آموزش چکاپ

هزینه آزمایش و چکاپ کامل بدن در سال ۱۴۰۱

هزینه چکاپ کامل بدن در سال ۱۴۰1

آزمایشات چکاپ کامل به آزمایشاتی گفته میشود که برای تشخیص بیماری و تشخیص کمبود های بدن مانند کمبود مواد معدنی و کمبود ویتامین ها و پیشگیری از دیگر بیماری ها باید هر فرد سالانه آنها را به صورت روتین انجام دهد. به دلیل اینکه کمبود مواد مغذی بدن میتواند باعث بروز بیماری ها و مشکلات جبران ناپذیر میشود و هر چقدر شما یک بیماری و یا یک عارضه را سریعتر تشخیص دهید درمان و جلوگیری از پیشروی آن آسان تر خواهد بود و برای شما هزینه های کمتری نز خواهد داشت. و شما با پرداخت هزینه های کمتر از هزینه و صدمات بزرگتر جلوگیری خواهید کرد

آزمایشات چکاپ مردان و زنان ممکن است به دلیل اینکه فیزیولوژی و میزان و نوع هورمون های آنها با یکدیگر متفاوت هستند با هم تفاوت داشته باشند برای مثال زنان نسبت به مردان دارای سیستم ایمنی قوی تری هستند به همین دلیل است که انجام ازمایشات عفونی در مردان نسبت به زنان اهمیت بیشتری را دارا است. ولی در زنان معمولا کمبود مواد معدنی و ویتامین ها مانند کلسیم، آهن، ویتامین B12 متداول تر است به همین دلیل است که  آزمایشات تشخیص کمبود مواد مغذی بدن در زنان واجب تر است. امروز در این مقاتله در لیما طب ما قصد داریم به ریز انجام چکاپ سالانه و به چگونگی آن و به این شامل چه آزمایشاتی میشود وهزینه ان در حال حاضر به چه صورت است بپردازیم. اگر شما نیز قصد دارید برای چکاب کامل مراجعه کنید با دوست دارید بدانید که این کار چه ضرورتی دارد با ما همراه باشید.

هزینه آزمایش چکاپ به چه مواردی بستگی دارد

بصورت کلی این هزینه ها بستگی به آن دارد که شما چه آزمایشاتی را در خواستید کنید و چه تعدادی از آنها را درخواست کنید البته باید توجه داشته باشیم که وضعیت سلامتی و سن سال فرد نیز میتواند در این موضوع دخیل است. ما در اینجا برخی از این آزمایش ها را آورده ایم

 • آزمایش CBC
 • آزمایش تیروئید
 • آزمایش ادرار
 • آزمایش مدفوع
 • آزمایش عفونت های ویروسی (Hbs – hpv – Hiv)
 • آزمایش خون
 • آزمایش های مربوط به ویتامین ها و مواد معدنی
 • و غیره

آزمایش ایدز

متاسفانه اکثر افرادی که به این بیماری مبتلا میشوند پیش از آن که از ابتلای خودشان باخبر شوند چند نفر دیگر را نیز مبتلا میکنند. طبق تحقیقات انجام شده ۴۰ درصد از افرادی که بیماری ایدز متلا میشوند بیماری را از فردی گرفته اند که خودش از ابتلای خود با خبر نبود. به همین دلیل بهتر است افرادی که احتمال ابتلای آنها بالا است بهتر است حداقل هر سال این آزمایش را انجام دهند.

ناشتا بودن برای انجام چکاپ کامل

بر خلاف تصور عموم ناشتا بودن برای تمام آزمایشات لازم نیست برای مثال برای آزمایش قند از هشت ساعت قبل باید چیزی نخورد و از شب قبل از استعمال دخانیات خودداری کنید. اگر داروی خاصی مصرف می کنید بهتر است که با پزشک خود قبل از آزمایش مشورت کنید. در زمان ناشتنا بوئدن سعی کحنید که آب زیادی بنوشید تا از افت فشار خون شما جلوگیری شود

ساعت انجام آزمایش چکاپ کامل

بهتر است ازمایش زمانی انجام شود که فرد قبل آن ۸ ساعت خواتب کامل را داشته بوده چون سطح هورمون ها در تمام ساعات شبانه روز برابر نیستند. مثلا برای آزمایش قند خون ساعات بین ۷ تا ۹ صبح بسیار مناسب هستند

تاثیر استرس بر جواب آزمایش چکاپ کامل بدن

استرس می تواند موجب بروز خطا در آزمایش شود. استرس بر نتیجه قند خون و اندازه گیری هورمون هایی مانند پرولاکتین تاثیر می گذارد. بنابراین استفاده از خدمات چکاپ کامل در منزل می تواند از حجم استرس شما بکاهد. زیرا متخصص نمونه گیری آزمایش در منزل راهنمایی های لازم را در اختیار شما قرار می دهد

موارد کاربرد آزمایش چکاپ

شما برای داشتن چکاپ حتما لازم نیست که بیماری خاصی داشته باشید معمولا توصیه میشود که بصورت دوره ای برای اطلاع از وضعیت سلامتی و بدن خود و پیشگیری از بیماری ها و آسیب ها چکاپ های دوره ای داشته باشید. ولی برای بعضی از موارد خاص هم شاید مجبور شوید خارج از دوره برا چکاپ مراجعه کنید ما برخی از این شرایط را برای شما آوردیم

 • بررسی مقادیر هورمونی مثل آزمایش تیروئید
 • بررسی احتمال ابتلا به عفونت های ویروسی خاص مثل هپاتیت و ایدز
 • بررسی وضعیت کلی سلامت بدنی شما
 • بررسی بیماری های مختلف ژنتیکی فرد
 • بررسی عملکرد ارگان های مختلف بدن مثل کبد و کلیه

چه مقدار از هزینه های چکاپ را بیمه متقبل می شود؟

بسته به نوع بیمه ای که فرد دارد  مثلا از بین بیمه های تامین اجتماعی، خدمات درمانی، نیروهای مسلح و یا سایر انواع بیمه با دارا بودن یکی از انها بیمه مقدار متفاوتی از هزینه ره فرد پرداخت خواهد کرد ولی به صورت کلی اگر  فرد برای چکاپ دوره ایی به بیمارستان های دولتی مراجعه کند و فقط ۳۰ درصد از مبلغ چکاب را خودش پرداخت خواهد کرد ولی اگر به آزمایشگاه های خصوصی برای چکاپ دوره ای مراجعه کند مجبور است حدود ۷۰ درصد هزینه ها را خود متقبل شود و بیمه فقط حدود ۳۰ درصد آن را پرداخت خواهد کرد.

آیا انجام چکاپ کامل در منزل به صرفه است؟

بسیار یا از افراد به دلیل مشغله و نبود زمان نمیتوانند به آزمایشگاه برای چکاپ دوره ای مراجعه کنند امروزه خدماتی توسط مجموعه هایی اعطا میکنند به این صورت که شما با ارتباط با این مراکز میتوانید درخواست گرفتن آزمایش در محل مورد نظر شما کنید. با اینم کار در زمان و هزینه رفت آمد نیز صرفه جویی میکنید  و میتوانید از وضعیت سلامتی خود نیز آگاهی یابید. اگر شما هزین های این روش را به روش حضوری مراجعه کنید متوجه خواهید شد این روش به صرفه تر است زیرا در اینجا در وقتتان نیز صرفه جویی میشود.

مزایای آزمایش چکاپ کامل برای انسان

سیستم بدنی انسان یک سیستم کاملا پیچیده است که عوامل بسیار زیادی در عملکرد آن تاثیر دارند. بعضی از بیماری ها شاید بصورت تصادفی و بدون هیچ عهلامت بیرونی به سراغ فرد بیایند که فرد حتی تا مراحل بالایی بیماری متوجه وجود آن نشود. به همین دلیل است که همیشه پزشکان و متخصصان افراد را به داشتن چکاپ دوره ای تشویق و توصیه میکنند. با داشتن چکاپ دوره ای می توان از وضعیت و تغییراتی که درون بدن در حال رخ دادن است آگاهی یافت همچنین میتوان فهمید که هر ارگانی از بدن آیا به درستی کار میکند یا خیر زیرا هر یک از آنها در صورت کارکرد صحیح یا ناصحیح یک سری علامت های جانبی دارند که با بررسی آنها می توان به عملکرد عضو پی بردو همچنین میتوان با این کار بیماری را در مراحل اولیه تشخیص داد و از پیشرفت آن جلوگیری کرد. برای مثال کمبود ویتامین باعث میشود که بدن در طول مدت زمان قدرت دفاعی و ایمنی خود را از دست بدهد و بیماری ها بتوانند که بروز کنند. تحت کنترل نگه داشتن بدن باعث سلامتی و طول عمر میشود.

آزمایش چکاپ هر چند وقت یک بار باید انجام شود

در حالت معمول هر فردی باید هر ۱۲ ماه یکبار به چکاپ کامل بپردازد و از وضعیت بدن خود آگاه شود ولی در این بین شرایطی هم ممکن است پیش بیاید که شما مجبور شوید فاصله این آزمایشات را کمتر کمتر کنید. برای مثال شما برای مشکلاتی مانند ریزش مو و عوامل دیگر به پزشک مراجعه می کنید و پزشک برای شما آزمایش تجویز میکند. شاید شما هم به دلیل نداشتن وقت و شلوغی و مشغله ها دیگر قادر نیستید که برای آزمایش مراجعه کنید برای شما مراکزی تاسیس شده است که به محل انتخابی شما مراجعه میکنند و بعد از نمونه گیری شما بعد از مدت کوتاهی به صورت آنلاین میتوانید نتایج آزمایش خود را مشاهده کنید. نمونه های چکاب کامل می تواند از خون و ادرار و مدفوع در حالات گوناگون متنوع باشد. ما در ادامه هر یک از این آزمایشات اشاره خواهیم کرد

آزمایش خون

آزمایش خون

یکی از رایج ترین آزمایشات ازمایش خون میباشد میباشد معمولا در این ازمایش صبح ها انجام میشود و در این آزمایش حدود حدود ۱۰ الی ۲۰ سی سی خون گرفته میشود در ادامه قصد داریم به بررسی عواملی که در آزمایش خون بررسی می شوند بپردازیم

آزمایش شمارش سلول های خونی CBC

آزمایش cbc از مهمترین آزمایشگاه هایی است که در آزمایش خونت انجام میشود در این آزمایش می توان از حجم گلبول های قرمز و غلظت خون و از تعداد پلاکت های خون و میزان گلبول های سفید و میزان حجم هموگلوبین اطلاع یافت . این آزمایش میتواند اطلاعات جامع و خوبی از وضعیت خونی بدن شما گزارش بدهد در همین راستا هم میتوان از بروز بیماری های احتمالی و حتی وجود مشکل از دیگر نقاط بدن اطلاع یابید. برای مثال افزایش غلظت خون می تواند سبب بیماری های قلبی شود و یا کاهش میزان پلاکت خون می تواند سبب لخته شدن خون شود و کاهش تعداد گلبول های قرمز و هموگلوبین می تواند از نشانه های بیماری آنمی باشد. تست  CBC برای مرحله ی نخست غربالگری تالاسمی در تست قبل ازدواج گرفته می شود. تالاسمی یک بیماری کم خونی ژنتیکی است  که با استفاده از پارامتر های MCV و MCH موجود در تست CBC و آزمایشات دیگر درخواستی می توان بیماری را تشخیص داد.

آزمایش چکاپ کبد

آزمایش چکاپ کبد

کبد دارای آنزیم هایی است که در هنگام مشکل داشتن و مبتلا شدن به بیماری و وارد شدن آسیب به آن باعث تغییر میزان و نوع آنها میشود. کبد دارای دو بخش است که در بدن نقش های حیاتی را ایفا میکند برای مثال در حفظ متابولیسم و سوخت و ساز بدن و دفع سموم بدن نقش اساسی دارد. برای همین است که با اندازه گیری آنزیم های کبدی به سلامت و عملکرد ان پی برد.

یکی از آنزیمهای مهم کبدی آنزیم آلانین ترانسفر یا به اختصار ALT است. این انزیم که در پروتئین نقش دارد مواقعی که کبد دچار بیماری میشود مقداری از ان ترشح میشود برای همین است در چکاپ کبدی با اندازه گیری میزان این انزیم میتوان از وضعیت کبد با خبر شد. بالا بودن میزان این آنزیم می تواند نشانه بیماری کبدی و یا آسیب در آن باشد.

آنزیم آسپارتات آمینوترانسفراز نیز از یکی دیگر انزیم هایی است که در هنگام بیماری کبدی از آن به داخل خون ترشح میشود البته این انزیم ممکن است در جاهای مختلف بدن مانند قلب نیز یافت شود درست است که بالا رفتن این انزیم میتوان از نشانه های بیماری کبدی باشد و معمولا به تنهایی کار ساز نیست و همیشه به همراه تست میزان آلانین ترانسفر انجام میشود.

یکی دیگر از آنزیم هایی که در در استخوان ها و جاری صفرا نیز یافت میشود آنزیم آلکالین فسفاتاز یه به اختصار ALP میباشد این انزیم نیز مانند دوتای قبلی در هنگام بیماری کبد میزانش افزایش میابد البته باید به این نکات نیز توجه کرد که در زنان باردار و کودکان در سن رشد چون استخوان سازی در بدنشان اتفاق می افتد این انزیم معمولا بیشتر از حالت عادی است.

در کنار چند آنزیم قلبی آنزیم GGT آنزیم گاما گلوتامیل ترانس پپتیداز است که افزایش این انزیم نیز میتواند نشان دهنده بیماری باشد. البته به صورت کلی با اندازه گیری یکی از این آنزیم ها نمیتوان به نتیجه قطعی رسید برای مثال بالا بودن سطح آنزیم ALP و نرمال بودن سطح این آنزیم می تواند نشانه بیماری کبدی باشد. شایان به ذکر است که خوردن حتی مقدار کمی الکل نیز باعث افزایش شاین آنزیم شود البته کشیدن سیگار نیز در افزایش این انزیم نقش دارد.

حرف آخر

در این مطلب سعی کردیم به بررسی چکاب روتین و دلایل و نحوه انجام آن بپردازیم. امیدواریم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد.

هزینه و آزمایشات مربوط به چکاپ بانوان

چکاب بدن یک اقدام پیشگیرانه موثر در هر گروه سنی است و می تواند در دراز مدت فوق العاده مفید باشد. این آزمایشات به عنوان یک استراتژی مراقبت بهداشتی به منظور تشخیص زود هنگام بیماری های احتمالی، تسهیل درمان به موقع و بهبود کیفیت زندگی عمل می کنند. به بانوان عزیز توصیه میشود وارد صفحه ی چکاپ زنان در منزل شوند تا بیشتر بتوانند به سلامتی خود کمک کنند.

هزینه و آزمایشات مربوط به چکاپ بانوان

هزینه و آزمایشات مربوط به چکاپ آقایان

هزینه و آزمایشات مربوط به چکاپ آقایان

هزینه و آزمایشات مربوط به چکاپ سالمندان(بانوان)

هزینه و آزمایشات مربوط به چکاپ سالمندان(بانوان)

هزینه و آزمایشات مربوط به چکاپ سالمندان(آقایان)

هزینه و آزمایشات مربوط به چکاپ سالمندان(آقایان)

هزینه و آزمایشات مربوط به چکاپ های قبل از  بارداری

هزینه و آزمایشات مربوط به چکاپ های قبل از  بارداری

هزینه و آزمایشات مربوط به چکاپ های حین بارداری

هزینه و آزمایشات مربوط به چکاپ های حین بارداری

هزینه و آزمایشات مربوط به غربالگری جنین

هزینه و آزمایشات مربوط به غربالگری جنین

هزینه و آزمایشات مربوط به چکاپ کودکان

هزینه و آزمایشات مربوط به چکاپ کودکان

با توجه به اینکه بسیاری از بیماری‌های مرتبط با کودکان بدون علامت هستند و از طرفی هم کودکان در ابراز داشتن بیماری  ناتوان هستند، والدین بایستی چکاب کودکان دلبند خود را تحت نظرات پزشک و در صورت نیاز به صورت دوره ای انجام دهند. توصیه میشود برای سلامتی کودکان خود به صفحه ی لیست آزمایش چکاپ کامل برای کودکان مراجعه کنید

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

author-avatar

دکتر عبدالحسین ناصری

وی از اساتید برجسته دانشگاه علوم پزشکی ایران بوده و ده ها پروژه پژوهشی دانشگاهی در دانشگاه علوم پزشکی ایران با راهنمایی و نظارت ایشان صورت پذیرفته، دکتر ناصری از سال 1370 بعنوان هیئت علمی در دانشگاه مشغول به خدمت بوده و همچنین از سال 1373 تاکنون مدیریت آزمایشگاه بیمارستان های متعددی را عهده دار بودند، ایشان از سال 1396 تاکنون مدیرت آزمایشگاه بیمارستان های حضرت فاطمه (س) و شهید مطهری تهران را بر عهده دارند. از سری نگارش های دکتر میتوان به کتب "دقیق ترین روش تشخیص استافیلوکوکوس اورئوس" ، "بررسی چشمه ها و آب های گرم معدنی ایران" و ... اشاره کرد، لازم به ذکر است که نگارش "طرح جامع گردشگری سلامت کل کشور" نیز جز دستاورد های ایشان بوده است. Wikipedia.org isid.research.ac.ir irimc.org majlis.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.