آزمایش های پزشکی

MCH در آزمایش خون یعنی چی؟

MCH-در-آزمایش-خون-یعنی-چی؟

MCH مخفف میانگین هموگلوبین سلولی است. سطح MCH به میزان متوسط ​​هموگلوبین موجود در گلبول های قرمز خون در بدن اشاره دارد. هموگلوبین پروتئینی در خون است که به گلبول های قرمز اجازه می دهد تا اکسیژن را به سلول ها و بافت های بدن برسانند. اگرچه آنها بسیار مشابه هستند، سطوح MCH نباید با سطوح MCHC اشتباه گرفته شوند.

سطوح MCH مقدار متوسط ​​هموگلوبین است که در هر گلبول قرمز وجود دارد. سطوح MCHC میانگین وزن آن هموگلوبین بر اساس حجم گلبول های قرمز خون است. هر دو انعکاسی از سلامت هموگلوبین در خون هستند.

تست-CBC-چیست؟

تست CBC چیست؟

آزمایش شمارش کامل خون، یا به سادگی آزمایش CBC، برای ارائه یک دید کلی از سلامت فرد به پزشکان طراحی شده است. این آزمایش می تواند به غربالگری افراد از نظر مسائل مختلف به طور همزمان کمک کند و ممکن است به تشخیص بیماری هایی مانند اختلالات خونریزی، عفونت و کم خونی کمک کند.

غربالگری های بهداشتی منظم اغلب شامل آزمایش CBC می شود. اگر نتایج به حالت عادی برگردد، ممکن است فرد تا غربالگری سلامت بعدی خود به آزمایش دیگری نیاز نداشته باشد. در صورتی که فرد علائمی از هر گونه اختلالی را نشان دهد که می تواند بر خون تأثیر بگذارد، پزشکان ممکن است آزمایش CBC را تجویز کنند.

آزمایش CBC همچنین می تواند برای کمک به نظارت بر افرادی که دارای اختلالات خونی هستند استفاده شود. پزشکان از آنها برای پیگیری پیشرفت درمان و تعیین میزان مؤثر بودن آن استفاده می کنند. آزمایش CBC هر سه نوع سلول را در خون بررسی می کند. این آزمایش تعداد کل سلول های سفید، قرمز و پلاکتی را نشان می دهد. آزمایش CBC هر سه نوع سلول را در خون بررسی می کند و تعداد کل گلبول های سفید، گلبول های قرمز و پلاکت ها را در خون نشان می دهد.

علائم-سطوح-بالای-MCH

سطوح MCH

پزشکان اغلب آزمایش CBC را برای یافتن سطح MCH فرد تجویز می کنند. سطح نرمال MCH در بزرگسالان حدود ۲۷ تا ۳۳ پیکوگرم (pg) در هر سلول است. این اعداد ممکن است بر اساس دستگاه مورد استفاده برای انجام آزمایش متفاوت باشد. اعداد در کودکان خردسال متفاوت است. یک فرد با MCH پایین غلظت آن در هر سلول pg 26 یا کمتر است. یک فرد با سطوح بالای MCH غلظت ۳۴ pg در هر سلول یا بیشتر خواهد داشت.

علل سطوح پایین MCH

انواع مختلف کم خونی می تواند باعث کاهش سطح MCH شود. به عنوان مثال، کم خونی میکروسیتیک زمانی رخ می دهد که سلول های خونی خیلی کوچک هستند و نمی توانند به اندازه ای که باید هموگلوبین دریافت کنند. این می تواند به دلیل سوء تغذیه یا کمبودهای تغذیه ای باشد. برخی از شرایط پزشکی نیز می توانند باعث کم خونی شوند، حتی اگر فرد از رژیم غذایی متعادل و سالم استفاده کند.

مقادیر کم آهن در خون نیز می تواند باعث کاهش سطح MCH شود. بدن از آهن برای ساخت هموگلوبین استفاده می کند. اگر آهن بدن تمام شود، کم خونی ناشی از فقر آهن می تواند باعث کاهش سطح MCH شود. این نوع کم خونی ممکن است در گیاهخواران یا افرادی که تغذیه ضعیفی دارند شایع تر باشد.

افراد با شرایط دیگر نیز ممکن است سطوح پایین MCH را تجربه کنند. بیماری سلیاک می تواند از جذب مناسب آهن توسط بدن جلوگیری کند، که حفظ سطح آهن در جایی که باید باشد را بسیار دشوار می کند. به همین ترتیب، افرادی که جراحی معده را انجام داده‌اند، ممکن است نتوانند آهن را به خوبی جذب کنند. زنانی که قاعدگی بیش از حد دارند نیز ممکن است دچار کم خونی شوند، زیرا آهن بیشتری در خون قاعدگی از دست می دهند تا بتوانند بهبود یابند.

سطوح پایین MCH همچنین می تواند در بدنی که فاقد ویتامین های کلیدی است ظاهر شود. افرادی که به اندازه کافی ویتامین B مانند فولات و B12 دریافت نمی کنند ممکن است غلظت MCH پایینی را در آزمایشات خود نشان دهند. از آنجایی که کمبود ویتامین همچنین می‌تواند سطوح بالای MCH را نشان دهد، پزشکان ممکن است برای تشخیص قطعی، آزمایش‌های آزمایشگاهی و تفسیر بیشتری را درخواست کنند.

علل-سطوح-پایین-MCH

علائم سطوح پایین MCH

در ابتدا، بسیاری از افراد با سطوح پایین MCH به هیچ وجه علائمی را تجربه نمی کنند. هنگامی که تعداد کم MCH باقی می ماند یا خیلی کم می شود، علائم شروع به ظاهر شدن می کنند. علائم MCH پایین عبارتند از:

 1. تنگی نفس
 2. از دست دادن استقامت منظم
 3. خستگی مداوم
 4. سرگیجه
 5. ضعف در بدن

مقدار کم MCH نیز می تواند روی پوست تاثیر بگذارد. در فردی که سطح MCH پایینی دارد ممکن است پوست به راحتی رنگ پریده یا کبود شود. هر فردی که این علائم را تجربه می کند باید فوراً با پزشک خود تماس بگیرد.

علل سطوح بالای MCH

نمرات بالای MCH معمولاً نشانه کم خونی ماکروسیتیک است. این وضعیت زمانی اتفاق می‌افتد که سلول‌های خونی بیش از حد بزرگ هستند، که می‌تواند ناشی از کمبود ویتامین B12 یا اسید فولیک در بدن باشد. مقدار MCH بالا نیز ممکن است نتیجه موارد زیر باشد:

 1. بیماری های کبدی
 2. یک غده تیروئید پرکار
 3. نوشیدن الکل به طور منظم
 4. عوارض ناشی از برخی سرطان ها
 5. عوارض ناشی از عفونت
 6. مصرف بیش از حد داروهای حاوی استروژن

علائم سطوح بالای MCH

افرادی که MCH بالا ناشی از کم خونی ماکروسیتیک را تجربه می کنند ممکن است علائمی را تجربه کنند که از الگوی خاصی پیروی می کنند. افراد ممکن است در ابتدا متوجه علائم نشوند، اما به تدریج در طول زمان بدتر می شوند. علائم MCH بالا عبارتند از:

 1. خستگی
 2. پوست بسیار رنگ پریده
 3. ضربان قلب سریع
 4. ناخن هایی که شکننده هستند و به راحتی می شکنند.
 5. اختلال در تمرکز
 6. سردرگمی و از دست دادن حافظه

افراد مبتلا به کم خونی ماکروسیتی ممکن است مشکلات گوارشی را نیز تجربه کنند. ممکن است اشتها نداشته باشند، وزن کم کنند و اسهال منظم داشته باشند. فردی که هر یک از این علائم را تجربه می کند باید در اسرع وقت با پزشک خود صحبت کند.

درمان عدم تعادل سطح MCH

نحوه برخورد پزشکان با سطوح نامتعادل MCH می تواند در هر مورد متفاوت باشد. درمان تا حد زیادی به درمان علت عدم تعادل بستگی دارد. افزودن ویتامین B12 و اسید فولیک بیشتر به رژیم غذایی می تواند راه خوبی برای رفع سطوح بالای MCH باشد. بهتر است این مواد را از یک رژیم غذایی متنوع و متعادل دریافت کنید، اما مکمل ها نیز ممکن است به حفظ این سطوح در جایی که باید باشند کمک کنند.

سطوح پایین MCH معمولاً در نتیجه کمبود آهن رخ می دهد که منجر به کم خونی شده است. پزشکان ممکن است به افراد توصیه کنند که آهن و ویتامین B6 بیشتری به رژیم غذایی خود اضافه کنند. خوردن ویتامین C و فیبر، همراه با غذاهای حاوی آهن، ممکن است به افزایش سطح MCH نیز کمک کند.

مکمل های ویتامین های مختلف از جمله ویتامین B12، ویتامین C، اسید فولیک و آهن برای خرید آنلاین در دسترس هستند. افراد مبتلا به عدم تعادل در سطح MCH خود باید همیشه قبل از مصرف هر گونه مکمل یا ایجاد تغییرات شدید در رژیم غذایی خود، یک برنامه درمانی را با پزشک خود در میان بگذارند.

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

author-avatar

دکتر عبدالحسین ناصری

وی از اساتید برجسته دانشگاه علوم پزشکی ایران بوده و ده ها پروژه پژوهشی دانشگاهی در دانشگاه علوم پزشکی ایران با راهنمایی و نظارت ایشان صورت پذیرفته، دکتر ناصری از سال 1370 بعنوان هیئت علمی در دانشگاه مشغول به خدمت بوده و همچنین از سال 1373 تاکنون مدیریت آزمایشگاه بیمارستان های متعددی را عهده دار بودند، ایشان از سال 1396 تاکنون مدیرت آزمایشگاه بیمارستان های حضرت فاطمه (س) و شهید مطهری تهران را بر عهده دارند. از سری نگارش های دکتر میتوان به کتب "دقیق ترین روش تشخیص استافیلوکوکوس اورئوس" ، "بررسی چشمه ها و آب های گرم معدنی ایران" و ... اشاره کرد، لازم به ذکر است که نگارش "طرح جامع گردشگری سلامت کل کشور" نیز جز دستاورد های ایشان بوده است. Wikipedia.org isid.research.ac.ir irimc.org majlis.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *