آزمایش های پزشکی

   تست سریع کرونا چطور انجام میشه ؟

روش های زیادی برای تشخیص کرونا وجود دارد که از جمله انها می توان به RT- PCR، تست الیزا و رپید تست ها اشاره کرد. RT-PCR روشی است که در ان با تکثیر ژنوم ویروس در شرایط ازمایشگاهی با کمک دستگاه RT- PCR به تشخیص ویروس کرونا رسید. این روش بسیار دقیق و حساس است که در ان بیمار از لحاظ کمی و کیفی مقدار ویروس مورد بررسی قرار می گیرد. روش الیزا برای بررسی حضور انتی بادی در افرادی که به هر نحوی در تماس با ویروس کرونا قرار گرفته اند انجام می شود . این نوع تست همانند تست RT-PCR نیز به دستگاه خاصی به نام الیزا ریدر نیاز است و در منزل قابل انجام نیست. رپید تست ها  کیتی های هستند که براساس تکنیک lateral flow ایمنوانسی طراحی شده اند. این نوع کیت ها نیازی به دستگاه خاصی ندارند و شما در منزل می توانید ان را انجام دهید.

کیت های (Rapid Test Covid 19):

این آزمایش سریع یا رپید تست که تست آنتی ژن نامیده می شود، حضور پروتئین هایی را که در قسمت بیرونی ویروس یافت می شوند را مورد بررسی قرار می دهند. اگر فردی به ویروس کرونا مبتلا شده باشند، انتی ژن ها این ویروس در بدن فرد بیمار قابل ردیابی است. آنتی بادی ها پروتئین های هستند که به پروتئین آنتی ژن متصل می شوند و با ویروس مبارزه می کنند. برای این کار نمونه سواب بینی خود را در یک مایع به  حالت سوسپانسیون در اورید و سپس روی یک نوار تست قرار دهید. نوار تست مانند یک آنتی بادی عمل می کند – اگر آنتی ژن COVID-19 در بدن شما وجود داشته باشد، این انتی بادی ها به آن آنتی ژن ها متصل می شوند و یک خط روی نوار تست ظاهر می شود. این بدان معنی است که شما برای COVID-19 مثبت هستید. اگر هیچ آنتی ژنی در بدن شما وجود نداشته باشد، هیچ خطی ظاهر نمی شود، اغلب به این معنی است که شما برای ویروس منفی هستید.

مزیت تست آنتی ژن

  1. نتیجه در حدود ۱۵ دقیقه طول می کشد.
  2. انجام این کار به تنهایی به اندازه کافی آسان است.
  3. با نتایج سریع‌تر به کند کردن گسترش ویروس‌های مسری مانند COVID-19 کمک می‌کند.

معایب تست آنتی ژن

برخلاف آزمایش PCR، آزمایش آنتی ژن فقط می تواند تعیین کند که آیا یک ویروس فعال در بدن شما وجود دارد یا خیر و از طرفی هم در این تست نمی توان مقادیر کمی از ویروس یا موارد بدون علامت را به همان دقتی که آزمایش PCR می تواند تشخیص دهد. تست سریع دقت کمتری دارد و احتمال منفی کاذب بیشتر است. بعلاوه، این آزمایش تنها زمانی مشخص می‌شود که ویروس در بدن شما فعال باشد، به این معنی که تشخیص موارد بدون علامت – زمانی که کسی هیچ علامتی نداشته باشد – با آزمایش آنتی ژن دشوارتر است.

طریقه و روش انجام تست کرونا در منزل

بعد از تهیه کیت، دست های خود را با اب و صابون بشوئید. سپس سواب استریل را از کاور جدا کرده و ان را وارد حفره بینی خود کنید. بعد از تماس سواب به نازوفارنکس، سواب را از بینی خارج کنید و ان را حدودا یک دقیقه آن را داخل بافر مخصوص کیت قرار دهید. سواب را از بافر خارج کنید، سپس دو  قطره از نمونه را به چاهک نمونه اضافه کنید. ۱۵ دقیقه صبر کنید و نتایج را بخوانید. بعد از پایان کار دست های خود را مجددا با اب و صابون بشوئید و کیت و تمام وسایل ان را داخل یک کیسه زیپ دار قرار داده و داخل سطل زباله قرار دهید.

تفسیر نتایج کیت های رپید تست برای تشخیص کرونا:

  • نتیجه مثبت: دو خط رنگی ظاهر می شود. یک خط رنگی باید همیشه در منطقه کنترل (C) و یک خط دیگر در منطقه تست(T) ظاهر می شود.
  • نتیجه منفی: فقط یک خط رنگی در منطقه کنترل (C) ظاهر می شود.
  • نتیجه اشتباه: عدم استفاده از مقدار کافی نمونه و یا طراحی اشتباه کیت در کارخانه باعث می شود که هیچ خطی حتی خط کنترل نیز ظاهر نشود که در این حالت بایستی تست را با کیت دیگری دوباره تکرار کرد.

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

author-avatar

دکتر عبدالحسین ناصری

وی از اساتید برجسته دانشگاه علوم پزشکی ایران بوده و ده ها پروژه پژوهشی دانشگاهی در دانشگاه علوم پزشکی ایران با راهنمایی و نظارت ایشان صورت پذیرفته، دکتر ناصری از سال 1370 بعنوان هیئت علمی در دانشگاه مشغول به خدمت بوده و همچنین از سال 1373 تاکنون مدیریت آزمایشگاه بیمارستان های متعددی را عهده دار بودند، ایشان از سال 1396 تاکنون مدیرت آزمایشگاه بیمارستان های حضرت فاطمه (س) و شهید مطهری تهران را بر عهده دارند. از سری نگارش های دکتر میتوان به کتب "دقیق ترین روش تشخیص استافیلوکوکوس اورئوس" ، "بررسی چشمه ها و آب های گرم معدنی ایران" و ... اشاره کرد، لازم به ذکر است که نگارش "طرح جامع گردشگری سلامت کل کشور" نیز جز دستاورد های ایشان بوده است. Wikipedia.org isid.research.ac.ir irimc.org majlis.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *