آزمایش های پزشکی, چکاپ, سلامت جسم, سلامت عمومی

مقدار طبیعی آزمایش PSA

مقدار طبیعی آزمایش PSA

در آزمایش شمارش اسپرم یا PSA مایع منی آنالیز و مورد بررسی قرار می گیرد و می تواند در تشخیص میزان باروری بسیار موثر باشد. نتایج آزمایش با توجه به تعداد اسپرم، شکل اسپرم ها و حرکت آن ها مورد بررسی و زنده ماندن و سلامت اسپرم ها تجزیه تحلیل می شوند.

برای انجام آزمایش خون و تزریقات در منزل می توانید از تیم حرفه ای لیما طب کمک گرفته و با در ارتباط بودن با آن ها انواع آزمایش و چکاپ کامل در منزل را انجام دهید.

آزمایش اسپرم چیست؟

در آزمایش آنالیز اسپرم، اسپرم از دو لحاظ کمیت و کیفیت مورد بررسی قرار می گیرد. برای بدست آوردن بهترین نتیجه در رابطه با میزان سلامتی اسپرم پزشکان معمولا دو الی سه بررسی به صورت جداگانه با فاصله ۷ روز از یکدیگر و در دو تا سه ماه انجام می دهند. میزان و تعداد اسپرم ها در هر روز می تواند متفاوت باشد و نتایج مختلفی بدست بیاید. اما با گرفتن میانگین نمونه های اسپرم قطعی ترین و بهترین نتیجه بدست می آید.

شرایط انجام آزمایش  PSA چیست؟

برای بدست آمدن بهترین نتیجه در رابطه با سلامت اسپرم ها بهتر است برخی از موارد را رعایت کنید. در زیر به برخی از این موارد پرداخته ایم.

  • از انزال ۲۴ الی ۷۲ ساعت قبل از آزمایش خودداری کنید.
  • ۲ الی ۵ روز قبل از انجام آزمایش از مصرف کافئین، الکل و برخی دارو ها خودداری کنید.
  • قبل از انجام آزمایش برخی از دارو های گیاهی را نباید مصرف کنید.
  • از مصرف هرگونه داروی هورمونی قبل از انجام آزمایش خودداری کنید.
  • اگر داروی خاصی مصرف می کنید بهتر است آن را با پزشک خود در میان بگذارید.
  • توجه داشته باشید که تست اسپرم در خانه را نمی توان در منزل انجام داد چرا که اسپرم ها فقط حدود ۱۵ الی ۲۰ دقیقه زنده می مانند.

مقدار طبیعی آزمایش اسپرم یا PSA

مقدار طبیعی آزمایش اسپرم یا PSA

همانطور که گفته شد آزمایش اسپرم در تشخیص شکل، حرکت و تعداد اسپرم ها به کار می رود و اگر اختلالی در آن وجود داشته باشد می تواند نشان دهنده وجود مشکل در باروری مردان باشد. به همین دلیل دانستن مقدار طبیعی آن از اهمیت بالایی برخوردار است.

  • تعداد طبیعی اسپرم برای بچه دار شدن از ۱۵ میلیون اسپرم تا بیش از ۲۰۰ میلیون اسپرم در هر میلی لیتر منی متغیر است.
  • اگر تعداد اسپرم ها چیزی کمتر از ۱۵ میلیون یا ۳۹ میلیون در میلی لیتر باشد، این میزان کم در نظر گرفته می شود و به آن الیگواسپرمی می گویند.
  • اگر تعداد اسپرم ها بالا تر از حد طبیعی آن باشد یعنی چیزی حدود ۲۰۰ میلیون در میلی لیتر و بالاتر می تواند مشکلاتی را به همراه داشته باشد.

سخن آخر

در این مقاله به بررسی میزان طبیعی اسپرم و شرایط انجام آزمایش آن پرداخته و در رابطه با آن توضیحات کاملی را ارائه دادیم. اگر شما هم تجربه انجام این آزمایش را داشته اید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

آیا می توان آزمایش اسپرم را در منزل انجام داد؟

خیر برای انجام آزمایش اسپرم الزامی است که به آزمایشگاه مراجعه کنید.

چند درصد اسپرم ها باید شکلی نرمال داشته باشند؟

۴% اسپرم ها باید حداقل دارای شکلی نرمال باشند و ۵۸% آن ها باید زنده باشند.

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *