر در مورد باروری خود نگران هستید، بهتر است یک آزمایش آزمایشگاهی توسط یک متخصص پزشکی انجام شود. این به شما ارزیابی جامع تری از باروری شما می دهد.

نتایج طبیعی تست اسپرم چیست؟

پس از جمع‌آوری نمونه منی، بسته به آزمایشگاهی که به آن می‌روید یا ما برایتان ارسال میکنیم ، نتایج آزمایش شما باید در عرض ۲۴ ساعت تا یک هفته آماده شود. هنگامی که یک پزشک نتایج آزمایش تجزیه و تحلیل اسپرم را بررسی می کند، عوامل زیادی باید در نظر گرفته شود.

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *