آزمایش های پزشکی, چکاپ, سلامت جسم, سلامت عمومی

مقدار نرمال CRP در آزمایش خون چقدر است؟

مقدار نرمال CRP در آزمایش خون چقدر است؟

با آزمایش CRP می توان وجود بیماری هایی همچون عفونت در بدن را تشخیص داد و مثبت بودن جواب آزمایش نشان دهنده وجود عفونت در بدن و مبارزه بدن با آن است و برای دانستن علت عفونت باید آزمایش های دیگری را انجام داد.

برای انجام آزمایش خون و تزریقات در منزل می توانید از تیم حرفه ای لیما طب کمک گرفته و با در ارتباط بودن با آن ها انواع آزمایش و چکاپ کامل در منزل را انجام دهید.

Crp در آزمایش خون چیست؟

همانطور که گفته شد آزمایش crp می تواند وجود عفونت در بدن را مشخص کند. تست پروتئین واکنشی c در کبد طی یک فرایند طبیعی تولید و هنگامی که بدن دچار عفونت می شود این پروتئین در خون جریان خواهد یافت. پروتئین واکنشی C برای جریان در خون باید به همراه سایر پروتئین ها از کبد عبور کند.

سطح این پروتئین در حالت طبیعی پایین بوده و بالا بودن سطح آن می تواند نشان دهنده بیماری و یا عفونت و التهاب در بدن باشد. آزمایش سنجش میزان CPR در خون می تواند به طور قطع در تشخیص بیماری ها کمک کند و زمانی که علائمی در بدن دیده شد توسط پزشک تجویز می شود.

علائم بالا بودن CRP در خون

بالا بودن سطح CRP در خون می تواند نشان دهنده وجود بیماری در خون باشد و برای افرادی با بیماری کرونا، سکته قلبی، بیماری های التهابی روده و لگن تجویز می شود. در زیر به برخی از علائم بالا بودن CRP در خون اشاره کرده ایم.

 • تب و لرز
 • حالت تهوع و کاهش اشتها
 • کاهش ناگهانی وزن
 • بی خوابی و خواب نامنظم
 • خستگی و بی حالی
 • تپش قلب
 • سرگیجه
 • سردرد شدید و کاهش هوشیاری

آمادگی های لازم برای انجام آزمایش CRP

آمادگی های لازم برای انجام آزمایش CRP

انجام آزمایش CRP نیاز به یک سری آمادگی ها قبل از انجام آزمایش داشته و برای بدست آمدن جواب درست بهتر است موارد گفته شده در زیر را رعایت کنید.

 • این آزمایش نیازی به ناشتایی ندارد.
 • اگر داروی خاصی مصرف می کنید بهتر است آن با با پزشک و یا تکنسین آزمایشگاه در میان بگذارید.
 • اگر آزمایش CRP شما در دو مرحله گرفته شد فاصله زمانی بین این دو ۱۴ روز است.
 • انجام انواع فعالیت های ورزشی سنگین مانند دو یا وزنه های سنگین می تواند سطح CRP خون را افزایش دهد.

در آزمایش خون مقدار نرمال CRP چقدر است؟

برای تفسیر تست crp می توان گفت مثبت بودن جواب آزمایش CRP به معنی بالا بودن میزان آن از سطح نرمال در بدن است. سطح نرمال آن در آزمایش ۱ الی ۳ میلی گرم در هر لیتر خون بوده و اگر بیشتر از ۳ میلی گرم و کمتر از ۱ میلی گرم در لیتر بود به معنی وجود مشکلی در سلامت بدن است. البته ناگفته نماند که بالا بودن سطح آن در خون به معنی وجود التهاب یا عفونت در بدن نبوده و افراد سیگاری و یا کسانی که اضافه وزن دارند نیز میزان CRP در خون آن ها بالا تر است.

سخن آخر

در این مقاله به بررسی میزان طبیعی CRP در خون پرداخته و در رابطه با شرایط انجام این آزمایش توضیحات کاملی را ارائه دادیم. اگر شما هم تجربه انجام این آزمایش را داشته اید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

چگونه آزمایش خون را در منزل انجام دهیم؟

برای انجام آزمایش خون در منزل و یا محل کار می توانید با در ارتباط بودن با تیم حرفه ای لیما طب و کارشناسان آن آزمایش خون در منزل را انجام دهید.

دلایل بالا بودن سطح CRP در خون چیست؟

التهاب روده، عفونت استخوانی، عفونت های قارچی، بیماری های خود ایمنی و بیماری هایی همچون روماتیسم

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *