آزمایش های پزشکی

آزمایشات قبل از ازدواج چیست؟

آزمایشات قبل از ازدواج چیست؟

انجام این آزمایش ها قبل از ازدواج ضروری است و  بدون جواب  آن امکان عقد رسمی و محضری وجود ندارد. برای انجام آزمایش های اجباری قبل از ازدواج نیازی به ناشتا بودن نیست. در آزمایشگاه های معرفی‌شده توسط دفاتر ثبت ازدواج، زوجین فقط از نظر این سه حالت مورد بررسی قرار می‌گیرند:

آزمایش تالاسمی

۱.آزمایش تالاسمی

آزمایش CBC بر روی نمونه خون از مردان انجام می شود. در صورت غیر طبیعی بودن این آزمایش از خانم ها نمونه خون گرفته و آزمایش CBC انجام می شود. اگر نتیجه آزمایش غیرطبیعی باشد (آزمایش CBC هر دونفر MCV<80 و یا MCH<27 باشد) این افراد به بررسی های بیشتری از نظر ابتلا به تالاسمی مینور احتیاج دارند و آزمایش هموگلوبین  الکتروفورز برای آنها انجام می شود.

اگر HbA2>3.5  در هر دو نفر باشد، و زوجین ناقل سالم (مبتلا به تالاسمی مینور) می باشند و حتما باید مشاوره ژنتیکی ویژه انجام دهند زیرا احتمال اینکه نوزاد آنها مبتلا به تالاسمی ماژور باشد، بالا می باشد (در حدود ۲۵ درصد) که با مشکلات بسیار زیادی مواجه خواهند شد و طول عمر این افراد کاهش پیدا می کند. در واقع با ازدواج یک زن با مرد مبتلا به تالاسمی مینور، در هر بارداری، ۲۵ درصد احتمال ماژور بودن و ابتلای جنین به بیماری، ۵۰ درصد احتمال ناقل بودن و ۲۵ درصد احتمال سالم بودن آن وجود دارد.

اگر در هریک از این افراد یا در هر دو نفر HbA2<3.5  باشد، بیماری فقر آهن می باشد و درمان لازم صورت می گیرد.

تعیین گروه خونی (ABO و RH)

آزمایش عدم اعتیاد آنالیز کامل ادرار

۲.آزمایش عدم اعتیاد آنالیز کامل ادرار

۳.آزمایشات عفونی :

این بیماری ها نه تنها عفونت های مداوم بدون علامت را ایجاد می کنند، بلکه در صورت انتقال از طریق انتقال خون و فرآورده های خونی باعث عوارض و مرگ و میر قابل توجهی نیز می شوند. عدم تشخیص و درمان بیماری های مقاربتی قابل انتقال بین زوجین در مراحل اولیه منجر به عوارض و عواقب جدی از جمله ناباروری، ضایعات جنین، حاملگی خارج رحمی، سرطان و مرگ می شود.

آزمایش بیماری های قابل انتقال بین زوجین (انجام بنا به درخواست زوجین) شامل:

آزمایش HIV

هپاتیت B و C

سفلیس

سوزاک

زگیل تناسلی hpv

سایر بیماری های مقاربتی (مانند سوزاک، کلامیدیا…)

آیا برای ازمایش ازدواج باید ناشتا باشیم ؟

بله، برای آزمایش قبل از ازدواج معمولاً توصیه می‌شود که فرد ناشتا باشد، به دلیل اینکه مصرف غذا ممکن است باعث تغییر در سطح برخی از آزمایش‌ها شود. با این حال، بهتر است قبل از آزمایش، همیشه با پزشک خود مشورت کنید و دستورالعمل‌های خاصی که برای شما تعیین شده است را رعایت کنید.

آیا الکل در آزمایش ازدواج مشخص میشود ؟

بله . در تست عدم اعتیاد که با ادرار انجام میشود مصرف و یا عدم مصرف الکل مشخص میشود .

آیا متادون در آزمایش ازدواج نشان داده میشود ؟

بله . در تست عدم اعتیاد که با ادرار انجام میشود مصرف و یا عدم مصرف متادون مشخص میشود.

آیا در آزمایش ازدواج ماری جوانا نشان داده میشود ؟

بله . در تست عدم اعتیاد که با ادرار انجام میشود مصرف و یا عدم مصرف حشیش یا ماری جوانا  مشخص میشود.

آیا در آزمایش ازدواج زگیل تناسلی  نشان داده میشود ؟

خیر. در ازمایش روتین ازدواج تست HPV از شخص گرفته نمیشود و فقط ازمایش ادرار و خون که در این ازمایش زگیل تناسلی مشخص نمیشود . و شخص باید جداگانه درخواست این تست را بدهد

آیا در آزمایش ازدواج معمولی ایدز مشخص میشود ؟

این آزمایش جز ازمایشات روتین قبل از ازدواج نیست و بنا به درخواست زوجین انجام میشود .

آیا در آزمایش ازدواج رابطه مقعدی مشخص میشود ؟

خیر این مسئله از طریق آزمایش قابل بررسی نمیباشد .

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

author-avatar

دکتر عبدالحسین ناصری

وی از اساتید برجسته دانشگاه علوم پزشکی ایران بوده و ده ها پروژه پژوهشی دانشگاهی در دانشگاه علوم پزشکی ایران با راهنمایی و نظارت ایشان صورت پذیرفته، دکتر ناصری از سال 1370 بعنوان هیئت علمی در دانشگاه مشغول به خدمت بوده و همچنین از سال 1373 تاکنون مدیریت آزمایشگاه بیمارستان های متعددی را عهده دار بودند، ایشان از سال 1396 تاکنون مدیرت آزمایشگاه بیمارستان های حضرت فاطمه (س) و شهید مطهری تهران را بر عهده دارند. از سری نگارش های دکتر میتوان به کتب "دقیق ترین روش تشخیص استافیلوکوکوس اورئوس" ، "بررسی چشمه ها و آب های گرم معدنی ایران" و ... اشاره کرد، لازم به ذکر است که نگارش "طرح جامع گردشگری سلامت کل کشور" نیز جز دستاورد های ایشان بوده است. Wikipedia.org isid.research.ac.ir irimc.org majlis.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *