آزمایش های پزشکی

آزمایش آبله مرغان و زونا چیست؟

این آزمایش ها بررسی می کنند که آیا شما به ویروس واریسلا زوستر ( (varicella zoster virus (VZV)مبتلا شده اید یا خیر. این ویروس باعث آبله مرغان و زونا می شود. هنگامی که برای اولین بار به VZV آلوده می شوید، به آبله مرغان مبتلا می شوید. وقتی آبله مرغان گرفتید دیگر نمی توانید به آن مبتلا شوید. ویروس در سیستم عصبی شما باقی می ماند اما غیر فعال است. بعداً، VZV می تواند فعال شود و می تواند باعث زونا شود. برخلاف آبله مرغان، شما می توانید بیش از یک بار به زونا مبتلا شوید، اما نادر است.

مطالب مرتبط:چکاپ قبل از ازدواج در منزل

هم آبله مرغان و هم زونا باعث بثورات پوستی تاول دار می شوند. آبله مرغان یک بیماری بسیار مسری است که باعث ایجاد زخم های قرمز و خارش دار (آبله) در سراسر بدن می شود. این یک بیماری بسیار رایج در دوران کودکی است که تقریباً همه کودکان در ایالات متحده را مبتلا می کرد. اما از زمانی که واکسن آبله مرغان در سال ۱۹۹۵ معرفی شد، موارد بسیار کمتری وجود داشته است. آبله مرغان ممکن است ازار دهنده است، اما معمولاً باعث ایجاد یک بیماری خفیف در کودکان سالم است. اما برای بزرگسالان، زنان باردار، نوزادان و افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند می‌تواند جدی باشد.

زونا بیماری است که فقط افرادی را مبتلا می کند که زمانی آبله مرغان داشته اند. این راش دردناک و سوزش ایجاد می کند که ممکن است در یک قسمت از بدن باقی بماند یا به بسیاری از نقاط بدن گسترش یابد. تقریباً یک سوم افراد در ایالات متحده در مقطعی از زندگی خود بویژه پس از ۵۰ سالگی به زونا مبتلا می‌شوند.

نام های دیگر: آنتی بادی ویروس واریسلا زوستر، سطح آنتی بادی ایمونوگلوبولین G سرم واریسلا، آنتی بادی های VZV IgG و IgM، هرپس زوستر

آزمایش آبله مرغان و زونا چه کاربردی دارند؟

آزمایش آبله مرغان و زونا چه کاربردی دارند؟

پزشک معمولاً می توانند آبله مرغان یا زونا را با معاینه بصری تشخیص دهند. گاهی اوقات آزمایش هایی برای بررسی مصونیت در برابر ویروس واریسلا زوستر (VZV) تجویز می شود. اگر قبلاً آبله مرغان داشته اید یا واکسن آبله مرغان را زده اید، مصونیت دارید. اگر مصونیت دارید به این معنی است که نمی توانید به آبله مرغان مبتلا شوید، اما هنوز هم احتمال ابتلای شما به زونا وجود دارد. آزمایشات ممکن است بر روی افرادی انجام شود که ایمنی ندارند یا در مورد آن مطمئن نیستند و در معرض خطر عوارض بالاتر VZV هستند. این گروه ها شامل:

  1. زنان حامله
  2. نوزادان تازه متولد شده در صورتی که مادر مبتلا باشد.
  3. نوجوانان و بزرگسالان با علائم آبله مرغان
  4. افراد مبتلا به HIV/AIDS یا بیماری دیگری که سیستم ایمنی را تضعیف می کند.

چرا به آزمایش آبله مرغان یا زونا نیاز داریم؟

اگر در معرض خطر عوارض هستید، نسبت به VZV مصون نیستید و یا علائم عفونت دارید، ممکن است نیاز به آزمایش آبله مرغان یا زونا داشته باشید. علائم این دو بیماری مشابه هستند و عبارتند از:

  1. بثورات قرمز و تاول زا: بثورات آبله مرغان اغلب در سراسر بدن ظاهر می شوند و معمولاً بسیار خارش دارند. زونا گاهی فقط در یک ناحیه ظاهر می شود و اغلب دردناک است.
  2. تب
  3. سردرد
  4. گلو درد

همچنین اگر در گروه پرخطر هستید و اخیراً در معرض آبله مرغان یا زونا قرار گرفته اید، ممکن است به این آزمایش نیاز داشته باشید. شما نمی توانید زونا را از شخص دیگری بگیرید. اما ویروس زونا (VZV) می تواند پخش شود و در افرادی که ایمنی ندارند باعث آبله مرغان شود.

مطالب مرتبط:چگونه جواب آزمایش چکاپ کامل را بخوانیم؟

نحوه انجام  ازمایش و اقدامات لازم قبل از ان

شما باید یک نمونه خون از ورید یا مایع موجود در یکی از تاول های خود تهیه کنید. آزمایش خون آنتی بادی های VZV را بررسی می کند. آزمایش های تاول، خود ویروس را بررسی می کنند. برای آزمایش تاول، یک پرسنل مجرب به آرامی یک سواب پنبه ای را روی تاول فشار می دهد تا نمونه ای از مایع را برای آزمایش جمع آوری کند. هر دو نوع تست سریع هستند و معمولا کمتر از پنج دقیقه طول می کشد. برای آزمایش خون یا تاول آمادگی خاصی ندارید.

تفسیر نتایج آزمایش آبله مرغان

تفسیر نتایج آزمایش آبله مرغان

اگر علائمی دارید و نتایج آنتی بادی های VZV یا خود ویروس را نشان می دهد، به احتمال زیاد آبله مرغان یا زونا دارید. تشخیص آبله مرغان یا زونا به سن و علائم خاص شما بستگی دارد. اگر نتایج شما آنتی بادی یا خود ویروس را نشان می دهد و علائمی ندارید، یا یک بار آبله مرغان داشته اید یا واکسن آبله مرغان را دریافت کرده اید.

اگر تشخیص داده شود که عفونت دارید و در یک گروه پرخطر قرار دارید، ممکن است پزشک شما داروهای ضد ویروسی را تجویز کند. درمان به موقع می تواند از عوارض جدی و دردناک جلوگیری کند. اکثر کودکان و بزرگسالان سالم مبتلا به آبله مرغان ظرف یک یا دو هفته از آبله مرغان بهبود می یابند. درمان خانگی می تواند به تسکین علائم کمک کند. موارد جدی تر ممکن است با داروهای ضد ویروسی درمان شوند. زونا همچنین ممکن است با داروهای ضد ویروسی و همچنین مسکن‌ها درمان شود.

مطالب مرتبط: آزمایش چکاپ ویتامین در منزل

کلام اخر

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) واکسن آبله مرغان را برای کودکان، نوجوانان و بزرگسالانی که هرگز آبله مرغان یا واکسن آبله مرغان نداشته اند، توصیه می کند. برخی از مدارس برای پذیرش به این واکسن نیاز دارند.  CDC همچنین توصیه می کند که بزرگسالان سالم ۵۰ ساله و بالاتر دو دوز از واکسن زونا به نام Shingrix را دریافت کنند که بین ۲ تا ۶ ماه فاصله دارد. این واکسن ایمنی قوی در برابر زونا و عوارض ناشی از بیماری ایجاد می کند. حتی اگر قبلاً زونا داشته اید، باید واکسن را دریافت کنید.

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

author-avatar

دکتر عبدالحسین ناصری

وی از اساتید برجسته دانشگاه علوم پزشکی ایران بوده و ده ها پروژه پژوهشی دانشگاهی در دانشگاه علوم پزشکی ایران با راهنمایی و نظارت ایشان صورت پذیرفته، دکتر ناصری از سال 1370 بعنوان هیئت علمی در دانشگاه مشغول به خدمت بوده و همچنین از سال 1373 تاکنون مدیریت آزمایشگاه بیمارستان های متعددی را عهده دار بودند، ایشان از سال 1396 تاکنون مدیرت آزمایشگاه بیمارستان های حضرت فاطمه (س) و شهید مطهری تهران را بر عهده دارند. از سری نگارش های دکتر میتوان به کتب "دقیق ترین روش تشخیص استافیلوکوکوس اورئوس" ، "بررسی چشمه ها و آب های گرم معدنی ایران" و ... اشاره کرد، لازم به ذکر است که نگارش "طرح جامع گردشگری سلامت کل کشور" نیز جز دستاورد های ایشان بوده است. Wikipedia.org isid.research.ac.ir irimc.org majlis.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *