hpv, آزمایش های پزشکی, چکاپ

آزمایش HPV در تهران

آزمایش HPV در تهران

آزمایش ویروس(HPV)
( یا ویروس پاپیلومای انسانی Human papillomavirus (HPV)

(ویروس HPV) یا ویروس پاپیلومای انسانی، عضوی از خانواده ویروس پاپیلوما و یک ویروس DNA دو رشته است که اثر سیتوپاتیک در اپیتلیوم ایجاد می‌کند. بیش از ۱۰۰ نوع ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) وجود دارد که برخی از انها باعث ایجاد زگیل روی پوست یا غشای مخاطی می‌شوند و برخی دیگر نیز باعث سرطان مقعد، آلت تناسلی، واژن ، فرج و پشت گلو (دهان و حلق)  و سرطان گردن رحم می‌شوند. عفونت های ناشی از HPV از طریق تماس جنسی یا از طریق تماس پوست به پوست دیگر منتقل می‌شوند.

آزمایش HPV

تست اچ پی وی آزمایش غربالگری برای سرطان دهانه رحم است، البته این تست ابتلا به سرطان را مشخص نمی‌کند، اما وجود ویروس پاپیلوم یعنی عامل سرطان دهانه رحم را در بدن نشان می‌دهد. گونه‌های خاصی از اچ پی وی، برای مثال نوع ۱۶ و ۱۸، احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم را افزایش می‌دهد.

اگر پزشک و بیمار از وجود نوع خاص HPV که احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم را افزایش می‌دهد، اطلاع داشته باشند بهتر می‌توانند درباره مراحل بعدی درمان تصمیم گیری کنند. در این شرایط اقدام‌هایی چون نظارت، آزمایش‌های بیشتر یا درمان سلول‌های پیش سرطانی یا غیرطبیعی انجام می‌شود.

آزمایشگاه فوق تخصصی لیماطب و زیر مجموعه آن اماده انجام آزمایش ژنوتایپینگ HPV با روش PCR در سطح شهر تهران و سایر استان‌ها آماده انجام این تست برای شما عزیزان می‌باشد.

***** بررسی تخصصی: آزمایش HPV برای مردان ******

 آزمایش HPV در تهران و عفونت های ناشی از HPV از طریق تماس جنسی

انواع HPV تناسلی

سایر HPV مخاطی در نظر گرفته می‌شوند زیرا به سلول های روی سطوح مخاطی حمله کرده و در آنها زندگی می‌کنند. انواع HPV مخاطی، HPV تناسلی (یا آنوژنیتال) نیز نامیده می‌شوند زیرا اغلب ناحیه مقعد و تناسلی را تحت تاثیر قرار می‌دهند. همچنین می‌توانند پوشش داخلی دهان و گلو را آلوده کنند. انواع HPV مخاطی معمولاً در پوست یا قسمت‌هایی از بدن به جز سطوح مخاطی رشد نمی‌کنند.

انواع HPV مخاطی (تناسلی) کم خطر:

انواع HPV که تمایل به ایجاد زگیل دارند و به ندرت باعث سرطان می‌شوند، انواع کم خطر نامیده می‌شوند. عفونت HPV تناسلی کم خطر می تواند باعث ایجاد زگیل‌های گل کلمی شکل در ناحیه تناسلی و مقعد یا اطراف آن شود. در زنان، زگیل ممکن است در نواحی که همیشه مورد توجه قرار نمی‌گیرند، مانند دهانه رحم و واژن ظاهر شود.

انواع HPV مخاطی (تناسلی) پرخطر:

انواع HPV که می توانند باعث سرطان شوند، انواع پرخطر نامیده می شوند که با سرطان‌های خاصی مرتبط هستند. پزشکان در مورد تغییرات سلولی و پیش سرطان‌هایی که این نوع ایجاد می‌کنند نگران هستند، زیرا احتمال اینکه در طول زمان به سرطان تبدیل شوند، بیشتر است.

این نمودار گروه‌های مختلف انواع HPV و مشکلاتی که هر گروه می تواند ایجاد کند را نشان می‌دهد.

 آزمایش HPV در تهران و انواع HPV مخاطی تناسلی (کم خطر - پرخطر)

آزمایش برای تشخیص ویروس HPV

  1. آزمایش کولپوسکوپی
  2. آزمایش اسید استیک
  3. روش های مولکولی
  4. نمونه برداری( بیوپسی) از بافت تغییر یافته
  5. تست پاپ اسمیر یا نمونه برداری از دهانه رحم

آزمایش کولپوسکوپی

توسط پزشک متخصص با استفاده از میکروسکوپ و کولپوسکوپ دهانه رحم، واژن معاینه می شود. نتایج حاصل از کولپوسکوپی با توجه به میزان ضایعه استوویتیت، کانتور سطح، الگوی موزاییک و علائم نگارشی درجه بندی می‌شود.

***** بررسی تخصصی: لیست چکاپ زنان ******

آزمایش اسید استیک

در این روش با استفاده از یک گاز مرطوب شده با اسید استیک، روی ضایعات مشکوک به ویروس HPV بویژه نواحی آلت تناسلی، دهانه رحم، لابیا یا ناحیه پریانال به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه قرار می‌دهند. اسید استیک با برجسته کردن ضایعات نامشخص انها را قابل ردیابی می‌کنند. در این آزمایش زگیل‌های تناسلی، بافت‌های دیسپلاستیک و نئوپلاستیک سفید رنگ می‌شوند. با توجه به اینکه نتایج اسید استیک با برخی ضایعات دیگر شباهت دارد از این رو نباید از این آزمایش برای غربالگری استفاده شود.

نمونه برداری یا بیوپسی

طول دوره درمان به  شدت ناهنجاری در نمونه بیوپسی دارد. بطوریکه اگر نتایج بیوپسی پیش از سرطان (دیسپلازی) یا سرطان را نشان دهد، درمان توصیه می‌شود.

روش های مولکولی:  جذب ترکیبی ((Hybrid Capture 2  ( HCII) و  واکنش زنجیره ای پلیمراز(PCR) جذب ترکیبی ((Hybrid Capture 2  ( HCII)

روش استاندارد طلایی برای تشخیصHPV  محسوب می شود چرا که بسیار ساده و تکرار پذیر می‌باشد.

واکنش زنجیره ای پلیمراز(PCR)

حساسیت و ویژگی بسار بالایی دارد که در این روش پس از ۳۰ سیکل، یک میلیارد نسخه از یک مولکول DNA دو رشته ای تولید می‌شود.

آزمایش HPV در منزل

آزمایشگاه فوق تخصص لیماطب دارای دو سطح تشخیصی  HPV Genotyping و HPV Screening می‌باشد.

  • HPV Genotyping: در افرادی که پزشک الودگی بیمار را تشخیص داده ولی نمی داند که چه زیر گروه از ویروس را دارند HPV Genotyping را درخواست می‌نماید.
  • HPV Screening: در افرادی که خود تمایل به این موضوع دارند که بدانند ایا آلوده هستند و یا اینکه پزشک به آلوده بودن بیمار مشکوک می‌باشد با هزینه‌ای بسیار کم می‌توانند بیماران خود را از این جهت تعیین خطر نمایند.

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

author-avatar

دکتر عبدالحسین ناصری

وی از اساتید برجسته دانشگاه علوم پزشکی ایران بوده و ده ها پروژه پژوهشی دانشگاهی در دانشگاه علوم پزشکی ایران با راهنمایی و نظارت ایشان صورت پذیرفته، دکتر ناصری از سال 1370 بعنوان هیئت علمی در دانشگاه مشغول به خدمت بوده و همچنین از سال 1373 تاکنون مدیریت آزمایشگاه بیمارستان های متعددی را عهده دار بودند، ایشان از سال 1396 تاکنون مدیرت آزمایشگاه بیمارستان های حضرت فاطمه (س) و شهید مطهری تهران را بر عهده دارند. از سری نگارش های دکتر میتوان به کتب "دقیق ترین روش تشخیص استافیلوکوکوس اورئوس" ، "بررسی چشمه ها و آب های گرم معدنی ایران" و ... اشاره کرد، لازم به ذکر است که نگارش "طرح جامع گردشگری سلامت کل کشور" نیز جز دستاورد های ایشان بوده است. Wikipedia.org isid.research.ac.ir irimc.org majlis.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *