آزمایش های پزشکی, چکاپ, سلامت جسم, سلامت عمومی

مقدار WBC در آزمایش خون چقدر است؟

مقدار WBC در آزمایش خون چقدر است؟

WBC یا گلبول های سفید مهم ترین بخش خط دفاعی و سیستم ایمنی بدن بوده که وظیفه مقابله با عفونت ها و بیماری ها را به عهده دارد.  در آزمایش WBC مقدار گلبول های فرد آزمایش دهنده بررسی و شمارش می شوند و می توان بیماری ها و خطرات ناشی از بالا و یا پایین بودن سطح آن را بررسی کرد.

برای انجام آزمایش خون و تزریقات در منزل می توانید از تیم حرفه ای لیما طب کمک گرفته و با در ارتباط بودن با آن ها انواع آزمایش و چکاپ کامل در منزل را انجام دهید.

WBC در آزمایش خون چیست؟

WBC (White Blood Cells) چیست؟ آزمایش WBC تستی مهم در تست و آزمایش CBC بوده برای تشخیص بسیاری از بیماری ها موثر است. در این آزمایش در واقع تعداد کل گلبول های موجود در بدن را اندازه گیری می کند و وجود هرگونه اختلالات، عفونت کرمی، عفونت باکتریایی، سرطان های خونی یا اختلالات سیستم ایمنی بدن را نشان می دهد.

این تست توسط پزشک شما با وجود علائمی مشکوک در بدن همچون بدن درد، سر درد، تب و لرز تجویز و مورد بررسی قرار می گیرد.

چرا باید آزمایش WBC انجام دهیم؟

اگر WBC در بدن بالا یا پایین باشد می تواند نشان از وجود بیماری یا مشکل سلامتی در بدن بوده و می تواند به دکتر در تشخیص اختلالات مربوط به خون و یا بیماری های خود ایمنی کمک کند. همچنین آزمایش WBC در تشخیص موثر بودن برخی از روش های درمان مانند پرتو درمانی و یا شیمی درمانی کاربرد دارد.

شرایط آزمایش WBC چیست؟

شرایط آزمایش WBC چیست؟

برای انجام آزمایش WBC نیازی به ناشتا بودن یا آمادگی خاصی قبل از آزمایش نبوده اما اگر داروی خاصی را مصرف می کنید بهتر است با پزشک در رابطه با کم کردن و یا قطع مصرف آن مشورت کنید تا نتیجه آزمایش در درست ترین حالت ممکن به دستتان برسد.

مقدار WBC در آزمایش خون

مقدار نرمال WBC در جریان خون باید ۴۵۰۰ تا ۱۱۰۰۰ میکرولیتر باشد. اما در برخی موارد ممکن است به دلیل وجود برخی بیماری ها، عفونت ها و یا باکتری ها در بدن میزان آن ۲ تا ۵ عدد کمتر و یا بیشتر نشان داده شود. تعداد بالای WBC در خون نشان دهنده وجود عفونت، مشکلات کلیوی و یا التهاب در بدن است.

سخن آخر

در این مقاله به بررسی WBC در خون و میزان طبیعی آن پرداخته و در رابطه با آمادگی قبل از انجام آزمایش توضیحاتی دادیم. برای انجام این آزمایش ناشتا بودن نیاز نیست و در صورت مصرف هرگونه دارو آن را با پزشک خود در ارتباط بگذارید. اگر شما هم تجربه انجام آزمایش WBC خون را تا به امروز داشته اید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول در رابطه با آزمایش WBC خون

کم بودن میزان WBC خون به چه معناست؟

کم بودن میزان آن در بدن نشان دهنده این است که بدن شما به اندازه کافی نمی تواند با عفونت موجود در بدن مبارزه کند.

زیاد بودن میزان WBC در بدن نشان دهنده چیست؟

زیاد بودن مقدار آن در بدن می تواند نشان دهنده وجود عفونت در بدن باشد.

چگونه آزمایش WBC را انجام دهیم؟

برای انجام آزمایش خون WBC علاوه بر این که می توانید به آزمایشگاه مراجعه کنید می توانید با کمک تیم لیما طب آزمایش خون را در منزل انجام دهید.

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *