آزمایش های پزشکی, تغذیه سالم, چکاپ, داخلی, سلامت عمومی

اضافه وزن و چاقی چیست؟

اضافه وزن و چاقی چیست؟

برای تعریف چاقی از شاخص توده بدنی (BMI) استفاده می شود تا با اندازه گیری وزن شما نسبت به قد شما اضافه وزن و چاقی را تعریف میشود.

تفاوت اضافه وزن و چاقی چیست؟

افرادی که دارای شاخص توده بدنی بین ۲۵ تا ۳۰ هستند، دارای اضافه وزن هستند. چاقی به عنوان داشتن BMI 30 یا بیشتر تعریف می شود.

اگر با وزن خود دست و پنجه نرم می کنید، یک برنامه غذایی سالم و فعالیت بدنی منظم ممکن است به کاهش وزن و حفظ آن در طولانی مدت به شما کمک کند. اگر این تغییرات سبک زندگی برای کمک به کاهش وزن یا حفظ کاهش وزن کافی نیست، پزشک تغذیه شما ممکن است داروهایی را به عنوان بخشی از برنامه کنترل وزن شما تجویز کند.

 

اضافه وزن و چاقی چقدر شایع است؟

چاقی یک بیماری مزمن است که بیش از ۴ نفر از هر ۱۰ بزرگسال در را تحت تاثیر قرار می دهد و تقریباً ۱ نفر از هر ۱۰ آمریکایی چاقی شدید دارد.

 

داروهای کنترل وزن چگونه کار می کنند؟

داروهای تجویزی برای درمان اضافه وزن و چاقی به روش های مختلفی عمل می کنند. به عنوان مثال، برخی از داروها ممکن است به شما کمک کنند که زودتر احساس گرسنگی یا سیری کمتری داشته باشید. سایر داروها ممکن است جذب چربی از غذاهایی که می خورید را برای بدن شما کمتر کنند.

اضافه وزن و چاقی چیست؟داروی کاهش وزن برای چه کسانی تجویز میشود؟

داروهای کنترل وزن برای کمک به افرادی است که مشکلات اضافه وزن یا چاقی شدید دارند. پزشک شما میتواند از BMI برای کمک به تصمیم گیری در مورد اینکه آیا ممکن است از داروهای کنترل وزن بهره مند شوید، استفاده می کند. مربی ورزشی یا پزشک تغذیه  شما ممکن است دارویی را برای درمان اضافه وزن یا چاقی شما تجویز کند .

مشکلاتی مانند

BMI 30 یا بیشتر

BMI 27 یا بیشتر، و مانند فشار خون یا دیابت نوع ۲.

داروهای کنترل وزن برای همه افراد دارای BMI بالا مناسب نیستند. اگر اضافه وزن دارید یا چاقی دارید، ممکن است بتوانید با یک برنامه سبک زندگی که رفتارهای شما را تغییر می دهد و عادات غذایی و فعالیت بدنی شما را بهبود می بخشد، وزن کم کنید. یک برنامه سبک زندگی ممکن است به سایر مواردی که باعث افزایش وزن شما می شود نیز بپردازد، مانند خوردن فست فود زیاد و شیرینی جات ها و نخوابیدن کافی.

آیا کودکان یا نوجوانان می توانند از داروهای کنترل وزن استفاده کنند؟

اکثر داروهای کنترل وزن تایید شده توسط سازمان غذا و دارو فقط برای بزرگسالان هستند. دو داروی تجویزی، اورلیستات (Xenical)2 و liraglutide (Saxenda)، ۳ توسط FDA برای کودکان ۱۲ ساله و بالاتر تایید شده است. سومین داروی تجویزی، ستملانوتید (IMCIVREE)، ۴ توسط FDA برای کودکان ۶ سال و بالاتر که دارای اختلالات ژنتیکی نادری هستند که باعث چاقی می شوند، تایید شده است.

 

آیا داروها می توانند جایگزین فعالیت بدنی و عادات غذایی سالم به عنوان راهی برای کاهش وزن شوند؟

داروها جایگزین فعالیت بدنی یا عادات غذایی سالم به عنوان راهی برای کاهش وزن نمی شوند. مطالعات نشان می دهد که داروهای کنترل وزن زمانی که با یک برنامه سبک زندگی ترکیب شوند بهترین کار را دارند. از متخصص تغذیه  خود در مورد برنامه های درمان سبک زندگی برای مدیریت وزن بپرسید که برای شما مفید است.

داروهای کنترل وزن جایگزین فعالیت بدنی و عادات غذایی سالم نمی شوند.

 

مزایای استفاده از داروهای تجویزی برای کاهش وزن چیست؟

هنگامی که با تغییراتی در رفتار، از جمله تغذیه سالم و افزایش فعالیت بدنی ترکیب می‌شود، داروهای تجویزی به کاهش وزن و حفظ وزن کمک می‌کنند. به طور متوسط، پس از ۱ سال، افرادی که داروهای تجویزی را به عنوان بخشی از یک برنامه سبک زندگی مصرف می کنند، ۳ تا ۱۲ درصد بیشتر از وزن اولیه بدن خود را نسبت به افرادی که در برنامه سبک زندگی هستند که دارو مصرف نمی کنند، از دست می دهند.

 

تحقیقات نشان می‌دهد که برخی از افرادی که داروهای کنترل وزن تجویزی مصرف می‌کنند، ۱۰ درصد یا بیشتر از وزن اولیه خود را از دست می‌دهند. نتایج براساس دارو و افراد متفاوت است.

 

کاهش وزن ۵ تا ۱۰ درصد از وزن اولیه بدن ممکن است با کاهش قند خون، فشار خون و سطح تری گلیسیرید به بهبود سلامت شما کمک کند. کاهش وزن همچنین می تواند برخی دیگر از مشکلات سلامتی مرتبط با اضافه وزن و چاقی مانند درد مفاصل و آپنه خواب را بهبود بخشد. بیشتر کاهش وزن در ۶ ماه اول پس از شروع دارو صورت می گیرد.

اضافه وزن و چاقی چیست؟نگرانی در مورد استفاده از داروهای تجویزی برای کاهش وزن چیست؟

کارشناسان نگران هستند که در برخی موارد، عوارض جانبی داروهای تجویزی که اضافه وزن و چاقی را درمان می‌کنند، بیشتر از فواید آن باشد. به همین دلیل، هرگز از داروهای کنترل وزن فقط برای بهبود ظاهر خود استفاده نکنید. در گذشته، برخی از داروهای کنترل وزن با مشکلات جدی سلامتی مرتبط بودند حذف شدند.

 

عوارض جانبی احتمالی بسته به دارو و نحوه تأثیر آن بر بدن شما متفاوت است. اکثر عوارض جانبی خفیف هستند و در صورت ادامه مصرف دارو بهبود می یابند. به ندرت، اثرات ممکن است رخ دهد.

 

نکاتی برای مصرف داروهای کنترل وزن

دستورالعمل های پزشک تغذیه خود را در مورد داروهای کنترل وزن دنبال کنید.

داروی خود را از داروخانه  هایی که تأیید شده است خریداری کنید.

قبل از مصرف هر دارویی از عوارض و هشدارها مطلع شوید.

اگر بعد از ۱۲ هفته با دوز کامل دارو وزن کم نکردید، از متخصص تغذیه خود بپرسید که آیا باید مصرف آن را متوقف کنید یا خیر.

در مورد داروهای دیگری که مصرف می کنید، از جمله مکمل ها و ویتامین ها، با مربی ورزشی یا متخصص تغذیه خود در مورد داروهای کنترل وزن صحبت کنید.

هرگز در دوران بارداری یا اگر قصد بارداری دارید از داروهای کنترل وزن استفاده نکنید.

کدام داروی کنترل وزن ممکن است برای من موثر باشد؟

انتخاب دارویی برای درمان اضافه وزن یا چاقی یک تصمیم بین شما و پزشک حاذق تغذیه است. عوامل مهمی که باید در نظر گرفته شوند عبارتند از

 

  1. مزایای احتمالی کاهش وزن
  2. عوارض جانبی احتمالی دارو
  3. مشکلات فعلی سلامتی و سایر داروها
  4. سابقه پزشکی خانواده شما
  5. هزینه

اضافه وزن و چاقی چیست؟چه مدت باید از داروهای کنترل وزن استفاده کنم؟

مدت زمانی که به مصرف داروهای کنترل وزن نیاز دارید بستگی به این دارد که آیا این دارو به کاهش وزن و حفظ آن کمک می کند و آیا عوارض جانبی جدی را تجربه می کنید.

 

اگر به اندازه کافی وزن کم کرده اید تا سلامت خود را بهبود ببخشید و عوارض جانبی جدی را تجربه نمی کنید، پزشک یا مربی  ممکن است به شما توصیه کند که برای مدت نامحدودی از دارو استفاده کنید. اگر پس از ۱۲ هفته با دوز کامل دارو، حداقل ۵ درصد از وزن اولیه خود را از دست ندهید، پزشک احتمالاً به شما توصیه می کند که مصرف آن را متوقف کنید.ویا برنامه درمانی خود را تغییر دهید یا از یک داروی کنترل وزن متفاوت استفاده کنید

آیا سبک زندگی، فعالیت بدنی یا برنامه های غذایی متفاوتی را امتحان کرده اید؟

سایر داروهای خود را که ممکن است باعث افزایش وزن شوند را تغییر دهید

شما را به یک جراح چاقی ارجاع دهید تا ببیند آیا جراحی کاهش وزن ( چاقی ) ممکن است گزینه ای برای شما باشد یا خیر ممکن است عمل هایی مانند اسلیو معده به شما پیشنهاد دهد.

از آنجایی که چاقی یک بیماری مزمن است، ممکن است نیاز داشته باشید که عادات غذایی و فعالیت بدنی جدید و سایر رفتارها را برای سالها یا حتی یک عمر ادامه دهید تا سلامت خود را بهبود بخشید و وزن سالم تری داشته باشید.

 

آیا پس از قطع مصرف داروهای کنترل وزن، مقداری وزن دوباره به دست خواهم آورد؟

احتمالاً پس از قطع مصرف داروهای کنترل وزن، مقداری وزن دوباره به دست خواهید آورد. ایجاد و حفظ عادات غذایی سالم و افزایش فعالیت بدنی ممکن است به شما کمک کند وزن کمتری به دست آورید یا آن را حفظ کنید.

 

دستورالعمل های فعالیت بدنی فدرالمیگوید حداقل ۱۵۰ دقیقه در هفته فعالیت هوازی با شدت متوسط و حداقل ۲ روز در هفته فعالیت های تقویت کننده عضلات را توصیه می کند. ممکن است برای رسیدن به هدف کاهش وزن یا حفظ آن نیاز به انجام بیش از ۳۰۰ دقیقه فعالیت با شدت متوسط در هفته داشته باشید.

اضافه وزن و چاقی چیست؟آیا بیمه هزینه داروهای کنترل وزن را پوشش می دهد؟

برخی، اما نه همه، برنامه های بیمه، داروهایی را پوشش می دهند که اضافه وزن و چاقی را درمان می کنند. برای اطلاع از اینکه آیا طرح شما این داروها را پوشش می دهد یا خیر، با ارائه دهنده بیمه خود تماس بگیرید یا از دکتر داروساز سوال کنید.

 

برخی از داروهای کنترل وزن که اشتها را کاهش می دهند، توسط FDA فقط برای استفاده کوتاه مدت، تا ۱۲ هفته تایید شده اند. اگرچه برخی از پزشکان آنها را برای دوره های طولانی تری تجویز می کنند، اما مطالعات تحقیقاتی زیادی به این موضوع پرداخته اند که چقدر آنها برای استفاده طولانی مدت ایمن و موثر هستند.

 

اگر باردار هستید هرگز از داروهای کنترل وزن استفاده نکنید. اگر قصد بارداری دارید، باید از مصرف این داروها نیز اجتناب کنید، زیرا ممکن است برخی از آنها به جنین آسیب برسانند.

آزمایشات کنترل وزن چیست؟

در برخی آزمایشات از قبیل قند و چربی میزاند آسیب چاقی به شما مشخص میشود گاهی این میزان آسین در آنزیم های کبدی  شا نیز تاثیر میگذار و میتواند موجب بروز دیابت نوع دو در شما شود.

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *