سلامت روان

افسردگی مالیخولیایی چیست؟

افسردگی مالیخولیایی چیست؟

افسردگی مالیخولیایی شکلی از اختلال افسردگی اساسی (MDD) است که با ویژگی های مالیخولیایی خود را نشان می دهد. اگرچه افسردگی مالیخولیایی قبلا به عنوان یک اختلال متمایز دیده می شد، انجمن روانپزشکی آمریکا (APA) دیگر آن را به عنوان یک بیماری روانی جداگانه نمی شناسد. در عوض، مالیخولیا در حال حاضر به عنوان یک مشخص کننده برای MDD – یعنی یک نوع فرعی از اختلال افسردگی اساسی – دیده می شود.

افسردگی مالیخولیایی چیست؟

MDD یک وضعیت سلامت روان قابل توجه است که با احساس مداوم و شدید غم و ناامیدی مشخص می شود. این اختلال می تواند بسیاری از زمینه های زندگی، از جمله کار، مدرسه و روابط را تحت تاثیر قرار دهد. همچنین ممکن است بر خلق و خو و رفتار و همچنین عملکردهای فیزیکی مختلف مانند اشتها و خواب تأثیر بگذارد. افراد مبتلا به MDD اغلب علاقه خود را به فعالیت هایی که زمانی از آنها لذت می بردند از دست می دهند و در انجام روز مشکل دارند. گاهی اوقات، ممکن است احساس کنند که زندگی ارزش زیستن ندارد.

شدت و نوع علائم MDD از فردی به فرد دیگر بسیار متفاوت است. برخی از افراد علائم سنتی MDD را تجربه می کنند، در حالی که برخی دیگر به سندرم های اضافی مانند مالیخولیا و کاتاتونیا مبتلا می شوند. بیشتر علائم را می توان با درمان کنترل کرد، که ممکن است شامل دارو درمانی و گفتگو درمانی باشد.

مطالب مرتبط: آزمایش سرطان خون چگونه است؟!

علائم افسردگی مالیخولیک

افراد مبتلا به افسردگی مالیخولیایی ممکن است علائم MDD را تجربه کنند، مانند:

 1. احساس مداوم غم و اندوه شدید برای مدت طولانی
 2. از دست دادن علاقه به فعالیت هایی که زمانی لذت بخش بودند.
 3. کمبود انرژی یا احساس خستگی
 4. احساس اضطراب یا تحریک پذیری
 5. خوردن زیاد یا کم
 6. زیاد یا کم خوابیدن
 7. تغییر در حرکت بدن (مثلاً تکان دادن پا در حالی که قبلاً این کار را نمی کردید).
 8. مشکل در تمرکز، تصمیم گیری و به خاطر سپردن چیزها
 9. فکر کردن یا صحبت کردن در مورد مرگ یا خودکشی
 10. اقدام به خودکشی

علائم افسردگی مالیخولیک

آنها همچنین ممکن است ویژگی های مالیخولیک MDD را تجربه کنند که عبارتند از:

 1. از دست دادن لذت در تمام یا بیشتر فعالیت های روزانه
 2. عدم واکنش به اخبار و رویدادهای مثبت
 3. احساس عمیق ناامیدی و بی ارزشی
 4. اختلالات خواب
 5. کاهش وزن قابل توجه
 6. احساس مداوم احساس گناه بیش از حد یا نامناسب
 7. علائم MDD که در صبح بدتر می شوند.

ویژگی‌های مالیخولیایی در افرادی که اغلب علائم شدید MDD را تجربه می‌کنند بیشتر است. آنها همچنین بیشتر در کسانی که MDD با ویژگی های روان پریشی دارند، دیده می شود.

مطالب مرتبط: آزمایش خون برای چکاپ روده

تشخیص افسردگی مالیخولیک

APA دیگر افسردگی مالیخولیایی را به عنوان شکل متمایز افسردگی نمی شناسد و به عنوان یک نوع MDD ذکر شده است. هنگامی که فردی علائم افسردگی و مالیخولیا را نشان می دهد، تشخیص “اختلال افسردگی اساسی با ویژگی های مالیخولیک” است.

درمان افسردگی مالیخولیک

MDD اغلب با داروهای ضد افسردگی جدیدتر، مانند مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs) درمان می شود. اینها شامل داروهای شناخته شده مانند فلوکستین (پروزاک)، سیتالوپرام (سلکسا) یا پاروکستین (پاکسیل) می شود. با این حال، بسیاری از افرادی که دارای MDD با ویژگی‌های مالیخولیایی هستند ممکن است به داروهای ضد افسردگی قدیمی‌تر مانند ضد افسردگی‌های سه حلقه‌ای یا مهارکننده‌های مونوآمین اکسیداز (MAOIs)، و همچنین مهارکننده‌های بازجذب سروتونین- نوراپی نفرین، مانند ونلافاکسین (Effexor) واکنش بهتری نشان دهند. این داروها به مهار تجزیه سروتونین و نوراپی نفرین در مغز کمک می‌کنند و در نتیجه مقادیر بیشتری از این مواد شیمیایی «احساس خوب» ایجاد می‌کنند. گاهی اوقات، برخی از داروهای ضد روان پریشی غیر معمول مانند ابیلیفای (اریپیپرازول) ممکن است برای افزایش اثرات داروهای ضد افسردگی استفاده شود.

درمان افسردگی مالیخولیک

علاوه بر دارو، گفتار درمانی معمولاً برای درمان افرادی که MDD با ویژگی های مالیخولیک دارند، استفاده می شود. ترکیبی از این دو روش درمانی معمولا موثرتر از هر یک از این روش ها به تنهایی است. گفتار درمانی شامل ملاقات منظم با یک درمانگر برای بحث در مورد علائم و مسائل مرتبط است. می تواند به مردم نشان دهد که چگونه:

 1. خود را با یک بحران یا رویداد استرس زا دیگر سازگار کنید.
 2. باورها و رفتارهای منفی را با باورهای مثبت و سالم جایگزین کنید.
 3. بهبود مهارت های ارتباطی
 4. با چالش ها کنار بیایید و مشکلات را حل کنید.
 5. افزایش عزت نفس
 6. احساس رضایت و کنترل در زندگی را دوباره به دست آورید.
 7. گروه درمانی می تواند به روشی مشابه کمک کند و به شما این توانایی را بدهد که احساسات خود را با افرادی که می توانند ارتباط برقرار کنند به اشتراک بگذارید.

مطالب مرتبط: مادریت در تست پاپ اسمیر

در موارد شدید، درمان تشنج الکتریکی (ECT) ممکن است برای کمک به تسکین علائم MDD با ویژگی‌های مالیخولیایی انجام شود. این درمان شامل اتصال الکترودهایی به سر است که تکانه های الکتریکی را به مغز می فرستند و باعث تشنج خفیف می شوند. ECT در حال حاضر یک درمان ایمن و موثر برای اختلالات خلقی و بیماری های روانی در نظر گرفته می شود، اما هنوز یک انگ وجود دارد. در نتیجه، ممکن است به عنوان درمان اولیه برای علائم مالیخولیا استفاده نشود. با این حال، ترکیبی از دارو، گفتار درمانی و ECT ممکن است بهترین درمان برای MDD با ویژگی های مالیخولیایی باشد.

کلام آخر

مالیخولیا یا افسردگی مالیخولیایی به عنوان یکی از انواع افسردگی است. افسردگی مالیخولیایی معمولاً شدید است. اکثر افراد مبتلا به افسردگی مالیخولیایی، “آهسته شدن” گفتار، افکار و حرکات خود را همراه با از دست دادن کامل لذت از فعالیت های معمول خود تجربه می کنند.

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

author-avatar

دکتر عبدالحسین ناصری

وی از اساتید برجسته دانشگاه علوم پزشکی ایران بوده و ده ها پروژه پژوهشی دانشگاهی در دانشگاه علوم پزشکی ایران با راهنمایی و نظارت ایشان صورت پذیرفته، دکتر ناصری از سال 1370 بعنوان هیئت علمی در دانشگاه مشغول به خدمت بوده و همچنین از سال 1373 تاکنون مدیریت آزمایشگاه بیمارستان های متعددی را عهده دار بودند، ایشان از سال 1396 تاکنون مدیرت آزمایشگاه بیمارستان های حضرت فاطمه (س) و شهید مطهری تهران را بر عهده دارند. از سری نگارش های دکتر میتوان به کتب "دقیق ترین روش تشخیص استافیلوکوکوس اورئوس" ، "بررسی چشمه ها و آب های گرم معدنی ایران" و ... اشاره کرد، لازم به ذکر است که نگارش "طرح جامع گردشگری سلامت کل کشور" نیز جز دستاورد های ایشان بوده است. Wikipedia.org isid.research.ac.ir irimc.org majlis.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *