hpv, آزمایش های پزشکی, چکاپ

آزمایش HPV برای مردان

آزمایش HPV برای مردان

HPV چیست؟

HPV مخفف ویروس پاپیلومای انسانی است. HPV ها گروهی از بیش از ۱۵۰ ویروس مرتبط هستند. به هر ویروس HPV یک عدد داده می‌شود که به آن نوع HPV می‌گویند. HPVها را ویروس پاپیلوم می‌نامند زیرا برخی از انواع HPV باعث ایجاد پاپیلوم (زگیل) می‌شوند که تومورهای غیرسرطانی هستند. اما برخی از انواع HPV باعث ایجاد سرطان می‌شوند، از جمله سرطان‌های دهانه رحم (پایه رحم در بالای واژن)، واژن، فرج (ناحیه اطراف بیرون واژن)، آلت تناسلی، مقعد و قسمت‌هایی از آن از دهان و گلو.

HPVها فقط در سلول‌های خاصی به نام سلول‌های اپیتلیال سنگفرشی جذب می‌شوند و می‌توانند زندگی کنند. این سلول‌ها در سطح پوست و روی سطوح مرطوب (موسوم به سطوح مخاطی) مانند:

 1. واژن، دهانه رحم، فرج (ناحیه اطراف بیرون واژن) و مقعد
 2. پوست ختنه گاه داخلی و مجرای ادرار آلت تناسلی
 3. پوشش داخلی بینی، دهان و گلو
 4. نای (نای) و برونش‌ها (لوله‌های تنفسی کوچکتر که از نای منشعب می‌شوند)
 5. پلک‌های داخلی
 6. انواع HPV جلدی (پوستی).

بیشتر انواع HPV پوستی نامیده می‌شوند زیرا باعث ایجاد زگیل روی پوست مانند بازوها، سینه، دست‌ها و پاها می‌شوند. اینها زگیل‌های معمولی هستند نه زگیل تناسلی.

آزمایش HPV برای مردان

آزمایش HPV برای مردان

مردان بعنوان مخزن اصلی  عفونت HPV نقش بازی می‌کنند، بنابراین غربالگری مردان نقش مهمی در پیشگیری از ابتلای زنان به سرطان سرویکس دارد. در صورت عدم وجود یک ضایعه کلینیکی، مهمترین استراتژی قابل اعتماد برای تشخیص ناقل بودن مردان انجام HPV DNA testing می‌باشد. برخلاف زنان، ویروس اچ پی وی در مردان خیلی شایع نمی‌باشد ولی در هر صورت مردانی هم وجود دارند که به این عارضه مبتلا می‌شوند. این دسته از مردان عبارتند از:

 1. آقایان مبتلا به سیستم ایمنی ضعیف (از جمله مبتلایان به HIV) که به HPV نیز آلوده می‌شوند.
 2. مردانی که رابطه جنسی مقعدی دارند (همجنس بازان) بیشتر به HPV مقعد مبتلا می‌شوند و به سرطان مقعد نیز همینطور.

آیا تست HPV برای مردان وجود دارد؟

آره اما چندان مفید نیست.این مربوط به اتفاقاتی است که بعد از آزمایش رخ می‌دهد. هنگامی‌که آزمایش پاپ‌اسمیر متوجه شد که یک زن دارای سلول‌های غیرطبیعی در دهانه رحم است، می‌توان آنها را برداشت و از تبدیل شدن آنها به سرطان دهانه رحم جلوگیری کرد. اگر آزمایش HPV در مردان از نظر تئوری وجود داشته باشد، زمانی که یک مرد “آزمایش مثبت” داشته باشد، تنها راه کار این است که منتظر بمانیم تا ویروس از بین برود. هیچ درمانی وجود ندارد که بتواند ویروس را پس از ورود به بدن از بین ببرد.

ممکن است تصور کنید که این یک داستان تخیلی از یک تریلر دیستوپیایی است، اما این یک واقعیت واقعی است. با توجه به مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، ۷۹ میلیون مرد و زن آمریکایی به HPV (ویروس پاپیلومای انسانی) آلوده هستند. طبق مطالعه‌ای که در مجله JAMA Oncology منتشر شده است، بیش از ۴۵ درصد از مردان آمریکایی مبتلا به HPV هستند، از جمله ۲۹ درصد از مردان بین ۱۸ تا ۲۲ سال، و بیش از ۴۶ درصد از مردان ۲۳ تا ۲۷ ساله می‌باشد. CDC می‌گوید: “HPV به قدری رایج است که تقریباً هر فردی که از نظر جنسی فعال است، اگر واکسن HPV را دریافت نکند، در زمانی از زندگی خود به HPV مبتلا می‌شود.”

HPV و زگیل تناسلی و سرطان در مردان و زنان

HPV می‌تواند منجر به زگیل تناسلی و سرطان در مردان و زنان شود – این ویروس می‌تواند سرطان‌های دهانه رحم، آلت تناسلی، مقعد و گلو را ایجاد کند. اما هیچ آزمایش معمولی برای تعیین “وضعیت HPV” شما وجود ندارد. زنان برای سرطان دهانه رحم از طریق پاپ اسمیر، معمولاً هر سه سال یک‌بار، در طول جلسات منظم زنان خود آزمایش می‌شوند. در‌حالی‌که بعضی از پزشکان عقیده دارند که هیچ راه تشخیصی تا کنون برای مردان کشف نشده است، بعضی دیگر اظهار دارند از طریق آزمایش DNA و نمونه برداری از قسمت‌های زیر امکان تشخیص وجود دارد:

 1. سطح آلت تناسلی (penile surface)
 2. حفره حشفی یا حفره پوستی نزدیک به سر آلت (the glans / coronal sulcus=Preputial cavity)
 3. ختنه گاه (Glans) و یا همان پوست ختنه گاه (prepuce)
 4. کیسه بیضه (Scrotum)
 5. ترشحات مجرا (Urethra)
 6. مایع منی
 7. ادرار
 8. پوست دور مقعد
 9. کانال مقعد

 چگونه به HPV مبتلا می‌شوید؟

HPV از طریق تماس پوستی منتقل می‌شود. این تماس پوستی می‌تواند ماهیت جنسی داشته باشد یا نباشد. این بدان معناست که عملاً هر کسی می‌تواند به HPV مبتلا شود. هر فردی که از نظر جنسی فعال است می‌تواند به گونه‌های HPV مبتلا شود که می‌تواند باعث زگیل تناسلی یا انواع خاصی از سرطان شود. حتی اگر هیچ نشانه یا نشانه‌ای از ویروس وجود نداشته باشد، شما یا شریک زندگیتان همچنان می‌توانید مسری باشید. و از آنجایی که علائم HPV ممکن است ماه‌ها یا سال‌ها طول بکشد، تعیین دقیق زمان و مکان ابتلا به آن دشوار است.

علائم HPV در مردان چیست؟

در اکثریت قریب به اتفاق موارد، مردان آلوده به HPV هیچ علامتی ندارند. علائم HPV می‌تواند شامل زگیل در ناحیه تناسلی، مقعد یا ناحیه کشاله ران باشد. زگیل‌های رایج روی دست ها، انگشتان دست یا صورت؛ و زگیل کف پا، ضایعات سخت در کف پاها ایجاد می‌شود. در واقع هیچ درمانی برای خود ویروس وجود ندارد. درمان‌های کنونی که با هدف علائم HPV، مانند زگیل، انجام می‌شود شامل دارو درمانی و از بین بردن توده‌ها با کرایوتراپی یا لیزر است.

آیا زمان وحشت فرا رسیده است؟

خیر. اکثر موارد HPV خود به خود از بین می‌روند – بیش از ۹۰ درصد از عفونت‌های HPV توسط سیستم ایمنی ظرف دو سال، معمولاً در شش ماه اول پس از عفونت، پاک می‌شوند. اما برخی از گونه‌های HPV توسط بدن پاک نمی‌شوند و می‌توانند باعث سرطان شوند. هر ساله حدود ۱۹۴۰۰ زن و ۱۲۱۰۰ مرد به سرطان های ناشی از HPV مبتلا می‌شوند. سرطان دستگاه تناسلی در مردان بسیار نادرتر از زنان است. اما عفونت HPV در مردان و ارتباط آن با سرطان در سال‌های اخیر به یک علت مشهور تبدیل شده است. در سال ۲۰۱۳، مایکل داگلاس هنرپیشه گفت سرطان گلوی او مربوط به HPV است که از طریق رابطه جنسی دهانی به آن مبتلا شده است. امسال، مارسیا کراس، هنرپیشه، گفت که سرطان مقعد مرتبط با HPV دارد – همان گونه‌ای که تقریباً یک دهه قبل باعث سرطان گلو همسرش شده بود.

چه تست HPV برای مردان انجام می‌شود؟

مردان در صورت درخواست می‌توانند آزمایش سواب مقعدی برای HPV انجام دهند. اما CDC آزمایش روتین HPV را در مردان توصیه نمی‌کند. به دلایل زیر:

 • شیوع بالای عفونت
 • فقدان آزمایش تایید شده توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده برای تشخیص HPV در مردان
 • عدم وجود درمان کافی برای عفونت ایجاد شده.

محققان در مطالعه‌ای که در مجله انجمن استئوپاتی آمریکا منتشر شد، نوشتند که سواب‌های دهان یا گلو روش قابل اعتمادی برای تشخیص HPV نیستند.

چگونه می‌توانم از ابتلا به HPV جلوگیری کنم؟

مهمترین راه پیشگیری از ابتلا به HPV واکسینه شدن در برابر آن است. واکسن‌های HPV می‌توانند تا ۹۲ درصد از سرطان‌های ناشی از این ویروس را پیشگیری کنند. به کودکان ۱۱ تا ۱۲ ساله توصیه می‌کند دو دوز واکسن HPV را برای محافظت در برابر سرطان‌های ناشی از HPV دریافت کنند. این واکسن تا سن ۲۶ سالگی برای تجویز روتین تایید شده است. از سن ۲۷ تا ۴۵ سالگی، واکسن ممکن است باشد.

HPV چیست؟

ویروس(HPV) یا ویروس پاپیلومای انسانی Human papillomavirus (HPV)، عضوی از خانواده ویروس پاپیلوما و یک ویروس DNA دو رشته است که اثر سیتوپاتیک در اپیتلیوم ایجاد می کند. بیش از ۱۰۰ نوع ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) وجود دارد که برخی از انها باعث ایجاد زگیل روی پوست یا غشای مخاطی می شوند و برخی دیگر نیز باعث سرطان مقعد، آلت تناسلی، واژن ، فرج و پشت گلو (دهان و حلق)  و سرطان گردن رحم می شوند. عفونت های ناشی از HPV از طریق تماس جنسی یا از طریق تماس پوست به پوست دیگر منتقل می شوند. ویروس های (HPV) فقط در سلول های خاصی به نام سلول های اپیتلیال سنگفرشی جذب می شوند و می توانند زندگی کنند. این سلول ها در سطح پوست و روی سطوح مرطوب (موسوم به سطوح مخاطی) مانند:

 

 1. واژن، دهانه رحم، فرج (ناحیه اطراف بیرون واژن) و مقعد
 2. پوست ختنه گاه داخلی و مجرای ادرار آلت تناسلی
 3. پوشش داخلی بینی، دهان و گلو
 4. نای (نای) و برونش ها (لوله های تنفسی کوچکتر که از نای منشعب می شوند).
 5. پلک های داخلی
 6. انواع HPV جلدی (پوستی).

بیشتر انواع HPV پوستی نامیده می شوند زیرا باعث ایجاد زگیل روی پوست مانند بازوها، سینه، دست ها و پاها می شوند. اینها زگیل های معمولی هستند نه زگیل تناسلی.

ازمایش زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی نتیجه یک عفونت ویروسی است. زگیل ها توده های گوشتی کوچک، برجستگی ها یا تغییرات پوستی هستند که در ناحیه تناسلی، مقعد و گلو یا اطراف آن ظاهر می شوند. بیشتر زگیل‌های تناسلی قابل مشاهده توسط ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)  نوع ۶ و ۱۱ ایجاد می‌شوند. این عفونت‌ها شایع هستند و بندرت باعث ایجاد مشکلات جدی برای سلامتی می‌شوند. تخمین زده می شود که بیش از ۵۰ درصد از افراد فعال جنسی ۱۵ تا ۴۹ ساله به ویروس زگیل تناسلی آلوده شده اند.

زگیل تناسلی چگونه منتقل می شود؟

 • شما می توانید از طریق تماس پوست به پوست، از جمله رابطه جنسی واژینال، مقعدی یا دهانی با فردی که این ویروس را دارد، به HPV تناسلی مبتلا شوید.
 • ویروس از کاندوم عبور نمی کند، اما از آنجایی که کاندوم تمام ناحیه تناسلی را نمی پوشاند، ممکن است پوست ناحیه تناسلی که توسط کاندوم پوشانده نشده است را آلوده کند.
 • زگیل می تواند از ناحیه تناسلی به ناحیه اطراف مقعد بدون داشتن رابطه مقعدی گسترش یابد.
 • شما از طریق استفاده از حمام یا حوله مشترک، از استخر، صندلی توالت یا استفاده از فنجان، بشقاب یا کارد و چنگال مشترک به زگیل تناسلی مبتلا نمی شوید.

علائم زگیل تناسلی چیست؟

اکثر افراد مبتلا به عفونت HPV دچار زگیل های قابل مشاهده نمی شوند، زیرا ویروس خود به خود از بین می رود. این بدان معنی است که شما ممکن است ندانید که آیا شما یا شریک زندگیتان به این ویروس مبتلا هستید یا خیر. شما ممکن است متوجه رشدهای کوچک و گوشتی، برجستگی ها یا تغییرات پوستی شوید که ممکن است در هر نقطه یا روی ناحیه تناسلی، مقعد یا گلو ظاهر شوند. آنها ممکن است در داخل واژن یا مقعد نیز باشند، بنابراین ممکن است بلافاصله قابل مشاهده نباشند. زگیل تناسلی معمولاً بدون درد است، اما ممکن است گاهی خارش داشته باشد و باعث التهاب یا خونریزی از مقعد یا مجرای ادرار شود.

اثرات بلند مدت زگیل تناسلی چیست؟

به ندرت پیش می آید که زگیل تناسلی باعث ایجاد مشکلات طولانی مدت شود.

اگر متوجه شدیم که زگیل تناسلی داریم چکار باید بکنیم؟

فقط در صورت داشتن زگیل قابل مشاهده به شما پیشنهاد درمان می شود. هدف از درمان فقط حذف زگیل های قابل مشاهده است.

به شریک جنسی خود بگویید: اگر زگیل تناسلی قابل مشاهده دارید، بهتر است با شریک فعلی خود در مورد عفونت صحبت کنید و تا زمان تکمیل درمان از تماس پوست به پوست با ناحیه عفونی خودداری کنید.

چگونه از زگیل تناسلی جلوگیری کنیم؟

کاندوم می تواند به جلوگیری از گسترش زگیل تناسلی کمک کند، اما از تماس عفونت با سایر قسمت های مقعد یا اندام تناسلی که توسط کاندوم پوشانده نشده اند جلوگیری نمی کند.

اسم ازمایش زگیل تناسلی چیست؟

ازمایش زگیل تناسلی، آزمایش ویروس(HPV)( یا ویروس پاپیلومای انسانی Human papillomavirus (HPV) نامیده می شود. ویروس HPV یا ویروس پاپیلومای انسانی، عضوی از خانواده ویروس پاپیلوما و یک ویروس DNA دو رشته است که اثر سیتوپاتیک در اپیتلیوم ایجاد می کند. بیش از ۱۰۰ نوع ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) وجود دارد که برخی از انها باعث ایجاد زگیل روی پوست یا غشای مخاطی می شوند و برخی دیگر نیز باعث سرطان مقعد، آلت تناسلی، واژن ، فرج و پشت گلو (دهان و حلق)  و سرطان گردن رحم می شوند. عفونت های ناشی از HPV از طریق تماس جنسی یا از طریق تماس پوست به پوست دیگر منتقل می شوند.

آزمایشHPV چیست؟

تست اچ پی وی آزمایش غربالگری برای سرطان دهانه رحم است، البته این تست ابتلا به سرطان را مشخص نمی‌کند، اما وجود ویروس پاپیلوم یعنی عامل سرطان دهانه رحم را در بدن نشان می‌دهد. گونه‌های خاصی از اچ پی وی، برای مثال نوع ۱۶ و ۱۸، احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم را افزایش می‌دهد.

اگر پزشک و بیمار از وجود نوع خاص HPV که احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم را افزایش می‌دهد، اطلاع داشته باشند بهتر می‌توانند درباره مراحل بعدی درمان تصمیم گیری کنند. در این شرایط اقدام‌هایی چون نظارت، آزمایش‌های بیشتر یا درمان سلول‌های پیش سرطانی یا غیرطبیعی انجام می‌شود.

انواع HPV تناسلی

سایر HPV مخاطی در نظر گرفته می شوند زیرا به سلول های روی سطوح مخاطی حمله کرده و در آنها زندگی می کنند. انواع HPV مخاطی، HPV تناسلی (یا آنوژنیتال) نیز نامیده می شوند زیرا اغلب ناحیه مقعد و تناسلی را تحت تاثیر قرار می دهند. همچنین می توانند پوشش داخلی دهان و گلو را آلوده کنند. انواع HPV مخاطی معمولاً در پوست یا قسمت‌هایی از بدن به جز سطوح مخاطی رشد نمی‌کنند.

 

انواع HPV مخاطی (تناسلی) کم خطر: انواع HPV که تمایل به ایجاد زگیل دارند و به ندرت باعث سرطان می شوند، انواع کم خطر نامیده می شوند. عفونت HPV تناسلی کم خطر می تواند باعث ایجاد زگیل های گل کلمی شکل در ناحیه تناسلی و مقعد یا اطراف آن شود. در زنان، زگیل ممکن است در نواحی که همیشه مورد توجه قرار نمی گیرند، مانند دهانه رحم و واژن ظاهر شود.

 

انواع HPV مخاطی (تناسلی) پرخطر: انواع HPV که می توانند باعث سرطان شوند، انواع پرخطر نامیده می شوند که با سرطان های خاصی مرتبط هستند. پزشکان در مورد تغییرات سلولی و پیش سرطان هایی که این نوع ایجاد می کنند نگران هستند، زیرا احتمال اینکه در طول زمان به سرطان تبدیل شوند، بیشتر است.

 

آزمایش HPV برای مردان

مردان بعنوان مخزن اصلی  عفونت HPV نقش بازی می کنند، بنابراین غربالگری مردان نقش مهمی در پیشگیری از ابتلای زنان به سرطان سرویکس دارد. در صورت عدم وجود یک ضایعه کلینیکی، مهمترین استراتژی قابل اعتماد برای تشخیص ناقل بودن مردان انجام HPV DNA testing می باشد. برخلاف زنان، ویروس اچ پی وی در مردان خیلی شایع نمی باشد ولی در هر صورت مردانی هم وجود دارند که به این عارضه مبتلا می شوند. این دسته از مردان عبارتند از:

 1. آقایان مبتلا به سیستم ایمنی ضعیف (از جمله مبتلایان به HIV) که به HPV نیز آلوده می شوند.
 2. مردانی که رابطه جنسی مقعدی دارند (همجنس بازان) بیشتر به HPV مقعد مبتلا می شوند و به سرطان مقعد نیز همینطور.

آیا تست HPV برای مردان وجود دارد؟

آره. اما چندان مفید نیست.

این مربوط به اتفاقاتی است که بعد از آزمایش رخ می دهد. هنگامی که آزمایش پاپ اسمیر متوجه شد که یک زن دارای سلول های غیرطبیعی در دهانه رحم است، می توان آنها را برداشت و از تبدیل شدن آنها به سرطان دهانه رحم جلوگیری کرد. اگر آزمایش HPV در مردان از نظر تئوری وجود داشته باشد، زمانی که یک مرد ” آزمایش مثبت ” داشته باشد، تنها راه کار این است که منتظر بمانیم تا ویروس از بین برود. هیچ درمانی وجود ندارد که بتواند ویروس را پس از ورود به بدن از بین ببرد.

ممکن است تصور کنید که این یک داستان تخیلی از یک تریلر دیستوپیایی است، اما این یک واقعیت واقعی است. با توجه به مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، ۷۹ میلیون مرد و زن آمریکایی به HPV (ویروس پاپیلومای انسانی) آلوده هستند. طبق مطالعه ای که در مجله JAMA Oncology منتشر شده است، بیش از ۴۵ درصد از مردان آمریکایی مبتلا به HPV هستند، از جمله ۲۹ درصد از مردان بین ۱۸ تا ۲۲ سال، و بیش از ۴۶ درصد از مردان ۲۳ تا ۲۷ ساله می باشد. CDC می گوید: “HPV به قدری رایج است که تقریباً هر فردی که از نظر جنسی فعال است، اگر واکسن HPV را دریافت نکند، در زمانی از زندگی خود به HPV مبتلا می شود.”

HPV می تواند منجر به زگیل تناسلی و سرطان در مردان و زنان شود – این ویروس می تواند سرطان های دهانه رحم، آلت تناسلی، مقعد و گلو را ایجاد کند. اما هیچ آزمایش معمولی برای تعیین “وضعیت HPV” شما وجود ندارد. زنان برای سرطان دهانه رحم از طریق پاپ اسمیر، معمولاً هر سه سال یک بار، در طول جلسات منظم زنان خود آزمایش می شوند. در حالی که بعضی از پزشکان عقیده دارند که هیچ راه تشخیصی تا کنون برای مردان کشف نشده است، بعضی دیگر اظهار دارند از طریق آزمایش DNA و نمونه برداری از قسمت های زیر امکان تشخیص وجود دارد:

 1. سطح آلت تناسلی (penile surface)
 2. حفره حشفی یا حفره پوستی نزدیک به سر آلت (the glans / coronal sulcus=Preputial cavity)
 3. ختنه گاه (Glans) و یا همان پوست ختنه گاه (prepuce)
 4. کیسه بیضه (Scrotum)
 5. ترشحات مجرا (Urethra)
 6. مایع منی
 7. ادرار
 8. پوست دور مقعد
 9. کانال مقعد

 چگونه به HPV مبتلا می شوید؟

HPV از طریق تماس پوستی منتقل می شود. این تماس پوستی می تواند ماهیت جنسی داشته باشد یا نباشد. این بدان معناست که عملاً هر کسی می تواند به HPV مبتلا شود. هر فردی که از نظر جنسی فعال است می تواند به گونه های HPV مبتلا شود که می تواند باعث زگیل تناسلی یا انواع خاصی از سرطان شود. حتی اگر هیچ نشانه یا نشانه ای از ویروس وجود نداشته باشد، شما یا شریک زندگیتان همچنان می توانید مسری باشید. و از آنجایی که علائم HPV ممکن است ماه ها یا سال ها طول بکشد، تعیین دقیق زمان و مکان ابتلا به آن دشوار است.

علائم HPV در مردان چیست؟

در اکثریت قریب به اتفاق موارد، مردان آلوده به HPV هیچ علامتی ندارند. علائم HPV می تواند شامل زگیل در ناحیه تناسلی، مقعد یا ناحیه کشاله ران باشد. زگیل های رایج روی دست ها، انگشتان دست یا صورت؛ و زگیل کف پا، ضایعات سخت در کف پاها ایجاد می شود. در واقع هیچ درمانی برای خود ویروس وجود ندارد. درمان‌های کنونی که با هدف علائم HPV، مانند زگیل، انجام می‌شود شامل دارو درمانی و از بین بردن توده‌ها با کرایوتراپی یا لیزر است.

آیا زمان وحشت فرا رسیده است؟

خیر. اکثر موارد HPV خود به خود از بین می روند – بیش از ۹۰ درصد از عفونت های HPV توسط سیستم ایمنی ظرف دو سال، معمولاً در شش ماه اول پس از عفونت، پاک می شوند. اما برخی از گونه‌های HPV توسط بدن پاک نمی‌شوند و می‌توانند باعث سرطان شوند. هر ساله حدود ۱۹۴۰۰ زن و ۱۲۱۰۰ مرد به سرطان های ناشی از HPV مبتلا می شوند. سرطان دستگاه تناسلی در مردان بسیار نادرتر از زنان است. اما عفونت HPV در مردان و ارتباط آن با سرطان در سال‌های اخیر به یک علت مشهور تبدیل شده است. در سال ۲۰۱۳، مایکل داگلاس هنرپیشه گفت سرطان گلوی او مربوط به HPV است که از طریق رابطه جنسی دهانی به آن مبتلا شده است. امسال، مارسیا کراس، هنرپیشه، گفت که سرطان مقعد مرتبط با HPV دارد – همان گونه‌ای که تقریباً یک دهه قبل باعث سرطان گلو همسرش شده بود.

چه تست HPV برای مردان انجام می شود؟

مردان در صورت درخواست می توانند آزمایش سواب مقعدی برای HPV انجام دهند. اما CDC آزمایش روتین HPV را در مردان توصیه نمی کند. به دلایل زیر:

 • شیوع بالای عفونت
 • فقدان آزمایش تایید شده توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده برای تشخیص HPV در مردان
 • عدم وجود درمان کافی برای عفونت ایجاد شده.

محققان در مطالعه‌ای که در مجله انجمن استئوپاتی آمریکا منتشر شد، نوشتند که سواب‌های دهان یا گلو روش قابل اعتمادی برای تشخیص HPV نیستند.

چگونه می توانم از ابتلا به HPV جلوگیری کنم؟

مهمترین راه پیشگیری از ابتلا به HPV واکسینه شدن در برابر آن است. واکسن های HPV می توانند تا ۹۲ درصد از سرطان های ناشی از این ویروس را پیشگیری کنند. به کودکان ۱۱ تا ۱۲ ساله توصیه می کند دو دوز واکسن HPV را برای محافظت در برابر سرطان های ناشی از HPV دریافت کنند. این واکسن تا سن ۲۶ سالگی برای تجویز روتین تایید شده است. از سن ۲۷ تا ۴۵ سالگی، واکسن ممکن است باشد.

 

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

author-avatar

دکتر عبدالحسین ناصری

وی از اساتید برجسته دانشگاه علوم پزشکی ایران بوده و ده ها پروژه پژوهشی دانشگاهی در دانشگاه علوم پزشکی ایران با راهنمایی و نظارت ایشان صورت پذیرفته، دکتر ناصری از سال 1370 بعنوان هیئت علمی در دانشگاه مشغول به خدمت بوده و همچنین از سال 1373 تاکنون مدیریت آزمایشگاه بیمارستان های متعددی را عهده دار بودند، ایشان از سال 1396 تاکنون مدیرت آزمایشگاه بیمارستان های حضرت فاطمه (س) و شهید مطهری تهران را بر عهده دارند. از سری نگارش های دکتر میتوان به کتب "دقیق ترین روش تشخیص استافیلوکوکوس اورئوس" ، "بررسی چشمه ها و آب های گرم معدنی ایران" و ... اشاره کرد، لازم به ذکر است که نگارش "طرح جامع گردشگری سلامت کل کشور" نیز جز دستاورد های ایشان بوده است. Wikipedia.org isid.research.ac.ir irimc.org majlis.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *