آزمایش های پزشکی, چکاپ, سلامت جسم, سلامت عمومی

مقدار طبیعی اوره در آزمایش خون چقدر است؟

مقدار طبیعی اوره در آزمایش خون چقدر است؟

مقدار طبیعی اوره با استفاده از آزمایش خون مورد بررسی قرار می گیرد و می تواند اطلاعاتی در رابطه با کلیه ها ارائه می دهد. کلیه ها مواد غیرطبیعی، زائد و مایعات بدن را دفع می کنند تا از بروز بیماری هایی همچون فشار خون، بیماری های قلبی و کم خونی جلوگیری کنند.

ازمایش اوره خون یا ازمایش نیتروژن اوره خون Blood Urea Nitrogen (BUN) مقدار نیتروژن خون را اندازه گیری کرده و نیتروژن با استفاده از کلیه ها از خون خارج می شود. برای انجام آزمایش خون و تزریقات در منزل می توانید از تیم حرفه ای لیما طب کمک گرفته و با در ارتباط بودن با آن ها انواع آزمایش و چکاپ کامل در منزل را انجام دهید.

چه زمانی باید آزمایش اوره را انجام دهیم؟

اگر علائم زیر را دارید بهتر است آزمایش و چکاپ خون در منزل اوره را انجام دهید.

  • اگر دچار خونریزی سیستم گوارشی یا انسداد روده شده اید.
  • اگر دیالیز صفاقی و یا همودیالیز شده اید.
  • اگر بیماری کبدی و کلیوی دارید.
  • اگر دچار آسیب کلیوی شده اید.

علائم بالا بودن اوره چیست؟

بالا بودن اوره در افراد می تواند علائم ناراحت کننده ای داشته باشد. از جمله بیماری نقرس، انسداد مجاری ادراری، از کار افتادن کبد و کلیه ها. در بیماری نقرس که بیماری دردناک ناشی از زیاد بودن اسید اوریک در بدن است، اوره به بافت های نرم نفوذ کرده و سبب انسداد مجاری ادراری می شود و بیمار قادر به دفع ادرار نخواهد بود.

کلیه ها عملکرد طبیعی خود را از دست می دهند و بیمار دچار تکرر ادرار، درد مفاصل، گرفتگی عضلات، از دست دادن اشتها و تغییر رنگ در ادرار می شود. بالا بودن اوره سبب از کار افتادن کبد می شود.

علائم پایین بودن اوره چیست؟

علائم پایین بودن اوره چیست؟

پایین بودن اوره در خون به دلیل ضعف عملکرد کلیه ها و کبد بوده و پروتئین بدن نسبت به مایعی که در سیستم گردش خون است بیشتر بوده و می تواند مشکلاتی در بدن بوجود بیاورد. مقدار کم اوره در بدن می تواند سبب بزرگ شدن کلیه ها و فعالیت زیاد آن می شود.

میزان نرمال اوره در آزمایش خون

میزان نرمال اوره در آزمایش خون پرخوری، افزایش غلظت خون و خونریزی می تواند سبب افزایش میزان اوره خون شود. اما به طور کلی میزان طبیعی و نرمال میزان اوره در بدن فرد بالغ چیزی حدود ۱۵ تا ۴۵ میلی گرم در دسی لیتر است و اگر فعالیت های روزانه، رژیم غذایی مناسب و… به طور درست انجام شوند میزان اوره در همین محدوده باقی می ماند. میزان کم اوره در بدن نشان دهنده سوء تغذیه و مقادیر بالای آن به معنای از کار افتادگی کبد و کلیه است.

سخن آخر

در این مقاله به بررسی میزان طبیعی اوره یا BUN در بدن پرداخته و در رابطه با علائم بالایا پایین بودن آن در بدن به طور کامل توضیحاتی ارائه دادیم. اگر شما هم تجربه انجام تست و آزمایش اوره خون را داشته اید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

آیا می توان آزمایش اوره را در منزل انجام داد؟

بله برای انجام تست اوره در منزل می توانید با در ارتباط بودن با تیم حرفه ای لیما طب این آزمایش را در منزل و یا محل کار خود انجام دهید.

شرایط لازم برای انجام آزمایش اوره چیست؟

برای انجام آزمایش اوره نیاز به آمادگی خاصی مانند ناشتایی نیست.

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *