آزمایش های پزشکی, چکاپ, سلامت جسم, سلامت عمومی

مقدار طبیعی کلسیم در آزمایش خون چقدر است؟

مقدار طبیعی کلسیم در آزمایش خون چقدر است؟

آزمایش کلسیم که در برگه آزمایش CA نوشته می شود، میزان سطح کلسیم موجود در خون شما را بررسی و اندازه گیری می کند. علاوه بر آزمایش خون کلسیم را می توان در ادرار اندازه گیری کرد.

تمامی سلول های موجود در بدن برای کار کردن نیاز به کلسیم دارند و بالا یا پایین بودن آن میزان طبیعی، می تواند نشان دهنده بیماری یا وجود مشکلی در سلامتی باشد.

برای انجام آزمایش خون و تزریقات در منزل می توانید از تیم حرفه ای لیما طب کمک گرفته و با در ارتباط بودن با آن ها انواع آزمایش و چکاپ کامل در منزل را انجام دهید.

چه زمانی باید آزمایش کلسیم بدهیم؟

آزمایش کلسیم (Ca) خون چیست؟ در برخی موارد انجام آزمایش کلسیم می تواند برای یک چکاپ ساده و در برخی موارد برای بررسی بیماری باشد. اگر هر یک از علائم زیر را در بدن داشتید ممکن از پزشک شما آزمایش کلسیم را تجویز کند.

 • بیماری های استخوانی
 • بستری بودن در مدت طولانی
 • پرکاری غده تیروئید و یا مصرف داروی های هورمون تیروئید
 • اختلال در غدد پاراتیروئید
 • وجود برخی از سرطان ها مانند سرطان گردن، ریه و سینه
 • اختلالات روده ای
 • بیماری های کبدی

تفسیر آزمایش کلسیم در خون

تفسیر آزمایش کلسیم در خون

کلسیم از جمله عناصر مهم در بدن بوده و در عملکرد پاراتیروئید و متابولیسم کلسیم نقش بسزایی دارد. برای بیمارانی که نارسایی کلیه، پیوند کلیه، پرکاری تیروئید دارند آزمایش سطح سرمی کلیه توسط پزشک تجویز و به کار می رود. سطح کلسیم سرمی در خون به ازای هر یک گرم کاهش سطح آلبومین تقریبا ۰.۸ میلی گرم سرم کم می شود. میزان کلسیم در بدن هر فرد با توجه به سن، جنسیت و… متفاوت بوده و میزان طبیعی آن در بدن به شرح زیر است.

 • میزان کلسیم در مردان و زنان بالغ ۹ الی ۱۰.۵ mg/dl است.
 • میزان کلسیم در کودکان ۸.۸ الی ۱۰.۸ mg/dl است.
 • میزان کلسیم در نوزادان ۱۰ روزه تا ۲ ساله ۹ الی ۱۱.۵ mg/dl است.
 • میزان کلسیم در نوزادان ۱۰ روزه ۷.۶ الی ۱۰.۴ mg/dl است.

شرایط انجام آزمایش کلسیم چیست؟

برای انجام آزمایش کلسیم خون هیچ آمادگی قبل از آن نیاز نبوده و فقط نمونه خون دریافت می شود. اگر آزمایش کلسیم را به تنهایی می خواهید انجام دهید نیازی به ناشتایی نبوده اما اگر در کنار آزمایش کلسیم، تست های دیگری می خواهید انجام دهید نیاز به ناشتایی است.

سخن آخر

در این مقاله به بررسی آزمایش کلسیم و میزان نرمال آن در خون پرداخته و در رابطه با شرایط انجام آزمایش توضیحات کاملی را ارائه کردیم. اینکه چه زمانی باید آزمایش کلسیم بدهیم بستگی به تجویز پزشک دارد. اگر شما هم تجربه انجام آزمایش کلسیم خون را داشته اید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

چگونه آزمایش کلسیم را انجام دهیم؟

برای انجام آزمایش کلسیم می توانی از تیم حرفه ای لیما طب کمک گرفته و جواب آن را در کوتاه ترین زمان ممکن دریافت کنید.

آیا بالا بودن سطح کلسیم خطرناک است؟

بالا یا پایین بودن سطح کلسیم از حد نرمال همیشه به معنای وجود بیماری یا مشکل در سلامتی نیست. می تواند به دلیل نوع تغذیه و یا مصرف برخی دارو ها باشد.

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *