آزمایش های پزشکی, چکاپ, سلامت جسم, سلامت عمومی

بالا بودن ESR در آزمایش خون نشانه چیست؟

بالا بودن ESR در آزمایش خون نشانه چیست؟

آزمایش ESR  می تواند یک شاخص خوب برای بررسی میزان عفونت در بدن باشد با این تفاوت که نمی تواند علت و ریشه عفونت را تشخیص دهد. اگر عفونت و علائم آن در بدن وجود داشته باشد پزشک این آزمایش را تجویز خواهد کرد که از طریق آزمایش خون سطح و میزان آن بررسی می شود.

برای انجام آزمایش خون و تزریقات در منزل می توانید از تیم حرفه ای لیما طب کمک گرفته و با در ارتباط بودن با آن ها انواع آزمایش و چکاپ کامل در منزل را انجام دهید.

ESR در آزمایش خون چیست؟

ESR چیست؟ ESR مخفف کلمه Erythrocyte Sedimentation Rate بوده که همان سدیمانتاسیون در آزمایش خون برای بررسی زمان رسوب و شتاب گلبول های قرمز در خون است. این آزمایش از جمله آزمایش های مکمل بوده که می تواند به تشخیص وجود عفونت و التهاب های باکتریایی و قارچی کمک کند.

شرایط آزمایش ESR چیست؟

برای انجام تست ESR نیاز به شرایط و یا آمادگی خاصی نبوده و معمولا این آزمایش به تنهایی تجویز نمی شود چرا که برای بررسی دقیق وضعیت بیمار نیاز به تست های دیگر بوده و این آزمایش ها به صورت وید بازویی برای آزمایش و چکاپ خون در منزل انجام می شوند.

برای انجام تست ESR نیازی به ناشتا بودن نیست و اگر داروی خاصی مصرف می کنید بهتر است آن را با پزشک خود در میان گذاشته تا در صورت نیاز مصرف آن ها را قطع یا کم کنید. استفاده از برخی از دارو ها مانند دارو های غیر استروئیدی و استاتین ها می توانند تاثیر منفی بر روی جواب آزمایش داشته باشند.

میزان طبیعی ESR در آزمایش خون

میزان طبیعی ESR در آزمایش خون

واحد تست ESR به صورت میلی متر در ساعات یا همان mm/hr بوده که بالا بودن اعداد از حد نرمال می تواند نشان دهنده وجود عفونت یا التهاب در بدن باشد. به طور کلی میزان ESR خون در آقایان از بانوان کمتر است. اما میزان نرمال ESR در بدن چقدر است؟ اگر میزان ESR در بدن از ۱۰۰ میلی متر در ساعت بالاتر باشد می تواند نشان دهنده وجود مشکلات جدی در سلامتی نظیر سرطان، بیماری های قلبی عروقی و یا دیابت باشد.

علت بالا بودن ESR در آزمایش خون

چه چیز هایی در بدن سبب بالا رفتن تست ESR خون می شوند؟ بالا بودن ESR میتواند به دلایل مختلفی صورت گیرد برخی از این دلایل مربوط به بیماری ها و برخی به وضعیت بدنی فرد بستگی دارد. در زیر به برخی از این دلایل پرداخته ایم.

  • برخی بیماری ها مانند عفونت باکتریایی، بیماری های قلبی عروقی و بیماری های تیروئیدی
  • برخی از بیماری های عفونی مانند عفونت های استخوانی، تب روماتیسمی و عفونت های پوستی
  • بیماری های خود ایمنی مانند انواع آرتریت ها، بیماری هایی که سبب التهاب و آسیب به رگ ها می شوند.
  • مصرف برخی از دارو ها
  • بالا رفتن سن
  • یائسگی
  • بارداری

سخن آخر

در این مقاله به بررسی میزان ESR خون پرداخته و حد طبیعی آن را شرح دادیم. بالا بودن ESR می تواند ناشی از مصرف برخی دارو ها، بارداری و یا افزایش سن باشد و در برخی موارد می تواند به دلیل وجود برخی از بیماری های حاد در بدن باشد. اگر شما هم تجربه انجام آزمایش خون و بالا بودن ESR در بدن را داشته اید سوالات و نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول در رابطه با آزمایش خون

چرا در بارداری ESR خون افزایش می یابد؟

در بارداری به دلیل رقیق شدن خون و افزایش پلاسما ESR در خون کاهش می یابد.

راه های درمان ESR بالا کدامند؟

برای درمان ESR بالا و کاهش آن می توانید راه هایی همچون ورزش، کاهش وزن، مصرف مکمل ها و ویتامین ها را امتحان کنید.

چگونه آزمایش خون بدهیم؟

برای گرفتن آزمایش خون و دستیابی به نتیجه درست بهتر است با تیم حرفه ای لیما طب و کارشناسان حرفه ای آن در ارتباط باشید.

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *