سلامت عمومی

اوتیسم چیست؟

اوتیسم چیست؟

اوتیسم یک اختلال نوروتایپی است که برای شخص مبتلا به این عارضه ژنتیکی ، تاثیراتی بر رفتار، ارتباطات، تعامل اجتماعی و صحبت کردن دارد. این اختلال به صورت ژنتیکی و یا در دوران جنینی به وجود می آید و باعث مشکلاتی مانند مشکل در ارتباط  بقرار کردن با دیگران، عدم توانایی در تعاملات اجتماعی، تکرار عملکرد‌های فیزیکی و عدم توانایی در ارزیابی و تفسیر عواقب اعمال خود می شود و حتی این عارضه میتواند عوارض دیگری با خود به همراه داشته باشد.

علت بروز اوتیسم چیست؟

علت بروز اوتیسم چیست؟

علت بروز اوتیسم هنوز به طور کامل مشخص نشده است، اما مطالعات نشان داده‌اند که عوامل ژنتیکی و محیطی هر دو نقش مهمی در بروز این اختلال دارند. برخی عوامل ژنتیکی که می‌توانند باعث بروز اوتیسم شوند، شامل تغییرات در ژن‌هایی هستند که در توسعه مغز و عملکرد‌های آن نقش دارند. عوامل محیطی نیز می‌توانند باعث بروز اوتیسم شوند، مانند عوامل شیمیایی و ویروس‌ها در دوران بارداری، کمبود ویتامین‌ها و مواد مغذی در دوران شیردهی و تماس با مواد شیمیایی در دوران کودکی.

راه های درمان اوتیسم:

در حال حاضر، درمان کامل برای اوتیسم وجود ندارد، اما می‌توان با استفاده از روش‌های مختلف، علائم این اختلال را کاهش داد. درمان‌هایی که برای اوتیسم استفاده می‌شوند شامل موارد زیر هستند:
۱- روش‌های رفتاری: این روش‌ها شامل رفتاردرمانی، آموزش رفتاری و تحلیل رفتاری هستند.
۲- درمان با دارو: برخی داروها می‌توانند برای کنترل علائم و نشانه‌های اوتیسم تاثیر گذار  باشند.
۳- گفتار درمانی: درمان گفتاری به منظور بهبود مهارت‌های گفتاری و زبانی کودکان استفاده می‌شود.
۴- درمان تغذیه‌ای: این بهبود شامل تغذیه مناسب با مواد مغذی کافی و دارای ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز است.
۵- تکنولوژی: استفاده از تکنولوژی‌های مداخله‌ای مانند کامپیوتر و لوازم هوشمند برای بهبود مهارت‌های ارتباطی و اجتماعی کودکان اوتیسم مفید است.
۶- فیزیک درمانی: تمرینات فیزیکی، ماساژ و تکنیک‌های روانشناختی می‌توانند بهبود علائم اوتیسم را در بعضی از کودکان فراهم کنند.
همچنین، درمان‌های دیگری نظیر طب سوزنی، درمان هومئوپاتی و درمان هایپرباریک ممکن است به کودکان با اوتیسم کمک کنند. با این حال، هرگز قبل از شروع هر نوع درمان، باید با پزشک یا متخصص خود مشورت کرده و نظر آنها را درباره درمان‌های مناسب جستجو کرد هرگونه درمان نامناسب و بدون مشورت پزشک میتواند این بیماری را در کودک تشدید کند .
راهکار های کاهش بروز اوتیسم

راهکار های کاهش بروز اوتیسم :

با توجه به اینکه علت دقیق بروز اوتیسم هنوز مشخص نیست، پیشگیری از آن نیز به صورت کامل ممکن نیست. با این حال، برخی راهکارهایی که می‌توان در جهت کاهش احتمال بروز اوتیسم انجام داد عبارتند از:
۱- دریافت واکسن‌های دوره ای: دریافت واکسن‌های ضروری به کودکان در سنین مناسب می‌تواند احتمال بروز برخی بیماری‌ها را کاهش دهد و از آسیب به سیستم عصبی جلوگیری کند.
۲- بررسی بیماری های ارثی: بررسی تاریخچه بیماری‌های خانوادگی و در صورت وجود بیماری‌های مرتبط با اوتیسم، استفاده از روش‌های پیشگیری مناسب مانند مشاوره ژنتیک و آزمایش های زنتیکی مرتبط با بروز اوتیسم مفید است.
۳- رعایت تغذیه مناسب : تغذیه سالم و متنوع با مواد مغذی و معدنی کافی می‌تواند به بهبود سلامتی کودک کمک کند و احتمال بروز برخی بیماری‌ها را تا حدودی کاهش دهد.
۴- تماس نداشتن با مواد شیمیایی: استفاده نکردن از مواد شیمیایی در منزل و همچنین استفاده نکردن از محصولات غذایی شیمیایی به حداقل رساندن میزان تماس با این مواد و در نتیجه کاهش عوارض آنها مفید است.
۵- ارتباط با کودکان: برقراری ارتباط صمیمانه با کودک مبتلا و ارائه حمایت، توجه و علاقه می‌تواند به بهبود رشد و توسعه فردی آن کمک کند.
در نهایت، برای پیشگیری از اوتیسم باید به یک سبک زندگی سالم علاقه‌مند باشید، از پزشک خود برای بررسی وضعیت سلامتی استفاده کنید آزمایشات مربوطه قبل از بارداری را جدی بگیرید و در صورتی که به هر گونه علائمی برخورد کردید، به پزشک خود مراجعه کنید.

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

author-avatar

دکتر عبدالحسین ناصری

وی از اساتید برجسته دانشگاه علوم پزشکی ایران بوده و ده ها پروژه پژوهشی دانشگاهی در دانشگاه علوم پزشکی ایران با راهنمایی و نظارت ایشان صورت پذیرفته، دکتر ناصری از سال 1370 بعنوان هیئت علمی در دانشگاه مشغول به خدمت بوده و همچنین از سال 1373 تاکنون مدیریت آزمایشگاه بیمارستان های متعددی را عهده دار بودند، ایشان از سال 1396 تاکنون مدیرت آزمایشگاه بیمارستان های حضرت فاطمه (س) و شهید مطهری تهران را بر عهده دارند. از سری نگارش های دکتر میتوان به کتب "دقیق ترین روش تشخیص استافیلوکوکوس اورئوس" ، "بررسی چشمه ها و آب های گرم معدنی ایران" و ... اشاره کرد، لازم به ذکر است که نگارش "طرح جامع گردشگری سلامت کل کشور" نیز جز دستاورد های ایشان بوده است. Wikipedia.org isid.research.ac.ir irimc.org majlis.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *