آزمایش های پزشکی

تفسیر آزمایش گروه خونی

تفسیر آزمایش گروه خونی

در پلاسمای خون انسان عناصری وجود دارد که به آنها (آگلوتاسیون ) میگویند و این خاصیت را دارند که اگر سلول خونی خارجی وارد خون شود آنها را بهم‌چسبانده و منعقد و بالاخره متلاشی میکند.

گروه خونی افراد

گروه خونی افراد به چهار دسته گروه خونی تقسیم میشود :

گروه خونی A : پلاسمای این گروه دارای آگلوتین مخصوص برای به هم چسباندن گویچه های گروه B است .

گروه خونی B : پلاسمای این گروه دارای آگلوتین مخصوص برای به هم چسباندن گویچه های گروه A است .

گروه خونی AB : پلاسمای این گروه دارای آگلوتین مخصوص برای به هم چسباندن گویچه های گروه ABاست .

گروه خونی O : پلاسمای این گروه دارای آگلوتین مخصوص برای به هم چسباندن گویچه های گروه O است .وقتی به شخص بیماری خون تزریق میشود باید آن خون هم‌گروه بیمار باشد و یا از نوعی باشد که عمل آگلوتاسیون بین خون بیمار و خون تزریقی به وجود آید .(آزمایش کراسمچ)

  • هر گروه خونی میتواند از هم گروه هون دریافت کند.•گروه خونی O میتواند به تمام‌گروه های دیگر خون بدهد‌و دهنده همگانی است .شما میتوانید از خدمات آزمایشات و چکاب پزشکی در منزل استفاده نماییید.
  • گروه خونی AB کیتواند از همه‌گروه ها خون‌بگیرد و گیرنده عمومی است ولی به هیچ گروه دیگری جز خودش نمیتواند خون بدهد.
  • گروه خونی Aو B فقط به هم‌گروه خود و گروه AB میتوانند خون بدهند.صرف نظر ازین موضوع عوامل دیگری از جمله Rh در تطبیق گروه خونی شخصی با شخص دیگر مطرح و مهم است.

مشاهده شده که اگر خون انسان را با خون نوعی میمون به نام رزوس مخلوط کنند گاهی ممکن است آگلوتاسیون انجام شود و گاهی انجام نمیشود ، اگر انجام شود Rhمثبت و اگر انجام نشود Rh منفی است .عامل رزوس در خون برخی افراد وجود دارد و در برخی دیگر وجود ندارد که این عامل تعیین کننده Rhمثبت و منفی است.

این عمل از طریق ارث منطقل میشود و وراثتی است.اگر پدر دارای Rh مثبت و مادر دارای Rh منفی باشد فرزند آنها ممکن است از پدر به ارث برده باشد و خونش Rh مثبت باشد. اگر خون فرزند با خون مادر مخالف باشد موجب عوارض شدیدی برای فرزند میشود .

آمار ها نشان‌میدهد که فقط ۱۵ درصد مردم جهان دارای Rh منفی هستند و مابقی مثبت هستند.

هزینه آزمایش گروه خونی برای گواهینامه ۱۴۰۲

هزینه آزمایش BG&RH در آزمایشگاه تشخیص پزشکی  به صورت آزاد و بدون در نظر گرفتن نسخه کاغذی و الکتریکی ۹۱/۰۰۰ تومان است

هزینه این آزمایش با در دست داشتن نسخه پزشک و لحاظ شدن بیمه تامین اجتماعی ۸۵/۵۰۰ تومان میباشد

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

author-avatar

دکتر عبدالحسین ناصری

وی از اساتید برجسته دانشگاه علوم پزشکی ایران بوده و ده ها پروژه پژوهشی دانشگاهی در دانشگاه علوم پزشکی ایران با راهنمایی و نظارت ایشان صورت پذیرفته، دکتر ناصری از سال 1370 بعنوان هیئت علمی در دانشگاه مشغول به خدمت بوده و همچنین از سال 1373 تاکنون مدیریت آزمایشگاه بیمارستان های متعددی را عهده دار بودند، ایشان از سال 1396 تاکنون مدیرت آزمایشگاه بیمارستان های حضرت فاطمه (س) و شهید مطهری تهران را بر عهده دارند. از سری نگارش های دکتر میتوان به کتب "دقیق ترین روش تشخیص استافیلوکوکوس اورئوس" ، "بررسی چشمه ها و آب های گرم معدنی ایران" و ... اشاره کرد، لازم به ذکر است که نگارش "طرح جامع گردشگری سلامت کل کشور" نیز جز دستاورد های ایشان بوده است. Wikipedia.org isid.research.ac.ir irimc.org majlis.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *