آزمایش های پزشکی, چکاپ, داخلی, سلامت جسم, عفونی

آزمایش FBS  چیست ؟

آزمایش FBS  چیست ؟

آزمایش FBS به معنی “گلوکز خونی ناشتا” است. در این آزمایش، سطح گلوکز خون در وضعیت ناشتایی اندازه گیری می شود. این آزمایش معمولاً برای تشخیص دیابت و مانیتورینگ درمان دیابت استفاده می شود. علاوه بر این، این آزمایش برای ارزیابی عملکرد کبد و کلیه ها نیز مفید است.

چرا آزمایش FBS  تجویز میشود ؟

آزمایش FBS برای تشخیص دیابت و مانیتورینگ درمان دیابت تجویز می شود. همچنین، این آزمایش برای ارزیابی عملکرد کبد و کلیه ها نیز مفید است. سطح گلوکز خون در وضعیت ناشتایی اندازه گیری می شود و در صورتی که سطح گلوکز خون بالاتر از حد معمول باشد، ممکن است نشان دهنده وجود مشکلات در سلامتی باشد. به عنوان مثال، افزایش سطح گلوکز خون ممکن است نشان دهنده دیابت، نارسایی کبد، نارسایی کلیه و یا بعضی از بیماری های دیگر باشد. بنابراین، آزمایش FBS به عنوان یک ابزار تشخیصی و مانیتورینگ برای بسیاری از بیماری ها مفید است.

علائم قند خون بالا چیست ؟

علائم قند خون بالا شامل افزایش سطح گلوکز خون، اضطراب، خستگی، ادرار زیاد، عطش شدید، افزایش وزن، تاری دید، درد عضلانی و عصبی، کاهش حساسیت به درد، عفونت های مکرر و زخم های دیر درمان است. در صورت بروز هرکدام از این علائم، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

آزمایش FBS  چیست ؟دلایل بالا بودن FBS  در آزمایش خون چیست ؟

علل بالا بودن سطح گلوکز خون در آزمایش خون شامل بیماری دیابت، مصرف غذاهای شیرین و پر قند، نارسایی کبد، استفاده از داروهایی مانند استروئیدها و داروهای تثبیت کننده خون، کم کاری تیروئید و عدم فعالیت بدنی مناسب می‌باشد. بهتر است برای تشخیص دقیق علت بالا بودن سطح گلوکز خون، با پزشک خود مشورت کنید.

دلایل پایین بودن FBS  در آزمایش خون چیست ؟

علل پایین بودن سطح گلوکز خون در آزمایش خون شامل مصرف داروهایی مانند انسولین، سولفونیل‌اورها، متفورمین و دیگر داروهای کاهنده قند خون، تغذیه نامناسب و کمبود مواد غذایی مانند کربوهیدرات، تمرین شدید، عدم تولید انسولین به دلیل بیماری هایی مانند بیماری های تیروئید و نارسایی کلیه و استفاده از الکل می باشد. بهتر است برای تشخیص دقیق علت پایین بودن سطح گلوکز خون نتایج آزمایشات خود را با پزشک در میان بگذارید .

آزمایش FBS  چیست ؟دارو های تاٍثیر گذار در افزایش قند خون کدامند ؟

داروهایی که ممکن است باعث افزایش سطح گلوکز خون در آزمایش خون شوند عبارتند از: استروئیدها، تیازیدها، تیازولیدین‌ها، بتا بلوکرها، دیورتیک‌ها، فنی‌توئیدین‌ها، گلیکوکورتیکوئیدها، هورمون رشد، لیتیوم، نیکوتین، فنی‌توئین، فنی‌توئین‌های غیر انتخابی، فنی‌توئین‌های انتخابی، فنی‌توئین‌های ترکیبی و ویندروئیدها. به هر حال، بهتر است برای تشخیص دقیق علت پایین بودن سطح گلوکز خون، با پزشک خود مشورت کنید.

تست های مربوط به آزمایش Fasting blood sugar چیست ؟

آزمایش Fasting blood sugar یکی از آزمایش‌های مربوط به سطح گلوکز خون است که در آن، سطح گلوکز خون در حالت گرسنگی اندازه‌گیری می‌شود. برای این آزمایش، بیمار باید حداقل ۸ تا ۱۰ ساعت قبل از آزمایش هیچ چیزی نخورده باشد. این آزمایش معمولا برای تشخیص دقیق دیابت و مانیتورینگ درمان دیابت استفاده می‌شود. سطح نرمال گلوکز خون در این آزمایش بین ۷۰ تا ۱۰۰ میلی‌گرم در دسی لیتر است.

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

author-avatar

دکتر مهسا ماهان راد

دکتر مهسا ماهان راد از پزشکان به نام تهران در عرصه درمان و زیبایی میباشند ایشان توانستند با تلاش و پشت کار و همگام بودن با علم پزشکی روز دنیا تجارب پر باری از طبابت و زیبایی را به منصه ظهور بگذارند که به برخی از فعالیت های ایشان به صورت تیتر وار اشاره میکنیم: _پزشک زیبایی در مرکز لیزر نسیم شعبه امام خمینی _پزشک زیبایی در مرکز لیزر نسیم غرب _پزشک درمانگاه والفجر _پزشک اورژانس درمانگاه بانک شهر _پزشک بیمارستان فدائیان اسلام تامین اجتماعی   @drmahsamahanrad

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *